PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z przyłączem prądu docelowego (PGE)



Mokebe
17-03-2021, 17:11
Hej koleżanki i koledzy.



Dostałem proponowany termin (PGE) na 23 czerwca 2022 w drafcie umowy.

Dla mnie to było za długo. Dom w stanie surowym zamkniętym powinien być gotowy w październiku-listopadzie.

Wystąpiłem o zmianę terminu na 12-2021.

Dziś dostałem draft nowej umowy. Termin - 1 wrzesień 2022 :mad:
Czyli później o 2 miesiące ponad.



Teraz jestem w kropce. Jest sens coś z tym w ogóle próbować robić? bo rozumiem, że od "dobrodziejstw" przyłacza budowlanego nie ucieknę (projekt przyłączenia, prowizoryczne łącze i "erbetka" z olx, łącznie 3-4k psu w d...), ale wychodzi na to, że jeszcze kilka miesięcy po zbudowaniu domu nie będzie skrzynki docelowej, a ja dalej będę jechał na erbecie.



Byłbym wdzięczny za sugestie, co należy zrobić w tej sytuacji - pogodzić się z gorszymi warunkami i podpisać, czy coś jeszcze kombinować? Budowa ruszy w sierpniu 2021.

henrykow
17-03-2021, 17:50
Masz zrobione przyłącze? Tą erbetke masz podłączoną czy będziesz ja podłączał? Nie masz ZKP?

Mokebe
17-03-2021, 19:56
Hej,

Żeby doprecyzować: nie zacząłem jeszcze budowy. Nie złożyłem wniosku o prąd budowlany (jeszcze), złożyłem o docelowy i na prąd docelowy mam umowę. Pierwotnie dostałem z terminem czerwca 2022. Nie podobało mi się, więc jest wrzesień 2022.

Przyłącza jeszcze nie ma. Dopiero będę występował o warunki na przyłącze budowlane do nich i szukał elektryka z rejonu, który zrobi to w miarę szybko i sprawnie. Budowa ma ruszyć dopiero pod koniec lata, więc powinienem się wyrobić bez problemu.

Natomiast opisana powyżej sytuacja oznacza, że w przypadku zakończenia budowy przed wrześniem 2022 będę musiał nadal jechać na erbetce i prowizorce, a przyłącza docelowego jeszcze nie będzie, co raczej nie brzmi super korzystnie.

henrykow
17-03-2021, 20:26
Nie wiem jakimi prawami rządzi się PGE ale skoro złożyłeś wniosek o przyłącze z prądem (taryfą G) to takie dostaniesz i ciesz się że nie dostaniesz C11.
Procedura w większości ZE jest taka że składasz wniosek o wykonanie przyłącza, energetyka robi Ci przyłącze i czy do odbioru energii będziesz miał erbetke czy już instalacje wewnętrzną w domu dla ZE nie ma znaczenia.
Dublujesz sobie sprawę bo wystąpiłeś jak piszesz o prąd docelowy a teraz chcesz jeszcze wystąpić o warunki przyłącza budowlanego,po co?
Załóżmy że PGE wykona Ci przyłącze z taryfą C11 tzw prądem budowlanym (ale Ty masz zgodę na przyłącze na prąd docelowy) a po odbiorze piszesz wniosek o zmianę taryfy na prąd docelowy na którąś z taryf G, nie musisz czekać na żadne przyłącze docelowe bo przyłącze już będziesz miał, zmienisz tylko umowę.
Nie łudź się że przyłącze budowlane o którym piszesz PGE wykona Ci szybciej aniżeli z prądem docelowym.

Mokebe
17-03-2021, 20:48
Ale przyłacza budowlanego PGE w ogóle nie wykonuje, tylko wydaje warunki. Następnie samemu szukasz sobie elektryka (najlepiej z regionu, bo szybko załatwiają sprawy z kolegami), kupujesz erbetkę i na podstawie wydanych warunków elektryk wykonuje przyłącze prowizoryczne, a następnie należy dokonać odbioru. I łącze budowlane gotowe. Elektryk z rodziny mi powiedział, że do 3 miesięcy trwa ten proces.

Łącze docelowe to co innego, je wykonuje już samo PGE, z uwagi na to, że jest to łącze podziemne musi zostać opracowany projekt, przetargu chyba nie będzie bo szacowana odległość przyłącza od istniejącego słupa to 20m. I u nich trwa to wieczność.

A taryfa to coś zupełnie innego, na czas budowy dostajesz C11 i kropka, bo tak oni chcą i tak robią, dopiero po wykonaniu odbioru końcowego budynku możesz wystąpić o zamianę na G11, typ instalacji (przyłącze docelowe lub budowlane) tu nic nie ma do rzeczy.

Cała różnica polega na tym, że jak wyrobisz się z postawieniem szafy przed rozpoczęciem budowy (czy też raczej - oni się wyrobią w ramach przyłącza docelowego), to nie musisz robić tego śmiesznego procesu wykonywania łącza prowizorycznego, tylko wstawiasz do szafy erbetkę i korzystasz z przyłącza docelowego, tylko oczywiście na taryfie C11, przez co oszczędzasz trochę kasy - tej, która przy przyłączu budowlanym idzie na opłacenie elektryka i prowizorki.

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

henrykow
17-03-2021, 20:59
To do czego podepniesz erbetkę jak nie będziesz miał zrobionego przyłącza. Oczywiście że PGE nie wykonuje erbetki ani nie przyłącza domu do przyłącza, PGE wykonuje przyłącze ZKP a do niego czym się podepniesz to PGE nie obchodzi, ważne abyś miał punkt odbioru energii..
Czyli musisz czekać aż PGE wykona Ci przyłącze, jak piszesz w 1 wrzesień 2022.

Mokebe
17-03-2021, 22:05
To do czego podepniesz erbetkę jak nie będziesz miał zrobionego przyłącza. .

Takie łącze wykonuje elektryk przecież, na podstawie warunków wydanych przez PGE. Całość nie powinna trwać dłużej, niż 3 miesiące.

Coś mieszasz kolego :) Przyłącze placu budowy to nie problem i nie trzeba czekać na łącze docelowe.

jajmar
17-03-2021, 22:36
Takie łącze wykonuje elektryk przecież, na podstawie warunków wydanych przez PGE. Całość nie powinna trwać dłużej, niż 3 miesiące.

Coś mieszasz kolego :) Przyłącze placu budowy to nie problem i nie trzeba czekać na łącze docelowe.

A ta budowa to jak niby jest przyłączona, przez Wi-Fi?

Wydaje mi się że się mylisz i to grubo.

