PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna. Parę pytań.



Lucyk102
09-03-2021, 11:25
Witam
Jaki jest optymalny rozmiar kanału wentylacyjnego. Zależy mi żeby był to prostokątny i jak najbardziej płaski ponieważ będzie szedł nad sufitem z GK i zależy mi na miejscu. Drugie pytanie to czy 3cm wełny z folią aluminiową wystarczy do izolacji wentylacji żeby nie powstawała kondensacja pary wodnej ? Kanał będzie miał około 1.5m długości pod stropem a później 3m wysokości w pionie z rury 125mm do kominka na dachu przez strych nie ogrzewany.
Pozdrawiam

giman
09-03-2021, 19:03
Ale tam powietrze będzie pchał jakiś wiatraczek w łazience, okap, itp czy liczysz, ze w tym labiryncie niewielkiej długości uzyskasz ciąg kominowy?

zbig_wwl
09-03-2021, 21:44
Pomijając "karkołomność" takiej wentylacji, to wewnątrz możesz w ogóle nie ocieplać kanału, bo pierwsze miejsce z inną temperaturą będzie dopiero na strychu i tam trzeba kanał zaizolować. No i daj w kanał jakiś zawór jednokierunkowy, żeby ta "wentylacja" nie zmieiła się w nawiewną.

Lucyk102
10-03-2021, 08:39
Nie mogę tego zrobić inaczej. Tak są wykonane otwory w stropie według projektu. Jezeli uważacie że nie będzie ciągu to może nie instalować klapy zwrotnej bo ona jeszcze bardziej zmniejszy ciąg

giman
10-03-2021, 19:40
W jakim pomieszczeniu jest ta wentylacja i jak wyglądają pozostałe kominy wentylacyjne?

Lucyk102
11-03-2021, 10:28
Wieczorem zrobię wam zdjecia b esie łatwiej zrozumieć. To jest łazienka ale obok jest pralnia i tam też jest wentylacja. Do tego dochodzi drugi otwór na kuchnię i okap w innym miejscu

Lucyk102
12-03-2021, 19:28
Tak zrobiłem na szybko wentylacje i podczas mrozów po prostu lala się z niej woda. Ten wkład potrójny szedł pod dach i później był połączony z plastikowym kominkie. Teraz go zdemontowanej i jest tylko otwór w stropie. Tak jak mówiłem zależy mi jak na najwyższej wysokości korytarza. Myślałem zastosować kanał 206x60 i ocieplić go 3cm wełna z folią aluminiową. A na strychu rurę 125mm ocieplić 5cm bądź grubsza bo dach nie jest ocieplony i strych nie jest ogrzewany
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d062225b75ef.jpg (https://naforum.zapodaj.net/d062225b75ef.jpg.html)

zbig_wwl
12-03-2021, 19:54
Jeżeli przez strych idzie niocieplony kanał, to nie dziwne, że na dole się leje... ale jeżeli chcesz maskować objawy, zamiast eliminować przyczyny, Twój wybór

giman
12-03-2021, 21:56
Ta wentylacja "grawitacyjnie" siłami natury nie ma szans działać.
I nie dlatego, ze jest to WG, bo ta dobrze zrobiona potrafi działać w pewnych porach roku.

Rozumiem, że wszystkie kanały wywiewne są podobne do tych ze zdjęcia?

Ile masz kanałów wywiewnych? 3-4?
- łazienka (x1)
- pralnia (x1)
- kuchnia i okap (x1 lub x2)

Jak masz zrealizowane nawiewy?

Lucyk102
13-03-2021, 05:48
Na zdjęciu widać łazienkę i pralnie. Taka sama sytuacja jest z kuchnią i okapem. W małej łazience nie ma tego problemu bo jest przy kominie, a tam są 3 wolne kanał. Jeden do łazienki, drugi do garażu a trzeci kotłownia. Jeżeli nie będzie działać grawitacyjnie to mam montować wentylatory w kanałach które będą wyciąga Powietrze ?

Lucyk102
13-03-2021, 05:50
Nie che maskować niczego, chce to z obić dobrze żebym później ni musiał wydawać trzy razy tyle pieniędzy na poprawki.

giman
13-03-2021, 12:38
Jaki masz nawiew?

Czy któryś z kominów wywiewnych jest wysokim kominem murowanym?

Lucyk102
13-03-2021, 13:42
W łazience i pralni nie mam kominów murowanych. W małej łazience tylko jest murowany poza dach.

Lucyk102
14-03-2021, 20:06
Czy jak zrobię kanały pod stropem 110x50 (czy lepiej dać 200x60?) Nad stropem rurę 125mm ocieplona 5cm wełną (czy może dać więcej ocieplenia? strych jest nie ogrzewany oraz dach nie jest ocieplony) Do tego wentylator kanałowy żeby i klapę zwrotna żeby nie cafalo się powietrze. Co do nawiewów to w domu ich nie mam. Tylko tyle co ręczne rozczelnianie okien. Czy taka instalacja będzie miła sens ?

giman
14-03-2021, 22:15
Nie che maskować niczego, chce to z obić dobrze żebym później ni musiał wydawać trzy razy tyle pieniędzy na poprawki.
Przykro mi, ale tu jest miejsce na brutalną prawdę. Nie będzie ci to za dobrze działać.
Wentylacja grawitacyjna może działać przez pewną część roku (nigdy przez cały) gdy jest przemyślana na etapie projektu. Niestety projektanci nadal myślą, ze wentylacja robi się sama bo będzie w łazience i kuchni jakaś forma otworu połączonego ze światem zewnętrznym. WG będzie działać jak ma kominy wywiewne w których może wytworzyć się ciąg kominowy oraz ma wystarczające ilości punktów nawiewu, żeby w tych kominach nie robił się ciąg wsteczny.

