PDA

Zobacz pełną wersję : Grubość styropianu pod podłogówkę



shoowtek
13-03-2021, 16:52
Cześć wszystkim,

Mam pytanie do osób, które orientują się w tematach termoizolacji pod podłogówkę.

Kupiłem dom w trakcie budowy (stan surowy zamknięty), który pierwotnie, według projekt, miał posiadać ogrzewanie grzejnikowe. No ale, chcemy teraz zrobić tam podłogówkę, zarówno na parterze jak i na piętrze. Problem polega na tym, że drzwi wejściowe oraz drzwi tarasowe (x2), są już osadzone na takiej wysokości, że zostaje nam 13cm od chudego betonu. Podniesienie drzwi średnio wchodzi w grę, bo dom ma mur trójwarstwowy i cały obłożony jest cegłą klinkierową, więc wszystko jest ładnie schowane i zabudowane od zewnątrz.

Fachowcy byli i właśnie większość średnio widzi w tym wypadku podłogówkę na dole. Wg hydraulika, w takim przypadku możemy dać styropian 5cm (3cm + 2xm) lub 6cm (2x3xm) i na to wylewki 6-7cm.

Posadzka na gruncie wg. projektu:
- warstwa wykończeniowa: wg. wykończenia pomieszczeń,
- wylewka cementowa: zatarta na gładko gr 6cm, dylatowana obwodowo w polach 4m x 4m, folia separacyjna PE,
- termoizolacja: styropian EPS 100-038 gr 12cm,
- izolacja przeciwilgociowa: folia PE,
- wylewka betonowa: C8/10, gr. 15cm,
- piasek zagęszczony posadzki: wibrowany do Id=0.7; min.50cm do gruntu rodzimego.

Czy styropian o grubości 6cm, będzie OK pod podłogówkę w takim przypadku? Jaki ewentualnie możecie polecić? Lub czy może zastosować jakieś inne rozwiązanie?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Kaizen
13-03-2021, 17:16
Przy 13cm na wszystko nie brałbym pod uwagę EPS.

Zostają płyty PIR albo piana ZK natryskowo (to drugie fajne, bo załatwia też hydroizolację) + anhydryt do rozważenia w przypadku PnG. Na górze, nad kondygnacją ogrzewaną, termoizolacja na stropie ma pomijalne znaczenie. Pozwala głównie ukryć instalacje i sprawia, że ogrzewanie podłogowe nie jest jednocześnie ogrzewaniem sufitowy (ale tu wystarczy kilka cm przy różnicach temperatur rzędu kilku stopni).

Tylko problemem będzie brak wyliczeń kWh do tych rozważań, bo AFAIK żaden program nie policzy strat od podłogówki - wszystkie liczą straty od temperatury powietrza tak, jakby było grzane nadmuchowo czy grzejnikami. A w głębi wylewki grzewczej masz znacząco wyższe temperatury, niż temperatura powietrza więc i straty większe. Pozostaje to policzyć na piechotę jak znajdziesz chętnego (albo samemu się wgryźć).

Ale skoro miało być 12cm EPS + 6cm wylewki + (pewnie) 2cm okładziny = 20cm, a nie 13cm, to ktoś dał ostro ciała wcześniej. Bierz kierbuda pod włos, niech finansuje ratowanie sytuacji, jak nie dopilnował i jest niezgodnie z projektem.

Janekk1234
13-03-2021, 17:24
mało cm na izolacje cieplną dlatego musisz wybrać plyte pir , ja bym dał 15cm, i te 2 cm zszedł posadzką anhydryt bo może być cieńszy. wyliczeniami się nie przejmuj, nie słuchaj Kaizena ;) robisz standardowy domek, nie wiem po co ludzie liczą w kółko to samo :)

shoowtek
13-03-2021, 17:42
OK, dzięki za sugestię. Poczytam o tym. Wydaje się to dobrą opcją. Jak płyta pir wygląda cenowo w stosunku do styropianu?

Czyli rozumiem, że mógłbym dać 8cm płyty pir (2x4cm na mijankę) + 5cm wylewki anhydrytowej?

Ciekawe czy mój fachowiec od wylewek o tym słyszał..

Kaizen
13-03-2021, 17:42
nie wiem po co ludzie liczą w kółko to samo :)

Dasz linka do obliczeń utraty ciepła z podłogówki na gruncie?

Janekk1234
13-03-2021, 18:08
OK, dzięki za sugestię. Poczytam o tym. Wydaje się to dobrą opcją. Jak płyta pir wygląda cenowo w stosunku do styropianu?

Czyli rozumiem, że mógłbym dać 8cm płyty pir (2x4cm na mijankę) + 5cm wylewki anhydrytowej?

Ciekawe czy mój fachowiec od wylewek o tym słyszał..

ile masz miejsca bo najpierw piszesz że 12cm a teraz 8. musisz dać tyle płyty pir ile sie da .
mniej jak 12- 15cm plyty pir to będzie słaba izolacja

@kaizen, na jaką cholere to liczyć? robi się solidną izolację i to wystarczy. tu nie ma co liczyć chyba że stawiasz hotel na 500 pokoi.

shoowtek
13-03-2021, 18:14
ile masz miejsca bo najpierw piszesz że 12cm a teraz 8. musisz dać tyle płyty pir ile sie da.

