PDA

Zobacz pełną wersję : rekuperacja, przewód flex 75 i przepustnice



lukbok
22-03-2021, 11:59
Witam,

Proszę o wytłumaczenie jednej kwestii.
Mam zrobiony plan instalacji rekuperacji z modułem bazowym i sześcioma pomieszczeniami nawiewowo-wywiewowymi za pomocą elastycznego przewodu flex o średnicy 75 mm. Pomieszczenia będą oddalone o max 10 m od rekuperatora.
Chcę jednak aby każde pomieszczenie miało swoją regulację dlatego chcę założyć przepustnice z siłownikami.
Jak widzę jest straszny problem aby znaleźć takie przepustnice do systemu elastycznego o śr. 75.
W jaki inny sposób ominąć ten problem?

Dziękuję i pozdrawiam
Łukasz

Owczar
22-03-2021, 12:52
Przejść na większe średnice i zastosować klapy pożarowe - na allgro znajdziesz gotowe z siłownikami.

Jaki jest plan wysterowania tego przez rekuperator? Chcesz zamykać całkowicie przepływy? Co będzie triggerem do otwarcia czy zamknięcia danego pomieszczenia?

CityMatic
22-03-2021, 13:09
Przejść na większe średnice i zastosować klapy pożarowe - na allgro znajdziesz gotowe z siłownikami.

Jaki jest plan wysterowania tego przez rekuperator? Chcesz zamykać całkowicie przepływy? Co będzie triggerem do otwarcia czy zamknięcia danego pomieszczenia?

Jemu chyba nie o to chodzi. Klapa steruje szybko - albo zamyka, albo otwiera nie ma stanów pośrednich.
On chce dławić przepływ, regulować strumień nie zaś go docinać.

CityMatic
22-03-2021, 13:19
Jak widzę jest straszny problem aby znaleźć takie przepustnice do systemu elastycznego o śr. 75.
W jaki inny sposób ominąć ten problem?

Dziękuję i pozdrawiam
Łukasz

Najlepiej zakupić 80
Będzie dobrze współgrała po uszczelnieniu taśmą do wentylacji, następnie siłownik(najlepsze są Belimo) i odpowiednie sterowanie.
Trochę pracy ale główne pomieszczenia lub pomieszczenia które chce się regulować do opanowania.
454208454209454210

lukbok
22-03-2021, 15:01
Witam,

Chcę płynnie sterować przepływem. Sterować tym będzie zewnętrzy sterownik PLC - ale nie w tym rzecz.
Z tymi klapami 80 jesteście Pewni ponieważ średnica wewnętrzna rury elastycznej 75 nie o wiele mniejsza?

Pozdrawiam
Łukasz

Owczar
22-03-2021, 15:08
80 będzie rzeczywiście ok - włożysz PE do środka i uszczelnisz taśmą. Mniejsza średnica wewnątrzna nie będzie problemem. Ale będziesz miał tylko 1 rure PE per pomieszczenie? Bo 90% przypadków to za mało. Czy nie lepiej zrobić przejście na większą średnicę i dać większą przepustnicę zamiast 2?

Z ciekawości, napiszesz co chcesz w ten sposób osiągnąć. Bo w takim razie zakładam, że będziesz zakładał siłowniki 0-10V do każdego pomieszczenia?

Kaizen
22-03-2021, 17:41
https://www.youtube.com/watch?v=n2tQlqo-scU

IMO zgranie takiej instalacji będzie trudne. Do tego gdzie te przepustnice zamontujesz, żeby łatwo się do nich dobrać, żeby serwisować/naprawiać?

Koszt przepustnic, sterowania i konserwacji IMO, trudności z wyregulowaniem są niewspółmierne, do korzyści które to drobne oszczędności na ogrzewaniu i jeszcze drobniejsze na prądzie do rekuperatora.

_John
22-03-2021, 18:40
Witam,

Chcę płynnie sterować przepływem. Sterować tym będzie zewnętrzy sterownik PLC - ale nie w tym rzecz.
Z tymi klapami 80 jesteście Pewni ponieważ średnica wewnętrzna rury elastycznej 75 nie o wiele mniejsza?

Pozdrawiam
Łukasz

Hej.
Ja robiłem takie symulacje.
Ogólnie w niewielkim domu (wydajność wentylacji na poziomie 300 m3/h) nie ma to większego sensu.

Dla regulacji 2 strefowej
Prosty system VAV oparty na czujnikach CO2, bez jakiegoś BMS
Przy założeniu, że system zmiennego przepływu ograniczy strumień powietrza wentylacyjnego o 50%
Zużycie prądu na potrzeby pracy wentylatorów, równoważy nam poniesione koszty dopiero po 6 - 7 latach.
Większy udział mają tu aspekty związane z komfortem, który znów odczuwany jest przez każdego w inny sposób.
Zmienny przepływ poprawia to co bezpośrednio wiąże się ze zmniejszonym strumieniem powietrza:
- sypialnie wentylowane są lepiej
- dom nie jest tak mocno wysuszany zimą
- filtry zużywają się wolniej
- centrala mniej się zużywa

Jakby nie liczyć w małym domu nie przekłada się to na jakieś spektakularne osiągi.
Im dom większy (centrala większa) a mieszkańców mniej tym większy ma to sens.