Robinson74
17-03-2021, 22:37
na czas budowy dostajesz C11 i kropka, bo tak oni chcą i tak robią, dopiero po wykonaniu odbioru końcowego budynku możesz wystąpić o zamianę na G11
Jeśli już, to nie "po wykonaniu odbioru końcowego budynku" tylko "po wykonaniu wewnętrznej instalacji elektrycznej w budynku".

Robinson74
17-03-2021, 22:41
Załóżmy że PGE wykona Ci przyłącze z taryfą C11 tzw prądem budowlanym (ale Ty masz zgodę na przyłącze na prąd docelowy).
Przyłącze docelowe oznacza tylko tyle, że jest to już docelowa instalacja (a nie tymczasowa, która zostanie rozebrana po budowie) i nie ma to nic wspólnego z taryfą. "Prąd docelowy" (jak to nazywasz) może być zarówno na G jak i na C.

Mokebe
17-03-2021, 22:45
A ta budowa to jak niby jest przyłączona, przez Wi-Fi?

Wydaje mi się że się mylisz i to grubo.

Przyłączenie budowy (a właściwie odcinek od erbetki do wskazanego przez PGE miejsca przyłączenia, np. słupa) wykonuje elektryk we własnym zakresie za ok. 1000-2000 PLN. We własnym zakresie jest też kupno erbetki, etc. Twoja rola ogranicza się do przekazania mu warunków (które takie PGE ustala zwykle krócej, niż miesiąc, ale bywa do 3 mies) i kasy za robotę. Łączne koszty 3-4k PLN. Takie info od elektryka, dotyczy podłączenia placu budowy - czyli instalacji tymczasowej, na potrzeby budowy.

1. Zgłaszasz się do PGE i dostajesz warunki
2. Wynajmujesz elektryka
3. Elektryk (lub jego kolega z uprawnieniami projektowymi) sporządza projekt i konsultuje z zakładem energetycznym
4. Po uzyskaniu akceptacji kupujesz graty typu RB, kabel, chyba, że umówiłeś się z elektrykiem, że on to kupi/załatwi za Ciebie, w każdym razie - dodatkowe koszty
5. Elektryk montuje klamoty zgodnie z projektem
6. Jesteś biedniejszy o kilka tysięcy, a Zakład odbiera i puszcza prąd.
7. Całość trwa do kilku miesięcy, elektryk lokalny zrobi szybko bo konsultacje z zakładem będą oczywiście formalnością (zwłaszcza, gdy jest w tym zakładzie zatrudniony i dorabia robiąc takie instalacje po godzinach pracy), elektryk obcy się najeździ i nakonsultuje = będzie dłużej.

Tymczasem instalacja docelowa:

1. Zgłaszasz się do PGE
2. Dostajesz umowę z terminem "za 1,5 roku"
3. podpisujesz, bo - jak na moim przykładzie - nie podoba Ci się termin, to dostaniesz jeszcze gorszy
4. Do określonej daty zakład wykona łącze
5. Musisz przedstawić określone kwitki do dnia odbioru (w tym oczywiście odbiór instalacji budynkowej), albo masz problem.
6. Jak masz taki termin, że po wybudowaniu domu nadal przyłącza docelowego brak, to jedziesz na tej prowizorce już we własnym domu wyczekując tęsknie na panów z zakładu.


Przyłącze docelowe oznacza tylko tyle, że jest to już docelowa instalacja (a nie tymczasowa, która zostanie rozebrana po budowie) i nie ma to nic wspólnego z taryfą. "Prąd docelowy" (jak to nazywasz) może być zarówno na G jak i na C.

Dokładnie tak mi to elektryk wytłumaczył.

agb
17-03-2021, 22:58
Przyłączenie budowy (a właściwie odcinek od erbetki do wskazanego przez PGE miejsca przyłączenia, np. słupa) wykonuje elektryk we własnym zakresie za ok. 1000-2000 PLN. We własnym zakresie jest też kupno erbetki, etc. Twoja rola ogranicza się do przekazania mu warunków (które takie PGE ustala zwykle krócej, niż miesiąc, ale bywa do 3 mies) i kasy za robotę. Łączne koszty 3-4k PLN. Takie info od elektryka:

1. Zgłaszasz się do PGE i dostajesz warunki
2. Wynajmujesz elektryka
3. Elektryk (lub jego kolega z uprawnieniami projektowymi) sporządza projekt i konsultuje z zakładem energetycznym
4. Po uzyskaniu akceptacji kupujesz graty typu RB, kabel, chyba, że umówiłeś się z elektrykiem, że on to kupi/załatwi za Ciebie, w każdym razie - dodatkowe koszty
5. Elektryk montuje klamoty zgodnie z projektem
6. Jesteś biedniejszy o kilka tysięcy, a Zakład odbiera i puszcza prąd.
7. Całość trwa do kilku miesięcy, elektryk lokalny zrobi szybko bo konsultacje z zakładem będą oczywiście formalnością (zwłaszcza, gdy jest w tym zakładzie zatrudniony i dorabia robiąc takie instalacje po godzinach pracy), elektryk obcy się najeździ i nakonsultuje = będzie dłużej.


Powiedz, że sobie jaja z nas robisz.

jajmar
17-03-2021, 23:10
Przyłączenie budowy (a właściwie odcinek od erbetki do wskazanego przez PGE miejsca przyłączenia, np. słupa) wykonuje elektryk we własnym zakresie za ok. 1000-2000 PLN. We własnym zakresie jest też kupno erbetki, etc. Twoja rola ogranicza się do przekazania mu warunków (które takie PGE ustala zwykle krócej, niż miesiąc, ale bywa do 3 mies) i kasy za robotę. Łączne koszty 3-4k PLN. Takie info od elektryka, dotyczy podłączenia placu budowy - czyli instalacji tymczasowej, na potrzeby budowy.

1. Zgłaszasz się do PGE i dostajesz warunki
2. Wynajmujesz elektryka
3. Elektryk (lub jego kolega z uprawnieniami projektowymi) sporządza projekt i konsultuje z zakładem energetycznym
4. Po uzyskaniu akceptacji kupujesz graty typu RB, kabel, chyba, że umówiłeś się z elektrykiem, że on to kupi/załatwi za Ciebie, w każdym razie - dodatkowe koszty
5. Elektryk montuje klamoty zgodnie z projektem
6. Jesteś biedniejszy o kilka tysięcy, a Zakład odbiera i puszcza prąd.
7. Całość trwa do kilku miesięcy, elektryk lokalny zrobi szybko bo konsultacje z zakładem będą oczywiście formalnością (zwłaszcza, gdy jest w tym zakładzie zatrudniony i dorabia robiąc takie instalacje po godzinach pracy), elektryk obcy się najeździ i nakonsultuje = będzie dłużej.