Tak jak pisałem w pierwszym poście. Mam ogółem 13cm miejsca na izolację + podłogówkę (rurki, itp) + wylewkę. 13cm od chudego betonu do drzwi.

Janekk1234
13-03-2021, 18:16
Tak jak pisałem w pierwszym poście. Mam ogółem 13cm miejsca na izolację + podłogówkę (rurki, itp) + wylewkę. 13cm od chudego betonu do drzwi.
no to malutko , ja bym przerobil drzwi albo skul chudziaka zalezy co łatwiejsze.

wylewke cienko ze zbrojeniem to z 4-5 cm bedzie
gres 1cm
zostaje 7cm plyty pir. tragedii nie ma ale jesli można w miare łatwo poprawić poziom drzwi to rozważ to

Kaizen
13-03-2021, 18:28
@kaizen, na jaką cholere to liczyć? robi się solidną izolację i to wystarczy. tu nie ma co liczyć chyba że stawiasz hotel na 500 pokoi.

Skoro nie znasz takich obliczeń (ja nie znam), to na jaką cholerę piszesz ludzie liczą w kółko to samo ?

I skąd wiesz, skoro nie znasz żadnych takich obliczeń, że nie ma co liczyć?

Janekk1234
13-03-2021, 18:36
Skoro nie znasz takich obliczeń (ja nie znam), to na jaką cholerę piszesz ludzie liczą w kółko to samo ?

I skąd wiesz, skoro nie znasz żadnych takich obliczeń, że nie ma co liczyć?

tacy jak ty chcą wyliczać te ściany i podłogi , pytam po co . wystarczy trzymać się ogólnych zasad i norm.

Kaizen
13-03-2021, 18:43
tacy jak ty chcą wyliczać te ściany i podłogi , pytam po co . wystarczy trzymać się ogólnych zasad i norm.

I co tak osiągniesz?
Uważasz, że te same zasady i normy sprawdzą się do grzania prądem z COP=1 podłogówką i do grzania nawiewnego klimatyzacją z COP>3?

Czy może przy grzaniu podłogą z COP=1 bardziej opłaci się dać 20cm EPS w podłogę a przy grzaniu klimą 10cm EPS? A może jeszcze inaczej?
Czemu masz wstręt do liczenia? Liczenie ma przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.


https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109

CityMatic
13-03-2021, 18:48
Tak jak pisałem w pierwszym poście. Mam ogółem 13cm miejsca na izolację + podłogówkę (rurki, itp) + wylewkę. 13cm od chudego betonu do drzwi.
Zrób wycenę na szkło piankowe(płyt) może jeśli powierzchnia nie jest duża warto przemyśleć ten typ izolacji. Wycena jak znajdziesz ofertę http://pinosklo.com/pl/price jest bezpłatna.

Janekk1234
13-03-2021, 18:49
I co tak osiągniesz?
Uważasz, że te same zasady i normy sprawdzą się do grzania prądem z COP=1 podłogówką i do grzania nawiewnego klimatyzacją z COP>3?

Czy może przy grzaniu podłogą z COP=1 bardziej opłaci się dać 20cm EPS w podłogę a przy grzaniu klimą 10cm EPS? A może jeszcze inaczej?
Czemu masz wstręt do liczenia? Liczenie ma przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.


https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109

niezależnie od tego czym będzie grzał,to należy dać dobrą izolację.

a te wyliczanki i żonglowanie abonamentem , grzanie klimą, bufory nocne itp to raczej dla zapaleńców, większość odpala po prostu pompę lub kocioł, i grzeje.

Kaizen
13-03-2021, 18:53
niezależnie od tego czym będzie grzał,to należy dać dobrą izolację.

Bzdura. Przy COP>=3 nie ma sensu równie dobra izolacja, co przy kablach.

shoowtek
13-03-2021, 18:56
Zrób wycenę na szkło piankowe(płyt) może jeśli powierzchnia nie jest duża...

Powierzchnia parteru na którym będzie podłogówka to ok 120m2.

Chyba najlepszym rozwiązaniem będą tutaj płyty pir. Cenowo wyjdzie trochę więcej niż EPS, no ale nie mam wyjścia. Podobno 6cm pir odpowiada 10cm EPS.

Chyba pójdę w pir. Zastanawiam się tylko czy brać z krawędziami prostymi wtedy zrobić dwie warstwy po 3cm, lub na wpusty, to wtedy tylko jedna warstwa 6cm.

e_nygma
13-03-2021, 19:01
Cos takiego powinno starczyc https://www.hurtowniastyropianu.pl/styropian/styropian/plyty-pir/plyta-pir-termpir-al/

Anhydryt 55mm / 35mm nad rurkami/ 15mm na płytki lub panele i zostaje około 6 cm na ocieplenie płytami pir z folią .

ps ja mam miejsce tylko na 12 cm styropianu i tyle daję , grafit 0.030 bo już kupiłem , nie pomyślałem o płytach PIR , a w projekcie miałem zwykły biały , tak jak i na ściany wg projektu 10cm białego a dałem 20 grafitu

Janekk1234
13-03-2021, 19:03
Zastanawiam się tylko czy brać z krawędziami prostymi wtedy zrobić dwie warstwy po 3cm, lub na wpusty, to wtedy tylko jedna warstwa 6cm.

bierz jedną płytę z felcem.