Cały czas mam na myśli system zbudowany na nowych komponentach, bez dodatkowego BMS do zarządzania.
Budując układ samemu w oparciu o używane (z odzysku) komponenty, to zupełnie inna para kaloszy.

Janekk1234
22-03-2021, 18:50
Nie widzę sensu robienia takich komplikacji.

Jaki jest tego cel? Bo zrównoważyć nawiewy żeby było po równo można inaczej. Robi się to raz i tak ma to później działać. Po co pchać tam jakieś sterowniki

Owczar
22-03-2021, 19:30
Ja mam 2 strefy, dzienną i nocną. Przepustnica z siłownikiem kosztowała 250zl. Sumarycznie nocą potrzebuję o 1/3 mniej powietrza by zapewnić tę samą wentylację sypialni.

lukbok
22-03-2021, 21:36
Witam,

Chcę zintegrować rekuperację z klimatyzacją kanałową. Dlatego w każdym pomieszczeniu mam nawiew i wywiew oraz chcę mieć płynną regulację przepływu. Automatyką się nie martwię (jestem elektrykiem i automatykiem i wszystkie podzespoły elektroniczne już mam).
Dlaczego uważacie że jeden kanał 75 nawiewu i wywiewu na pomieszczenie to za mało? Rekuperator to knv lux 300 a suma pomieszczeń to 100 m2. Długość przewodów do pomieszczeń to max. 10 m - nad piętrem jest strych gdzie to wszystko będzie prowadzone.
Pomieszczenia to w większości sypialnie i łazienki.
Na parterze jest wentylacja grawitacyjna.

Pozdrawiam
Łukasz

Kaizen
22-03-2021, 22:17
Dlaczego uważacie że jeden kanał 75 nawiewu i wywiewu na pomieszczenie to za mało?

Weźmy na przykładzie projektu rekuperacji mojego domu:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=454225

Kotłownia przestała być kotłownią - więc trzeba dodać jeszcze 30m3/h wywiewu a skoro nawiewu, to i wywiewu. I mamy strumienie po 265m3/h.

To, co tutaj uważam za błąd to założenie, że do każdej sypialni jest potrzebny ten sam strumień. A zazwyczaj w jednej śpią dwie osoby dorosłe, a w pozostałych pojedynczo dzieci (a nawet, jak w jednym pokoju dwójka to i tak mają mniejsze zapotrzebowanie). W powyższej tabelce w czterech ostatnich pomieszczeniach powinno być 60/30/30/30 nawiewu, czyli razem 150m3 nawiewu.

A co, jak dołożę do każdego pomieszczenia z nawiewem taki sam wywiew i odwrotnie? Potrzebny reku w sumie 530m3/h.
Chcesz odcinać poszczególne pomieszczenia, żeby zejść z tych 530m3/h? Niech się kuchnia i salon kiszą? Nie wystarczy, że w pomieszczeniu nie ma człowieka. Trzeba odprowadzić wilgoć i dwutlenek węgla które się tam pojawiły gdy był albo powstały z innych źródeł.
Same sypialnie i łazienki generują po 250m3 nawiewu i wywiewu gdy mają jedno i drugie. Tyle, co przy "klasycznym" podejściu potrzebuje całość. Bez kiszenia mokrych naczyń i ściereczek w kuchni i z pozostawionym stężeniem CO2 po wieczornym oglądaniu filmu familijnego.

A jak poznać, czy trzeba wentylować? Można w każdym pomieszczeniu dać czujnik CO2 i wilgotności. Ale co z zapachami? I co ważniejsze? Jak wilgotność 30% a 1000ppm CO2 to co robić?

Jednym kanałem 75mm puścisz max 35m3/h. Do sypialni dla dwóch osób i do łazienki zdecydowanie za mało. Minimum to dwie rury. Co przy Twoim podejściu oznacza minimum cztery rury (do sypialni dla dwóch osób i kuchni lepiej po 6) - dwa razy więcej, niż przy klasycznym. Zmieścisz taką plątaninę?

Ale abstrahując od ilości rur i na moim przykładzie. Tak miałem rozrysowane w projekcie:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=382929
Prawoklik myszą i "pokaż obraz" żeby otworzyło się w sensownej wielkości.

Jak do tego dorysowałbyś drugie komplety (wywiewy do pomieszczeń z nawiewem i nawiewy do pomieszczeń z wywiewem) żeby jakoś ogarnąć przecięcia kanałów?