Jak jest tak pięknie to czemu jojczysz? Co znaczy 4 koła w kosztach budowy? A C11 zamiast G11 przez rok to już zupełnie pryszcz.

Gorzej jak wyjdzie że we wrześniu 2022 będziesz miał C11 raczej na to się nastaw.

Edit:
Kilka czy kilkanaście spraw załatwiałem przez ostanie lata (20 lat) z PGE i nigdy niczego w 3 mc. nie załatwiłem.

stos
18-03-2021, 07:37
.

henrykow
18-03-2021, 08:55
Takie łącze wykonuje elektryk przecież, na podstawie warunków wydanych przez PGE. Całość nie powinna trwać dłużej, niż 3 miesiące.

Coś mieszasz kolego :) Przyłącze placu budowy to nie problem i nie trzeba czekać na łącze docelowe.

Nie rozumiesz jak zapytałem do czego ta erbętke podepnie? Zarzutkę zrobi na siec abyś miał prąd w tej erbetce?
Przyłącze placu budowy to to samo co przyłącze docelowe nazywając po Twojemu.

henrykow
18-03-2021, 08:59
Przyłącze docelowe oznacza tylko tyle, że jest to już docelowa instalacja (a nie tymczasowa, która zostanie rozebrana po budowie) i nie ma to nic wspólnego z taryfą. "Prąd docelowy" (jak to nazywasz) może być zarówno na G jak i na C.

Wiem o tym, pisałem takim językiem aby autor tematu wiedział o co chodzi. Natomiast nie wiem kto i komu się opłaca mieć taryfę C11 jako prąd docelowy.
ZE nie obchodzi czy masz instalacje wewnętrzną czy nie, robi przyłącze prądu i może to być jako ZK albo ZKP a czym się podepnie inwestor pod przyłącze to ZE nie interesuje.

henrykow
18-03-2021, 09:08
U mnie łącze docelowe robione było przez prywatną firmę wynajętą przez PGE. Wątpię żeby PGE swoimi pracownikami takie prace wykonywało.
Kiedy wystąpiłem o zwiększenie zasilania z 1F i 4kW na 3F i 10kW, dostałem termin 18 miesięcy, To było całkowicie nowe łącze podziemne.
Ponieważ miałem prąd to mi się nie śpieszyło.
PGE przysłało firmę na 2 tygodnie przed upływem terminu. :)

W Twoim przypadku, jak Ci się śpieszy, zapytaj w PGE jaką firmę oni proponują do wykonania tej pracy i ją sam wynajmij.
PGE Ci podziękuje bo to ty za robotę zapłacisz a nie oni.
Przeważnie ZE do wykonania przyłączy wynajmują firmy, jest też taka opcja że może inwestor zatrudnić do wykonania przyłącza firmę z odpowiednimi kalifikacjami ale to po wykonaniu projektu przyłącza które też ZE zleca do jakiegoś biura projektowego.

stos
18-03-2021, 09:32
.

Mokebe
18-03-2021, 09:37
Jak jest tak pięknie to czemu jojczysz? Co znaczy 4 koła w kosztach budowy?

Może procentowo niewiele, ale to nie oznacza, że jestem szczęśliwy, że kilka tysięcy pójdzie w cholerę przez dziwne procedury zakładu energetycznego.

Pytanie było zasadnicze: czy ktoś był w tej sytuacji i czy cokolwiek ugrał - czy też po prostu trzeba to zaakceptować.


Powiedz, że sobie jaja z nas robisz.

Nie wiem, tak mi elektryk powiedział.


Nie rozumiesz jak zapytałem do czego ta erbętke podepnie? Zarzutkę zrobi na siec abyś miał prąd w tej erbetce?
Przyłącze placu budowy to to samo co przyłącze docelowe nazywając po Twojemu.

Zrobi instalację prowizoryczną zgodnie z warunkami wydanymi przez PGE. Od wskazanego słupa 20m od działki do erbetki. Piszę trzeci raz ;)

henrykow
18-03-2021, 09:49
Pytanie było zasadnicze: czy ktoś był w tej sytuacji i czy cokolwiek ugrał - czy też po prostu trzeba to zaakceptować.


I dostałeś odpowiedź, nawet kilka.



Zrobi instalację prowizoryczną zgodnie z warunkami wydanymi przez PGE. Od wskazanego słupa 20m od działki do erbetki. Piszę trzeci raz

Ktoś ci nagadał głupot a ty je powielasz. Od kiedy ZE wydaje warunki na erbetkę? A ja pytałem się jak podłączysz erbetkę do prądu nie mając przyłącza. Kto Ci pozwoli wpiąć się i w jaki sposób do słupa?? I na jakiej [podstawie będziesz uiszczał opłaty za prąd dla PGE skoro nie masz ZKP.

stos
18-03-2021, 09:57
.

Mokebe
18-03-2021, 09:58
Ktoś ci nagadał głupot a ty je powielasz. Od kiedy ZE wydaje warunki na erbetkę? A ja pytałem się jak podłączysz erbetkę do prądu nie mając przyłącza. Kto Ci pozwoli wpiąć się i w jaki sposób do słupa?? I na jakiej [podstawie będziesz uiszczał opłaty za prąd dla PGE skoro nie masz ZKP.

Nie na erbetkę, tylko na łacze prowizoryczne od słupa do erbetki.

Wykonuje je elektryk - robi projekt, konsultuje go z zakładem energetycznym, następnie po otrzymaniu pozytywnej opinii wykonuje przyłącze na mój koszt.

W jaki sposób - to określają warunki przyłączenia, które wydaje zakład na Twój wniosek.

Rozliczasz się na podstawie licznika, tylko instalacja jest tymczasowa i zostaje rozebrana po budowie łącza docelowego.

Proszę mnie śmiało poprawiać, jeśli to nie jest prawda, ale tak też widzę szukając "w internecie" np tu: https://www.budowawpraktyce.pl/b019-prad-na-budowie-najlatwiejszy-sposob/

autor artykułu pisze w odpowiedzi czytelniczki:

Przyłącze tymczasowe możesz zrobić zupełnie bez żadnego projektu domu i pozwolenia na budowę w dowolnym momencie. Potrzebujesz jedynie Warunków Technicznych przyłącza tymczasowego i elektryka, który zrobi przyłącze. Całość trwa 1-2 miesiące.

Tożsame z tym, co mi powiedział elektryk.