Bzdura. Przy COP>=3 nie ma sensu równie dobra izolacja, co przy kablach.

i ile zaoszczędzi na tym styropianie? kilka tys ? to jest nic w kosztach budowy. izolacja musi być bardzo dobra i tyle. jaki sens grzać i puszczać ciepło dziurawą posadzką. izolacja droga nie jest .

Kaizen
13-03-2021, 19:07
i ile zaoszczędzi na tym styropianie? kilka tys ? to jest nic w kosztach budowy. izolacja musi być bardzo dobra i tyle.

A, no tak. Kilka tysięcy tutaj, kilka tutaj. "Nic" w skali całej budowy. Ale w każdym przypadku to kilkadziesiąt % konkretnych kosztów - i finalnie przekłada się na kilkdziesiąt procent przekroczony budżet (albo i więcej).

Tak podchodzą ci, co nie potrafią liczyć. A potem mamy na rynku zatrzęsienie ofert SSZ czy niewiele bardziej zaawansowanych budów.


A może bardziej opłaca się dołożyć 3cm EPS w posadzkę, 2cm w elewację i 3 cm na dachu i kupić tańsze źródło ciepła produkujące droższe kWh ciepła i wtedy zarówno koszt instalacji jak i coroczny ogrzewania będzie ten sam? A może dołożyć 2x więcej izolacji - i owszem, wyjdzie 1 tysiąc złotych drożej w instalacji, ale każdego roku zaoszczędzimy 250zł na ogrzewaniu? I właśnie takie dylematy liczą ci, co potrafią liczyć. A ci co nie potrafią twierdzą, że nie ma sensu liczenie - i przepłacają.

Janekk1234
13-03-2021, 19:16
A, no tak. Kilka tysięcy tutaj, kilka tutaj. "Nic" w skali całej budowy. Ale w każdym przypadku to kilkadziesiąt % konkretnych kosztów - i finalnie przekłada się na kilkdziesiąt procent przekroczony budżet (albo i więcej).

Tak podchodzą ci, co nie potrafią liczyć. A potem mamy na rynku zatrzęsienie ofert SSZ czy niewiele bardziej zaawansowanych budów.


A może bardziej opłaca się dołożyć 3cm EPS w posadzkę, 2cm w elewację i 3 cm na dachu i kupić tańsze źródło ciepła produkujące droższe kWh ciepła i wtedy zarówno koszt instalacji jak i coroczny ogrzewania będzie ten sam? A może dołożyć 2x więcej izolacji - i owszem, wyjdzie 1 tysiąc złotych drożej w instalacji, ale każdego roku zaoszczędzimy 250zł na ogrzewaniu? I właśnie takie dylematy liczą ci, co potrafią liczyć. A ci co nie potrafią twierdzą, że nie ma sensu liczenie - i przepłacają.

pisałem ci- te wyliczanki to bujanie w obłokach teoretyków, oszczędność 250 złotych rocznie i od tego ktoś ma warunkować dobór źródła ciepła i lecieć 1 cm grubości styropianu w dół ? śmieszny jesteś...
znakomita część ludzi robi solidną izolację, wstawia pompę lub kocioł gazowy i cieszy się tanim i ciepłym grzaniem. nie ma potrzeby szacować ceny prądu na kolejne 30 lat, żonglować abonamentem i liczyć. serio. to są problemy dawno rozwiązane :cool:

Kaizen
13-03-2021, 19:30
pisałem ci- te wyliczanki to bujanie w obłokach teoretyków, oszczędność 250 złotych rocznie i od tego ktoś ma warunkować dobór źródła ciepła i lecieć 1 cm grubości styropianu w dół ? śmieszny jesteś...

No, to przekonaj shoowtek że jak nie da aerożelu, to będzie śmieszny, bo:

niezależnie od tego czym będzie grzał,to należy dać dobrą izolację.
A przy tej grubości to nic innego nie da się nazwać dobrą izolacją.

Janekk1234
13-03-2021, 19:46
A przy tej grubości to nic innego nie da się nazwać dobrą izolacją.
dlatego radziłem rozebrać drzwi i zrobić je wyżej. 7 -8 cm pir to faktycznie będzie licho .

shoowtek
13-03-2021, 19:53
dlatego radziłem rozebrać drzwi i zrobić je wyżej. 7 -8 cm pir to faktycznie będzie licho .

To jakiej grubości, według dobrych praktyk, powinienem dać styro EPS? 15cm?

8cm pir odpowiada niby właśnie 15cm EPS..

Janekk1234
13-03-2021, 20:04
To jakiej grubości, według dobrych praktyk, powinienem dać styro EPS? 15cm?