Chcesz jeszcze do tego dorzucić klimę i puścić tymi samymi kanałami? 1000m3/h i więcej + te nawet 250m3/h wentylacji? 1250/35=35. Tyle MINIMUM rur 75 nawiewu potrzebujesz (i co najmniej drugie tyle wywiewu).

lukbok
23-03-2021, 07:02
Witam,

kolego Kaizen dziękuję za obszerną wypowiedź.
W obliczeniach które mi dano przyjęto strumień powietrza o wartości 30 m3/h (nawiew i wywiew) dla 5 pomieszczeń. Dodatkowo w korytarzu jest nawiew o strumieniu 30 m3/h a w sąsiedniej łazience wywiew o przepływie 50 m3/h. W sumie jest 180 m3/h nawiewu i 200 m3/h wywiewu. Na tej kondygnacji nie ma kuchni.
W projekcie tym dobrane są przewody elastyczne o śr. 75 dla każdego pomieszczenia. Stąd moje założenie - oczywiście projekt ten nie obejmuje klimatyzacji.
Zaoferowano mi KNX300 lux o wydajności 300m3/h. Czyli jak rozumiem nawet przyjmując, że w jednym z pomieszczeń śpią dwie osoby i podwyższymy przepływ do 60m3/h to i tak rekuperator będzie wystarczający.
Co do średnicy przewodów to muszę przekalkulować to jeszcze raz, tym bardziej, że chcę w to wpiąć klimę.
Waszym zdaniem poprowadzić 125 mm?

Pozdrawiam
Łukasz

Owczar
23-03-2021, 08:22
Źle podchodzisz do tematu. Zacznij od projektu klimatyzacji kanałowej, a do tego dopniesz wentylację, takie rozwiązania są stosowane i sprawdzają się. Ale do działania wentylacji musi chodzić wnetylator w klimatyzatorze. Albo zupełnie rozdziel te 2 systemy - wentylacja na sztywno, a klimatyzacja z regulacją. Wtedy będzie to miało sens.

Masz wiedzę o automatyce, więc możesz sobie fajnie zropbić pełnoprawny system do grzania i chłodzenia. Do tego klimatyzator kanałowy o automatycznej regulacji sprężu i można działać. Dla uproszczenia u siebie planowałem 2 jednostki - jedna na piętro i jedna na parter żeby nie mieszać powietrza.

Reasumując, jeśli chcesz mieć prawdziwą klimatyzację i cichą wentylację, zacznij od projektu obu tych instalacji. Nie jesteś pierwszy, który wpadł na taki pomysł - sam miałem identyczny, po długiej lekturze pomysł zarzuciłem, miała być klimatyzacja kanałowa, a skończyłem na chłodzeniu pasywnym.

Kaizen
23-03-2021, 08:27
Wrzuć zestawienie pomieszczeń z przepływami.

Jeszcze do policzenia moc grzewcza w łazienkach. Standardowo wpada tam powietrze ogrzane w innych pomieszczeniach do 21-22* a i tak brakuje trzeba tam dokładać grzejników do podłogówki i podnosić tz powyżej wystarczającej dla innych pomieszczeń (i tłumić w nich przepływy), żeby podgrzać to powietrze do 23-24*. Jak nawiew zrobisz bezpośrednio z rekuperatora to będziesz w mrozy mial o ponad 5* zimniejsze powietrze i zimno w łazience. A jak odpalisz klimę w funkcji grzania to komfort ucierpi przez przepływy.

Casc
30-03-2021, 19:45
Witam,

kolego Kaizen dziękuję za obszerną wypowiedź.
W obliczeniach które mi dano przyjęto strumień powietrza o wartości 30 m3/h (nawiew i wywiew) dla 5 pomieszczeń. Dodatkowo w korytarzu jest nawiew o strumieniu 30 m3/h a w sąsiedniej łazience wywiew o przepływie 50 m3/h. W sumie jest 180 m3/h nawiewu i 200 m3/h wywiewu. Na tej kondygnacji nie ma kuchni.
W projekcie tym dobrane są przewody elastyczne o śr. 75 dla każdego pomieszczenia. Stąd moje założenie - oczywiście projekt ten nie obejmuje klimatyzacji.
Zaoferowano mi KNX300 lux o wydajności 300m3/h. Czyli jak rozumiem nawet przyjmując, że w jednym z pomieszczeń śpią dwie osoby i podwyższymy przepływ do 60m3/h to i tak rekuperator będzie wystarczający.
Co do średnicy przewodów to muszę przekalkulować to jeszcze raz, tym bardziej, że chcę w to wpiąć klimę.
Waszym zdaniem poprowadzić 125 mm?

Pozdrawiam
Łukasz

Najpierw musiałbyś policzyć ile powietrza potrzebujesz do schłodzenia danego pomieszczenia. Ilości powietrza na cele bytowe niewiele Ci dadzą.