PDA

Zobacz pełną wersję : Dogrzewanie CWU prądem Junkers ZBS 16/83 S-2



koszał
12-04-2021, 12:16
Witam,
Posiadam piec kondensacyjny Junkers ZBS 16/83 S-2 z zasobnikiem warstwowym 83l.
Obecnie jestem na etapie dobierania wielkości instalacji fotowoltanicznej. Zastanawiam się nad możliwością grzania CWU za pomocą prądu.
Najprostszą sprawą by było dołożenie grzałki elektrycznej do zasobnika-obawiam się że w moim piecu nie jest to możliwe.
Drugą opcją jaką zakładam jest wstawienie małego (ok 40-60l) bojlera elektrycznego przed piecem aby tłoczył już podgrzaną wodę do pieca. Piec by się załączał tylko jak ciepła woda w bojlerze by się skończyła.
Czy jest to możliwe i czy nie będzie negatywnie wpływało na piec?

Expert marki Bosch
05-05-2021, 08:52
Witam,

Dołożenie grzałki do zasobnika nie jest możliwe. Kocioł może pracować na wodzie wstępnie podgrzanej przez kocioł elektryczny. Może to powodować szybsze zakamienienie wymiennika płytowego.

Pozdrawiam,
Konsultant Bosch Termotechnika

robikon70
15-05-2021, 13:36
Witam.
Mam prośbę o wyjaśnienie pewnej kwestii związanej z CWU.
Mam taki sam piec, czy pokrętło od CWU służy do ustawienia minimalnej temperatury wody w zasobniku czy do ustawienia temperatury wody wypływającej z kranu?

CityMatic
15-05-2021, 17:14
Wody w zasobniku, to zasobnik warstwowy więc woda praktycznie jest o tej samej temperaturze przez cały czas wypływu.

robikon70
16-05-2021, 09:27
Czyli temperatura wody wypływającej z kranu jest ustawiana gdzie indziej, tak?
Pytam bo ustawiłem wartość na tym pokrętle jakiś czas temu i nie ruszałem i woda wypływająca z kranu była ciepła. Na wiosnę tego roku wymieniłem zbiornik przeponowy 5L na wodzie zimnej (wysłużył się) i jakby od razu woda wypływajaca z kranu zrobiła się bardziej ciepła (pomiar termometrem ok. 42-43 stopnie - nie narzekam bo reszta rodzinki mówi że nareszcie mają odpowiednio ciepłą wodę).
Wg ustawień z instrukcji wartość min na pokrętle to 10 stopni a zaznaczona kropka to ok. 60 a koniec to ok 70 stopni. Wg tego moje ustawienie to tak ok.30 stopni i stąd moje pytanie o powiązanie tego pokrętła z temp wody wypływającej z kranu.
Temoeratura podgrzewania to jak zauważyłem ok. 55-56 stopni.
Może ktoś podrzuci fotkę ze swoim ustawieniem tego pokrętła?
Załaczam foto.
456527

CityMatic
16-05-2021, 13:30
Wiesz,jak czytam to naprawdę mnie rozbawiłeś. Ustala się w sposób jaką oczekujesz i potrzebujesz CWU. Masz piec z górnej półki i boisz się kręcić pokrętłami? Dodatkowo masz wmontowany regulator pogodowy i bodajże dodatkowy do drabinki i nie masz komfortu ciepłej wody.
Każdy zapewne w tych piecach ma różnie ale zbliżone bo po co grzać wodę powyżej 55*C skoro i tak jest zbyt gorąca.

CityMatic
16-05-2021, 13:38
A u mnie jest tak:
456530

robikon70
16-05-2021, 17:26
Wiesz,jak czytam to naprawdę mnie rozbawiłeś. Ustala się w sposób jaką oczekujesz i potrzebujesz CWU. Masz piec z górnej półki i boisz się kręcić pokrętłami? Dodatkowo masz wmontowany regulator pogodowy i bodajże dodatkowy do drabinki i nie masz komfortu ciepłej wody.
Każdy zapewne w tych piecach ma różnie ale zbliżone bo po co grzać wodę powyżej 55*C skoro i tak jest zbyt gorąca.

Przepraszam, że pytanie dla ciebie oczywiste, jednakże ja ten dom niedawno kupiłem i dla mnie to trochę nowe doświadczenie z tym ustawieniami (wcześniej tego typu rozterk nie miałem) :D
Dzięki za fotkę.