Proszę mnie nie zrozumieć źle, nie uważam, że wiem więcej od Was, ale jak to sobie wyobrażacie? po kupnie działki obowiązkowe dwa lata kręcenia kciukami w oczekiwaniu na skrzynkę i dopiero można coś robić? No chyba tak to nie wyglada, Panowie. Sąsiad mój zaczął budowę pół roku po kupnie działki :)

henrykow
18-03-2021, 10:00
Jak pisałem, firma się pojawiła 2 tygodnie przed terminem i zapytali czy mam aktualną mapę do celów projektowych i kontakt do sąsiada. :)
Po 2 tygodniach miałem przyłącze wykonane.
W tym czasie załatwili zgodę sąsiada na przejście kabla podziemnego przez 2 m jego ziemi, zgodę gminy na przejście pod drogą i zrobili projekt.

U mnie było tak że firma przyjechała mając już wszelakie uzgodnienia i projekt przyłącza, ja tylko po zakończonej robocie pokwitowałem im świstek i czekałem aż ZE przyśle mi rachunek II ratę. Po zapłaceniu II raty coś około miesiąca przyjechali z ZE, wstawili licznik i moglem cieszyć się prądem:D

Mokebe
18-03-2021, 10:10
Zazdroszczę :) ja niestety mam termin wykonania skrzynki w połowie sierpnia 2022 (liczę, że zrobią ją dokładnie dwa tygodnie przed upływem terminu). Z budową chcę ruszyć rok wcześniej, więc muszę wykombinować jakieś rozsądne rozwiązanie.

henrykow
18-03-2021, 10:18
Nie na erbetkę, tylko na łacze prowizoryczne od słupa do erbetki.

Wykonuje je elektryk - robi projekt, konsultuje go z zakładem energetycznym, następnie po otrzymaniu pozytywnej opinii wykonuje przyłącze na mój koszt.

W jaki sposób - to określają warunki przyłączenia, które wydaje zakład na Twój wniosek.

Rozliczasz się na podstawie licznika, tylko instalacja jest tymczasowa i zostaje rozebrana po budowie łącza docelowego.


Proszę mnie śmiało poprawiać, jeśli to nie jest prawda, ale tak też widzę szukając "w internecie" np tu: https://www.budowawpraktyce.pl/b019-prad-na-budowie-najlatwiejszy-sposob/

autor artykułu pisze w odpowiedzi czytelniczki:

Przyłącze tymczasowe możesz zrobić zupełnie bez żadnego projektu domu i pozwolenia na budowę w dowolnym momencie. Potrzebujesz jedynie Warunków Technicznych przyłącza tymczasowego i elektryka, który zrobi przyłącze. Całość trwa 1-2 miesiące.

Tożsame z tym, co mi powiedział elektryk.

Proszę mnie nie zrozumieć źle, nie uważam, że wiem więcej od Was, ale jak to sobie wyobrażacie? po kupnie działki obowiązkowe dwa lata kręcenia kciukami w oczekiwaniu na skrzynkę i dopiero można coś robić? No chyba tak to nie wyglada, Panowie. Sąsiad mój zaczął budowę pół roku po kupnie działki :)

Nie wiem kto to pisał ale jak przeczytałem tą poradą z tego linku co wkleiłeś to odechciało mi się dalej czytać tego blogu


I. Zasilanie budowy od sąsiada

Jeżeli masz sąsiada, to pierwszym sposobem na zasilenie budowy, jaki przychodzi do głowy, jest podłączenie się przedłużaczem do niego. Z technicznego punktu widzenia jest to całkiem dobre rozwiązanie, ale uwaga: jest to nielegalne! Musisz zatem poszukać innych metod.

Skoro jest to nielegalne to po jakiego o tym pisze w artykule???
Przyłącze o jakim piszesz (teraz mi się przypomniało) to było tak robione z trzydzieści lat temu gdzie nie było jeszcze w modzie ustawiania skrzynek ZKP w granicy działki tylko w wybudowanym domu lub na jego ścianie zewnętrznej. Teraz takich rzeczy się nie stosuje.
I jeszcze jedno bo tego dalej nie rozumiem, skąd licznik energii weźmiesz skoro nie masz przyłącza. Licznik zakłada tylko i wyłącznie ZE a nie znajomy elektryk z papierami.

henrykow
18-03-2021, 10:21
Zazdroszczę :) ja niestety mam termin wykonania skrzynki w połowie sierpnia 2022 (liczę, że zrobią ją dokładnie dwa tygodnie przed upływem terminu). Z budową chcę ruszyć rok wcześniej, więc muszę wykombinować jakieś rozsądne rozwiązanie.

Też swoje odczekałem ale było to jakieś pół roku a nie półtora.
Rozsądne rozwiązanie to będzie jak kupisz sobie agregat prądotwórczy.

Mokebe
18-03-2021, 10:22
OK, zatem co proponujesz? Czkać do września 2022 z ruszeniem z budową? Bo skrzynki w granicy działki nie ma. Wystąpiłem dziś o przyłączenie placu budowy (tj. wypełniłem i wysłałem wniosek ze strony PGE).

henrykow
18-03-2021, 10:28
OK, zatem co proponujesz? Czkać do września 2022 z ruszeniem z budową? Bo skrzynki w granicy działki nie ma. Wystąpiłem dziś o przyłączenie placu budowy (tj. wypełniłem i wysłałem wniosek ze strony PGE).

Daj link do tego wniosku.
Czemu miałbyś czekać z budową, kupuj agregat i heja, niech się jury pną do góry :)

stos
18-03-2021, 10:28
.

henrykow
18-03-2021, 10:32
Kiedyś, zaraz po elektryfikacji miast i wsi, można było zarzucić, na gołe przewody sieci, kable i zasilić w ten sposób elektryczną młockarnię prosto na polu.
Może ten elektryk, co autora poinformował, jest z tamtego okresu. :)

Pisałem też już o tym :)

Nie rozumiesz jak zapytałem do czego ta erbętke podepnie? Zarzutkę zrobi na siec abyś miał prąd w tej erbetce?
Przyłącze placu budowy to to samo co przyłącze docelowe nazywając po Twojemu.

henrykow
18-03-2021, 10:34
Nie zawsze jest nielegalne.
Nielegalne jest tylko wtedy gdy sąsiad dostaję za ten prąd zapłatę.

Prawda jest taka że nie jeden inwestor takie coś robił i płacił sąsiadowi za zużyty prąd i wszyscy byli szczęśliwy. Nielegalne jest wtedy gdy jakaś dobra dusza niechcący doniesie do urzędu.

Mokebe
18-03-2021, 10:37
Daj link do tego wniosku.
Czemu miałbyś czekać z budową, kupuj agregat i heja, niech się jury pną do góry :)


Z tego, co koledzy piszą na forum, agregat + paliwo wyniesie mnie wielokrotnie więcej, niż tymczasówka wykonana przez PGE ;) plus uciążliwości związane z korzystaniem z agregatu podczas budowy.

