PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja z klimatyzacją - jaka centrala/rekuperator



Heng
17-03-2021, 19:40
Witam
Jaki polecacie rekuperator/centrale wen. dla :
pow. 185m2
kubatura 500m3

wstępnie został przyjęty rekuperator dla wentylacji 315m3/h ale pojawiła się koncepcja połączenia wentylacji z klimatyzacja

jakie urządzenie polecacie
jakiej firmy
jakiej wydajności

Barliniak
17-03-2021, 21:15
Przestań wierzyć w garbate aniołki z tym chłodzeniem rekuperatorem.Jak zobaczysz jakie ma przepływy najmniejsza jednostka klimatyzacji to zrozumiesz.Reku do wentylacji /klima do chłodzenia i grzania.Szukają tylko jeleni na takie hasła "Chłodzenie rekuperacją"

Heng
17-03-2021, 21:58
wystarczy mi w upalne dni 20-23c czy tak wiele chce ?

Owczar
17-03-2021, 22:58
Zdecydowanie za wiele.
Żeby mieć takie temperatury musisz zainwestować w klimatyzację w domu.

Kaizen
18-03-2021, 00:57
wystarczy mi w upalne dni 20-23c czy tak wiele chce ?

Chcesz mieć taką temperaturę nawiewu, czy w pomieszczeniach? To pierwsze da radę zrobić. To drugie nie - a przynajmniej nie w pomieszczeniach z największymi zyskami słonecznymi.

Nie ma sensu łączenie wentylacji z klimatyzacją z kilku powodów.
1. Do wentylowania wystarczy 10x+ mniej powietrza, niż do klimatyzacji
2. Niby powyższe da się obejść recyrkulując powietrze, ale zazwyczaj nie tam potrzebujesz najwięcej chłodu gdzie potrzebujesz najwięcej świeżego powietrza. Najwięcej chłodu potrzebujesz tam, gdzie masz największe zyski słoneczne i bytowe - zazwyczaj to jest salon i kuchnia. A większość powietrza wpada przez anemostaty nawiewne w sypialniach. Efekt będzie taki, że będziesz miał przechłodzone sypialnie a dalej gorąco w strefie dziennej.
3. Puszczenie ilości powietrza potrzebnej do chłodzenia (większość recyrkulowana) przez anemostaty nawiewne i wywiewne spowoduje hałas zarówno na anemostatach, jak i przy zamkniętych drzwiach.
4. Duża ilość przepływającego powietrza to dyskomfort w łazienkach.
5. Trudno to zbilansować.
6. Drogo wyjdzie a jest spora szansa że nie będzie działało zgodnie z założeniami.

Zazwyczaj wystarcza jeden split tam, gdzie największe zyski słoneczne i bytowe.

Heng
18-03-2021, 10:25
Nie ma sensu łączenie wentylacji z klimatyzacją z kilku powodów.


I tu mam sprzeczne informacje bo instalatorzy i projektanci twierdza że wręcz odwrotnie ale...
1.Twoje argumenty są dość mocne .
Poczekam na ich wycenę i zobaczę jak mają zamiar rozwiązać temat przepływy powietrza a dokładniej jego ilość w tak cienkich kanałach
2. Regulacje do poszczególnych pomieszczeń można było by rozwiązać przepustnicami "soczewkowymi typy iris" automatycznie regulowanymi
3. po wyżej 5m/s bedze głośno i z anemostatami na bieżąco nic nie da się zrobić jedyny pomysł to zastopić je dużo wiekszymi już na etapie projektowania
4,5 - od 2.
6. nie liczyłem ale już mi się wydaje ze instalacja będzie musiała być spora i będę chłodzić sporo aktualnie niepotrzebnych pomieszczeń i jak piszesz prawdopodobnie nie spełni oczekiwań

Chciałem podjąć próbę chłodzić klimakonwektorami na wodę ponieważ mam do niej dostęp (13-15c) o wystarczającej pojemności cieplnej
ale odradzają ze względu na koszty. co mnie trochę dziwi bo instalacja po za klimakonwektorami nie jest aż tak droga .

