PDA

Zobacz pełną wersję : Podział działki budowlanej, jakie są wymagania?



joeyx
05-03-2021, 16:08
Witam.

Chciałbym kupić działkę budowlaną na której postawiłbym dom 90m2 oraz osobny w drugim końcu domek letniskowy 40m2.

Realnie wystarczyłoby mi 600m2 działki na dom 90m2, a na dom letniskowy powiedzmy 400m2 działki.

Chciałbym żeby były osobne bramy wjazdowe, czyli najlepiej podzielić działkę.

Załóżmy, że działka jest prostokątna wzdłuż ulicy i nie ma problemu żeby zrobić dwie bramy.

Stąd mam kilka pytań:
1) Czy taki podział to formalność, czy może są jakieś przepisy/prawo, które z jakiś względów na to nie pozwala?
2) Ile minimum musi być m2 działki łącznie? Wyszło mi łącznie 1000m2, ale może przepisy to regulują, że musi być więcej?
3) Jaki jest koszt podziału?
4) Czy można dowiedzieć się o możliwości podziału przed zakupem?
5) Czy jeśli działka byłaby rolna z pozwoleniem na budowę, to czy coś to zmienia?

CityMatic
05-03-2021, 17:32
Podział działki można dokonać jeśli istnieje taka możliwość, dowiesz się tego w urzędzie odpowiadającym administracyjnie za grunt który sobie wybrałeś.
Oczywiście może być ściśle uregulowana wielkością i tak u mnie wielkość obecne wydzielonej jednostkowej działki pod zabudowę jednorodzinną nie może być mniejsza niż 1000m2(10ar) w terenie podmiejskim i 700m2 (7ar) w terenie miejskim.

Kaizen
05-03-2021, 18:25
Zacznij od MPZP - tam masz zazwyczaj ograniczenia, co do minimalnej wielkości działki oraz wymogi co do % powierzchni biologicznie czynnej. Tam też znajdziesz co można budować. Na działce budowlanej (wg MPZP) pewnie nie będziesz mógł zbudować domku rekreacyjnego. Znaczy jak zwał tak zwał - ale będzie musiał spełniać wymogi dla domu jednorodzinnego i przejść pełne formalności.