Zobaczę jeszcze, co mi przyśle PGE w odpowiedzi na wniosek o przyłącze placu budowy. Bo jeśli jest tak, jak mówisz, tj. muszą zrobić szafkę tak czy siak i pierdykną mi termin "za 1,5 roku", to kaplica. Wtedy już tylko agregat albo żebry u sąsiada.

stos
18-03-2021, 10:45
.

henrykow
18-03-2021, 10:46
Z tego, co koledzy piszą na forum, agregat + paliwo wyniesie mnie wielokrotnie więcej, niż tymczasówka wykonana przez PGE ;) plus uciążliwości związane z korzystaniem z agregatu podczas budowy.
.

A czy agregat będziesz używał 24h/24? Za prąd czy używasz czy nie płacisz opłaty stałe a w trakcie budowy domy jakby się zliczyło dni ile potrzebne jest na budowie to raptem wyjdzie trzy miesiące a budowa trwa średnio dwa,trzy lata więc więc nie wiem jak koledzy liczyli że wychodzi im znacznie drożej, acha i jeszcze przecież zostaje Ci agregat którym będziesz mógł zasilać dom w razie zaniku prądu.




Zobaczę jeszcze, co mi przyśle PGE w odpowiedzi na wniosek o przyłącze placu budowy. Bo jeśli jest tak, jak mówisz, tj. muszą zrobić szafkę tak czy siak i pierdykną mi termin "za 1,5 roku", to kaplica. Wtedy już tylko agregat albo żebry u sąsiada.

Co to wniosek? Miałeś dać linka.

Mokebe
18-03-2021, 10:49
Link:

https://pgedystrybucja.pl/przylaczenia/przylaczenia-online

Do złożonego wniosku w PGE nie ma wglądu. Można tylko sprawdzić status :)

henrykow
18-03-2021, 11:02
Link:

https://pgedystrybucja.pl/przylaczenia/przylaczenia-online

Do złożonego wniosku w PGE nie ma wglądu. Można tylko sprawdzić status :)


Czyli złożyłeś wniosek o przyłączenie do sieci.
Czy to jest ten wniosek? https://pgedystrybucja.pl/przylaczenia/przylaczenia-online/chce-przylaczyc-prad-do-obiektu/Wniosek
Co wpisałeś w rubryce o - Co chcesz przyłączyć? i jaki podałeś typ obiektu w rubryce - Podaj typ obiektu *

henrykow
18-03-2021, 11:06
Link:

https://pgedystrybucja.pl/przylaczenia/przylaczenia-online

Do złożonego wniosku w PGE nie ma wglądu. Można tylko sprawdzić status :)
I tak bo mnie teraz naszło, podpisywałeś już umowę z PGE na przyłącze do sieci?

Mokebe
18-03-2021, 11:10
henrykow, mam dwa wnioski.

Zatwierdzony - na prąd docelowy. Umowa (druga wersja) leży niepodpisana na biurku. Mam 60 dni (zostalo z uwagi na miesięczny czas doręczenia 30), po którym się zdezaktualizuje i dowalą mi kolejne 3 miesiące do i tak długiego terminu. Pierwszą dostałem w lutym, ale nie podobało mi się, że przyłącze docelowe będzie wykonane w czerwcu 22. Zgłosiłem więc prośbę o skrócenie terminu i w rezultacie 2 m-ce później dostałem nową umowę z wydłużonym terminem. Heh.

Złożony - na prąd budowlany. Dopiero dziś wysłałem.

W obu przypadkach typ obiektu to "budynek mieszkalny". Wiem, że ludzie kombinują z altanami, etc. ale ja chciałem wpisać zgodnie z rzeczywistym przeznaczeniem, co być może było naiwne.

henrykow
18-03-2021, 11:27
Błądzisz bo ktoś Cię źle naprowadził na temat.
Trochę poczytałem i w PGE pisze co należy zrobić gdy chcemy podłączyć się do sieci

Chcę przyłączyć dom/działkę/plac budowy
Dla kogo?

Gdy budujesz dom, garaż, domek letniskowy i chcesz przyłączyć go do sieci, potrzebujesz standardowego przyłączenia o napięciu 230 V (jednofazowego) lub 400 V (trójfazowego).


Jak się przyłączyć?

Krok 1 – złóż odpowiedni wniosek o warunki przyłączenia (wraz z załącznikami – patrz niżej) do PGE Dystrybucja S.A.(PGE Dystrybucja). Możesz zrobić to on-line, osobiście w Punktach Obsługi Klienta Dystrybucji lub wysłać pocztą do odpowiedniego Rejonu Energetycznego .

Krok 2 – w ciągu 30 dni PGE Dystrybucja prześle Warunki przyłączenia do sieci (400/230 V) wraz z umową o przyłączenie. Warunki ważne są przez dwa lata. W tym okresie należy podpisać umowę i odesłać do PGE Dystrybucja. Od podpisania przez Strony umowy biegnie czas na realizację przyłączenia.

Krok 3 – PGE Dystrybucja zaprojektuje przyłącze, uzgodni przebieg kabli/przewodów i lokalizację złącza na twojej posesji. Uzyska też niezbędne pozwolenia wybierze wykonawcę. Ten etap zajmuje najwięcej czasu.

Krok 4 –PGE Dystrybucja wykona przyłącze, dokona jego odbioru technicznego i wystawi fakturę z tytułu opłaty za przyłączenie w wysokości zależnej od wnioskowanej mocy i długości przyłącza. Od tego momentu ze strony PGE Dystrybucja będzie techniczna możliwość dostarczania energii.

Krok 5 – po wykonaniu instalacji elektrycznej posiadający odpowiednie uprawnienia elektryk musi podpisać „Oświadczenie o wykonaniu instalacji”, które należy dostarczyć do PGE Dystrybucja. Po dostarczeniu oświadczenia i uregulowaniu opłaty za przyłączenie PGE Dystrybucja wystawi zaświadczenie o „Potwierdzeniu możliwości świadczenia usługi dystrybucji i określenie parametrów technicznych dostaw ”. Jest ono niezbędne dla zawarcia umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej..

Krok 6 – po zawarciu ww. umowy PGE Dystrybucja instaluje licznik i już można korzystać z energii elektrycznej.

Proces przyłączenia do sieci niskiego napięcia w PGE Dystrybucja trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Zależy on od indywidualnych uwarunkowań - terminów uzyskania zgód odpowiednich urzędów, ewentualnej konieczności rozbudowy sieci dystrybucyjnej. Dlatego w przypadku planowania własnej inwestycji na terenie niezurbanizowanym radzimy dokładnie przeanalizować harmonogram realizacji swojego budynku.