8cm pir odpowiada niby właśnie 15cm EPS..

jak grzejesz podłogę to nie ma kompromisów. te 8cm pir to bedzie za malo biorąc pod uwage ze masz duży metraż i podłogówkę , izolacje robisz raz na zawsze. taki problem zmienić poziom drzwi?

shoowtek
13-03-2021, 20:09
jak grzejesz podłogę to nie ma kompromisów. te 8cm pir to bedzie za malo biorąc pod uwage ze masz duży metraż i podłogówkę , izolacje robisz raz na zawsze. taki problem zmienić poziom drzwi?

No trochę tak. Są zabudowane cegłą klinkierową..

Janekk1234
13-03-2021, 20:16
No trochę tak. Są zabudowane cegłą klinkierową..

na pewno mniejszy problem niż słabo zaizolowana podloga

Handyman80
13-03-2021, 20:20
Chyba najlepszym rozwiązaniem będą tutaj płyty pir. Cenowo wyjdzie trochę więcej niż EPS
Trochę?
Ja za płyty pir mam zapłacić jakieś 6k a ze styro zmieściłbym się w 2000.

Arturo1972
13-03-2021, 20:41
Czy styropian o grubości 6cm, będzie OK pod podłogówkę w takim przypadku? Jaki ewentualnie możecie polecić? Lub czy może zastosować jakieś inne rozwiązanie?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
I tak i nie można by rzec ;)
Zależy czym będziesz grzał tzn ile straty do gruntu będą Cię kosztowały a konkretnie w jakiej cenie będziesz miał 1kWh,którą utracisz.
Co prawda nikt Ci tego nie wyliczy bo nikt nie weźmie na siebie temp. gruntu pod domem bo to różnie z tym bywa,a od tego zależy wyliczenie strat energii.
Ja w swoich wyliczeniach przyjąłem temp.pod domem/płytą na 6st.C i straty nie były tak duże.
Ale 6cm styro przy podłogówce jest to jednak zbyt mało.
Ja bym wszedł jednak w anhydryt, jako że cienko można go dać i płyty PIR ile się da.

shoowtek
13-03-2021, 20:43
Trochę?
Ja za płyty pir mam zapłacić jakieś 6k a ze styro zmieściłbym się w 2000.

No OK, może źle to napisałem, bo porównałem na szybko dwie warstwy po 6cm tego styropianu

https://www.hurtowniastyropianu.pl/styropian/styropian/podlogowy/grafitowy-eps-100/

i jedną warstwę 6cm tej płyty pir

https://www.steelprofil.eu/sklep/plyta-pir-termpir-al-60-mm-izoproof-poliuretan-6cm-1200x600/

shoowtek
13-03-2021, 20:46
I tak i nie można by rzec ;)
Zależy czym będziesz grzał tzn ile straty do gruntu będą Cię kosztowały a konkretnie w jakiej cenie będziesz miał 1kWh,którą utracisz.
Co prawda nikt Ci tego nie wyliczy bo nikt nie weźmie na siebie temp. gruntu pod domem bo to różnie z tym bywa,a od tego zależy wyliczenie strat energii.
Ja w swoich wyliczeniach przyjąłem temp.pod domem/płytą na 6st.C i straty nie były tak duże.
Ale 6cm styro przy podłogówce jest to jednak zbyt mało.
Ja bym wszedł jednak w anhydryt, jako że cienko można go dać i płyty PIR ile się da.

Dzięki za opinię. Porozmawiam jeszcze o tym z fachowcami. Zobaczymy czy podejmą się podniesienia drzwi, żeby weszło te 12cm EPS, albo ewentualnie wcisnąć jakoś 8cm pir i, tak jak piszesz, na to cienko anhydryt.

Grzane będzie pelletem.

Handyman80
13-03-2021, 20:53
No OK, może źle to napisałem, bo porównałem na szybko dwie warstwy po 6cm tego styropianu

https://www.hurtowniastyropianu.pl/styropian/styropian/podlogowy/grafitowy-eps-100/

i jedną warstwę 6cm tej płyty pir

https://www.steelprofil.eu/sklep/plyta-pir-termpir-al-60-mm-izoproof-poliuretan-6cm-1200x600/

Też miałem problem, bo mi tylko 18 cm zostawili. Rozważałem anhydryt ale ostatecznie chyba będzie 10pir/8miksokret.

cezary.pl
13-03-2021, 22:19
Ja mam ocieplenie podłogi tak jak w stopce.
I nic mnie nie ograniczało, aby dać styropian, wolałem PIR.
Zastosowałem płyty z półfelcem. Dwie płyty PIR na mijankę wyjdzie bez sensu drogo, bo płyt są wylewane w welonie (włókno szklane, folia alu.), a to kosztuje.

Moja podłoga na chudziaku:
folia do oczek wodnych
płyta PIR 14 cm lambda 0,021 ( najlepsze szare styro 0,031) proporcje każdy obliczy.
anhydryt 5,5-6 cm bardzo równiutki.
panele Vinylowe, 5mm wraz ze zintegrowanym podkładem 1mm
Jednakowy panel w całym domu, w łazience i WC klejony do podłogi, a w reszcie pomieszczeń pływająco, bezprogowo.

Po wstawieniu mebli, ciężko będzie pogrubić ocieplenie podłogi.

