PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja a komin



Dantex23
12-03-2021, 20:38
Witam. Odebralem od architekta projekt i mam nastepujacy uklad. Po jednej stronie korytarza jest lazienka i pomieszczenie techniczne, a po drugiej wc, pralnia, garderoba. W lazience mam zaznaczony komin, a w pomieszczeniu technicznym piec gazowy. Nie chcialem drugiego komina i mam nad wc/pralnia itd wentylacje mechaniczna, czyli rekuperacje. Nie wiem czemu na projekcie zaznaczona jest rekuperacja tylko nad kilkoma pomieszczeniami - mysle ze warto poprowadzic ja do kazdego pomieszczenia i stad pytanie czy potrzebny jest komin w lazience?

giman
12-03-2021, 21:58
Dobrze by było zobrazowac to jakimś rzutem, planem, ale

stad pytanie czy potrzebny jest komin w lazience?
Nie.

Dantex23
12-03-2021, 22:11
To jest taki uklad jak tutaj https://assets.archon.pl/images/products/mfb4233aa8bd50/rzut-parteru-projekt-dom-w-cieszyniankach-2-50ee0e1666e343bf13f581f9a7d6b323__706.gif

Dantex23
12-03-2021, 22:17
A jest to duza roznica kosztow w zainstalowaniu rekuperacji nad tymi malymi pomieszczeniami (wc/pralnia) a calym domem? Dom ma okolo 130m na parterze + garaz

zbig_wwl
13-03-2021, 00:52
Wentylacja mechaniczna nie zawsze równa się rekuperacja, to po pierwsze. Po drugie komin w łazience ma również kanał wyntylacyjny dla łazienki?, czy to komin spalinowy dla kotła w sąsiednim pomieszczeniu?

Nie sądzę, by projekt zawierał pomieszanie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną w "jednej połączonej przestrzeni mieszkalnej", bo to poprostu nie będzie działało.

Na pytanie natomiast, czy warto poprowadzić kanały wentylacyne (odpowiednio nawwiewne i wywiewne) do kluczowych/wszystkich pomieszczeń "prestrzeni mieszkalnej" - odpowiem, że zdecydowanie warto to zrobić w standardzie wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Kaizen
13-03-2021, 02:48
To jest taki uklad jak tutaj https://assets.archon.pl/images/products/mfb4233aa8bd50/rzut-parteru-projekt-dom-w-cieszyniankach-2-50ee0e1666e343bf13f581f9a7d6b323__706.gif

Wrzuć projekt, nie koncepcję. W projekcie jest zaznaczone, gdzie jest kratka.

Dantex23
13-03-2021, 09:13
Tutaj jest fragment projektu https://imgur.com/dDkLkqA
Detal A: https://imgur.com/kl51itb
W projekcie mam jeszcze taki opis https://imgur.com/ZhX2cTu

Kaizen
13-03-2021, 09:50
Tutaj jest fragment projektu https://imgur.com/dDkLkqA
Detal A: https://imgur.com/kl51itb
W projekcie mam jeszcze taki opis https://imgur.com/ZhX2cTu

No to nie masz WG w łazience. Masz jeden przewód do wentylacji pomieszczenia technicznego, drugi do rury spalinowo-powietrznej i trzeci rezerwowo, jakbyś chiał mieć osobny komin do kotła, i osobne doprowadzenie.

Dantex23
13-03-2021, 10:29
czy w takim projekcie potrzebny jest ten komin i te wszystkie nawiewniki w oknach/drzwiach? Pytam bo to jest pewnie dodatkowy koszt a jak jest zaznaczona wentyalacja mechaniczna to chyba lepiej zrobic ja na calej powierzchni parteru (poddasze jest nieuzytkowe)

W opisie mam jednak takie zdanie: "Do wentylacji pomieszczen lazienki, pom.technicznego, garaz, kuchni przyjeto wentylacje wywiewna poprzez sciany zewnetrzne..."

Kaizen
13-03-2021, 10:55
czy w takim projekcie potrzebny jest ten komin i te wszystkie nawiewniki w oknach/drzwiach? Pytam bo to jest pewnie dodatkowy koszt a jak jest zaznaczona wentyalacja mechaniczna to chyba lepiej zrobic ja na calej powierzchni parteru (poddasze jest nieuzytkowe)

