PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja - zmienna siła nawiewu



Kubek77
19-03-2021, 11:48
Witam, od jakiegoś czasu zauważyłem, że siła nawiewu rekuperacji jest zmienna. Tzn np w nocy gdy jest cicho i słychać działanie nawiewu. W sypialni słychać co jakiś czas, że czasami nawiew działa mocniej(głośniej) po czym po jakimś czasie jakby zwalnia i działa słabiej (wolniej). Nie zawsze problem występuje, ale bywają dni że przez całą noc słyszę te zmiany. Rekuperacja cyklicznie działa mocniej i słabiej. Zmiany są mniej więcej co kilkadziesiąt sekund ( minuta, półtora). Nie zawsze problem występuje. Czasami cały czas jest jednostajnie. Co może być przyczyną?

CityMatic
19-03-2021, 12:01
A kiedy był wymieniany wkład filtra? lub filtr.

Kubek77
19-03-2021, 12:14
Filtry wymieniałem przed sezonem zimowym w jakimś październiku-listopadzie. Wszystkie które są. Ale jak teraz zajrzałem to zasyfione. Ale czy to może być przyczyna?

fotohobby
19-03-2021, 12:18
Wymień i sprawdź

CityMatic
19-03-2021, 12:37
. Ale jak teraz zajrzałem to zasyfione. Ale czy to może być przyczyna?

Tak, elektronika czuwa nad wydajnością poprzez zmianę prędkości próbuje ustabilizować wydajność pomimo zwieszonego oporu przepływu przez zanieczyszczone filtry. (to jedna z podstawowych funkcji kontroli w rekuperatorze)

fotohobby
19-03-2021, 12:40
Tak, elektronika czuwa nad wydajnością poprzez zmianę prędkości próbuje ustabilizować wydajność pomimo zwieszonego oporu przepływu przez zanieczyszczone filtry. (to jedna z podstawowych funkcji kontroli w rekuperatorze)

Zależy w jakim...

CityMatic
19-03-2021, 13:20
Zależy w jakim...
W lepszym:cool: myślę, że w tych w których można regulować siłę nadmuchu każdego z osobna wentylatora i w których jest wzorcowanie po wymianie filtra jest ta opcja sterowana presostatem.
Skoro u kolegi jest słyszalny taki objaw "doregulowania" wydajności to albo filtry, albo łożyska wentylatora się kończą.

Kubek77
20-03-2021, 06:47
Filtry wymienione i bez zmian. Rekuperator działa nie całe 1,5 roku więc na łożyska chyba za wcześnie.

Owczar
20-03-2021, 07:56
Nie napisałeś jaki to rekuperator...

CityMatic
20-03-2021, 08:10
Raczej autor niewiele napisał,co, jak i jakie urządzenie.
Podałem najczęstszą przyczynę mogącą wpłynąć na taki objaw, reszta to wróżenie z fusów.

Kubek77
20-03-2021, 08:17
Tak zapomniałem o najważniejszym. Wanas 550H/2. Uruchomiony w kwietniu 2020. Więc działa jakiś rok.

CityMatic
20-03-2021, 08:46
Trzeba zdjąć obudowę, zaobserwować co powoduje zmienność obciążenia i falowanie prędkości. Może to być również zanieczyszczona czerpania lub wyrzutnia.
Jeśli objaw jest słyszalny to nie widzę trudności aby go zlokalizować.

fotohobby
20-03-2021, 08:50
Skoro rekuperator na gwarancji, to najprościej będzie po prostu wezwać serwis


.
Jeśli objaw jest słyszalny to nie widzę trudności aby go zlokalizować.

Doprawdy ?
Tak ĺatwo jest zlokalizować przyczynę falowania obrotów wentylatoròw ?

Kubek77
20-03-2021, 09:00
Tak wezwałem już instalatorów którzy mi montowali rekuperację, jednak ze względu na obłożenie pracy będą dopiero za kilka dni. Do tego czasu chciałbym wyeliminować drobniejsze potencjalne przyczyny, które sam mogę zlokalizować. Problem w tym całym nieprawidłowym działaniu jest taki że nie występuje on zawsze. Czasami 2 dni nie słyszę żeby były jakieś problemy, po czym w nocy znów następują wahania siły nawiewu. Więc może zdarzyć się tak że jak przyjedzie serwis to trafią akurat na "dobre działanie" rekuperatora i niby będzie ok, a problem pozostanie.

