PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką moc ssącą mają wozy asenizacyjne (szambiarki)?



giman
12-03-2021, 07:22
Prawdziwe pytanie to - Ile kolanek 90 st moze być na rurze wyprowadzonej do opróżniania szamba?

Ja wiem, że odpowiedź jest "to zależy", "różne są wozy" i "różne są szamba" :)

Ale moze ktoś podzieli się refleksjami praktyka.

Bertha
12-03-2021, 21:48
Odległość i różnica wysokości od stanowiska karety szambelana (od króćca na węże) do dna szamba jest ważna. Na wozie są trzy /cztery wężę po 6m. Kiedyś miałem 4m różnicy wysokości i przy niezbędnych 6 wężach wymagany był pojazd z pompą dwustopniową - duuuża rzadkość w praktyce- chyba tylko jeden w powiecie. Zwykła jednostopniowa pompa nie była w stanie wyciągnąć treści szamb z powodu: oporów na długości węży, fałszywego powietrza na łączeniach oraz różnicy wysokości. Stała rura z kolanami 90 stopni to raczej ryzyko. W wężu nawet gdyby coś utknęło, to argumentem jest kij bejsbolowy lub podobnie działający środek. Zresztą treść należy przygotować przed wybraniem - jakimś dziabakiem rozbić kożuch na wierzchu oraz rozbełtać gęsty osad na dnie.
Można było to również wykonać manipulując wężem przed zatopieniem w komorze.
Tak wyglądała praktyka w klasycznym szambie jakie kiedyś używałem. Stromy wyjazd (jak dla ciężarówki) i wąska brama (bez możliwości poszerzenia) spowodowały wybór opcji zatrzymywania szambowozu w bramie czyli konieczność użycia 6 lub nawet 7 węży. Posiadacz jedynego wozu w okolicy używał pozycji monopolisty twardo , dlatego zdecydowałem się na podłączenie do kanalizacji gminnej , chociaż blisko nie było.

Kaizen
13-03-2021, 06:13
Prawdziwe pytanie to - Ile kolanek 90 st moze być na rurze wyprowadzonej do opróżniania szamba?

0

Nie może być takich kolanek, bo za łatwo się zatykają.

giman
13-03-2021, 07:21
Odległość i różnica wysokości od stanowiska karety szambelana (od króćca na węże) do dna szamba jest ważna.
Nie jest daleko. Licząc od dna szamba do zaworu do którego podłącza się wóz będzie około 6-8 m. Wóz może podjechać pod sam króciec.


Zresztą treść należy przygotować przed wybraniem - jakimś dziabakiem rozbić kożuch na wierzchu oraz rozbełtać gęsty osad na dnie. Można było to również wykonać manipulując wężem przed zatopieniem w komorze.
Tu mnie zaskoczyłeś. Między innymi po to ludzie wyprowadzają punkt podłączenia wozu w linię płotu, żeby samego szamba nie otwierać nigdy. Ale może to błąd.


0

Nie może być takich kolanek, bo za łatwo się zatykają.

Ale to w kanalizacji domowej oczywiste ale czy oczywiste w części ssania z szamba? Często wiele firm robi część ssącą wewnątrz szamba z rur stałych i już jest wtedy jedno kolano. Ludzie którzy przyłącze murują wewnątrz płotu (jakiejś podmurówki) często mają kolejne. I ciekaw byłem ile takich kolan system "wytrzyma"

henrykow
13-03-2021, 10:22
Prawdziwe pytanie to - Ile kolanek 90 st moze być na rurze wyprowadzonej do opróżniania szamba?

Ja wiem, że odpowiedź jest "to zależy", "różne są wozy" i "różne są szamba" :)

Ale moze ktoś podzieli się refleksjami praktyka.

Jeżeli musisz zastosować załamanie pod katem 90 stopni to użyj dwóch kolan 45 stopni, kąt załamania też będzie 90 stopni ale będzie łagodniejszy aniżeli przy jednym kolanie 90 stopni.