Masz alternatywa - albo te nawiewniki i wywiewniki (przez ścianę to nie ma szans działać - musi być komin generujący ciąg, żeby WG działała), albo rekuperację. Przy rekuperacji nie możesz mieć nawiewników ani wywiewników (przypilnuj, jak będziesz zamawiał okna, żeby nie miały nawiewników i były szczelne). Za wyjątkiem pomieszczeń, gdzie masz WG - tam potrzebny i komin, i nawiew - a drzwi do strefy z rekuperacją musza być szczelne. O wentylacji przy kotle gazowym ostatnio było tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370106-Pro%C5%9Bba-o-konstruktywn%C4%85-krytyczn%C4%85-ocen%C4%99-projektu-2-2&p=8033159&viewfull=1#post8033159)

Dantex23
13-03-2021, 11:31
Niestety nie jestem pewien czy dobrze zrozumialem. Czy dobrze rozumie, ze piec gazowy wymaga komina i w pomieszczeniu technicznym musi byc WG + szczelne drzwi, a w pozostalych pomieszczeniach rekuperacja? Cos mi sie nie zgadza z tym projektem, bo jest napisane ze w kuchni, lazience, garazu, pom. technicznym WG a kuchnia jest polaczona z salonem. Lazienke tez czesto sie otwiera wiec chyba lepiej zastosowac ten sam system co w salonie/kuchni

giman
13-03-2021, 12:42
Czy dobrze rozumie, ze piec gazowy wymaga komina i w pomieszczeniu technicznym musi byc WG + szczelne drzwi, a w pozostalych pomieszczeniach rekuperacja?
Dokładnie tak ma być jak opisałeś.
WG - w technicznym z piecem
WM - cała reszta domu.
Te dwie strefy oddzielone szczelnie i żadnych dziur w oknach.

Kaizen
13-03-2021, 12:51
Czy dobrze rozumie, ze piec gazowy wymaga komina i w pomieszczeniu technicznym musi byc WG + szczelne drzwi, a w pozostalych pomieszczeniach rekuperacja?

Dokładnie. Z opisu, który wrzucałeś czytasz albo o nawiewie i wywiewie, albo w ogóle na to nie patrzysz i czytasz to, co po słowie "wariantowo" - ale rozumiem, że rozpisanego tego wariantu nie masz dokładniej, tylko odesłanie do projektanta WM.

Wyjątkiem jest kotłownia (jakkolwiek byś jej nie nazwał) która wymaga WG - ale, jak widać po wątku, który linkowałem, są tacy co twierdzą, że w kotłowni może być rekuperacja. Ja miałem w projekcie kocioł gazowy i osobną WG chociaż w reszcie domu WM. Projektant adaptujący też potwierdził, że w kotłowni tak być musi. Ale zrezygnowałem z gazu i wszędzie mam WM.

Dantex23
14-03-2021, 21:01
Czy jesli zdecyduje sie na ten wariant z rekuperacja to musze wprowadzac jakies poprawki do projektu ? Czy w trakcie budowy moge powiedziec ze nie chce tych wszystkich kratek pod sufitem oraz w drzwiach/oknach, a zamiast tego bedzie rekuperacja?

Kaizen
14-03-2021, 21:03
Czy jesli zdecyduje sie na ten wariant z rekuperacja to musze wprowadzac jakies poprawki do projektu ?

Powinien to przyklepać i udokumentować projektant (niezależnie od etapu, na którym jesteś). Powinien też przeliczyć PChE bo rekuperacja znacząco na nią wpływa.

Pewnie najekonomiczniej będzie zamówić projekt w firmie, której zamierzasz zlecić instalację a jak chcesz zrobić to sam, to np. na pe-flex czy gdzie indziej i projektant niech to umieści w projekcie wykreślając kominy i kratki.

Janekk1234
14-03-2021, 21:08
zmiana z grawitacyjnej na mechaniczną nie wymaga zmian w papierologii.

Kaizen
14-03-2021, 21:26
zmiana z grawitacyjnej na mechaniczną nie wymaga zmian w papierologii.

Brałeś udział w tej dyskusji:

Po uzyskaniu pozwolenia a jeszcze przed budową zdecydowałem się na mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuparacja). Przygotowałem dziury w stropach itp. Uważałem że żadnych zmian to nie wymaga. Komina wentylacyjnego tez nie wybudowałem. Jednak... patrząc na ustawę i przepisy w prawie budowlanym instalacja wentylacji mechanicznej nie jest wymieniona jako ta która nie wymaga pozwolenia. Innymi słowy moje starostwo takiej zmiany nie przepuści i muszę teraz składać wniosek o zmianę pozwolenia na budowę i projekt wentylacji. Co ciekawe sąsiednie starostwo nie przywiązuje do tego żadnej wagi i nie uważa tego za istotną zmianę. To jest samowolna interpretacja przepisów przez każdego urzędnika z osobna :/. Niestety.

Wszytko to wszyło od mojego kierownika budowy (jednocześnie projektant mojego domu). On mi zwrócił uwagę na ten aspekt i wyjaśnił dlaczego co i jak.



