PDA

Zobacz pełną wersję : Asymetryczna ilość kanałów po stronie nawiewu i wywiewu - czy to problem ?



Maniek&Felek
20-03-2021, 13:03
Witam,

Optymalny podział strumienia powietrza zapewniłaby mi asymetryczna ilość kanałów PE75 - 6 kanałów po stronie nawiewu i 8 kanałów po stronie wywiewu. Będą trochę różniły się stosunki przekrojów sumy kanałów do średnicy króćca na centrali 160 mm. W załączeniu wyliczenia strumienia, prędkości i stosunku powierzchni kanałów.
Czy taka asymetria grozi jakimiś komplikacjami w funkcjonowaniu instalacji ?

Pozdr.

Slawko123
20-03-2021, 13:09
policzyłeś, wyliczyłeś, na papierku idealnie a jak zrobisz to okaże się, że o kan d.. potłuc te wyliczenia.

Policzyłeś opory każdego zakrętu, zagięcia, złącza, długości itp? Wątpię. Poza tym w praktyce wyjdzie inaczej niż sobie policzysz.

Maniek&Felek
20-03-2021, 13:12
policzyłeś, wyliczyłeś, na papierku idealnie a jak zrobisz to okaże się, że o kan d.. potłuc te wyliczenia.

Policzyłeś opory każdego zakrętu, zagięcia, złącza, długości itp? Wątpię. Poza tym w praktyce wyjdzie inaczej niż sobie policzysz.

Policzyłem.
Bardzo chciałbym jakoś praktycznie wykorzystać Twój wpis ale nie znajduję sposobu na to.

gruchot
20-03-2021, 14:11
Witam,

Optymalny podział strumienia powietrza zapewniłaby mi asymetryczna ilość kanałów PE75 - 6 kanałów po stronie nawiewu i 8 kanałów po stronie wywiewu. Będą trochę różniły się stosunki przekrojów sumy kanałów do średnicy króćca na centrali 160 mm. W załączeniu wyliczenia strumienia, prędkości i stosunku powierzchni kanałów.
Czy taka asymetria grozi jakimiś komplikacjami w funkcjonowaniu instalacji ?

Pozdr.

Powinieneś mieć możliwość wyregulowania wentylatorów naw i wyw w centrali. Dzięki temu będziesz mógł wyregulować ilość powierza vs sprez. Zwykłym manometrem będziesz mógł wyznaczyć sobie pkt. pracy wentylatora naw i wyw.

gruchot
20-03-2021, 14:13
https://mera-sp.pl/manometry/419-manometr-testo-510.html

Slawko123
20-03-2021, 14:19
Tylko doświadczalnie.
Wstępnie policzyłeś tak z grubsza, teraz wykonać i sprawdzić.
W każdym razie ilość kanałów nawiewnych(przekrój) powinna być taka sama jak wywiewnych. a jeszcze lepiej jak nawiewnych jest więcej. Kolejna sprawa, przepływ i strumień nie jest liniowy, te parametry zalezą tez od sprężu na wlocie i nie są równomierne w poszczególnych partiach kanałów.

jeżeli tak wyliczyłeś i Ci pasuje to tak zrób.

Zaprojektuj i policz tak, abyś nie musiał różnicować wydajności wentylatorów ani tłumić poszczególnych wlotów-wylotów. Ta możliwość pozostanie Ci na niedoskonałość wyliczeń

mistalova
20-03-2021, 14:56
...Policzyłeś opory każdego zakrętu, zagięcia, złącza, długości itp? Wątpię. Poza tym w praktyce wyjdzie inaczej niż sobie policzysz...

No nie wiem. Jak dobrze policzył to i nie powinno się to za bardzo rozjechać w praktyce. Ja nie jestem zawodowcem a jak policzyłem to potem po pomierzeniu wyszło prawie idealnie tak samo jak. Czyli jednak teoria potrafi czasem pokryć się z praktyką.

gruchot
20-03-2021, 14:59
Tylko doświadczalnie.
Wstępnie policzyłeś tak z grubsza, teraz wykonać i sprawdzić.
W każdym razie ilość kanałów nawiewnych(przekrój) powinna być taka sama jak wywiewnych. a jeszcze lepiej jak nawiewnych jest więcej. Kolejna sprawa, przepływ i strumień nie jest liniowy, te parametry zalezą tez od sprężu na wlocie i nie są równomierne w poszczególnych partiach kanałów.

jeżeli tak wyliczyłeś i Ci pasuje to tak zrób.