Pisze jak byk w pkt 1 aby złożyć wniosek o warunki przyłączeniowe a pkr 2 że warunki zostaną przesłane wraz z umową do podpisania (termin przyłącza jest to termin proponowany nie późniejszy niż w 2022 w lipcu co nie oznacza że ZE wykona przyłącze szybciej)

Proces przyłączenia do sieci niskiego napięcia w PGE Dystrybucja trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Zależy on od indywidualnych uwarunkowań - terminów uzyskania zgód odpowiednich urzędów, ewentualnej konieczności rozbudowy sieci dystrybucyjnej. Dlatego w przypadku planowania własnej inwestycji na terenie niezurbanizowanym radzimy dokładnie przeanalizować harmonogram realizacji swojego budynku.
Gdzie masz wniosek na "prąd budowlany" i na jakieś przyłącze budowlane?? bo nigdzie na stronie PGE nie mogę znaleźć takiego wniosku. Ty poprostu dublujesz i mieszasz sobie w papierach które złożyłeś w PGE.

Mokebe
18-03-2021, 11:31
Błądzisz bo ktoś Cię źle naprowadził na temat.
Trochę poczytałem i w PGE pisze co należy zrobić gdy chcemy podłączyć się do sieci

Pisze jak byk w pkt 1 aby złożyć wniosek o warunki przyłączeniowe a pkr 2 że warunki zostaną przesłane wraz z umową do podpisania (termin przyłącza jest to termin proponowany nie późniejszy niż w 2022 w lipcu co nie oznacza że ZE wykona przyłącze szybciej)

Tak zrobiłem. Tak zrobili. Termin "nie później niż" w praktyce oznacza, że zrobią okło tego terminu :)


Gdzie masz wniosek na "prąd budowlany" i na jakieś przyłącze budowlane?? bo nigdzie na stronie PGE nie mogę znaleźć takiego wniosku. Ty poprostu dublujesz i mieszasz sobie w papierach które złożyłeś w PGE.

https://i.imgur.com/6oJWV7v.png

henrykow
18-03-2021, 12:10
Wybierając nawet "Plac budowy" oznacza to to że będziesz mia wykonane przyłącze z taryfą C11 tak samo jakbyś zaznaczył "Plac budowy i zasilanie docelowe"

Mokebe
18-03-2021, 12:31
henrykow, ale taryfa nie ma tutaj nic do rzeczy. Niezależnie od typu przyłącza dostaniesz C11, jeśli nie masz budynku gotowego. G11 możesz dostać, gdy masz odebrany budynek dopiero. Nie da się tego obejść raczej.

Wybór na ich stronie dotyczy właśnie tego, czy występujesz o wykonanie prowizorki na czas budowy, czy złącza docelowego (czy w jednym wniosku o oba naraz). Ja nie byłem pewien kilka m-cy temu, kiedy ruszy budowa, więc wystąpiłem tylko o docelowy. Teraz z grubsza wiem, kiedy ruszy budowa, więc dodatkowo występuję o ten budowlany. Alternatywą jest oczywiście olać budowlany i isć w agregat, ale to już będę musiał posiedzieć i wyliczyć, co jest bardiej opłacalne i czy zdążę.

Wiadomo, że NAJLEPIEJ jest, gdy oni postawią Ci skrzynkę zanim ruszysz z budową, wtedy nie płacisz za żadną prowizorkę tylkko od razu masz wszystko na talerzu. Ale PGE wymaga odbioru instalacji wewnętrznej do TERMINU PRZYŁĄCZENIA. Jak nie ma budynku, to niczego nie odbierzesz i zaczną się kary, albo - co gorsza - mogą nawet zerwać umowę i bujaj się z nimi potem... To jest naturalnie tak skonstruowane, by klient zapłacił jak najwięcej. Niektórzy obchodzą to i elektryk podpisuje im odbiór budynku kiedy... nie ma żadnego budynku. Ale to ryzyko według mnie spore.

Biorę pod uwagę to, co napisałeś niemniej, tzn. że PGE może z "prowizorką" też bujać się kilka miesięcy, bo sobie wymyślą, że oni zbudują przyłącze do słupa i kropka (a czas tyka). wtedy rzeczywiście dupa, nie podpiszę na budowlany i ide w agregat. Dam znać, jak sytuacja się rozwinie.

jajmar
18-03-2021, 12:58
Stan surowy bez problemu na agregacie zrobisz, ławy stropy z gruszki, zaprawa z betoniarki lub klej na agregacie. Potem i tak robisz elektrykę wiec akurat nie skłamiesz ze masz budynek.

henrykow
18-03-2021, 14:19
henrykow, ale taryfa nie ma tutaj nic do rzeczy. Niezależnie od typu przyłącza dostaniesz C11, jeśli nie masz budynku gotowego. G11 możesz dostać, gdy masz odebrany budynek dopiero. Nie da się tego obejść raczej.

Wybór na ich stronie dotyczy właśnie tego, czy występujesz o wykonanie prowizorki na czas budowy, czy złącza docelowego (czy w jednym wniosku o oba naraz). Ja nie byłem pewien kilka m-cy temu, kiedy ruszy budowa, więc wystąpiłem tylko o docelowy. Teraz z grubsza wiem, kiedy ruszy budowa, więc dodatkowo występuję o ten budowlany. Alternatywą jest oczywiście olać budowlany i isć w agregat, ale to już będę musiał posiedzieć i wyliczyć, co jest bardiej opłacalne i czy zdążę.

Wiadomo, że NAJLEPIEJ jest, gdy oni postawią Ci skrzynkę zanim ruszysz z budową, wtedy nie płacisz za żadną prowizorkę tylkko od razu masz wszystko na talerzu. Ale PGE wymaga odbioru instalacji wewnętrznej do TERMINU PRZYŁĄCZENIA. Jak nie ma budynku, to niczego nie odbierzesz i zaczną się kary, albo - co gorsza - mogą nawet zerwać umowę i bujaj się z nimi potem... To jest naturalnie tak skonstruowane, by klient zapłacił jak najwięcej. Niektórzy obchodzą to i elektryk podpisuje im odbiór budynku kiedy... nie ma żadnego budynku. Ale to ryzyko według mnie spore.

Biorę pod uwagę to, co napisałeś niemniej, tzn. że PGE może z "prowizorką" też bujać się kilka miesięcy, bo sobie wymyślą, że oni zbudują przyłącze do słupa i kropka (a czas tyka). wtedy rzeczywiście dupa, nie podpiszę na budowlany i ide w agregat. Dam znać, jak sytuacja się rozwinie.

