PDA

Zobacz pełną wersję : Sposób na kuny



pavvel_ko
08-03-2021, 12:21
W jaki sposób zabezpieczyć połać przed przedostaniem się kuny pod pokrycie.
Słyszałem, że kuna potrafi zniszczyć całą warstwę ociepielnia.

CityMatic
08-03-2021, 12:50
W jaki sposób zabezpieczyć połać przed przedostaniem się kuny pod pokrycie.
Słyszałem, że kuna potrafi zniszczyć całą warstwę ociepielnia.
Tutaj jest wątek o tym - jak chronić jak walczyć:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?76638-%C5%81asica-Kuna-pomocy&highlight=kuna

Blachy Pruszyński
08-03-2021, 13:55
Dzień dobry,

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie pasa wentylacyjnego z blachy perforowanej. Wszystkie rozwiązania typu taśma okapowa "wróblówka" wykonana z plastiku, może zostać łatwo przegryziona przez kunę i umożliwić jej przedostanie się do warswty ociepleniowej, gdzie wyrządzi dużo szkód drążąc w niej tunele.

Na zdjęciu przykład wykonanego pasa z blachy perforowanej Blachy Pruszyński:

453833

marcin225
08-03-2021, 14:28
Pastuch elektrycznych.

Blachy Pruszyński
09-03-2021, 09:03
Na zdjęciu przykład zastosowania blachy perforowanej z wykonaną obróbką.

453858

Robinson74
10-03-2021, 22:32
A jeżeli ktoś ma dachówkę ceramiczną falistą?

Bertha
11-03-2021, 00:30
Dobrze mocować :yes: , szczególnie przycięte = mniejsze = lżejsze.

Marcin3322
19-06-2023, 13:01
W jaki sposób zabezpieczyć połać przed przedostaniem się kuny pod pokrycie.
Słyszałem, że kuna potrafi zniszczyć całą warstwę ociepielnia.

Cześć, najlepszy sposób na naprawę szkód i pozbycie się szkodników raz na zawsze to zadmuchanie całej wolnej przestrzeni pomiędzy membraną a płytami GK granulatem celulozy. Jest możliwość wyciągnięcia starej wełny i zadmuchanie na nowo lub dodmuchanie do wełny i wypełnienie wolnej przestrzeni. Najtańszy i najszybszy sposób. :spam:

Bertha
19-06-2023, 22:46
Niby czemu kuna nie wlezie w granulat celulozy jesli nie przeszkadza jej wełna minerlana?

https://www.youtube.com/watch?v=E-0If8l_K3Y

Qbiak20
20-06-2023, 11:27
Bo celuloza zawiera kwas borowy, którego kuny nie toleruja

Bertha
21-06-2023, 00:28
Wiele zapachów niby nie jest tolerowane przez kuny. Pic na wode, fotomontaż. Naprawdę jest tylko jeden pewny sposób: fizyczne odcięcie mozliwości wejscia pod dach czyli szczelny dach. Blacha, otwory < 2cm osiatkowane metalem. Po tynku gładkim - po narożniku,wejdą na 3p - widziałem w akcji. Po tynku szorstkim wejdą na 10 piętro bez problemu. Wszystko inne to półśrodki dopóki nie trafi się cwańszy osobnik. Jak wlezie raz bezkarnie, to po zapachu wejdzie drugi raz i potomstwo. Miałem to dziadostwo czyli przyrode ożywioną, przez 40 lat na strychu. Dopiero nowy dach położył kres.

ruzam
14-07-2023, 02:21
Wiele zapachów niby nie jest tolerowane przez kuny. Pic na wode, fotomontaż. Naprawdę jest tylko jeden pewny sposób: fizyczne odcięcie mozliwości wejscia pod dach czyli szczelny dach. Blacha, otwory < 2cm osiatkowane metalem. Po tynku gładkim - po narożniku,wejdą na 3p - widziałem w akcji. Po tynku szorstkim wejdą na 10 piętro bez problemu. Wszystko inne to półśrodki dopóki nie trafi się cwańszy osobnik. Jak wlezie raz bezkarnie, to po zapachu wejdzie drugi raz i potomstwo. Miałem to dziadostwo czyli przyrode ożywioną, przez 40 lat na strychu. Dopiero nowy dach położył kres.