Zaprojektuj i policz tak, abyś nie musiał różnicować wydajności wentylatorów ani tłumić poszczególnych wlotów-wylotów. Ta możliwość pozostanie Ci na niedoskonałość wyliczeń

Dobrze, ze doświadczalnie pomp w oczyszczalniach nie dobierają :)
Po to są parametry producentów żeby z nich korzystać. No chyba ze klepią w garażu to wtedy nie maja danych.

Slawko123
20-03-2021, 19:27
No nie wiem. Jak dobrze policzył to i nie powinno się to za bardzo rozjechać w praktyce. Ja nie jestem zawodowcem a jak policzyłem to potem po pomierzeniu wyszło prawie idealnie tak samo jak. Czyli jednak teoria potrafi czasem pokryć się z praktyką.Czasem potrafi się pokryć, wszystko zależy jakiej dokładności oczekujemy :)

_John
20-03-2021, 19:35
Powinieneś mieć możliwość wyregulowania wentylatorów naw i wyw w centrali. Dzięki temu będziesz mógł wyregulować ilość powierza vs sprez. Zwykłym manometrem będziesz mógł wyznaczyć sobie pkt. pracy wentylatora naw i wyw.
A w którym miejscu miałby sobie mierzyć to ciśnienie, by wyregulować instalacje?
Ktoś kto zadaje tak trywialne pytania, raczej nie wie jak wyliczyć przepływ na podstawie pomiaru ciśnienia.


Witam,
Optymalny podział strumienia powietrza zapewniłaby mi asymetryczna ilość kanałów PE75 - 6 kanałów po stronie nawiewu i 8 kanałów po stronie wywiewu. Będą trochę różniły się stosunki przekrojów sumy kanałów do średnicy króćca na centrali 160 mm. W załączeniu wyliczenia strumienia, prędkości i stosunku powierzchni kanałów.
Czy taka asymetria grozi jakimiś komplikacjami w funkcjonowaniu instalacji ?
Pozdr.
Mechanika płynów to niestety nie jest matematyka na poziomie 2+2.
Opór całkowity strony nawiewnej i wywiewnej ma niewiele wspólnego z liczbą kanałów 75 mm.
Instalacja posiadająca 10 kanałów nawiewu i 2 kanały wywiewne może posiadać taki sam opór.

Dla amatora bezpiecznym rozwiązaniem jest trzymanie się tej samej ilości kanałów i tych samych długości odcinków po stronie nawiewu i wywiewu.

gruchot
20-03-2021, 19:45
Jak już przebrnął przez zliczanie oporów to raczej nie będzie miał problemu z odczytem manometru wpiętego w czerpnie i nawiew :)
I tak doszedł dalej niż większość „szpecjalistuf” :)

_John
20-03-2021, 19:54
Jak już przebrnął przez zliczanie oporów to raczej nie będzie miał problemu z odczytem manometru wpiętego w czerpnie i nawiew :)
I tak doszedł dalej niż większość „szpecjalistuf” :)

Sęk w tym, że Sam nie wiesz w czym rzecz.
Odczyt sprężu całkowitego wentylatora nie świadczy "wyrównanej, zbilansowanej" ... instalacji.
Instalacja może mieć 100 Pa przy przepływie 100 m3/h i 200 m3/h
Tak samo 100 Pa po stronie nawiewnej i 100 Pa po stronie wywiewnej nie oznacza TEGO SAMEGO przepływu objętościowego.

Aby wyliczyć przepływ odczytując ciśnienie, trzeba tą różnicę zmierzyć na kształtce o znanym współczynniku (k-factor)
Taką kształtką są dysze wentylatorów.
Można też kupić przepustnice "Irys" i na podstawie jej charakterystyki hydraulicznej wyliczyć przepływ.
Tutaj jest dobry przykład jak taką przepustnice wykorzystać w praktyce:
https://www.youtube.com/watch?v=mZGHZxClIAM

gruchot
20-03-2021, 20:09
Można ale dzieki manometrowi w prostszy sposób po odczycie czerpni i nawiewu otrzymasz opór po stronie instalacji. Jak będziesz zmieniał natężenie przepływu w poszczególnych zakresach to możesz wyznaczyć cała charakterystykę.

gruchot
20-03-2021, 20:45
Sęk w tym, że Sam nie wiesz w czym rzecz.
Odczyt sprężu całkowitego wentylatora nie świadczy "wyrównanej, zbilansowanej" ... instalacji.
Instalacja może mieć 100 Pa przy przepływie 100 m3/h i 200 m3/h
Tak samo 100 Pa po stronie nawiewnej i 100 Pa po stronie wywiewnej nie oznacza TEGO SAMEGO przepływu objętościowego.

