PDA

Zobacz pełną wersję : Podział działki a Księgi Wieczyste



krzysieekr
10-03-2021, 07:06
Witam. Jesteśmy obecnie na etapie podziału działki rodziców na dwie i jedna ma zostać zapisana dla mnie. Obecnie sprawy związane z podziałem są prawie zakończone. Dlatego mam pytanie związane z dalszym postępowaniem: jak to jest z Księgą wieczystą dla nowo powstałej działki? Trzeba będzie ją utworzyć przed spisaniem aktu notarialnego czy lepiej po? Ewentualnie czy mozliwe żeby notariusz to załatwił podczas przepisu działki? Może mi ktoś doradzić jak to teraz najlepiej rozwiązać żeby obyło się bez większych problemów? Dodam że będziemy zamierzali brać kredyt na budowę jeśli jest to istotna informacja.

key1
10-03-2021, 13:07
podczas,
notariusz może wysłać wnioski o odłączenie działki i założenie nowej kw.

Slawko123
10-03-2021, 13:29
Po podziale dalej będzie jedna dotychczasowa księga wieczysta. Tylko w dziale I-O będzie wykreślony dotychczasowy numer a wpisane nowe powstałe po podziale.
Kazda nowo powstałą działkę można odłączyć i założyć nową KW dla tej działki. Najczęściej robi się to podczas spisywania aktu notarialnego dla sprzedaży/darowizny. Wszystko załatwia notariusz łącznie z podatkiem jeśli dotyczy.

Jeśli będziesz brał kredyt na budowę domu, to działka musi mieć oddzielną KW a Ty musisz być jej właścicielem. Nie dostaniesz kredytu dopóki nie będzie nowej KW z dokonanymi wpisami.