Mielimy temat od trzech stron. Czy jak to piszesz prowizorka czy budowlany - PGE zrobi Ci najpierw przyłącze z licznikiem ZKP i do tej skrzynki czym się podepniesz to nie ma znaczenia czy to będzie erbetka czy już instalacja wewnętrzna w domu. Dopóki nie będziesz miał odbioru domu będziesz jechał na taryfie C11, nawet po odbiorze domu możesz dalej posiadać C11 gdy nie wystąpisz do PGE o zmianę taryfy z C11 na G... z powodu oddania domu do użytku.
Powinieneś złożyć wniosek o przyłącze na "Plac budowy i przyłącze docelowe".

Robinson74
18-03-2021, 15:17
Widzę, że nie za bardzo rozumiesz o co koledze chodzi. Kolega nie chce agregatu, a chce prąd szybko.
Taka możliwość wydaje się być tylko przy "prądzie tymczasowym", a nie docelowym.

Kaizen
18-03-2021, 16:43
henrykow, ale taryfa nie ma tutaj nic do rzeczy. Niezależnie od typu przyłącza dostaniesz C11, jeśli nie masz budynku gotowego.

Dostaniesz G jak zawnioskujesz o przyłącze docelowe do pustej działki.

henrykow
18-03-2021, 17:42
Widzę, że nie za bardzo rozumiesz o co koledze chodzi. Kolega nie chce agregatu, a chce prąd szybko.
Taka możliwość wydaje się być tylko przy "prądzie tymczasowym", a nie docelowym.

W zasadzie to chodzi jemu o coś innego, chce mieć prąd docelowy z chwilą odbioru domu aby nie czerpać prądu z erbetki ale to w niczym nie przyśpieszy mu sprawy bo ZE i tak musi wykonać przyłącze a czym się różni przyłącze do "prądu tymczasowego" od przyłącza docelowego?

Robinson74
23-03-2021, 17:22
a czym się różni przyłącze do "prądu tymczasowego" od przyłącza docelowego?A to należy pytać Zakład Energetyczny. Skoro na swoim formularzu mają do wyboru jeden albo drugi, to chyba czymś się różnią.

gnago
23-03-2021, 17:26
Niejedna budowa doczekała się stanu surowego zamkniętego na prądzie z oleju napędowego czy benzyny nawet. Biurwy tak mają , utrudniać ludziom życie. Ot analogiczne procedury znane z walki z covidem

henrykow
23-03-2021, 19:50
A to należy pytać Zakład Energetyczny. Skoro na swoim formularzu mają do wyboru jeden albo drugi, to chyba czymś się różnią.
Tylko ze w formularzu ja nie doszukałem się pozycji przyłącze tymczasowe.

Robinson74
23-03-2021, 21:44
"Tymczasowe" to widocznie określenie potoczne.
Na pewno chodzi o ten punkt.

454254

Mokebe
25-03-2021, 16:34
Tylko ze w formularzu ja nie doszukałem się pozycji przyłącze tymczasowe.

Wklejałem Ci kolego :)

https://i.imgur.com/96gliV3.png

henrykow
25-03-2021, 17:04
"Tymczasowe" to widocznie określenie potoczne.
Na pewno chodzi o ten punkt.

454254

Plac budowy albo przyłącze docelowe więc nawet gdyby miało być to tymczasowe na plac budowy nie zmienia to faktu ze procedura przyłącza jest taka sama. Plac budowy bo przecież gołą dziabkę nie nazwiesz nieruchomością zabudowaną.

JacekS
28-03-2021, 13:01
Przy rozważaniu czy warto żyć w zgodzie z sąsiadem i podczas budowy i po jej zakończeniu niesie same pozytywne korzyści.Nie wnikam odnośnie niuansów w składaniu wniosku do PGE ,ale. warto być świadomym czym różni się taryfa C11 kosztowo od G11 ile. czasu ma trwać budowa

https://m.youtube.com/watch?v=pJXIPy9t1qk

Mokebe
09-06-2021, 21:55
Tak więc potwierdzam, że henrykow nie miał racji.

Przyłącze placu budowy : PGE wysłało mi pismo, że oni są gotowi na świadczenie usługi i mam już sobie tylko elektryka zatrudnić i zrobić łącze ze wskazanego punktu.

Wybrany elektryk zrobi łącze w ok. 3 tygodnie i na prowizorce można już rozpocząć budowę.

Mokebe
07-08-2021, 20:16
Mam już prąd budowlany. Taryfa C11. Umowy podpisane, przyszedł facet, zalicznikował. Przyłącze docelowe będzie za rok.

Cała poniższa logika:


Mielimy temat od trzech stron. Czy jak to piszesz prowizorka czy budowlany - PGE zrobi Ci najpierw przyłącze z licznikiem ZKP i do tej skrzynki czym się podepniesz to nie ma znaczenia czy to będzie erbetka czy już instalacja wewnętrzna w domu. .


procedura przyłącza jest taka sama

była w 100% błędna.

PGE nie robi żadnego przyłącza przy placu budowy!

Przyłacze wykonuje w całości ELEKTRYK!

PGE wykonuje "swoje" przyłącze tylko i wyłącznie przy przyłączu docelowym.

Prostuję, bo ktoś kiedyś może to przeczytać i pomyśleć, że to prawda.

Kaizen
07-08-2021, 22:07
PGE nie robi żadnego przyłącza przy placu budowy!


Mi zrobiło. Wystawiło fakturę za przyłącze. Faktycznie nie zapłaciłeś PGE za przyłącze i masz prąd?

henrykow
08-08-2021, 08:39
Mam już prąd budowlany. Taryfa C11. Umowy podpisane, przyszedł facet, zalicznikował. Przyłącze docelowe będzie za rok.

Cała poniższa logika:





była w 100% błędna.

PGE nie robi żadnego przyłącza przy placu budowy!

Przyłacze wykonuje w całości ELEKTRYK!

PGE wykonuje "swoje" przyłącze tylko i wyłącznie przy przyłączu docelowym.

Prostuję, bo ktoś kiedyś może to przeczytać i pomyśleć, że to prawda.
Kolego, jak widać każdy przypadek jest rozważany indywidualne ale jednego nie rozumiem i nie pojmę skoro robi to elektryk to jak podpiął przyłącze pod sieć która jest pod napięciem? na jakiej podstawie założył licznik? Elektryk może sobie zrobić przyłącze tzw erbetke od ZKP które w każdym przypadku, niezależnie jaki to ZE wykonuje ZE.
I jeszcze druga niezgodność, piszesz że podpisałeś umowę ale na jakiej podstawie skoro przyłącze nie wykonał PGE tylko elektryk, który tak naprawdę może zrobić każdemu i w każdym miejscu przyłącze bez podpisywania umowy z PGE i prąd będzie za darmo..
Czyli ta logika która przedstawiłeś nie jest tak klarowna jak ja opisujesz.
Ktoś kumaty i logicznie myślący będzie widział kto pisze logicznie i pisze prawdę a kto kłamie i fantazjuje.