Bertha
13-03-2021, 10:44
Jeśli inwestor jest delikatny, brzydliwy i nie lubi kupy ogladać to jego problem. Szamba bez otwierania nie wypompujesz skutecznie, wyciagniesz płynne a kożuch osiądzie na dnie i w najlepszym razie przytka rure odpływową która zamontowano na stałe. Rurę stałą montuje się po to, aby nie ciągać węży po trawniku lecz pokrywę trzeba zdjąć żeby rozmieszać treśc i sprawdzic czy wszystko wypompowane i czy dużo osadu przybyło na dnie (oceniasz po ilości kręgów). Osad mineralny po kilku latach na dnie szamba staje sie twardy jak beton. Gdy nie zdejmiesz pokrywy a w odpowietrzniku wróble zrobią gniazdo, to pompując tresć szamba powietrze napłynie przez syfony porcelanowego telefonu, umywalek i zlewów . Skutek - po odłączeniu węza ssącego, parfuma z szamba spokojnie pójdzie do wnętrza budynku. Wali tak, że pies kicha a koty wieją gdzie pieprz rośnie. :lol2::lol2::lol2:

To nie jest reklama, to rozwiązanie problemu
https://wiplast.com/pl/luki-90/luk-jednokielichowy-90-dn-160.html

henrykow
13-03-2021, 10:59
Żeby nie było kożucha grubego na pół metra i dużo gęstych osadów to należy stosować bakterie. Tak, tak bakterie, nie tylko są stosowane do POŚ ale do szamb również. Stosowanie bakterii minimalizuje w dużym stopniu zapachy typu ala szanel szambooo:)

henrykow
13-03-2021, 12:18
To nie jest reklama, to rozwiązanie problemu
https://wiplast.com/pl/luki-90/luk-jednokielichowy-90-dn-160.html

Takie kolano czy raczej jak sprzedawca nazywa - Łuk jednokielichowy spełni zadanie tylko ta cena, chyba z kosmosu wzięta bo życzą sobie za takie kolano 174 zł !!!! Za ułamek tej kwoty można zrobić takie samo rozwiązanie o którym pisałem wcześniej stosując dwa kolana 45 albo trzy kolana 30 stopni i aby porównanie było wiarygodne to ze strony tego samego sklepu koszt takiego kolana np 30 stopni przy śr. 160 mm to koszt 9, 37 zł. czyli 3 X 9,37 zł = 28,11 zł

https://wiplast.com/pl/Szukasz?controller=search&s=Kolano+kanalizacyjne+fi+160+k%C4%85t+30+stopni

albo przy zastosowaniu kolana 45 stopni to koszt 10,39 zł czyli przy zastosowaniu dwóch kolan 45 daje nam koszt 20,78 zł

https://wiplast.com/pl/Szukasz?controller=search&s=Kolano+kanalizacyjne+fi+160+k%C4%85t+45+stopni

giman
13-03-2021, 12:55
Dzięki za wiele podpowiedzi, sugestii i rozwiązań.
Bakterie stosuję, ale raczej zdecydowanie za rzadko.
Póki co nic mi chyba nie zarosło kożuchem (ale nie wiem bo nigdy nie otworzyłem :D)
Muszę częściej wrzucać bakterie i liczyć, ze mieszać nie muszę.

Co do tych kolan i łuków PCV to jeszcze muszę jakieś łączniki nyplowe znaleźć pasujące do tych rur elastycznych (4cale / 100/102mm):
454024
Mało jest do tego elementów łączeniowych a jak jest to cena to dopiero przegięcie. Ten łuk to pikuś przy tym.
np. "przegięcie" - https://wezeizlacza.pl/pl/p/Kolano-przylacza-do-oprozniania-szamba-4-100mm/9974


PS Inwestor faktycznie delikatny i brzydliwy :)