PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna. Połączenie pionowych przewodów z poziomymi.



Kamil4
07-03-2021, 08:22
Witam,
Mam małą zagwozdkę z połączeniem pionowych i poziomych przewodów wentylacyjnych
Pionowe przewody to komin wykonany z bloczków wentylacyjnych firmy Schiedel. 6 kanałów o wymiarach 12 na 17 cm. Kanały zaczynają się w stropie nad parterem. W celu odprowadzenia powietrza z kuchni łazienki i spiżarni muszę poprowadzić poziome przewody wentylacyjne które będą połączone z pionowymi.
Szukałem w google jakiś kolanek które umożliwiłyby mi połączenie wspomnianych przewodów ale nic nie znalazłem.
Może ktoś z forumowiczów miał podobny problem.
Pozdrawiam.

gruchot
07-03-2021, 09:43
Witam,
Mam małą zagwozdkę z połączeniem pionowych i poziomych przewodów wentylacyjnych
Pionowe przewody to komin wykonany z bloczków wentylacyjnych firmy Schiedel. 6 kanałów o wymiarach 12 na 17 cm. Kanały zaczynają się w stropie nad parterem. W celu odprowadzenia powietrza z kuchni łazienki i spiżarni muszę poprowadzić poziome przewody wentylacyjne które będą połączone z pionowymi.
Szukałem w google jakiś kolanek które umożliwiłyby mi połączenie wspomnianych przewodów ale nic nie znalazłem.
Może ktoś z forumowiczów miał podobny problem.
Pozdrawiam.

https://www.awenta.pl/index.php/produkty/produkty-z-metalu/kratki-kominkowe-i-przylacza/przylacza-pmk

Unikaj poziomych kanałów przy grawitacji. Musza być równe długości lub na końcach kratki z regulacja.

Kamil4
07-03-2021, 10:22
https://www.awenta.pl/index.php/produkty/produkty-z-metalu/kratki-kominkowe-i-przylacza/przylacza-pmk

Unikaj poziomych kanałów przy grawitacji. Musza być równe długości lub na końcach kratki z regulacja.

Dziękuję za informację ale u mnie jest to w chwili obecnej nie do uniknięcia.
453789

Z tego co widzę to te przyłącza ptm nie pasują do rozmiaru kanałów ale dziękuję za sugestię.

gruchot
07-03-2021, 10:29
Dziękuję za informację ale u mnie jest to w chwili obecnej nie do uniknięcia.
453789

Z tego co widzę to te przyłącza ptm nie pasują do rozmiaru kanałów ale dziękuję za sugestię.

To trzeba wykonać je samemu :) Pamiętaj o regulowanych kratkach bo inaczej krótkie przewody będą czerpnia dla najdłuższego. I wykonaj je z rur spiro.

Kamil4
07-03-2021, 10:50
To trzeba wykonać je samemu :) Pamiętaj o regulowanych kratkach bo inaczej krótkie przewody będą czerpnia dla najdłuższego. I wykonaj je z rur spiro.

Właśnie odszukałem teraz maila za archonu i napisali żeby robić te przewody z rur spiro o średnicy 150 mm.
Kiedyś się pytałem o średnicę tych rur wentylacyjnych a zapomniałem się ich zapytać jak należy je połączyć z pionowymi przewodami wentylacyjnymi.
Czy wepchnięcie rur spiro w pionowe przewody wentylacyjne jest dopuszczalne (wszak są elastyczne i pewnie dałoby się je jakoś dopasować).??

Robinson74
07-03-2021, 11:28
Pamiętaj o regulowanych kratkach
Co masz na myśli, pisząc o regulowanych kratkach?

gruchot
07-03-2021, 11:41
Właśnie odszukałem teraz maila za archonu i napisali żeby robić te przewody z rur spiro o średnicy 150 mm.
Kiedyś się pytałem o średnicę tych rur wentylacyjnych a zapomniałem się ich zapytać jak należy je połączyć z pionowymi przewodami wentylacyjnymi.
Czy wepchnięcie rur spiro w pionowe przewody wentylacyjne jest dopuszczalne (wszak są elastyczne i pewnie dałoby się je jakoś dopasować).??