CityMatic
20-03-2021, 09:43
Doprawdy ?
Tak ĺatwo jest zlokalizować przyczynę falowania obrotów wentylatoròw ?
Przynajmniej znaleźć przyczynę - po pierwsze stwierdzasz który - czy od nawiewu czy wywiewu.
Sprawdzasz sterowanie - każdy pracuje tak samo to sterownik decyduje który pełni jaką funkcję więc - wypinasz wtyczki i do "stwierdzonego uszkodzonego podpinasz wtyczkę sprawnego - masz przyczynę - czy wentylator czy elektronika.
Elektronika składa się z dwóch elementów - zasilacza i układu sterowania - zasilanie wentylatora - jest - bo się kręci; sterowanie - coś zakłóca jego pracę. Sterowanie to nic innego jak regulator o dwóch może trzech wejściach - sprawdzasz kolejno jakie są parametry - który się różni od sprawnego w stosunku do niesprawnego. Różnica wskaże przyczynę. Na tym się kończy praca " majsterklepki" jeśli podążasz dalej musisz wiedzieć ale......
Na tym etapie masz przyczynę wtedy naprawa to demontaż i zaniesienie płytki do elektronika, a nie zaniesienie rekuperatora.

Oczywiście autor ma na gwarancji - więc spokojnie wzywa serwis - ale jak ktoś jej nie ma to to jest najszybszy sposób diagnostyki, na zasadzie eliminacji.

Problem w tym , że usterka występuje sporadycznie ale bardzo często np. zwiększenie oporu przepływu powietrza może " wymusić awarię" a inaczej nie da się tego zrobić jak zajrzeć do wnętrza.

fotohobby
20-03-2021, 10:41
Tak wezwałem już instalatorów którzy mi montowali rekuperację, jednak ze względu na obłożenie pracy będą dopiero za kilka dni. Do tego czasu chciałbym wyeliminować drobniejsze potencjalne przyczyny, które sam mogę zlokalizować. Problem w tym całym nieprawidłowym działaniu jest taki że nie występuje on zawsze. Czasami 2 dni nie słyszę żeby były jakieś problemy, po czym w nocy znów następują wahania siły nawiewu. Więc może zdarzyć się tak że jak przyjedzie serwis to trafią akurat na "dobre działanie" rekuperatora i niby będzie ok, a problem pozostanie.

Jeśli zmianę głośności słyszysz z nie tylko na anemostacie, a na jednostce, to spróbuj nagrać objaw problemu.
Swoją drogą czy przy normalnym użytkowaniu wentylacji słyszysz szum z anemostatu ? Nie powinno tak być...

dez
20-03-2021, 19:37
Jak masz ustawiony algorytm antyzamrożeniowy? Wanas ma 3 opcje, grzałka, regulacja wywiew/nawiew i oba razem. Możliwe że problem pojawia się przy mroźnych nocach a jak jest ciepło (blisko zera) to kłopot znika?


Co do szumów z anemostatów to nie znam nikogo kto by ich nie słyszał przy rekuperacji. Mniejsze lub większe ale zawsze coś słychać.

Kubek77
22-03-2021, 10:42
Jak masz ustawiony algorytm antyzamrożeniowy? Wanas ma 3 opcje, grzałka, regulacja wywiew/nawiew i oba razem. Możliwe że problem pojawia się przy mroźnych nocach a jak jest ciepło (blisko zera) to kłopot znika?


Co do szumów z anemostatów to nie znam nikogo kto by ich nie słyszał przy rekuperacji. Mniejsze lub większe ale zawsze coś słychać.

I to może być rozwiązanie, bo sprawdziłem ustawienia i faktycznie algorytm ustawiony jest na także nawiew. I faktycznie jakby patrzeć na to kiedy to występuje może być to tylko podczas mrozów. Czekam teraz na cieplejsze noce i zobaczę co się dzieje, bo w dzień ciężko to wyłapać.

Odnośnie szumów to ja je słyszę, kwestia tylko tego jak bardzo się wsłuchuje lub jak cicho jest w domu. Dlatego w nocy łatwiej to wyłapać niż w dzień.

Kaizen
22-03-2021, 16:21
I to może być rozwiązanie

Możesz mieć też ustawione włączanie GWC i jak się przełącza na GWC to zwiększa obroty nawiewu, żeby pokonać większe opory.

dez
23-03-2021, 13:18
Mało prawdopodobne, musiałby mieć nieźle nagrzebane w parametrach. Fabrycznie gwc w wanasie jest wyłączone.