Aby wyliczyć przepływ odczytując ciśnienie, trzeba tą różnicę zmierzyć na kształtce o znanym współczynniku (k-factor)
Taką kształtką są dysze wentylatorów.
Można też kupić przepustnice "Irys" i na podstawie jej charakterystyki hydraulicznej wyliczyć przepływ.
Tutaj jest dobry przykład jak taką przepustnice wykorzystać w praktyce:
https://www.youtube.com/watch?v=mZGHZxClIAM

Faktem jest, ze przy pomiarach przepływu w kanale np. rurka Prandtla lub termoanemometrem to musimy korygować o k1 i k2 :)

Casc
20-03-2021, 20:50
Nawiew i wywiew to 2 osobne systemy. Mają swoje wentylatory, więc wywiew nie musi być kopią nawiewu.

Maniek&Felek
21-03-2021, 10:37
Sam się prosiłem i teraz jestem głupszy niż byłem przed zadaniem pytania :(.
Przyznając się do bycia amatorem (jak mi przypisano powyżej) wróciłem do użycia tych samych kanałów i w tej samej ilości po stronie nawiewu i wywiewu aby uniknąć problemu. A teraz inny forumowicz zastrzelił mnie koniecznością tych samych długości kanałów po obu stronach :o - no to już będzie problem - mam robić esy floresy po stronie wywiewu aby wydłużyć kanały ???

Casc
21-03-2021, 17:45
Sam się prosiłem i teraz jestem głupszy niż byłem przed zadaniem pytania :(.
Przyznając się do bycia amatorem (jak mi przypisano powyżej) wróciłem do użycia tych samych kanałów i w tej samej ilości po stronie nawiewu i wywiewu aby uniknąć problemu. A teraz inny forumowicz zastrzelił mnie koniecznością tych samych długości kanałów po obu stronach :o - no to już będzie problem - mam robić esy floresy po stronie wywiewu aby wydłużyć kanały ???
Nie musisz mieć takich samych kanałów na wywiewie co na nawiewie.

mmmarcinnn
22-03-2021, 16:11
Ja widzę inny, bardzo poważny błąd w obliczeniach - prędkość w kanałach. Przy 3m/s jest głośno. 2m/s słychać. Chcesz komfortu - normalna praca w okolicach 1m/s. Max nieprzekraczalny 3m/s!

Będziesz miał odkurzacz nad głową!

Maniek&Felek
23-03-2021, 15:29
Ja widzę inny, bardzo poważny błąd w obliczeniach - prędkość w kanałach. Przy 3m/s jest głośno. 2m/s słychać. Chcesz komfortu - normalna praca w okolicach 1m/s. Max nieprzekraczalny 3m/s!

Będziesz miał odkurzacz nad głową!

A ja myślałem, że wentylacja to jednak pochodna nauk ścisłych a tu też nie ma jasnych zasad. Najczęściej na tym forum informowano, że optymalne prędkości przepływu powietrza to 2-5 m/s.

mmmarcinnn
29-03-2021, 21:02
ZALECANA MAKSYMALNA prędkość w kanałach rozprowadzających w budynkach jednorodzinnych to 4,5 m/s a na kanałach doprowadzających do nawiewników to 2,5m/s (na najwyższym biegu). Czyli przy normalnym użytkowaniu wychodzi koło 1m/s na doprowadzeniu do anemostatów.
Straty ciśnienia liczy się dla obiegu najmniej korzystnego i na tej podstawie dobiera się wentylator (czyli generalnie centralę). Później liczy się jeszcze parę innych pierdółek...

te obliczenia nazywają się PROJEKT WENTYLACJI MECHANICZNEJ i kosztują od 300 do nawet 1000 zł

Maniek&Felek
30-03-2021, 07:39
znalazłem w trochę inne wersji:
Zalecane prędkości przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych (okrągłych i prostokątnych) to: DOMY MIESZKALNE JEDNORODZINNE – 2 do 3 m/s w przewodach doprowadzających powietrze bezpośrednio do nawiewnika/wywiewnika/kratek wentylacyjnych, dt. domów jednorodzinnych, – 3 do 4,5 m/s w przewodach głównych rozprowadzających powietrze,
https://poradnikprojektanta.pl/przewody-wentylacyjne-okragle-nomogram-doboru/

Nominalny przepływ będę miał na poziomie 2m/s a maksymalny 3,6 m/s. Maks będzie trochę głośniejszy niż te zalecenia ale to będzie sytuacja nie częsta i spać przy maksie nie będę.