Może ktoś poleci jakieś rozwiązanie bo lubię nie typowe

przewidziane jest też gwc żwirowe do wstępnego schładzania ale zaraz się pewnie odezwa glosy przeciwników że to nie opłacalne itp

_John
18-03-2021, 11:01
Instalatorzy to dziś zbiór piekarzy, szewców i mechaników rowerowych... którzy przerzucili się na instalacje, bo wszędzie trąbią że to jest proste i każdy może robić.
Nawet na youtube sa filmiki instruktarzowe.
Projektanci, dziś najczęściej pracujący na zlecenie sprzedawców/dystrybutorów zaprojektują ci wszystko bo z tego żyją.

A tu tak naprawdę prosta fizyka i podstawy mechaniki płynów są potrzebne.
Wentylacja to przepływ na poziomie 300 m3/h
Różnica temperatur pracy powietrze zewnętrzne/chodnica to w ekstremalnym przypadku 15K
Więc potrzebujemy 1,5 kW mocy chłodniczej
Najmniejszy agregat do takiej chłodnicy do kupienia na rynku to 2,5 kW

Czyli w okresach przejściowych, kiedy tego chłodu potrzeba niewiele mamy ciągłą pracę ON-OFF
I temperatura nawiewu nam faluje 15-30 stC
System freonowy do wentylacji w domu nie ma prawa działać.

Co innego woda.
Mając zimną wodę z PC-PW, czy z dolnego źródła ciepła
Można do wentylacji zakładać chłodnicę ale dalej trzeba pamiętać, że to moc chłodnicza nie większa niż 1,5 kW
Do innych celów niż osuszanie, sensu ekonomicznego to nie ma.
Do klimatyzacji lepiej od razu kupić duży klimakonwketor i chłodzić dom na osobnym (recyrkulacja) obiegu - wtedy też system freonowy ma rację bytu.

Barliniak
18-03-2021, 11:33
wystarczy mi w upalne dni 20-23c czy tak wiele chce ?

Jeśli będziesz już miał klimę to przy takich temp.na chłodzeniu o komfortowym siedzeniu można zapomnieć a 20 stopni to zamrażarka.Niektórzy tak nastawiają a później głupoty piszą ,że chorują i klima jest be.

Heng
18-03-2021, 11:51
"Nawet w upalny dzień komfortowa temperatura to około 22–24 stopnie Celsjusza"
wiec tak naprawdę chcesz dyskutować o 2 stopnie ?
To niech będzie 22-25 dla mnie lepiej

Owczar
18-03-2021, 12:14
Ale nie wentylacją.

U siebie używam chłodnicy do osuszania powietrza. Z nawiewu leci 12-15 stopni non stop. Nawet takie temperatury nie sa w stanie zbić temperatury w domu, a nawet jej utrzymać jak przygrzeje słońce. Do chłodzenia używam pasywnego chłodzenia ścianami.
W każdym oknie refleksol ze sterowaniem za słońcem, a mimo wszystko potrzebuję około 5-6kW mocy chłodniczej by zapobiec wzrostowi temperatury w najbardziej upadlne dni.

Woda na wejściu 15 stopni to ciut za dużo by osuszyć powietrze. Na wyjściu będzie 2-3 stopnie więcej, a więc taką temperaturę powietrza osiagniesz. Przy max 15 wilgotność można utrzymać poniże 65% i jest to już górna granica.

Potrzebujesz wody 12-13 stopni. Inaczej nie ma to sensu i najlepiej iść w klimatyzację - nie bawić się nawet w klimakonwektory.

Heng
18-03-2021, 12:32
Ale nie wentylacją.


Potrzebujesz wody 12-13 stopni. Inaczej nie ma to sensu i najlepiej iść w klimatyzację - nie bawić się nawet w klimakonwektory.

