PDA

Zobacz pełną wersję : Połączenie dwóch szamb betonowych



jacogi
25-03-2021, 11:16
Witam, mam wkopane szambo 5m3. Okazało się, że to trochę mało :(. Chciałbym wkopać jeszcze jedno o poj. 2m3 (takie mi się zmieści na działce) obok pierwszego i połączyć ze sobą. Czy ktoś tak zrobił, jak rozwiązał problem ze szczelnością połączenia? Spotkałem się z opinią, że wskutek osiadania połączenie sztywną rurą może się uszkodzić. Może ktoś zastosował rurę giętką np. taką jak rury przy szambiarkach. Pozdrawiam.

tabi88
01-04-2021, 14:34
Zrobić tak żeby szambo nie osiadało ;)
Jak chce się mieć szczelnie i pewnie to wywiercić otwory odpowiednio większe od rury przewodowej, zastosować lańcuchy uszczelniające np. integra.
Jak chce się mieć szczelnie i trochę mniej pewnie ale łatwiej dostępnie - rozkuć, włożyć rurę, uzupełnić zaprawą uszczelniającą np. ceresitu CX-5, wymaltować, ładnie wyrobić fasetę z masy KMB po uprzednim przetarciu i oczyszczeniu rury PCV.
Opcja 1 dużo szybsza ale trzeba mieć wiertnice. Plus taki, że można to zrobić "od zewnątrz" bez kombinacji.
Przy opcji 2 - Żeby komuś nie przyszło do głowy przypadkie wchodzić do takiego szamba (nawet po opróżnieniu).

jacogi
01-04-2021, 22:43
OK, dzięki za zainteresowanie. Chyba opcja 2 - pierwsze szambo jeszcze nieużywane, więc można wejść ������

Bertha
02-04-2021, 11:12
Kwadrans wietrzyć!!! Lampa bezpieczeństwa - lecz trzeba znać obsługę!!! Wchodzić tylko w szelkach z liną i z asekuracją drugiej silnej osoby aby była w stanie wyciągnąć nieprzytomnego delikwenta za pomoca liny. Więc żona odpada. Wiem że dla wielu to co piszę to bzdety, lecz za ohydnej komuny były szkolenia BHP nawet dla pracowników okazyjnie zaglądających pod ziemię . I naprawdę nie warto ryzykować życiem za parę złotych oszczędności. Tyle komunałów, kłaniają się podstawy biologii, fizyki i chemii. Wystarczy tyle co kiedyś uczono w szkole powszechnej vel podstawowej.

https://nis.com.pl/userfiles/editor/nauka/782015_n/Gierlotka.pdf


Metan jest cięższy od powietrza , więc zanurzasz się jak w wodę i podobnie się dławisz. Powie ci to każdy starszy górnik lub eksplorator podziemi - o ile zdążył się wycofać. Jeśli nie zdążył, to była notka w gazecie.
(http://nis.com.pl/userfiles/editor/nauka/782015_n/Gierlotka.pdf)

henrykow
02-04-2021, 19:16
Zapomniałeś dodać że gościu który wchodzi do takiego czegoś musi posiadać maskę tlenową + to co napisałeś czyli asekuracja , szelki i lina.