Rozwiązania:
1. Zrobić wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną.
2. Zrobić wentylację hybrydową (wywiew mechaniczny) - coś jak wspomniany wentylator kanałowy tylko w twoim planie brakuje nawiewów. Tu jest kwestia czy jest też kominek, piec na paliwo stałe, itp. bo wtedy są pewne ograniczenia. W tej opcji jest scenariusz pracy ciągłej, sterowana wilgotnością, ...


Czy jak zrobię kanały pod stropem 110x50 (czy lepiej dać 200x60?) Nad stropem rurę 125mm ocieplona 5cm wełną (czy może dać więcej ocieplenia? strych jest nie ogrzewany oraz dach nie jest ocieplony) Do tego wentylator kanałowy żeby i klapę zwrotna żeby nie cafalo się powietrze. Co do nawiewów to w domu ich nie mam. Tylko tyle co ręczne rozczelnianie okien. Czy taka instalacja będzie miła sens ?
Kiedy zamierzasz rozszczelnić okna - mikrouchył na stałe? ręcznie jak poczujesz zaduch w domu? inaczej?
Co do przekrojów to - Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2 oraz najmniejszy wymiar przekroju co najmniej 0,1 m.

Lucyk102
15-03-2021, 04:52
Ogólnie moja narzeczona ma zwyczaj mieć ciągle rozczelnianie okna. Tylko w sypialni do spania zamyka żeby nie zmarzła :) Co do pieca to mam gazowy z zamkniętą komorą spalania. Zapomniałem dodać że jeszcze w spiżarni jest wentylacja w kominie. Wentylatory kanałowe założyłbym w kuchni łazience i pralni. Sterowanie tych wentylatorów albo czasowe bądź na jakiś czujnik wilgotności( szczerze mówiąc nie wiem jak się steruje taka wentylacja. Nawiwy- w jaki sposób zrobić nawiew, żeby miało to sens ? Kiedyś widziałem że w oknach są wywiercone otwory wentylacyjne z klapką

giman
15-03-2021, 08:25
To wszsytko powinno być obliczone przez projektanta.
Nie przepisując internteu podrzucam czytanki :)

WG zasady:
https://www.wentylacyjny.pl/1789-49-234-prawidlowo-zaprojektowana-wentylacja-grawitacyjna-w-domu-jednorodzinnym.html
https://www.fachowyinstalator.pl/wentylacja-grawitacyjna-w-normie/

Hybrydowa:
https://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-klimatyzacja/wentylacja-hybrydowa-jakie-problemy-rozwiazuje-ile-kosztuje-system-wentylacji-hybrydowej-aa-xKjx-FD3g-UhXd.html

zbig_wwl
15-03-2021, 10:51
Wentylatory kanałowe założyłbym w kuchni łazience i pralni

Prosta droga do katastrofy... w połączeniu z tym, co planujesz zrobić, zakończy się przedmuchiwaniem "smrodku" pomiędzy pomieszczeniami. Poczytaj podrzucone wyżej linki i zrób wentylację zgodnie z pawidłami.

Robinson74
15-03-2021, 12:12
Wentylatory należy zakładać zgodnie z obliczeniami projektanta.

Lucyk102
20-03-2021, 20:20
Prosta droga do katastrofy... w połączeniu z tym, co planujesz zrobić, zakończy się przedmuchiwaniem "smrodku" pomiędzy pomieszczeniami. Poczytaj podrzucone wyżej linki i zrób wentylację zgodnie z pawidłami.

W jaki sposób jak każdy będzie miał osobny komin ? Wentylator wypchnie powietrze na zewnątrz

Lucyk102
21-03-2021, 05:27
Tak teraz pomyślałem, że jak będą wentylatory kanałowe wyciągać powietrze np z łazienki i kuchni to w małej łazience gdzie jest wentylacja bezpośrednio w komin będzie cofać powietrze

giman
21-03-2021, 10:20
A jak narzeczona zapomni rozszczelnić okna (a nie masz prawidłowych nawiewów) to masz mechaniczny wyciąg, brak nawiewu a powietrze skądś się musi wziąć.
Zrób na spokojnie zgodnie z zasadami z linków, które wcześniej podesłałem.

Lucyk102
21-03-2021, 14:33
Zamontuje nawietrzniki w oknach. Co do linków to ja mam już kominki na dachu bez żadnych wentylatorów więc pozostaje mi założyć wentylatory kanałowe. W każdym wyciągu( kuchnia, łazienka, łazienka mała oraz pralnia. Garaż, spiżarnia i kotłownia zostanie wentylacja grawitacyjna bo idę bezpośrednio w komin i na zewnątrz.