PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka pompa 3F do przydomowej przepompowni ścieków ?



radauskas
23-03-2021, 10:00
Mam przydomową przepompownię ścieków. Działa od ponad 15-tu lat przy czym co ok. 7-8 lat uszkodzeniu ulega pompa. Jest tam pompa jednofazowa więc pierwszym elementem podatnm na usterki jest oczywiście kondensator. W pierwszej pompie po wymianie kondensatora pompa poszła na zapas, a na szybko kupiłem drugą identyczna pompę. Jak kilka miesiąc temu poszedł kondensator w tej drugiej to wsadziłem zapasową, a w tej uszkodzonej wymieniłem kondensator ( był rozlany ) ale to nie pomogło. Silnik nie zawsze startuje, jak wystartuje to nie ma mocy i pojawia się dymek. Więc aktualnie działa stara naprawiona pompa ale chyba będe chciał zmienić pompę na trójfazową. Dojdą pewne nowe elementy instalacji ale nie będzie już kondensatora :) No i zastanawiam się jaką pompę kupić ( firma ). Pompa ma mieć ok. 500 ltr/min. wydajności, podnoszenie ok. 10m. a zakres cenowy, który mnie interesuje to 1500-2500 pln. Bez rozdrabniacza. Coś polecicie ?

WojtekINST
23-03-2021, 11:03
Jakiej średnicy masz rurociąg tłoczny ?

radauskas
23-03-2021, 13:48
Nie kojarze "katalogowej" wartości ( bo to jakoś inaczej niż na suwmiarke ) ale z tego co pamiętam to średnica wewnętrzna przewodu chyba była 52mm.

WojtekINST
24-03-2021, 08:40
Typowa rura tłoczna na ścieki bez rozdrabniacza to chyba pe63, ale on trochę więcej ma wewnątrz niż 52mm. Dla pe63 są pompy z 2 calowym wyjściem. Możesz poszukać na 3-fazy pompy ebara dw vox200 lub mocniejszą dw vox 300. Jednak nie wiem jaki jest aktualny poziom ceny oraz musisz sobie sprawdzić ich charakterystyki. Kiedyś miałem do czynienia z tą vox200 i pamiętaj, że przesiadka z 1-fazy na 3-fazy to od razu rozdzielnia do sterowania i do tego pływaki. W takiej rozdzielni ważne jest aby był stycznik, który zabezpieczy pompę przez zanikiem fazy. Możesz go znaleźć w F&F.

radauskas
01-04-2021, 01:01
Z grubsza już się zorientowałem, że sterowanie pompy 3F to "konkretna skrzyneczka" :) Zamiast pływaków rozważam też jakiś czujnik cisnieniowy. Ale na po czatek muszę wybrac pompe.

WojtekINST
01-04-2021, 07:47
Z pływakiem to prostszy układ i w sumie do tego stycznik oraz zabezpieczenia. No i tak trzeba pływak co pewien czas czyścić ale tak samo i pompę, więc jakoś obsługi nie zmniejszysz. Jedno przy okazji drugiego robisz. Jakoś tematy czujnika ciśnienia, czy sondy do przepompowni mi "nie podeszły". Wolałem prostsze rozwiązania, bo aż takim elektrykiem to ja nie jestem :) :)

tabi88
01-04-2021, 14:10
radauskas - dla Twoich założeń tj. 500l/min i 10m to potrzeba już Ebara DW-VOX 200 tylko koszt już powyżej 3k.
Ebarę generalnie polecam, przyzwoity sprzęt, dobry serwis, dostępne części.