Na miejscu shoowtek, jak już jest piękny klinkier na zewnątrz, skułbym chudziak, przeznaczył gruz na podbudowę terenów utwardzonych i wylał nowy, niżej, tak z miejscem na 20 cm PIR.

I nie obchodzą mnie głosy, że się nie opłaca, bo zwróci się za 60 lat. Ci co podnoszą takie argumenty niech się postawią na miejscu inwestorów z przed 20-30 lat.
Sam popełniłem kable grzewcze w podłodze łazienki na 7 cm styropianu, ale to było 25 lat temu.

Handyman80
13-03-2021, 22:49
Myślisz, że 10 cm pira i 8 wylewki dadzą radę? Tak zgaduję, że nie gorzej niż 12/6 pira/anhydrytu. Ale mogę się mylić.

Janekk1234
13-03-2021, 22:58
Myślisz, że 10 cm pira i 8 wylewki dadzą radę? Tak zgaduję, że nie gorzej niż 12/6 pira/anhydrytu. Ale mogę się mylić.

a co ma wylewka i anhydryt wspolnego z izolacją. nic.

Arturo1972
13-03-2021, 23:05
a co ma wylewka i anhydryt wspolnego z izolacją. nic.
Ma dużo wspólnego. Jak ma się wymiary na żyletki to jest to wybór między niebem a czyscem.
Anhydryt uważam za zło i jedynym jego usprawiedliwieniem lania w domu jest zapobiezenie przed samobójstwem inwestora :)

Janekk1234
13-03-2021, 23:07
Ma dużo wspólnego. Jak ma się wymiary na żyletki to jest to wybór między niebem a czyscem.
Anhydryt uważam za zło

tak tylko zobacz do ktorego posta ja sie odnosilem.

o izolacji decyduje material izolacyjny a nie wylewka taka czy inna.

Handyman80
13-03-2021, 23:07
Tyle, że im mniej wylewki, tym więcej izolacji. Pytanie, czy iść w cienki anhydryt, czy 2 cm więcej betonu kosztem izolacji.

Tolo74
14-03-2021, 06:19
Myślisz, że 10 cm pira i 8 wylewki dadzą radę? Tak zgaduję, że nie gorzej niż 12/6 pira/anhydrytu. Ale mogę się mylić.

Obydwa rozwiązania są dobre. Mogę Ci wyliczyć straty. Rocznie to pewnie różnica kilkunastu złotych.
Jeżeli nie jestes maniakiem domów pasywnych, że ucieka Ci kilka wat do gruntu -to będzie dobrze.
Grunt do dobry materiał i dobrze położony wraz z grubą pianką (najlepiej z fartuchem) koło ściany przylegającą do ocieplenia przy zalewaniu wylewki.

Janekk1234
14-03-2021, 07:23
No i kolego zastanów się nad źródłem ogrzewania. Na ch. Ci pellet i babranie się w piecu gdy jest coś takiego jak pompa powietrzna.
Rekuperacje bedzie miał czy też po staremu ?

shoowtek
14-03-2021, 08:03
No i kolego zastanów się nad źródłem ogrzewania. Na ch. Ci pellet i babranie się w piecu gdy jest coś takiego jak pompa powietrzna.
Rekuperacje bedzie miał czy też po staremu ?

Kompletny kocioł na pellet, wraz z instalacją to koszt rzędu 15-18k, a sama pompa ciepła, z tego co się orientuję to 30k+?

Niestety mam ograniczony budżet, który i tak już będzie nadszarpnięty wykonaniem "w miarę" przyzwoitej izolacji podłogówki..

Rekuperacji brak.

Janekk1234
14-03-2021, 08:18
Kompletny kocioł na pellet, wraz z instalacją to koszt rzędu 15-18k, a sama pompa ciepła, z tego co się orientuję to 30k+?

Niestety mam ograniczony budżet, który i tak już będzie nadszarpnięty wykonaniem "w miarę" przyzwoitej izolacji podłogówki..

Rekuperacji brak.

skuj chudziaka daj 25 cm dobrego styropianu i będzie git, pompa powietrzna to ceny w necie juz od 9 tysiecy

rekuperacja to mega ważny element. masz świeże powietrze w pokojach a nie wietrzenie wiecznie i zaduch po nocy.
jak masz smykałkę to wystarczy poczytać i samemu można to zrobić w cenie paru tysięcy za rury wentylacyjne plus rekuperator.

Handyman80
14-03-2021, 08:22
Kompletny kocioł na pellet, wraz z instalacją to koszt rzędu 15-18k, a sama pompa ciepła, z tego co się orientuję to 30k+?
Pompa wcale nie musi kosztować ponad 30k. Powielasz brednie.

CityMatic
14-03-2021, 11:16
jak masz smykałkę to wystarczy poczytać i samemu można to zrobić w cenie paru tysięcy za rury wentylacyjne plus rekuperator.

Cytując przedmówcę:


Rekuperacja wcale nie kosztuje parę tysięcy. Powielasz brednie.

