PDA

Zobacz pełną wersję : Studnia-czy damy radę?



Behemotek
11-04-2021, 06:32
Witam wszystkich forumowiczów!

Szukając działki pod mały domek znaleźliśmy kilka nam odpowiadających, wszędzie jednak należałoby "wykopać" własną studnię.Są to okolice Jeleniej Góry. Jesteśmy z mężem około 60-tki i zastanawiam się czy sobie z tym poradzimy :confused: Po lekturze kilku wątków na forum obawiam się, że nie.... Może szukać działki z wodociągiem?
Co Forumowicze na to? Co radzicie?
Oboje urodziliśmy i wychowaliśmy się na wsi więc do bloku na starość nie chcemy, a obecny dom ( z wodociągiem) jest dla nas zbyt duży i zmuszeni jesteśmy go sprzedać:sad:

henrykow
11-04-2021, 08:51
Witam wszystkich forumowiczów!

Szukając działki pod mały domek znaleźliśmy kilka nam odpowiadających, wszędzie jednak należałoby "wykopać" własną studnię.Są to okolice Jeleniej Góry. Jesteśmy z mężem około 60-tki i zastanawiam się czy sobie z tym poradzimy :confused: Po lekturze kilku wątków na forum obawiam się, że nie.... Może szukać działki z wodociągiem?
Co Forumowicze na to? Co radzicie?
Oboje urodziliśmy i wychowaliśmy się na wsi więc do bloku na starość nie chcemy, a obecny dom ( z wodociągiem) jest dla nas zbyt duży i zmuszeni jesteśmy go sprzedać:sad:
Im więcej będziesz czytał tym bardziej będziesz odchodził od tego pomysłu bo nawiedzonych ludzi którzy piszą bzdury w necie nie brakuje.
Przecież teraz mało kto już kopie ręcznie studnie, od tego są maszyny. Poszukaj w swojej okolicy która wierci studnie, przyjadą i wykonają studnie kompleksowo.
Jaki rodzaj domku i o jakiej powierzchni macie zamiar sobie zafundować?

pandzik
11-04-2021, 09:07
Jesteśmy z mężem około 60-tki i zastanawiam się czy sobie z tym poradzimy :confused: Po lekturze kilku wątków na forum obawiam się, że nie...

Teraz studnie się wierci. Najlepiej tak pod 70-90m. Mijasz po 2 warstwy skał i wody. Wszystko zależy oczywiście od danej sytuacji. Kopane studnie do 10-20m to pod nawadnianie działki chyba.

henrykow
11-04-2021, 09:14
Teraz studnie się wierci. Najlepiej tak pod 70-90m. Mijasz po 2 warstwy skał i wody. Wszystko zależy oczywiście od danej sytuacji. Kopane studnie do 10-20m to pod nawadnianie działki chyba.

Kolego, studnie wiercone są przeważnie do 30 m. 70--90 m to są wyjątki i mało z inwestorów indywidualnych wierci tak glebowo.
Natomiast kopane studnie są do max 8-10 m i woda z takich studni nadaje się do spożycia, do podlewania ogródka wystarczy studnia 3-6 m głębokości i są to przeważnie wody podskórne które nie nadają się do spożycia.

fotohobby
11-04-2021, 09:21
@pandzik
Dlaczego?
U mnie pierwrsza warstwa głębinowa (oddzialona od wód powierzchniowych warstwą nieprzepuszczalną) zaczyna się na 8m. Po przewierc3niu lustro statyczne stabilizuje się na 4.5m
I ma tylko nieznacznie przekroczone żelazo (sąsiad ma głębinowa na 14m).

Za to parę km dalej znajomy ma studnię na 45m (wg map to druga warstwa) i przekroczenia ma na żelazie, manganie i jeszcze paru pierwiastkach - musi uzdatniać.

Behemotek
12-04-2021, 07:03
Podajac wiek nie zamierzasz chyba kopać tej studni własnoręcznie. :jawdrop:

Ale ok 60 lat to faktycznie działka nie dla was poszukajcie z wodociągiem i może ruchomymi schodami i innymi udogodnieniami.

Hmmm, dziękuję za odpowiedź. A te ruchome schody to mam nadzieję, że nie złośliwość...
Domek chcemy mały, parterowy więc schody nie będą potrzebne.
Bo ja raczej takich problemów się boję: nieuczciwości wykonawcy, magii wszelkiej maści naciągaczy i z rzadka dobrego człowieka na drodze.
Tak tylko się zarejestrowałam i szukałam wsparcia przy podjęciu decyzji.
Ale ma pan rację, chyba będziemy szukać działki z wodociągiem. Raz jeszcze dziękuję

Behemotek
12-04-2021, 07:30
Im więcej będziesz czytał tym bardziej będziesz odchodził od tego pomysłu bo nawiedzonych ludzi którzy piszą bzdury w necie nie brakuje.
Przecież teraz mało kto już kopie ręcznie studnie, od tego są maszyny. Poszukaj w swojej okolicy która wierci studnie, przyjadą i wykonają studnie kompleksowo.
Jaki rodzaj domku i o jakiej powierzchni macie zamiar sobie zafundować?

Chyba źle się wyraziłam, nie miałam na myśli kopania studni własnoręcznie. W okolicy, gdzie obecnie mieszkamy, ponoć najlepsze studnie kopią Czesi.
Budując obecny dom wiele czytałam na forum muratora, nie rejestrując się. Dzięki wpisom użytkowników podjęliśmy decyzję o wyborze rodzaju oczyszczalni ścieków i instalacji co. Woda jest z wodociągu gminnego.Nie żałujemy tych decyzji, wybór okazał się dla tego domu trafiony. Jest to duży, dwupokoleniowy dom.
Teraz przymierzamy się do domku około 70 m kw, parterowego z nieużytkowym poddaszem, bez piwnicy. Działki, które nam się podobają mają w MPZP lub STUDIUM (gdzie nie ma MPZP) studnie. I tyle