PDA

Zobacz pełną wersję : Niewiadome



Reku1
18-03-2021, 03:51
Chciałbym prosić kolejny raz kolegów z doświadczeniem o pomoc w następujących kwestiach

1)Czy jest sens zwiększania średnicy czerpni i wyrzutni o jeden rozmiar względem kanałów wentylacyjnych idących od centrali?W moim przypadku kanały fi 200
czyli czerpnia/wyrzutnia fi 250?Odległość czerpni od reku ok 2mb+1kolano 90st. natomiast wyrzutni ok 4mb+2kolana 90st

2)Jaka powinna być grubość izolacji przewodów typu Sonodec łączących centralę ze skrzynkami rozdzielczymi oraz kanałów pomiędzy reku a czerpnią/wyrzutnią.Wystarczy 2,5cm czy jednak 5cm? Kanały będą przebiegać przez pomieszczenia ogrzewane

Dziękuję za odpowiedź

mistalova
18-03-2021, 10:08
1. Nie ma.
2. Tam, gdzie kanały są w pomieszczeniach ogrzewanych wystarczy 2,5cm (pomiędzy reku a skrzynkami), a pomiędzy czerpnia/wyrzutnia a reku daj 5cm.
Ps te kanały to średni pomysł. Mialem takie z DECa (czyli nawet solidne) a i tak po kilku latach wymieniłem je na stalowe - nawet nie ma porównania.

gruchot
18-03-2021, 15:45
Chciałbym prosić kolejny raz kolegów z doświadczeniem o pomoc w następujących kwestiach

1)Czy jest sens zwiększania średnicy czerpni i wyrzutni o jeden rozmiar względem kanałów wentylacyjnych idących od centrali?W moim przypadku kanały fi 200
czyli czerpnia/wyrzutnia fi 250?Odległość czerpni od reku ok 2mb+1kolano 90st. natomiast wyrzutni ok 4mb+2kolana 90st

2)Jaka powinna być grubość izolacji przewodów typu Sonodec łączących centralę ze skrzynkami rozdzielczymi oraz kanałów pomiędzy reku a czerpnią/wyrzutnią.Wystarczy 2,5cm czy jednak 5cm? Kanały będą przebiegać przez pomieszczenia ogrzewane

Dziękuję za odpowiedź

1. Nie ma sensu
2. Czerpnia/wyrzutnia 50mm wełna lub kauczuk.

Casc
18-03-2021, 17:29
Wymiar czerpni zależy od ilości powietrza. Póki tego niewiadomo, to każdą odpowiedź jest bez sensu.

Reku1
18-03-2021, 20:04
Wymiar czerpni zależy od ilości powietrza. Póki tego niewiadomo, to każdą odpowiedź jest bez sensu.

Projektowa ilość powietrza to ok.300m3/h

Reku1
18-03-2021, 20:24
1. Nie ma.
2. Tam, gdzie kanały są w pomieszczeniach ogrzewanych wystarczy 2,5cm (pomiędzy reku a skrzynkami), a pomiędzy czerpnia/wyrzutnia a reku daj 5cm.
Ps te kanały to średni pomysł. Mialem takie z DECa (czyli nawet solidne) a i tak po kilku latach wymieniłem je na stalowe - nawet nie ma porównania.

O ile jestem skłonny dać kanały sztywne od reku do czerpni i wyrzutni to niestety raczej dam przewód typu flex od reku do pierwszych skrzynek rozdzielczych(przelotowych) aby pełnił rolę tłumika i także ten sam typ rur pomiędzy skrzynkami rozdzielczymi przelotowymi a skrzynkami dla dystrybucji powietrza dla piętra aby mieć możliwość ich demontażu w celu okresowego czyszczenia przewodów do anemostatów.Gdybym ten fragment instalacji zrobił na rurach sztywnych to bym tego nie rozebrał

Casc
18-03-2021, 21:32
Projektowa ilość powietrza to ok.300m3/h
Dałabym czerpnie fi250.
Zalecana prędkość na czerpni to ok. 2 m/s