Janekk1234
14-03-2021, 12:24
Cytując przedmówcę:

instalacja to rury i troche kształtek. ile to wg ciebie musi kosztować...

no i rekuperator . tu też ceny od 3 tysięcy sie zaczynają

wiec o co ci chodzi

Tolo74
14-03-2021, 18:51
Instalację pod reku warto zrobić bo to dobra inwestycja a koszt ok 2-3tys zł samemu. problemem moga być wyliczenia, ale jak rozdzialcze będą na wieerzchu to i poprawić potem można.
Pompa ciepła kosztem pelleta -też do rozważenia.
Kucie chudziaka dla kilku cm -chyba zła decyzja. Ciekawe ile kosztuje frezowanie, ale pewnie też nieopłacalne, np w łazience.

Kaizen
14-03-2021, 19:02
instalacja to rury i troche kształtek. ile to wg ciebie musi kosztować...

no i rekuperator . tu też ceny od 3 tysięcy sie zaczynają


Czerpnie, redukcja, rura 130,89
Mufa do dolotu powietrza do kominka 18,90
Włóknina G4 filtr 10m2 71,00
Materiały na wentylację (pe-flex, skrzynki rozdzielcze, rozprężne itd) 3 084,90
Puszka piany Polynor do obsadzenia anemostatów 65,84
Akcesoria do wentylacji 116,67
Trójnik 200/150 i 1,5m rury sztywnej 150 57,99
Rekuperator iZZifast 300 5 990,00
Dwa kolana fi 150, dwie mufy i 10m elastycznej rury 160mm 113,00

Do tego 350zł wyrzutnia dachowa i drugie tyle jej montaż (jakbym sam zamontował to straciłbym gwarancję na dach).


Razem - 10349,19 zł - tylko wyrzutnia z montażem, reszta własnymi rękami*. A domek mały, parterowy bez poddasza użytkowego, tylko dwie skrzynki rozdzielcze i kanały puściłem najkrótszą droga po stropie (poza zawijasami przy najkrótszych kanałach) nie przejmując się przecinaniem, bo przykrywałem wełną z rolki. Zdecydowanie polecam rekuperator z odzyskiem wilgoci - a Izzi to najtańszy niecelulozowy. Więc taniej się nie da bez znaczącego obniżenia komfortu - wiem, bo wcześniej kupiłem i przez sezon używałem Itho (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342712-Wszystko-o-Itho-HRU-SV-H-009) bez odzysku wilgoci którego w tej wycenie nie uwzględniłem.
Poddasze czy piętro już podnosi koszty materiałów o kilka tysięcy (nawet spore kilka, jak trzeba kombinować z rozwiązaniami do zmieszczenia przecięcia kanałów w cienkim styropianie pod wylewką i/lub jechać naokoło unikając przecięć). A jak wydajność Izzi jest za mała - to mocniejsze reku z ERV są kolejne kilka tysięcy droższe - i robi się wtedy 15K zł + za sam materiał do domu z poddaszem użytkowym o powierzchni >130 czy 140m2.


*Warto pamiętać, że jakbym zakupił z montażem, to sam materiał dzięki różnicy w VAT byłby o 1262 zł tańszy. Ale ceny usług w tej branży są zaporowe - więcej chcieli ode mnie za samo podłączenie rekuperatora do przygotowanych rur. Za całość robocizny trzeba przewidzieć przynajmniej tyle, co za materiał (przy łatwej robocie, bez kucia - u mnie wszystkie przepusty przygotowane były).

CityMatic
14-03-2021, 19:24
instalacja to rury i troche kształtek. ile to wg ciebie musi kosztować...

no i rekuperator . tu też ceny od 3 tysięcy sie zaczynają

wiec o co ci chodzi
Wiesz ile to "para" ? dwa.
Jakbyś napisał kilkanaście nawet bym nie napisał. Sam robiłem od początku nawet po rekuperator pojechałem do Szwecji. Koszt 10 lat temu wyszedł mnie ponad 12tyś więc jak ktoś pisze "parę" to oszukuje przyszłych inwestorów.

Janekk1234
14-03-2021, 19:32
Wiesz ile to "para" ? dwa.
Jakbyś napisał kilkanaście nawet bym nie napisał. Sam robiłem od początku nawet po rekuperator pojechałem do Szwecji. Koszt 10 lat temu wyszedł mnie ponad 12tyś więc jak ktoś pisze "parę" to oszukuje przyszłych inwestorów.

parę tysięcy to nie oznacza w języku polskim dwa tysięce tylko kilka tysięcy. i dokładnie tyle kosztuje instalacja wentylacji. plus rekuperator

CityMatic
14-03-2021, 20:04
parę tysięcy to nie oznacza w języku polskim dwa tysięce tylko kilka tysięcy. i dokładnie tyle kosztuje instalacja wentylacji. plus rekuperator
Od kiedy to tyle oznacza? ......ale ...może dla Ciebie, chociaż dalej sam sobie przeczysz.
Kilka tysięcy czyli 13-15.