W takim razie ekonomiczniej będzie chłodzić wode o te 2/3 stopnie

Owczar
18-03-2021, 12:47
Teraz pytanie, co jest źródłem tej wody, czy zasilisz układ przez wymiennik czy bezpośrednio?

Dobre klimakonwektory nie są tanie. Chłodzenie tej wody o 2-3 stopnie bez taktowania może okazać się kłopotliwe, chyba, że znajdziesz agregat wody lodowej z inwerterem.

Obiektywnie, z dwojga złego wolałbym chyba klimatyzację niż klimakonwektory, która będzie działała niezależnie. W moim przypadku - chłodzenie ścianami, to zupełnie inna bajka i prosty układ.

Te 12-13 stopni to minimum - ale im niżej tym ciszej i efektywniej. Przy małej różnicy temperatur musisz nadrabiać przepływem powietrza. Klimatyzacja na wymienniku utrzymuje temp niewiele wyższe od 0.

Kaizen
18-03-2021, 14:41
2. Regulacje do poszczególnych pomieszczeń można było by rozwiązać przepustnicami "soczewkowymi typy iris" automatycznie regulowanymi

Takie cuda to może sobie Gates czy Musk fundować, bo cena takiego systemu z sensowną automatyką pewnie zwykłego śmiertelnika doprowadzi do histerycznego śmiechu. Normalne rekuperatory mają problem ze zbilansowaniem przepływu globalnie przy w miarę stałych oporach instalacji - a co dopiero jak zaczną się przestawiać przepustnice. Do tego jak pogodzisz, że w jednym pomieszczeniu potrzeba więcej chłodu, a w drugim więcej tlenu? Nie ma sensu łączenie instalacji na siłę.


3. po wyżej 5m/s bedze głośno i z anemostatami na bieżąco nic nie da się zrobić jedyny pomysł to zastopić je dużo wiekszymi już na etapie projektowania

A jakie podcięcia w drzwiach? Czy wielkie kratki w ścianach?



Chciałem podjąć próbę chłodzić klimakonwektorami na wodę ponieważ mam do niej dostęp (13-15c) o wystarczającej pojemności cieplnej
ale odradzają ze względu na koszty. co mnie trochę dziwi bo instalacja po za klimakonwektorami nie jest aż tak droga .

W upały IMO nawet ważniejsze jest osuszenie powietrza, niż schłodzenie. 15* to zdecydowanie za wysoka temperatura, żeby skutecznie osuszyć. Podobnie GWC.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132663-Jedna-klima-split-na-ca%C5%82y-dom

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?259902-jeden-klimatyzator-na-wiele-pomieszczen

gruchot
18-03-2021, 15:14
Nie ma sensu łączenie klimy i wentylacji. Osobno jak najbardziej tak. Klimatyzacja schłodzimy do zadanej temperatury a większość central wykorzysta niższa temperaturę z pomieszczeń do schłodzenia powierza zewnetrznego nie obniżając nieco powietrze na czerpni tzw. chłodzenie pasywne.

Casc
18-03-2021, 17:27
1. W domkach są małe strumienie powietrza. Pokoje mają zwykle nawiew ok. 50m3/h. Co w porywach da 200W.
2. Jak chcesz regulować chłodzenie powietrzne? Często jest tak, że nie chcemy chłodzic wszystkich pomieszczeń. Musiałbyś zamontować regulatory przepływu.

Heng
18-03-2021, 19:23
No to dochodzimy do miejsca w którym stwierdzam że najlepszym wyjściem będzie klimatyzator wolnostojący 9000btu do każdego pokoju co pewnie załatwi sprawe

Owczar
18-03-2021, 19:35
Jak lubisz hałas, to tak :)

Nie wiem czemu tak bardzo unikasz splita. Sam nie jestem wielkim fanem, ale nic lepszego nie ma do chłodzenia bez kombinacji.

gruchot
18-03-2021, 19:38
No to dochodzimy do miejsca w którym stwierdzam że najlepszym wyjściem będzie klimatyzator wolnostojący 9000btu do każdego pokoju co pewnie załatwi sprawe

Nie załatwi. Najgorsze co można zrobić. Split i po problemie.

