PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperator pod bilans powietrza 600m3/h, dom 350m2



mihau#1
05-03-2021, 19:22
Witam, szukam dobrego rekuperatora pod bilans powietrza 600m3/h do domu o powierzchni około 350m2.
Zastanawiam się nad Thessla Green AirPack Home 850h, ale nie wiem czy to dobry wybór. Proszę Was o pomoc przy doborze, z góry dziękuje za informację.

Owczar
05-03-2021, 19:32
Wybór dobry, ale zaczekaj na wersję erv. Będziesz zadowolony.

mihau#1
05-03-2021, 19:35
Wybór dobry, ale zaczekaj na wersję erv. Będziesz zadowolony.

Dzięki, ale masz jakieś info kiedy będzie dostępna wersją z odzyskiem wilgoci ?

gruchot
05-03-2021, 19:51
Witam, szukam dobrego rekuperatora pod bilans powietrza 600m3/h do domu o powierzchni około 350m2.
Zastanawiam się nad Thessla Green AirPack Home 850h, ale nie wiem czy to dobry wybór. Proszę Was o pomoc przy doborze, z góry dziękuje za informację.

Czy masz określony spadek ciśnienia na instalacji (Pa)?

Owczar
05-03-2021, 19:51
Myślę, że do połowy roku będzie. Ja w swojej zmieniłem wymiennik na erv i widzę ogromną różnicę. W najgorszym wypadku za 2.2k kupisz wymiennik.

mihau#1
05-03-2021, 20:34
Czy masz określony spadek ciśnienia na instalacji (Pa)?

Nie mam, ale czy to ma jakieś kolosalne znaczenie ?, nawet jak by to ktoś teoretycznie obliczył to w praktyce wychodzi inaczej.

gruchot
06-03-2021, 05:53
Nie mam, ale czy to ma jakieś kolosalne znaczenie ?, nawet jak by to ktoś teoretycznie obliczył to w praktyce wychodzi inaczej.

Zliczasz opory instalacji żeby wiedzieć jaka centrale dobrać. Bo jest różnica czy 600 przy 150 Pa czy przy 300Pa.
Jak jedzies samochodem 100km/h to patrzysz na którym biegu. Ma to znaczenie czy nie? :)

Owczar
06-03-2021, 07:52
Żeby zrobić instalacje 300Pa w domu to chyba trzeba by zepsuć wszystko co możliwe.

gruchot
06-03-2021, 08:27
[QUOTE=Owczar;8031414]Żeby zrobić instalacje 300Pa w domu to chyba trzeba by zepsuć wszystko co możliwe.[/QUOTE

Chodzi mi tutaj o określanie pkt. pracy przy doborze central. Określanie SFP, itd.

mihau#1
06-03-2021, 18:35
Zliczasz opory instalacji żeby wiedzieć jaka centrale dobrać. Bo jest różnica czy 600 przy 150 Pa czy przy 300Pa.
Jak jedzies samochodem 100km/h to patrzysz na którym biegu. Ma to znaczenie czy nie? :)

Projekt instalacji mam, dodatkowo pisałem do działu technicznego thesslagreen i oni na podstawie projektu wyliczyli bilans powietrza 600m3/h i zalecali Green AirPack Home 850h więc chyba nie powinno być źle, ja się tylko pytam czy to dobry wybór :)

gruchot
06-03-2021, 19:49
Projekt instalacji mam, dodatkowo pisałem do działu technicznego thesslagreen i oni na podstawie projektu wyliczyli bilans powietrza 600m3/h i zalecali Green AirPack Home 850h więc chyba nie powinno być źle, ja się tylko pytam czy to dobry wybór :)

Polecam poniższe. Możesz skorzystać z programu doborowego:

https://www.systemair.com/pl/materialy/programy-doboru-produktow/program-doboru-online/

Lub

https://vallox.magicad.cloud/login

Owczar
06-03-2021, 20:12
Wybór dobry, ale tak jak pisałem, w wersji erv. Poczytaj tematy, opisywałem różnice po wymianie wymiennika.