Janekk1234
14-03-2021, 20:14
Od kiedy to tyle oznacza? ......ale ...może dla Ciebie, chociaż dalej sam sobie przeczysz.
Kilka tysięcy czyli 13-15.

zerknij do słownika ile to jest parę godzin, parę złotych itd.

jest tak jak pisałem i Kaizen też wrzucił swoje kosztorysy, kilka tys na instalacje i kilka na rekuperator

CityMatic
14-03-2021, 20:36
zerknij do słownika ile to jest parę godzin, parę złotych itd.

jest tak jak pisałem i Kaizen też wrzucił swoje kosztorysy, kilka tys na instalacje i kilka na rekuperator
Co ty chcesz tłumaczyć? Chyba tylko siebie. Dla ciebie 15 tyś to nadal parę tyś? Sprawdź ten swój słownik..."Parę..liczebnik nieokreślony potocznie niewiele więcej od dwóch"

Janekk1234
14-03-2021, 21:25
Co ty chcesz tłumaczyć? Chyba tylko siebie. Dla ciebie 15 tyś to nadal parę tyś? Sprawdź ten swój słownik..."Parę..liczebnik nieokreślony potocznie niewiele więcej od dwóch"

jakie 15 ? kaizenowi wyszlo 10 tys i w tym ma reku za 6 i jakiś skomplikowany wywiew dachowy za 1

moja reku kosztowała podpobnie choć szczególowo tego nie sumowałem. rury i kształtki okolo 5, do tego rekuperator za 3

razem 8

Arturo1972
14-03-2021, 21:46
Co ty chcesz tłumaczyć? Chyba tylko siebie. Dla ciebie 15 tyś to nadal parę tyś? Sprawdź ten swój słownik..."Parę..liczebnik nieokreślony potocznie niewiele więcej od dwóch"
Nie orientuje się w dzisiejszych cenach ale nie sądzę żeby to aż tak poszło do góry.
Ja robiłem sam wentylację na termofleksach 125mm 8 lat temu, dwie skrzynki rozdzielcze 125×6, dwa Y,9 anemostatow ,reku za 4tys.zl i całość wyniosła 5,7tys.zl.

Tolo74
15-03-2021, 18:03
Wniosek jest taki, że cena anemostatów nie ma większego wpływu wpływu na grubość styropianu pod podlogowkę chyba że termofleksy stoją koło rekuperatora..

klaudiusz_x
15-03-2021, 18:28
Jeśli to byłby mój dom, to z wiatrołapu na resztę domu zrobiłbym mały schodek.
Wiem, że to nie jest estetyczne, ani praktyczne.
Za to okno tarasowe bym wywalił i zamówił nowe..
Sztuka kompromisu.

Handyman80
15-03-2021, 19:32
To chyba jednak pir wyjdzie taniej, szybciej i bez większych problemów.

Janekk1234
15-03-2021, 21:15
To chyba jednak pir wyjdzie taniej, szybciej i bez większych problemów.

8cm pir to i tak za mało

Arturo1972
15-03-2021, 21:37
8cm pir to i tak za mało
Jak nie ma możliwości na więcej to dobre i to.
Straty do gruntu nie są stosunkowo duże, tam nie panuje -20st.C jak za ścianami w zimie, ba,tam nigdy nie będzie ujemnych temperatur.

Kaizen
15-03-2021, 22:06
Jak nie ma możliwości na więcej to dobre i to.
Straty do gruntu nie są stosunkowo duże, tam nie panuje -20st.C jak za ścianami w zimie, ba,tam nigdy nie będzie ujemnych temperatur.

Masz całkiem podobną temperaturę średnią w sezonie grzewczym za oknem, co pod domem. Za to przy podłogówce masz wyższą temperaturę na styku wylewki grzewczej ze styropianem. Do tego w podłodze całą robotę musi wykonać termoizolacja, bo reszta materiałów ma nędzną lambdę - a przy ścianie zewnętrznej większość materiałów "konstrukcyjnych" też sensownie izoluje termicznie.
Dlatego przy podłogówce izolacja do gruntu powinna być lepsza, niż ścian zewnętrznych.

Arturo1972
15-03-2021, 22:16
Masz całkiem podobną temperaturę średnią w sezonie grzewczym za oknem, co pod domem.
Jaja se robisz ??
Mam GWC rurowy pod płytą(pod domem), przy -20st.C zaraz za wejściem GWC do domu dmucha mi z niego ok.6st.C a to znaczy, że sama temperatura gruntu musi być znacznie wyższa.

Kaizen
15-03-2021, 22:22
Jaja se robisz ??
Mam GWC rurowy pod płytą(pod domem), przy -20st.C zaraz za wejściem GWC do domu dmucha mi z niego ok.6st.C a to znaczy, że sama temperatura gruntu musi być znacznie wyższa.

A jaką masz średnią temperaturę powietrza w sezonie grzewczym?

Taki przykład:

https://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/Tab_1_07_14.jpg

A jeszcze dodajmy, że temperatura elewacji czy dachu często w sezonie jest wyższa, niż temperatura powietrza jak słoneczko przygrzewa. Grunt zacieniony domem nie dostaje takiego bonusa.