Kaizen
18-03-2021, 19:44
No to dochodzimy do miejsca w którym stwierdzam że najlepszym wyjściem będzie klimatyzator wolnostojący 9000btu do każdego pokoju co pewnie załatwi sprawe

Po pierwszych upałach wystawisz na sprzedaż i zamontujesz splita.

Heng
18-03-2021, 20:24
Dla tego że...
mam 6 pomieszczenia po ok 15m2
i 1 o powierzchni 63m2
i co mam 7-8 splitów zamontować, nie czuje żeby był to fantastyczny pomysł

ps.
Dom wedle charakterystyki jest prawie pasywny

Owczar
18-03-2021, 20:35
Pasywny, ale ma okna? Więc właśnie...
To może oo prostu klimatyzacja kanałowa? Najlepsza opcja.

Kaizen
18-03-2021, 21:06
i co mam 7-8 splitów zamontować, nie czuje żeby był to fantastyczny pomysł

No, nie. Chociaż z pewnością to lepsza opcja, niż klimy przenośne.
Klikałeś w linki, które wrzuciłem?



ps.
Dom wedle charakterystyki jest prawie pasywny

I jakie ma to znaczenie do chłodzenia? Różnica temperatur w upały jest ile? 5*? To tyle co nic. To, co domy przegrzewa to zyski słoneczne i bytowe - w zasadzie jak to eksmitujesz klimą osuszając przy okazji powietrze, to będzie całkiem przyjemnie.

Heng
19-03-2021, 05:45
Pytasz o to "Jedna klima split na cały dom?" Jakies nieporozumienie chwalisz sie tym ze klimatyzator schodził dom o 1 stopien w ciagu 2 godzin to ma byc rozwiazanie ?
Eureka ze potrafi dotrzec do najdalszych zakątków domu? To rozumiem sa te argumenty

19-03-2021, 06:19
Czy jest możliwość wykorzystania kanałów DGP do podłączenia klimatyzacji?

gregos11
19-03-2021, 11:36
Kilka słów do teoretyków i tym co się wydaje.

Stosuję kanały wentylacji do chłodzenia poprzez klimatyzator przenośny o mocy 4kW i przepływie chyba 500m3/h. To działa, ale ...!

Tak jak radzą inni proponuję zastosować oddzielne kanały do klimy. Dmuchanie z prędkością jaką podałem to jest u mnie na "styk" czyli ogólnie rzecz biorąc zdecydowanie za mało. Jak wymienię klimę przenośną na chłodnicę kanałową zasilaną z 7kW pompy ciepła, do tego zwiększę przepływ do ok 800-900m3/h to napiszę cos więcej.

Budujesz się, daj oddzielne kanały na klimę. Klima połączona z reku to średni pomysł. Stawiam teraz drugi budynek i oddzielne kanały do klimy kanałowej.

Beehome
19-03-2021, 11:53
najlepiej mieć osobne kanały do klimatyzacji i zastosować nawiewniki liniowe - kratki wentylacyjne. Wtedy zamawiasz skrzynkę rozprężną dzieloną jedna cześć nawiewnika do rekuperacji a druga do klimatyzacji. :)
Taki dowcip. Aby nie było nasrane kratek na suficie.
A jeśli jesteś na etapie budowy to możesz zainstalować pompę ciepła połączoną z klimatyzacją na jednym agregacie. Mniej pudełek przed domem.

Tutaj możesz o tym poczytać :

http://samsungehs.pl

lub

https://rotenso.pl/produkt/aquami-split/

Pozdrawiam

Kaizen
19-03-2021, 14:02
Pytasz o to "Jedna klima split na cały dom?" Jakies nieporozumienie chwalisz sie tym ze klimatyzator schodził dom o 1 stopien w ciagu 2 godzin to ma byc rozwiazanie ?
Eureka ze potrafi dotrzec do najdalszych zakątków domu? To rozumiem sa te argumenty

Nie dom, a najdalsze pomieszczenie. Najchłodniejsze zresztą.
Drugi link kliknąłeś?