Wymaga też choćby dlatego, że znacząco zmienia parametry energetyczne. A czy to zmiana istotna czy nie decyduje projektant - Prawo Budowlane:

Art. 36a
[...]
6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, jest obowiązany zamieścić w projekcie zagospodarowania działki lub terenu lub projekcie architektoniczno-budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę oraz ponownego zgłoszenia.

Janekk1234
14-03-2021, 21:37
u mnie kierownik nic nie zrobił a projektant tylko machnął ręką. na budowie jest dosyć spraw niż spowiadanie się urzędowi że mam wentylator zamiast kratki.

a czy tak znacząco zmienia parametry energetyczne to bym też dyskutował , wiem, wyskoczysz zaraz z tabelkami, ale prawda jest taka że rekuperacja i ten cały odzysk niewiele daje oszczędności na ogrzewaniu jeśli wogóle, nie po to ją się robi.

Kaizen
14-03-2021, 21:40
u mnie kierownik nic nie zrobił a projektant tylko machnął ręką. na budowie jest dosyć spraw niż spowiadanie się urzędowi że mam wentylator zamiast kratki.

Machnie albo nie machnie. Największy kłopot się zrobi, jak przyjdzie kominiarz i powie "Tu nie ma WG, to nie ma protokołu odbioru kominiarskiego - nie mam uprawnień do wentylacji mechanicznej". A braku protokołu od kominiarza to żaden inspektor w PINBie nie przepuści na trzeźwo. A jak przyniesiesz od specy od WM to powie, że w projekcie jest WG, więc poproszę protokół od kominiarza.

Janekk1234
14-03-2021, 21:48
Machnie albo nie machnie. Największy kłopot się zrobi, jak przyjdzie kominiarz i powie "Tu nie ma WG, to nie ma protokołu odbioru kominiarskiego - nie mam uprawnień do wentylacji mechanicznej". A braku protokołu od kominiarza to żaden inspektor w PINBie nie przepuści na trzeźwo. A jak przyniesiesz od specy od WM to powie, że w projekcie jest WG, więc poproszę protokół od kominiarza.

to bierzesz innego kominiarza a nie takiego co będzie projekt analizował.
u mnie kominiarz sprawdził cug wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu kotła gazowego , spojrzał na rekuperator i dał papier.

Kaizen
14-03-2021, 21:57
u mnie kominiarz sprawdził cug wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu kotła gazowego , spojrzał na rekuperator i dał papier.

A jak ktoś nie ma komina ani gazu? To ma ZONKa.

I udowadniasz nie to, że nie trzeba papierologii - a to, że można czasami ukryć zmianę. Zabawa w berka z inspektorem może źle się skończyć. I w imię czego?

Kondensat
15-03-2021, 10:07
Wcale przy kotle gazowym w "kotłowni" a raczej wtedy w pomieszczeniu technicznym nie musi być WG może być WM i to najlepiej tzw zrównoważona czyli i nawiew i wywiew choć może być tez sam wywiew

Kaizen
15-03-2021, 10:35
Wcale przy kotle gazowym w "kotłowni" a raczej wtedy w pomieszczeniu technicznym nie musi być WG może być WM i to najlepiej tzw zrównoważona czyli i nawiew i wywiew choć może być tez sam wywiew

A jaki przepis zezwala na wentylację mechaniczną w pomieszczeniu niemieszkalnym, w którym jest zainstalowany kocioł gazowy?

fotohobby
15-03-2021, 11:34
A jaki przepis zezwala na wentylację mechaniczną w pomieszczeniu niemieszkalnym, w którym jest zainstalowany kocioł gazowy?

Oczywiście cała polska budowlanka (indywidualna, deweloperska, czy spółdzielcza) się myli, nie montując kotłów na gaz w salonie :)
Tudzież w sypialniach:)

Kaizen
15-03-2021, 11:44
Oczywiście.

To poproszę ten przepis.

A cała Polska to wszędzie ma WG, więc nie ma co się na to powoływać.

fotohobby
15-03-2021, 11:57
Wyedytowałem poprzedni post, bo nie o taki przekaz mi chodziło
Natomiast brzmi przepis brzmi:


Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji,

Widzisz gdzieś wyszczególnienie WM, czy WG ?

Znowu szukasz dziury w całym, tworzysz problem w tematyce, która Ciebie nie dotyczy i na której najwyraźniej się nie znasz.
Czysty trolling...
Już przynajmniej raz pisałem - wykaż choć jeden przypadek, kiedy miał kłopot spowodowany tym, że zamontował kocioł w pomieszczeniu technicznym, łazience, zamiast w salonie, czy w sypialni .