Również jestem tego samego zdania. Wiele środków się testowało, ale tak naprawdę nic nie działało. Kuny potrafią być naprawdę męczącymi szkodnikami.

adam_mk
14-07-2023, 07:13
Wniosek z kilku wątków jest jeden...
Sposób na kunę - pokochać! (ładne są)
Nie budować domu dla kuny tylko dla ludzi.

Adam M.

MiroMirek
14-07-2023, 15:13
Wiele zapachów niby nie jest tolerowane przez kuny. Pic na wode, fotomontaż. Naprawdę jest tylko jeden pewny sposób: fizyczne odcięcie mozliwości wejscia pod dach czyli szczelny dach. Blacha, otwory < 2cm osiatkowane metalem. Po tynku gładkim - po narożniku,wejdą na 3p - widziałem w akcji. Po tynku szorstkim wejdą na 10 piętro bez problemu. Wszystko inne to półśrodki dopóki nie trafi się cwańszy osobnik. Jak wlezie raz bezkarnie, to po zapachu wejdzie drugi raz i potomstwo. Miałem to dziadostwo czyli przyrode ożywioną, przez 40 lat na strychu. Dopiero nowy dach położył kres.

widzę na kamerze, że codziennie tak około 2-3 rano odwiedza mnie kuna, przychodzi od strony sąsiada, "obchód" mojego domu/ogrodu zajmuje jej około 40 min. po czym wraca, mam nadzieję, że trochę przetrzebi nornice bo mam znowu z nimi problem.

Pytajnick
14-07-2023, 16:20
W strefie działania kun, najlepiej budować się z zasadą - by mieć dom mniej atrakcyjny dla kun niż sąsiedzi :) W moim kwadracie a raczej prostokącie (dwa rzędy po 3 działki ) na 5 zamieszkanych domów dwa ma OSB/deskowanie i papę pod dachówką a 3 dachówkę z membraną. Kiedyś zastanawialiśmy się z sąsiadami, dlaczego u nich są codzienne nagrania z kunami biegającymi po ich podwórkach i dachach a do mnie i sąsiadki nawet nie zaglądają. Teorie są dwie - ja i sąsiadka mamy "twardy dach" a pozostali membrany więc kuny nie są zainteresowane. Tę teorię podważyło jakiś czas temu pojawienie się szopów w naszym rejonie. One raczej pod dachy się nie pchają a również mają ten sam zwyczaj - zaglądają tam gdzie kuny a do mnie i sąsiadki nie. U sąsiadów buszują w śmietnikach i kompostownikach a u mnie tylko raz widziałem, jak szop popatrzył z płotu na kompostownik, do którego wcześniej wywaliłem skorupki po jajkach i mimo, że miał do niego z metr, to się nie odważył.Padło więc na...zwierzaki domowe. Jeden dom z membraną nie ma żadnych, w pozostałych jest po jednym "waciaku" jak nazywam Maltańczyki. Ja mam Belga a sąsiadka bojowego jamnika, który bez problemów lisa z nory wyciągnie i dwa koty.
Trudno więc orzec czy to zwierzaki czy sposób budowy a może jedno i drugie :D

Tu filmik z najeźdźcami - https://www.youtube.com/watch?v=n_4n1_z8kUw

PS - znam gościa, który ma suczkę, mieszańca Husky . Poluje na nornice metodą odkrywkową ale skutecznie :D

Andrzej733
14-07-2023, 17:23
Zwierzęta wybierają najłatwiejszą drogę do celu ( chyba że to stado owiec idące za przewodniczką). Jak widzą potencjalny problem a mają obok coś łatwiejszego to raczej ambicja ich nie poniesie iść w trudniejsze rejony.
To co piszesz to 100 procent prawdy

zeusik6
14-07-2023, 20:03
Kuna raczej nie kuma czy tam jest deskowanie czy nie, ale czy pies biega to już raczej wie i sposóbem na kuny może być najlepszy przyjaciel.

giman
14-07-2023, 20:36
Deskowania nie kuma. Ale warunki do zakładania legowisk już kuma.
I sposób budowy może mieć wpływ. Nadbitka zamiast podbitki, wszędzie styro zamiast wełny czy jakiś nadmuchowych farfocli i kuny bywały wszędzie wokół a u mnie zero.