Heng
22-03-2021, 19:22
Oczywiście że tak ale to mnie nie przekonuje bo jak pisałem chcę strefy z oczywistych powodów.
Aktualnie pomysł z 6-7 splitami nie jest taki zły bo dostałem wycenę na taki zestaw z jedną jednostką zew. Wiec pojawia się światełko
Ale wolał bym klimakonwektory które tak naprawdę "niczym" się nie różnią od splitów i chciałbym przygotowywać wodę lodową do zasilania ich, było by to rozwiązanie dla mnie idealne.

Zastanawiam się czy to naprawdę wielki problem założyć do jednostki zew wymiennik aby jednak żadnego z czynników R??? nie wpuszczać do domu.

Owczar
22-03-2021, 19:34
Agregat wody lodowej, bufor wody lodowej i klimakonwektory czemu nie. To też nie jest komplikacja.

Przy multisplicie dopytaj ile jednostek wewnętrznych musi działać i jaki ma zakres modulacji.

Kaizen
22-03-2021, 19:43
Oczywiście że tak ale to mnie nie przekonuje bo jak pisałem chcę strefy z oczywistych powodów.

Nie pisałeś o żadnych strefach. Co masz na myśli i co to za oczywiste oczywistości?


Ale wolał bym klimakonwektory które tak naprawdę "niczym" się nie różnią od splitów

Różnią się zasadniczo. Przede wszystkim temperaturą wymiennika a tym samym zdolnością osuszania powietrza.
Różnią się też trudnością w wykonaniu instalacji tak, żeby wilgoć nie skraplała się na rurach i na zasobniku z wodą lodową.


Zastanawiam się czy to naprawdę wielki problem założyć do jednostki zew wymiennik aby jednak żadnego z czynników R??? nie wpuszczać do domu.

Czemu? Ja mam w domu butlę turystyczną i dwie "butle" gazu do zapalniczek. To ze 3x więcej R niż w klimie. Rodzice całe życie ciągną na 11kg butlach

Heng
23-03-2021, 16:53
Agregat wody lodowej, bufor wody lodowej i klimakonwektory czemu nie. To też nie jest komplikacja.

Przy multisplicie dopytaj ile jednostek wewnętrznych musi działać i jaki ma zakres modulacji.

masz jakiś orginalny pomysł lub coś sprawdzonego ? chętnie poczytam o tym

Heng
23-03-2021, 17:03
nie wiem jak się odnieść do twoich wypowiedzi
ale spróbuję ..


Nie pisałeś o żadnych strefach. Co masz na myśli i co to za oczywiste oczywistości?


1.to oczywiste ze jak masz duży dom to nie chcesz lub może nie być potrzeby chłodzić całości
2. może ktoś z domowników woli inna temperaturę w swoim kątku


Różnią się zasadniczo. Przede wszystkim temperaturą wymiennika a tym samym zdolnością osuszania powietrza.
Różnią się też trudnością w wykonaniu instalacji tak, żeby wilgoć nie skraplała się na rurach i na zasobniku z wodą lodową.


1. zasadniczo jak ściągniesz obudowę i potrafisz rozpoznać jak to pisałeś "zasadniczo" co jest splitem a co klimakonwektorem to jesteś mistrz
2 czy klima czy split wanienka do skroplin jest, czy rury z woda czy z gazem problem ten sam a nawet z gazem wiekszy
3. instalacja wodna to żadna trudność w porównaniu z gazowa
dodam jeszcze ze zasadnicza bydowa urzadzeń to
wymiennik wentylator i to praktycznie dwa główne i potrzebne elementy reszta to kosmetyka



Czemu? Ja mam w domu butlę turystyczną i dwie "butle" gazu do zapalniczek. To ze 3x więcej R niż w klimie. Rodzice całe życie ciągną na 11kg butlach


a tu wybacz nie zrozumiałem przesłania