PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrożnie z ID



domsat
13-04-2021, 17:18
Jestem zwolennikiem domoautomatyki, ale ....tu cytat z miesięcznika Elektronik 4/2021 z artykułu o bezpieczeństwie IoT:
"Kradzież danych... za pomocą żarówki!
Następnym celem hakerów mogą być inteligentne żarówki.
Specjaliści, którzy przeanalizowali możliwości w zakresie wykorzystania tych urządzeń przez przestępców, doszli do wniosku, że są spore. W związku z tym bowiem, że mogą się one komunikować ze smartfonami za pośrednictwem podczerwieni, tą samą drogą również hakerzy mogą odczytywać dane z zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem urządzenia mobilnego. Atak ułatwia to, że podłączenie się do smart żarówki nie wymaga zazwyczaj żadnej autoryzacji, więc każda, w tym hakerska, aplikacja mobilna jest w stanie się z nią bez problemu skomunikować.
W razie zhakowania systemu automatyki domowej można oczekiwać jeszcze innego rodzaju doświadczeń, o czym przekonują się kolejni ich użytkownicy. Przykładem jest historia pary ze Stanów Zjednoczonych. Na skutek wycieku danych uwierzytelniających hakerzy włamali się do sieci Wi-Fi, a potem do instalacji inteligentnego domu na różne sposoby przez jakiś czas ich nękali. Wśród przykrości, na jakie została narażona para, było rozregulowanie termostatu, włączanie głośnej muzyki i emisja komunikatów głosowych nieznanych im osób. "

agb
13-04-2021, 17:47
Podczerwień w telefonie w 2021r i do tego jeszcze do komunikacji z żarówkami? Autorzy tego miesięcznika chyba myślą, że telegazeta to Internet.

Kaizen
13-04-2021, 19:46
W związku z tym bowiem, że mogą się one komunikować ze smartfonami za pośrednictwem podczerwieni, tą samą drogą również hakerzy mogą odczytywać dane z zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem urządzenia mobilnego.

Jakie znasz żarówki sterowane podczerwienią?

Nie chodziło o Zigbee? I news sprzed grubo ponad roku - sporo wtedy było o tym w mediach.


https://www.youtube.com/watch?v=4CWU0DA__bY

Apacer
14-04-2021, 00:54
Oczywiście, że są sterowane podczerwienią. Tanie chińczyki oraz taśmy led/ RGB mają sterowniki na pilota podczerwieni. Automatyka domowa steruje osprzętem rtv i oświetleniem poprzez główny węzeł IR nadawczo odbiorczy np Broadlink. Co prawda aktualnie można tanio kupić sterowniki zigbee/443/868Mhz/2,4G itp. ;)

Kaizen
14-04-2021, 01:25
Oczywiście, że są sterowane podczerwienią. Tanie chińczyki oraz taśmy led/ RGB mają sterowniki na pilota podczerwieni.

Pilot powiadasz...
I to pozwala "odczytywać dane z zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem urządzenia mobilnego."?

Które konkretnie żarówki? Bo jakoś na Ali nie mogę znaleźć na IR. " ze smartfonami za pośrednictwem podczerwieni," też jest kłopot.

isom
14-04-2021, 06:58
Człowiek się uczy całe życie i tu dowiedziałem się jak bardzo do przodu poszła technologia IR :)
Nie dość, że można odczytywać dane z urządzeń mobilnych , to jeszcze jak radykalnie musiał się zwiększyć zasięg tego IR.
Ja jak wyjdę do innego pokoju z pilotem to już nie włączę TV a tu proszę nie dość że jest zasięg to jeszcze wrażliwe dane lecą przez te diody IR
Ciekawe kiedy zrobią bramy sterowane podczerwienią , skoro tak się poprawiło z zasięgiem :)))

Apacer
19-04-2021, 20:53
przecież nowsze telefony też maja IR, xiaomi daje prawie w każdym modelu, darmowy soft do obsługi bardzo dużej liczby urządzeń. A zasięg zwiększasz mocą, soczewką i pasmem. Swego czasu miałem na attiny sniffer podczerwieni, wyłączał wszystkie odbiorniki w sklepach w zasięgu ;)

Kaizen
19-04-2021, 20:59
przecież nowsze telefony też maja IR, xiaomi daje prawie w każdym modelu

Wg tej wyszukiwarki (https://www.mgsm.pl/pl/advanced_search/) zaledwie <9% modeli dostępnych w Polsce ma IrDA.
Jakimi żarówkami można tą drogą nimi sterować?

Świecić oczywiście można IR blasterem wielkiej mocy - ale jak "podsłuchać" komunikację między telefonem a żarówą w domu, żeby ją zhackować?

Mam broadlinka RM2 mini- i trzeba dosyć blisko i dobrze w niego celować pilotem, żeby "nagrać" sygnał. I tyle - to nie jest komunikacja dwustronna. Jak nagram sygnał, to moge go odtworzyć. Nie mogę wydać innego polecenia, niż zaprogramowałem. Owszem, jak ktoś "podsłucha" - to może mi wyłączyć czy włączyć TV albo klimę. Ale do tego nie trzeba podsłuchiwania - katalog popularnych sprzętów jest w każdej apce. I trudno to nazwać hackowaniem.