Reku1
06-03-2021, 20:33
O ile nie ma problemu jeżeli chodzi o obliczenie oporów przewodów wentylacyjnych anemostatów,czerpni i wyrzutni to całe obliczenia "kładzie" określenie strat ciśnienia na skrzynkach rozdzielczych.Żaden z producentów nie podaje takich danych

gruchot
06-03-2021, 20:50
O ile nie ma problemu jeżeli chodzi o obliczenie oporów przewodów wentylacyjnych anemostatów,czerpni i wyrzutni to całe obliczenia "kładzie" określenie strat ciśnienia na skrzynkach rozdzielczych.Żaden z producentów nie podaje takich danych

I wiesz wszystko
https://www.inwestprodukt.com.pl/wp-content/uploads/2020/11/Inwest_Produkt_Katalog_Rozdzielaczowy_2021.pdf

Reku1
06-03-2021, 21:25
No nie wiem czy wiem wszystko) Akurat planuje skrzynki rozdzielaczowe przelotowe a ta firma nie ma takowych w ofercie.Wolałbym sam sobie zaprojektować skrzynki rozdzielcze aby króćce wychodziły na odpowiednią stronę np.PE-FLEX ma taki konfigurator BOXMAKER ale oczywiście ta firma nie poda strat ciśnienia dla zamówionej skrzynki)

gruchot
06-03-2021, 22:27
No nie wiem czy wiem wszystko) Akurat planuje skrzynki rozdzielaczowe przelotowe a ta firma nie ma takowych w ofercie.Wolałbym sam sobie zaprojektować skrzynki rozdzielcze aby króćce wychodziły na odpowiednią stronę np.PE-FLEX ma taki konfigurator BOXMAKER ale oczywiście ta firma nie poda strat ciśnienia dla zamówionej skrzynki)

Skontaktuj się z nimi. Pewnie pomogą.
Nie korzystam z PE Flexu.

Kaizen
06-03-2021, 22:40
I wiesz wszystko
https://www.inwestprodukt.com.pl/wp-content/uploads/2020/11/Inwest_Produkt_Katalog_Rozdzielaczowy_2021.pdf

Nie podają strat na rozdzielaczu - tylko na pojedynczym króćcu wychodzącym. Czyli nie wiemy, jakie są opory rozdzielacza.

_John
07-03-2021, 06:26
No nie wiem czy wiem wszystko) Akurat planuje skrzynki rozdzielaczowe przelotowe a ta firma nie ma takowych w ofercie.Wolałbym sam sobie zaprojektować skrzynki rozdzielcze aby króćce wychodziły na odpowiednią stronę np.PE-FLEX ma taki konfigurator BOXMAKER ale oczywiście ta firma nie poda strat ciśnienia dla zamówionej skrzynki)
Skrzynka sama w sobie o ile nie wymyślisz jakiegoś kosmicznego kształtu stawia opory rzędu 10-15 Pa.
Patrząc od strony zasilania, ZA skrzynką przelotową daj przepustnicę - pomaga przy późniejszej regulacji.
Najważniejsze jest dobre rozplanowanie i ilość rur PE bo to one stawiają największe opory w instalacji.

gruchot
07-03-2021, 07:10
Nie podają strat na rozdzielaczu - tylko na pojedynczym króćcu wychodzącym. Czyli nie wiemy, jakie są opory rozdzielacza.

Według tego co wyprodukowali podają Ci informacje służąca do wyliczenia oporu. Przy takiej danej nie potrzebujesz znać całości rozdzielacza. Nie liczyłeś chyba nigdy oporów.

Jak chcesz znać przybliżone wartości dla całych rozdzielaczy to tutaj znajdziesz:
https://www.vallox.com/files/3394/Technical_ValloxBlueSky_ENG_20200507_WEB.pdf

Reku1
07-03-2021, 11:50
Skrzynka sama w sobie o ile nie wymyślisz jakiegoś kosmicznego kształtu stawia opory rzędu 10-15 Pa.
Patrząc od strony zasilania, ZA skrzynką przelotową daj przepustnicę - pomaga przy późniejszej regulacji.
Najważniejsze jest dobre rozplanowanie i ilość rur PE bo to one stawiają największe opory w instalacji.