Arturo1972
15-03-2021, 22:26
A jaką masz średnią temperaturę powietrza w sezonie grzewczym?
Nie wiem, na pewno jest na sporym plusie.
Ale dla gruntu pod domem nie liczy się "średnia temperatura ",tam jest stała temperatura, niezależna od temperatury na zewnątrz, dlatego straty energii do gruntu nie będą duże.
Znacznie większe będą straty przez ściany,strop,dach,dlatego tam należy pakować dużo izolacji.

Kaizen
15-03-2021, 22:29
Znacznie większe będą straty przez ściany.

Owszem. Przez większą powierzchnię. Ale przy podobnym U będą całkiem podobne na m2. Pewnie, że inaczej będzie w Zakopanem, a inaczej pod Wrocławiem - ale na większości terenu Polski różnice nie będą istotne.

A tak na marginesie, to skąd wiesz, że GWC nie grzejesz podłogą? Przy lepszej termoizolacji temperatura byłaby niższa :P

Arturo1972
15-03-2021, 22:35
A tak na marginesie, to skąd wiesz, że GWC nie grzejesz podłogą? Przy lepszej termoizolacji temperatura byłaby niższa :P
No też ciekawa teoria ;)
Ale zanim grzana podloga dojdzie do rur GWC to musi przebić się przez 20cm EPS200 i ok.60cm podsypki pod płytą :)
GWC jest na dnie, zaraz na glinie spod wykopu pod płytę ;)

Budowałem dom za starych dobrych czasów foruma ;)

Handyman80
16-03-2021, 09:04
A jakie to wszystko ma znaczenie, skoro gość ma zrobione jak ma. Mnie też KB zaproponowała rozebranie działówek i kucie chudziaka oraz pogłębianie na koszt wykonawcy. Powiedziałem, że chyba sobie robi jaja. Trzy kroki w tył i to po sprawie sądowej, która zablokowała by budowę pewnie na dwa lata. Będzie 10 pira i 8 wylewki. Nie tak miało być ale tak bywa jak się buduje na odległość i każdy myśli, że zna się lepiej niż inwestor. Z niektórymi rzeczami trzeba się pogodzić. Chyba, że ktoś chce ekstra stopień w domu. A skoro tak lubicie liczyć zwroty, to ile będzie kosztowała naprawa błędu a ile inwestor zaoszczędzi później na ogrzewaniu?

Janekk1234
16-03-2021, 09:40
straty energii do gruntu nie będą duże.



no a nie jest odwrotnie, że przy podłogówce to przenikanie ciepła jest duże?

Arturo1972
16-03-2021, 10:25
no a nie jest odwrotnie, że przy podłogówce to przenikanie ciepła jest duże?
Ktoś kto liczy straty niech podstawi po zimnej stronie 6st.C a po cieplej 27st.C :)

Janekk1234
16-03-2021, 10:58
Ktoś kto liczy straty niech podstawi po zimnej stronie 6st.C a po cieplej 27st.C :)

tylko że masz bezpośredni styk rurek grzejnych z zimną masą. ucieczka jest przez to większa.

teka
24-03-2021, 02:03
nakpierw trzeba sprawdzic czy drzwi tarasowevi wejsciowe sa wvpoziomie,bo za chwile z 13 cm moze zrobic sie 11cm.po drugie pur jest sztywny i jesli chudziak czy strop jest nierowny to pur prezy..nie raz lalem.posadzki i przecinalem pur bo prezyl,a po trzecie najwazniejsze sa rogi i powierzchnia pod scianami-nie moze isc do gory,prezyc ,albo sie bujac..zasada jest taka. styropian miekciejszy lepiej dopasowuje sie do podloza.nie sztuka jest wydac 3 razy tyle na pur..daj styropian,siatke ,wlokno i kruszywo.poza tym na kruszywie posadzka lepiej oddaje cieplo.spokojnie nie sluchaj glupot.mozna to zrobic madrze a kolejna wazna rzecz,co idzie na wykonczenie

teka
24-03-2021, 02:06
nakpierw trzeba sprawdzic czy drzwi tarasowevi wejsciowe sa wvpoziomie,bo za chwile z 13 cm moze zrobic sie 11cm.po drugie pur jest sztywny i jesli chudziak czy strop jest nierowny to pur prezy..nie raz lalem.posadzki i przecinalem pur bo prezyl,a po trzecie najwazniejsze sa rogi i powierzchnia pod scianami-nie moze isc do gory,prezyc ,albo sie bujac..zasada jest taka. styropian miekciejszy lepiej dopasowuje sie do podloza.nie sztuka jest wydac 3 razy tyle na pur..daj styropian,siatke ,wlokno i kruszywo.poza tym na kruszywie posadzka lepiej oddaje cieplo.spokojnie nie sluchaj glupot.mozna to zrobic madrze a kolejna wazna rzecz,co idzie na wykonczenie

Handyman80
24-03-2021, 18:44
Znajomy też namawia mnie na grafit, ale jego jedyny argument to cena. Jak pir "pręży", to może jest byle jak rozłożony. Sam mam mętlik w głowie ale tylko że względu na cenę. A drzwi wejściowe nie koniecznie muszą być wstawione na tym etapie.

shoowtek
27-03-2021, 16:05
Dzięki za rady. Zdecydowałem się nie robić żadnych przeróbek i dać 6cm pir.
Pozdrawiam.