Janekk1234
19-03-2021, 06:36
pierwsze slysze aby izolowac kanały które biegną w ciepłych pomieszczeniach.
izoluje się jedynie czerpnie bo tam idzie zimą zimne powietrze i bez izolacji będzie się wykraplać.

gruchot
19-03-2021, 06:41
O ile jestem skłonny dać kanały sztywne od reku do czerpni i wyrzutni to niestety raczej dam przewód typu flex od reku do pierwszych skrzynek rozdzielczych(przelotowych) aby pełnił rolę tłumika i także ten sam typ rur pomiędzy skrzynkami rozdzielczymi przelotowymi a skrzynkami dla dystrybucji powietrza dla piętra aby mieć możliwość ich demontażu w celu okresowego czyszczenia przewodów do anemostatów.Gdybym ten fragment instalacji zrobił na rurach sztywnych to bym tego nie rozebrał

Przewodów flex nie stosuje się na głównych ciagach wentylacji. Flex- a możesz uzyc co najwyżej żeby podejść do telewentyla w trudnym miejscu a nie budować z niego magistralny odcinek. Do czyszczenia na spiro robisz rewizje.

Janekk1234
19-03-2021, 07:15
Przewodów flex nie stosuje się na głównych ciagach wentylacji. Flex- a możesz uzyc co najwyżej żeby podejść do telewentyla w trudnym miejscu a nie budować z niego magistralny odcinek. Do czyszczenia na spiro robisz rewizje.

a czemu flex nie moze isc od reku do pokoju?

Owczar
19-03-2021, 08:10
O ile jestem skłonny dać kanały sztywne od reku do czerpni i wyrzutni to niestety raczej dam przewód typu flex od reku do pierwszych skrzynek rozdzielczych(przelotowych) aby pełnił rolę tłumika i także ten sam typ rur pomiędzy skrzynkami rozdzielczymi przelotowymi a skrzynkami dla dystrybucji powietrza dla piętra aby mieć możliwość ich demontażu w celu okresowego czyszczenia przewodów do anemostatów.Gdybym ten fragment instalacji zrobił na rurach sztywnych to bym tego nie rozebrał

U siebie zrobiłem otwory rewizyjne żeby mieć dostęp.
Polskie normy nie określają podobno tego zagadnienia, ale od instalatora dowiedziałem się, że w niemieckich dopuszcza się stosowanie rur typu snoduct dla długościach do 10 krotności średnicy. Jeśli instalacja będzie wymagała czyszczenia to te elastyczne w zasadzie śą do wyrzucenia.

Beehome
19-03-2021, 11:06
pierwsze slysze aby izolowac kanały które biegną w ciepłych pomieszczeniach.
izoluje się jedynie czerpnie bo tam idzie zimą zimne powietrze i bez izolacji będzie się wykraplać.

Jeśli instalacja jest wykonywane w sufitach technicznych - podwieszanych to masz rację.
Gdybyś nie zaizolował na poddaszu ( z reguł nie izolowanym ) to możesz być pewny problemu związanego z wkraplaniem się.
Ja mam w domu instalację na rurach bez izolacji ale są w suficie technicznym - podwieszanym.

Beehome
19-03-2021, 11:14
U siebie zrobiłem otwory rewizyjne żeby mieć dostęp.
Polskie normy nie określają podobno tego zagadnienia, ale od instalatora dowiedziałem się, że w niemieckich dopuszcza się stosowanie rur typu snoduct dla długościach do 10 krotności średnicy. Jeśli instalacja będzie wymagała czyszczenia to te elastyczne w zasadzie śą do wyrzucenia.


Od ponad 25 lat w Polsce korzyta się systemów rekuperacji w domach jednorodzinnych. Nieraz mi się zdarzało naprawiać kilkunastoletnie reku.
O dziwo kanały były czyste.
Oczywiście są duże firmy które w zależności od tego czym handlują to promują i negują inne rozwiązania.
Uważam że instalacja w domu powinna być wykona na kanałach ocynkowanych ( ciętych nożycami a nie szlifierką ) przy anemostacie dałbym jeśli jest możliwość 50cm sondec-a. Przy wyrzucie zużytego powietrza i nawiewu świeżego zastosował tłumnik sztywny.
Instalacja izolowana wełną, system uszczelkowy.
Nie jestem zwolennikiem instalacji z arota.
Jeśli ktoś ma parterowy dom z możliwością rozprowadzanie instalacji nawet na tych sonodecach.
Będzie działał sprawnie.
Jedyna uwag trzeba kupować dobrej jakości rur sono. Unikać jak ognia chińskich i tureckich gówienek.