Kaizen
15-03-2021, 11:59
Wyedytowałem poprzedni post, bo był niezrozumiale.
Natomiast brzmi przepis brzmi:



Widzisz gdzieś wyszczególnienie WM, czy WG ?

Pytałem o pomiesczenie NIEMIESZKALNE. Nawet to wytłuściłem. Pomieszczenie techniczne, kotłownia, składzik, kanciapa, zakątek, zakamarek czy jakkolwiek nie nazwiesz takiego pomieszczenia - nie stanie się przez takie chrzciny pomieszczeniem mieszkalnym.
Jak nie wiesz co to pomieszczenie mieszkalne, to zajrzyj do Ustawy Prawo Budowlane.

fotohobby
15-03-2021, 12:08
Jeszcze raz, tym razem przeczytaj powoli, ja wytłuszczę, żeby pomóc:

Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacj
Rozumiesz różnicę między "mogą", a "muszą" ?


Jak nie wiesz co to pomieszczenie mieszkalne, to zajrzyj do Ustawy Prawo Budowlane.

Doskonale wiem, wiem też że jak ostatnio na ten temat rozmawialiśmy, to zaliczyłeś do nich łazienkę, uważając, że tam montaż kotła jest OK

I the clou programu:

wykaż choć jeden przypadek, kiedy miał kłopot spowodowany tym, że zamontował kocioł w pomieszczeniu technicznym, łazience, zamiast w salonie, czy w sypialni .

Kaizen
15-03-2021, 18:41
Jeszcze raz, tym razem przeczytaj powoli, ja wytłuszczę, żeby pomóc:

Rozumiesz różnicę między "mogą", a "muszą" ?

Oczywiście, ze nie muszą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych. Ale tylko w pomieszczeniach mieszkalnych rodzaj wentylacji może być dowolny gdy instalujesz kocioł.

Czy ktoś mial problem? Tak. Cytowałem na poprzedniej stronie.

fotohobby
16-03-2021, 07:56
Zlituj się i nie mecz nas więcej bo coś ci bije, ale nie wiesz gdzie.
Ten zapis wprowadzono, gdyż poprzednia wersje kotłów (otwarta komora) NIE mogły być montowane w pomieszczeniach służących do stałego przebywania, ludzi.
Pojawiły się nowe urządzenia, pojawił się zapis, że MOGĄ być tam montowane.
Nadal MOGÀ być też montowane w łazience, przedpokoju, pomieszczeniu technicznym.

Miałeś znaleźć przypadek, że komuś zakwestionowali taki wybór w domu z WM, że NAKAZALI przemontować kocioł do salonu/sypialni.
Nie znalazłeś - i ja się nie dziwię, bo aż tak głupich urzędników w naszym kraju nie ma.
Aleksandra Ty nadal latasz po wątkach i dezinfornujesz.
Instalatorzy się myla, Nadzór Budowlany się myli, kominiarze się mylą, tylko Ty potrafiłeś właściwie zinterpretować prawo.

Kaizen
20-03-2021, 23:01
Miałeś znaleźć przypadek, że komuś zakwestionowali taki wybór w domu z WM, że NAKAZALI przemontować kocioł do salonu/sypialni.
Nie znalazłeś - i ja się nie dziwię, bo aż tak głupich urzędników w naszym kraju nie ma.


Pisałem Ci, że cytowałem na poprzedniej stronie opis takiej sytuacji - klik (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370215-Rekuperacja-a-komin&p=8034536&viewfull=1#post8034536)

Janekk1234
21-03-2021, 08:02
Kaizen, co chcesz udowadniać ? bo sie pogubiłem :P

Kaizen
21-03-2021, 11:29
Kaizen, co chcesz udowadniać ? bo sie pogubiłem :P

To nie na to pytanie masz odpowiedź w linku w poście, pod którym zapytałeś?

Janekk1234
21-03-2021, 17:49
chyba wszystko sprowadza sie do tego że to projektant decyduje czy zmiana grawitacyjnej na mechaniczną jest istotna czy nie. a z tymi pomieszczeniami niemieszkalnymi to sam się zakręciłeś

fotohobby
21-03-2021, 19:06
Pisałem Ci, że cytowałem na poprzedniej stronie opis takiej sytuacji - klik (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370215-Rekuperacja-a-komin&p=8034536&viewfull=1#post8034536)

Nie, to nie był cytat takiej sytuacji. Nie widzę, żeby ktoś dostał propozycję montażu kotła w salonie/sypialni.
Widzę tam urząd, która wymaga złożenia pozwolenia na budowę, aby można była WG zamieniać na WM