PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł gazowy w domu o niskim obciążeniu ciepnym



pychy
22-03-2021, 19:10
Cześć wszystkim.
Mam pytanie o model kotła gazowego z jak najmniejszą mocą minimalną, który można zastosować w domu jednorodzinnym o obciążeniu 4,5kW dla -20 stopni C (III strefa)?
Mam SPC pow-woda i zamierzam z niej korzystac jak najdłużej ale na ulicy będą nam robić gaz i mam zamiar zrobić sobie przyłącze gazowe tak na przyszłość.
I jak juz robić ta instalację to trzeba dobrać kocioł do domu o bardzo niskim obciążeniu cieplnym.
Zna ktoś konkretne modele o głębokiej modulacji i bardzo małej mocy?

Janekk1234
22-03-2021, 19:33
Ale po co kocioł jak będziesz grzać pompą?

pychy
22-03-2021, 19:36
Ponieważ w umowie z "gazownią" jest zapis zobowiązujący klienta do odbioru gazu. Nie ma podanych ilości ale sam fakt pobierania. Czyli żeby mieć gaz na działce w razie czego na przyszłość, to musisz wybudować instalację wewnętrzną, zamontować i uruchomić piec. A co i w jakich ilościach będziesz grzał to juz nikogo nie interesuje.

pychy
22-03-2021, 19:37
Ale moje pytanie brzmiało, czy znacie modele kotłów gazowych, które potrafią modulować na bardzo małych mocach, rzędu 1-2kW?

Janekk1234
22-03-2021, 19:41
Żeby używać gaz nie musisz montować kotła. Wystarczy kuchenka gazowa.
A kotły praktycznie te do domów jednorodzinnych wszystkie mają widełki i potrafią schodzić na niską moc.

pychy
22-03-2021, 19:45
Kuchenki nie będzie. Będzie kocioł gazowy. Proszę w miarę możliwości o konkretne modele, bo w sieci nie znalazłem żadnego o takiej modulacji.

pychy
22-03-2021, 19:46
Albo będę grzał czasami CWU gazem i wtedy głęboka modulacja niepotrzebna będzie...

fotohobby
22-03-2021, 19:47
Cześć wszystkim.
Mam pytanie o model kotła gazowego z jak najmniejszą mocą minimalną, który można zastosować w domu jednorodzinnym o obciążeniu 4,5kW dla -20 stopni C (III strefa)?
Mam SPC pow-woda i zamierzam z niej korzystac jak najdłużej ale na ulicy będą nam robić gaz i mam zamiar zrobić sobie przyłącze gazowe tak na przyszłość.
I jak juz robić ta instalację to trzeba dobrać kocioł do domu o bardzo niskim obciążeniu cieplnym.
Zna ktoś konkretne modele o głębokiej modulacji i bardzo małej mocy?

ja mam -3.5kW przy -20, użytkuję Immergas 1.9-12 kW
aktualny model:
https://grzanieplus.pl/immergas-victrix-12-x-tt-2-erp-3-025638-kociol-kondensacyjny-jednofunkcyjny-nowosc-autoryzowany-dystrybutor-immergas.html

Swoją drogą bez sensu taki układ... abonament, przegląd kotła...

Kaizen
22-03-2021, 19:47
Chcesz płacić abonament gazowni, płacić za przegląd kotła, instalacji gazowej i wentylacji co rok w imię czego?
Koszt kWh z PC w G12 jest znacząco niższy niż koszt kWh z gazu nawet przy dużym zużyciu i to bez uwzględnienia kosztów powyższych.
Zakładanie gazu "na zapas" nie ma sensu - wydasz więcej, niż na ewentualną wymianę PC na samą nieużywaną pewnie jeszcze długo instalację. A jak będziesz potrzebował odpalić, to kWh wyjdzie drożej. A jeszcze się okaże, że jak w Wiedniu czy Norwegii już teraz jest - pojawi się zakaz ogrzewania kotłami gazowymi.

pychy
22-03-2021, 19:50
"fotohobby" - dzięki za konkret :)
A co z taktowaniem? Występuje u Ciebie? Jest to szkodliwe dla kotła?

fotohobby
22-03-2021, 19:54
Koszt przyłącza + instalacji wewnętrznej z kotłem około 12tysł brutto. Więc pompy za to nie kupię. Decyzja podjęta i będzie montować.
"fotohobby" - dzięki za konkret :)
A co z taktowaniem? Występuje u Ciebie? Jest to szkodliwe dla kotła?

przy podłogówce nie taktuje, nawet puszczony samopas (tak działał w pierwszym sezonie).
Ale teraz mam trzy okna czasowe grzania - w godzinach 4-8, 13-16, 20-24 po to, by mieć dogrzaną, promieniującą podłogę kiedy wstaję, wracam z pracy, idę pod prysznic.
Tak więc na CO mam 2-3 starty na dzien (czasem jedno okno grzania jest pomijane, jeśli np jest słoneczny dzień)

pychy
22-03-2021, 19:56
Super, dzięki za szybką odpowiedź.
A powiedz mi jakie temp masz na zasilaniu i jakie najniższe są możliwe?

fotohobby
22-03-2021, 20:01
Ja mam ustawioną krzywą grzewczą zaczynającą sie od 28C przy 10C, kończącą się na 34C przy -20C
Dość wysoka, ale to dlatego, żęby po 2h grzania był już efekt.
Pierwszy seon miałem ustawioną krzywą 25-32C.
25C to chyba minimum

pychy
22-03-2021, 20:05
OK, ja mam krzywą 28 ==>31 (+10C ==> -15C) więc sprawdzi się w razie czego.
Powiedz mi jeszcze czy ten kocioł mierzy temperaturę na powrocie i jak delta spadnie poniżej jakiejś wartości to się wyłącza palnik? (tak jak w pompie ciepła)

fotohobby
22-03-2021, 20:10
Być może, ale o to musiałbyś zapytać w wątku o kotłach Immergas Victrix
Ja skonfigurowałem go w pierwszym sezonie, potem tylko naniosłem poprawki w drugim i po pięciu latach niezaglądania do niego już tych ustawień ni pamiętam.
Ot - bezobsługowe źródło ciepła :)

byq84
23-03-2021, 07:21
z tymi oknami czasowymi to fajna sprawa, bo dołożeniu sterownika pokojowego po 2 latach, obserwowałem czasem efekt zimnej podłogi. Rozwiązałem to podnosząc temp o 0,5 C w danych przedziałach czasowych. Ale chyba faktycznie spróbuje na piecu ustawić okna grzania.

fotohobby
23-03-2021, 08:39
No, ale ja to rozwiązałem właśnie tak, że w oknach czasowych temperatura podniesiona jest na sterowniku pokojowym o 0.3 C, co w większości przypadków wymusza na kotle rozpoczęcie grzania

byq84
23-03-2021, 11:03
Rozumiem, u mnie sterownik jest biedny także o 0,5 C muszę podnosić :) czyli poszedłem w dobrą stronę. W następnych okresie grzewczym pokombinuję bardziej z godzinami, bo w tej chwili to już ciepło jest i piec pracuję tylko w nocy.