Owczar
19-03-2021, 11:55
Ja bym tak nie negował zalet rur typu "arot:.

Mimo wszystko o wiele łatwiej je ukryć w sufcie czy posadzce i nie ma ryzyka przenoszenia dźwięku jak w spiro.
A możesz napisać co pwooduje, że nie jesteś zwolennikiem flexów, poza przywiązaniem do starej szkoły?

Beehome
19-03-2021, 11:59
Ja bym tak nie negował zalet rur typu "arot:.

Mimo wszystko o wiele łatwiej je ukryć w sufcie czy posadzce i nie ma ryzyka przenoszenia dźwięku jak w spiro.
A możesz napisać co pwooduje, że nie jesteś zwolennikiem flexów, poza przywiązaniem do starej szkoły?

Czy dla ciebie flex to sonodec czy arot?

Owczar
19-03-2021, 13:48
FLEX = arot.Na grupie przyjęło się nazywać wszystkie rury przypominające aroty flexami.

Beehome
19-03-2021, 14:31
FLEX = arot.Na grupie przyjęło się nazywać wszystkie rury przypominające aroty flexami.

A na budowach wszystkie elastyczne aludel, sondec, isodec to fleksy :)

Wolę wykonywać instalację na rurach stalowych, przepustnicach i stopniowaniu średnic.
Fakt trzeba doświadczenia i staranności w wykonaniu instalacji.
I najważniejsze dłużej się wykonuje instalację na sztywnych rurach.
Co do pe-flex w przypadku wielu "producentów" jakość rury jest drugorzędną a pierwszorzędna cena.
Połączenie w wielu systemach jest tak szczelne że bez taśmy do tego nie podchodź.

Owczar
19-03-2021, 14:40
Pod tym względem się z Tobą zgodzę.

Problem jest inny. Na peflex jest po prostu łatwiej. O ile ktoś kto nie ma o tym pojęcia robi dla siebie to pół biedy. Gorzej jak ktoś, kto wczoraj robił np wylewki dzisiaj bierze się za wnetylację nie znając mechaniki płynów. Wyobrażasz sobie jak ktoś taki zrobi to na spiro? Aż strach pomyśleć :) Gdybym miał na taką osobę trafić to wolę już żeby zrobił to na elastycznych rurach PE. Jest większa szansa, że da się to poprawić.
No i spiro nie wszędzie da się podejść.

Oczywiście zalet spiro nie neguję, to stara dobra szkoła, która wymaga staranności i wiedzy.

Kaizen
19-03-2021, 14:49
W biurach czy obiektach przemysłowych spiro ma sens, bo hałas ani miejsce pod sufitem nie są problemem.
W domach jednorodzinnych wręcz przeciwnie - puszczenie rury fi 16 czy 20cm juz jest problemem a co dopiero ich przecięcie. 63mm da się upchnąć w styropianie podłogowym co również wyciszy dźwięki które sztywne rury w suficie podwieszanym ślicznie transportują między pomieszczeniami i jeszcze rezonują. A dodajmy jeszcze, ze jak instalacja zrobiona na trójnikach, to mamy krótką autostradę dla dźwięków między anemostatem sypialni rodziców a dzieci :)

Beehome
19-03-2021, 14:59
No fakt.
Wyobraź sobie młodych ludzi zaczynających przygodę jako monter instalacji rekuperacji na tym systemie.
Na ile będzie ich wiedza w zakresie instalacji jak się będą uczyć na tak banalnych i prostych instalacjach.
Jak użyłeś określenie że instalacja na spiro to "stara szkoła" to poczułem się staro ;)
Ale masz rację że dla samodzielnego wykonania instalacji jest to jeden z bezpieczniejszych systemów.
Choć uważam że rekuperacja w domku jednorodzinnym nie jest technologią z NASA i możemy podejść do niej trochę mniej nerwowo.
Dom jednorodzinny powinniśmy traktować jako jedno naczynie a nie wiele osobnych naczyń .