Dzięki Johnie za cenne uwagi.Skrzynka przelotowa(nawiew dla parteru) raczej prosta,bez udziwnień,jak w załączniku.Wg.Ciebie jak wyjście z reku fi200 to wiadomo do pierwszej skrzynki rura fi 200(sonoduct) a od pierwszej do drugiej też fi 200(sztywna) czy przeredukować na fi 160?Myślisz,że przepustnice na wyjściu ze skrzynek przelotowych do górnych(nawiew/wywiew) dla poddasza coś dadzą przy założeniu że mogą być większe opory dla kondygnacji parter?Przy tym rozwiązaniu(skrzynki przelotowe) nie będę miał już możliwości "zdławienia" parteru.Co do rozplanowania rur to u mnie jest nieciekawie:(,jeżeli chodzi o długości,niestety taki niefortunny układ budynku.No żywcem i okocimiem;) nie ma możliwości wtrynić skrzynek rozdzielczych w centralnym miejscu budynku więc muszę przeciągnąć je z jednego końca budynku na drugi tym samym długość ciągu będzie ok.14mb ale myśle zrekompensować stratę ciśnienie do anemo ilością,pójdą 3rury fi 75 dla planowanego np nawiewu 40m3/h będzie ok?)

_John
07-03-2021, 21:49
Dzięki Johnie za cenne uwagi.Skrzynka przelotowa(nawiew dla parteru) raczej prosta,bez udziwnień,jak w załączniku.Wg.Ciebie jak wyjście z reku fi200 to wiadomo do pierwszej skrzynki rura fi 200(sonoduct) a od pierwszej do drugiej też fi 200(sztywna) czy przeredukować na fi 160?

Jeśli między skrzynką parteru a poddasza będzie wyłącznie prosty odcinek, to też daj Sonoduct 200 mm - im ciszej na poddaszu tym lepiej.
Zakładam, że na poddaszu masz sypialnie.
Sonoduct to też rura o znacznym oporze, pomiędzy centralą a 1 skrzynką będą odcinki powyżej 3 metrów, to warto przeskoczyć o 1 rozmiar w górę.
Oczywiście 200 mm to całkiem sporo i dla pracy normalnej (nawiew na poziomie 30%) nie ma zupełnie sensu zwiększanie średnicy, ale jak już centrala pracuje w przewietrzaniu 400 - 500 m3\h to opory na takiej rurze robią się znaczne i to przewietrzanie nie robi wrażenia.



Myślisz,że przepustnice na wyjściu ze skrzynek przelotowych do górnych(nawiew/wywiew) dla poddasza coś dadzą przy założeniu że mogą być większe opory dla kondygnacji parter?Przy tym rozwiązaniu(skrzynki przelotowe) nie będę miał już możliwości "zdławienia" parteru.

Na parterze to można dławić na anemostatach.
Na poddaszu (sypialnie) lepiej by anemostat pełnił funkcję wyłącznie regulacyjną.
Dokręcając anemostat bardziej, tylko po to by więcej powietrza poszło na parter, to wzrost prędkości i potencjalny szum powietrza - a to już miejsce w którym hałasu się nie pozbędziesz.

W dużym domu (centrale z wydatkami 600 m3/h wzwyż) nie robił bym skrzynki przelotowej.
Mając 2 osobne podejścia masz możliwość założenia przepustnic z siłownikami i jeszcze bardziej zmniejszyć intensywność wentylacji, przy zachowaniu komfortu.
Taka wentylacja "podążająca za mieszkańcem" potrafi przynieść oszczędności.



Co do rozplanowania rur to u mnie jest nieciekawie:(,jeżeli chodzi o długości,niestety taki niefortunny układ budynku.No żywcem i okocimiem;) nie ma możliwości wtrynić skrzynek rozdzielczych w centralnym miejscu budynku więc muszę przeciągnąć je z jednego końca budynku na drugi tym samym długość ciągu będzie ok.14mb ale myśle zrekompensować stratę ciśnienie do anemo ilością,pójdą 3rury fi 75 dla planowanego np nawiewu 40m3/h będzie ok?)
Jak nie masz miejsca na rury 90 mm, to dokładasz kolejne 75 i będzie OK.