Nie używaj elastycznych. Nie wpychaj. Zadzwon może Awenta - może maja cos pod Twój wymiar. Dn może być tez 125- nie mniej niż 100mm

Kamil4
07-03-2021, 12:07
Nie używaj elastycznych. Nie wpychaj. Zadzwon może Awenta - może maja cos pod Twój wymiar. Dn może być tez 125- nie mniej niż 100mm

Z tego co mi z archona napisali to fi125mm będzie ciut za mało:
"Zgodnie z przepisami minimalny przekrój kanału wywiewnego kanału wentylacji naturalnej powinien wynosić min. 0,016m2 (160cm2) przy czym w przypadku kanału prostokątnego najmniejszy wymiar nie powinien być mniejszy niż 10cm."

gruchot
07-03-2021, 13:50
Z tego co mi z archona napisali to fi125mm będzie ciut za mało:
"Zgodnie z przepisami minimalny przekrój kanału wywiewnego kanału wentylacji naturalnej powinien wynosić min. 0,016m2 (160cm2) przy czym w przypadku kanału prostokątnego najmniejszy wymiar nie powinien być mniejszy niż 10cm."

Jak zmieścisz to ok

Robinson74
07-03-2021, 20:51
Z tego co mi z archona napisali to fi125mm będzie ciut za mało:
"Zgodnie z przepisami minimalny przekrój kanału wywiewnego kanału wentylacji naturalnej powinien wynosić min. 0,016m2 (160cm2) przy czym w przypadku kanału prostokątnego najmniejszy wymiar nie powinien być mniejszy niż 10cm."
Też miałem podobny dylemat, bo tez mam projekt z Archonu, ale ostatecznie jednak zrobię na 100 i 125. Dołożysz wentylatorki i będzie aż nadto.
Tym bardziej, że akurat wentylatorki, które sobie upatrzyłem, są na 100 mm i 125 mm, a nie ma wersji na 150 mm.
https://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/kanaly-i-ksztaltki-okragle/kanaly/

Kamil4
08-03-2021, 08:47
Też miałem podobny dylemat, bo tez mam projekt z Archonu, ale ostatecznie jednak zrobię na 100 i 125. Dołożysz wentylatorki i będzie aż nadto.
Tym bardziej, że akurat wentylatorki, które sobie upatrzyłem, są na 100 mm i 125 mm, a nie ma wersji na 150 mm.
https://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/kanaly-i-ksztaltki-okragle/kanaly/

A tak z ciekawości to jakie wentylatorki sobie upatrzyłeś?? Wg projektu muszę je założyć w łazienkach i w spiżarni pod schodami.
Kwestia średnicy rur jest w tej chwili drugorzędna, ciągle mnie gryzie jak je połączyć z pionowymi kanałami wentylacyjnymi poprzez otwory w stropie.
Napisałem maila do archona w tej sprawie. Mam nadzieję, że odpiszą.

Robinson74
10-03-2021, 22:38
Z firmy Blauberg, może się szarpnę na SMART.

Kamil4
14-03-2021, 16:57
Z firmy Blauberg, może się szarpnę na SMART.

Dziękuję.

Kamil4
14-03-2021, 17:07
Otrzymałem odpowiedź z Archonu ale w niczym mi to nie pomogło. Zero informacji na temat rozmiaru trójnika.


"Zalecamy, aby poziome, stalowe przewody wentylacyjne łączyć z pionowymi kanałami wentylacyjnymi w sposób przedstawiony na schemacie, który przesyłam w załączniku.
Połączenie można wykonać wykorzystując gotowe trójniki ze stali nierdzewnej, zaślepione od dołu tworząc odstojnik dla kondensatu. Częściej jednak wykonawcy wykonują te połączenia sami ze stalowych rur połączonych poprzez zespawanie elementów."


454052