Beehome
19-03-2021, 15:08
W biurach czy obiektach przemysłowych spiro ma sens, bo hałas ani miejsce pod sufitem nie są problemem.
W domach jednorodzinnych wręcz przeciwnie - puszczenie rury fi 16 czy 20cm juz jest problemem a co dopiero ich przecięcie. 63mm da się upchnąć w styropianie podłogowym co również wyciszy dźwięki które sztywne rury w suficie podwieszanym ślicznie transportują między pomieszczeniami i jeszcze rezonują. A dodajmy jeszcze, ze jak instalacja zrobiona na trójnikach, to mamy krótką autostradę dla dźwięków między anemostatem sypialni rodziców a dzieci :)

Dlatego ja w domu parter i poddasze podniosłem o porotherm wyżej. Dzięki temu miałem sporo miejsca na wszystkie instalacje.
Schowałem tam rury od rekuperacji, klimatyzacji, kanałówki, skrzynki rozprężne, rury od cu.
Ułożyłem na stelażu od gk wełnę.
Nie mam problemów z przenoszeniem dźwięku :).

Właśnie zaczynam budować 80m2 budynek na szklarnie, warsztat stolarski, spiżarnie, wędzarnie, kuchnie "brudną" itp.
Postaram się na bieżąco robić zdjęcia z wszystkich instalacji.

eMdzeJ
20-03-2021, 04:51
W biurach czy obiektach przemysłowych spiro ma sens, bo hałas ani miejsce pod sufitem nie są problemem.
W domach jednorodzinnych wręcz przeciwnie - puszczenie rury fi 16 czy 20cm juz jest problemem a co dopiero ich przecięcie. 63mm da się upchnąć w styropianie podłogowym co również wyciszy dźwięki które sztywne rury w suficie podwieszanym ślicznie transportują między pomieszczeniami i jeszcze rezonują. A dodajmy jeszcze, ze jak instalacja zrobiona na trójnikach, to mamy krótką autostradę dla dźwięków między anemostatem sypialni rodziców a dzieci :)

chyba z lekka przesadzasz. Ja mam parterówkę, cała instalację zrobioną strychu z rur stalowych i panuje w domu absolutna cisza niezależnie od tego czy reku chodzi na 10% czy na 100%. Kompletnie nic nie słychać niezależnie od pory dnia. U mnie reku w lato w upały w nocy chodzi na 100%, myślisz, że dałoby się przy tym spać jakby tak się dźwięki przenosiły? Instalację mam robioną w 2008 roku przez rekuperatory.pl i złego słowa nie powiem. Za to mój kolega co ma dom z poddaszem użytkowym do tej pory walczy z instalacją bo musi w nocu zjechać na 1 bieg bo się spać nie da

Rur w wylanym stropie nie poprawisz jak coś pójdzie nie tak...

guja
01-02-2022, 09:33
O ile jestem skłonny dać kanały sztywne od reku do czerpni i wyrzutni to niestety raczej dam przewód typu flex od reku do pierwszych skrzynek rozdzielczych(przelotowych) aby pełnił rolę tłumika i także ten sam typ rur pomiędzy skrzynkami rozdzielczymi przelotowymi a skrzynkami dla dystrybucji powietrza dla piętra aby mieć możliwość ich demontażu w celu okresowego czyszczenia przewodów do anemostatów.Gdybym ten fragment instalacji zrobił na rurach sztywnych to bym tego nie rozebrał

Witam , czy zdecydowałeś się na takie rozwiązanie ? Bo sam jestem na etapie montażu wywiewu/nawiewu i myslę podobnie ?

Spiro na czerpi dla zachowania najmniejszych oporów bo odcinki będą po 6m , a flex od reku do skrzynek aby zadziałał też jako tłumik - jeden pion. Czy to poprawne rozwiązanie ?