Jawson
11-04-2022, 18:37
Mam już prąd budowlany. Taryfa C11. Umowy podpisane, przyszedł facet, zalicznikował. Przyłącze docelowe będzie za rok.

Cała poniższa logika:





była w 100% błędna.

PGE nie robi żadnego przyłącza przy placu budowy!

Przyłacze wykonuje w całości ELEKTRYK!

PGE wykonuje "swoje" przyłącze tylko i wyłącznie przy przyłączu docelowym.

Prostuję, bo ktoś kiedyś może to przeczytać i pomyśleć, że to prawda.


Skoro masz pewne doświadczenie z przyłączem placu budowy i przyłączem docelowym to mam pytanie bo czytając wcześniejsze komentarze to już mi się pomieszało.

Złożyłem wniosek o przyłącze docelowe w 2021 roku. Umowa podpisana. Termin mam na 11.11.2022 r. Prawdopodobnie w tym terminie będę miał jedynie fundamenty. Co powinienem zrobić, żeby mieć skrzynkę na działce i żeby termin mi nie uciekł?

boconek03
11-04-2022, 21:08
Termin Ci nie ucieknie. Podpisałeś umowę to skrzynka będzie. Do 11.11.2022 albo później (raczej później).

Jawson
12-04-2022, 18:36
Termin Ci nie ucieknie. Podpisałeś umowę to skrzynka będzie. Do 11.11.2022 albo później (raczej później).

Nawet jeśli w warunkach przyłączenia mam zapisane "Obiekt: budynek mieszkalny"? W umowie mam zapis taki jak autor postu, czyli w skrócie, że muszę do dnia przyłączenia zgłosić gotowość do przyłączenia wraz z oświadczeniem o wykonaniu instalacji odbiorczej.

boconek03
12-04-2022, 18:52
Tak. Jak będziesz chciał na etapie stanu surowego to erbetka i taryfa C. Potem zmienisz na G ale skrzynka to nawet na pustej działce może być postawiona.

michalck81
15-04-2022, 05:46
Tak. Jak będziesz chciał na etapie stanu surowego to erbetka i taryfa C. Potem zmienisz na G ale skrzynka to nawet na pustej działce może być postawiona.
Tylko nie wiem po co taryfa C, nie ma na to żadnej podstawy i można od razu wziąć normalną G, a nie płacić jak za zboże.

boconek03
15-04-2022, 09:27
Przecież nie napisałem, że ma brać C. Jak dostanie G to lepiej. Znając realnia skończy się i tak na C.

Mareks77
15-04-2022, 09:47
Kolego, jak widać każdy przypadek jest rozważany indywidualne ale jednego nie rozumiem i nie pojmę skoro robi to elektryk to jak podpiął przyłącze pod sieć która jest pod napięciem? na jakiej podstawie założył licznik? Elektryk może sobie zrobić przyłącze tzw erbetke od ZKP które w każdym przypadku, niezależnie jaki to ZE wykonuje ZE.
I jeszcze druga niezgodność, piszesz że podpisałeś umowę ale na jakiej podstawie skoro przyłącze nie wykonał PGE tylko elektryk, który tak naprawdę może zrobić każdemu i w każdym miejscu przyłącze bez podpisywania umowy z PGE i prąd będzie za darmo..
Czyli ta logika która przedstawiłeś nie jest tak klarowna jak ja opisujesz.
Ktoś kumaty i logicznie myślący będzie widział kto pisze logicznie i pisze prawdę a kto kłamie i fantazjuje.


Owszem może nawet sam sobie R-betkę postawić na działce i załatwić papier od elektryka i nawet niech mu ten elektryk ? :) podłączy, tylko do czego jak złącze na granicy działki nie istnieje a jeśli już jest koło sąsiada to nie ma rozbudowy o zabezpieczenie i układ pomiarowy.
Różnica jest tylko taka że po pierwsze ma w terminie czyli na już i zamiast płacić za rozbudowę złącza o zabezpieczenie i pomiar stawkę PGE zapłacił elektrykowi który miał znajomości i uzgadniał z ZE wszystkie szczegóły.
Przyłącze nawet ze słupa obok musi spełniać jakieś wymagania więc nawet własny elektryk chcąc mieć dalej znajomości w rejonie energetycznym musi to wykonać zgodnie ze sztuką
Po drugie to nawet jeśli przyłączył mu całość to chcąc być jakoś rozliczanym za pobór musi podpisać umowę na energię budowlaną C11, umówić się na przyjazd montera z ZE który założy licznik i założy odpowiednie bezpieczniki.

Tak czy inaczej nie ma G11 jak by wynikało z pierwszego postu tylko C11 a czy wyszedł w ten sposób na plus z kosztami ?

Przy przyłączu docelowym PGE czasem niczego już może nie wykonywać bo wszystko ma gotowe chyba że ktoś naprawdę w szczerym polu ma R-betkę

Jawson
15-04-2022, 16:37
Przy przyłączu docelowym PGE czasem niczego już może nie wykonywać bo wszystko ma gotowe chyba że ktoś naprawdę w szczerym polu ma R-betkę

No u mnie właśnie ten przypadek że mam ok 300 m do istniejącej sieci i trochę mnie to będzie kosztowało, dlatego chciałbym wiedzieć czy postawią mi tą skrzynkę przy jeśli nie będę miał jeszcze instalacji w domu a samą erbetke. Te umowy chyba specjalnie tak piszą, żeby zwykły Kowalski głowił się co ma zrobić.

Mareks77
15-04-2022, 18:47
No u mnie właśnie ten przypadek że mam ok 300 m do istniejącej sieci i trochę mnie to będzie kosztowało, dlatego chciałbym wiedzieć czy postawią mi tą skrzynkę przy jeśli nie będę miał jeszcze instalacji w domu a samą erbetke. Te umowy chyba specjalnie tak piszą, żeby zwykły Kowalski głowił się co ma zrobić.

Postawić postawią tylko problemem jest czas realizacji. Budżet jest ograniczony, czasem przetarg na podwykonawców jeszcze się nie rozstrzygnął a innym razem tak jak wspominasz położenie.
Jeśli jesteś chętnym samotnikiem na tym nie obraź się odludziu to jest problem i, natomiast jeśli działek sąsiednich jest więcej to jest nadzieja że za rok lub dwa pojawią się chętni.
Zainwestowany przez ZE pieniądz musi się jak najszybciej zwrócić dlatego priorytetem są tereny z większą ilością wykupionych działek