PDA

Zobacz pełną wersję : Izzi fast 302 ERV niska sprawność



seba4ball
17-04-2021, 11:44
Witam. Niedawno podłączyłem centralkę Izzi 302 ERV i przyznam szczerze że nie wygląda to za ciekawie jeśli chodzi o temperaturę nawiewana. Dodam że mam zamontowany moduł CF. Centralka i rury znajduja się w kotłowni w której temp jest w okolicy 15*c.

A więc wygląda to tak :
Na 1 biegu 33 proc - nawiew/wywiew 100m3/h
Czerpnia - 5*c
Wyrzutnia - 8*c
Wyciag - 19*c
Nawiew - 9*c

Przy max wydajności i 300m3/h wyciąg i nawiew temperatura nawiewu wzrasta
Czerpnia - 5*
Wyrzutnia - 9*
Wyciag - 20*
Nawiew-14*

Postanowiłem zmierzyć temp faktyczna jaka jest na anemostacie i wygląda to tak że na 1 biegu to jest ok 12*, przy max wydajności wzrasta do ok 16*. Czy nie powinno być tak że na niższym biegu temperatura nawiewana jest wyższa? Bypass sprawdzałem niby w tym modelu już jest poprawiony i ma pianke z dwóch stron, dodatkowo go uszczelniłem ale nic to nie zmieniło. Co może być nie tak? Dzięki za wszelkie wskazówki

Kaizen
17-04-2021, 13:22
Najlepiej sprawdzić temperatury na króćcach (czy czujniki nie przekłamują - przydałby się termometr z sondą bezprzewodową albo chociaż na kabelku) a potem bilans.
Temperatura na anemostacie niewiele wyjaśni, bo jej zmiana częściowo wynika z ogrzewania i/lub chłodzenia powietrza w rurze.

Pytajnick
17-04-2021, 14:13
Witam. Niedawno podłączyłem centralkę Izzi 302 ERV i przyznam szczerze że nie wygląda to za ciekawie jeśli chodzi o temperaturę nawiewana. Dodam że mam zamontowany moduł CF. Centralka i rury znajduja się w kotłowni w której temp jest w okolicy 15*c.

A więc wygląda to tak :
Na 1 biegu 33 proc - nawiew/wywiew 100m3/h
Czerpnia - 5*c
Wyrzutnia - 8*c
Wyciag - 19*c
Nawiew - 9*c

Przy max wydajności i 300m3/h wyciąg i nawiew temperatura nawiewu wzrasta
Czerpnia - 5*
Wyrzutnia - 9*
Wyciag - 20*
Nawiew-14*

Coś jest zrypane, bo nie ma opcji, że przy 5st na zewnątrz i 19st na wyciągu,nawiew by miał 9st.
Ktoś równoważył wydatek, czy tylko zaufałeś CF?

seba4ball
17-04-2021, 17:39
Nie był równoważony niestety w okolicy nikt się tym nie zajmuje a jakimś tanim urządzeniem to raczej nie ma sensu... CF niby powinien bilansować a przynajmniej zbliżać się do balansu. Dla pewności jeszcze zakleiłem bypass i uszczelniłem go zobaczymy czy to coś pomoże bo wydaje mi się że tu może być największy problem. Mam jeszcze jedno pytanie w tej centrali jest wyjście cyfrowe na dzwonkowy przycisk przewietrzania ale dzwonkowy przycisk nie aktywuje tej funkcji trzeba trzymać jakby cały czas na zwarciu żeby to działało a chyba powinno działać tak jak wywołanie ze sterownika? W sensie przycisk dzwonkowy aktywuje funkcję przewietrzania na 10min i wraca do poprzedniego trybu? Przy zwarciu pinów widać tylko ze wzrasta do maxa nawiew i wywiew ale funkcja przewietrzania nie wywołuje się na sterowniku. Może ma ktoś taka centrale?

Kaizen
17-04-2021, 18:27
Mam jeszcze jedno pytanie w tej centrali jest wyjście cyfrowe na dzwonkowy przycisk przewietrzania ale dzwonkowy przycisk nie aktywuje tej funkcji trzeba trzymać jakby cały czas na zwarciu żeby to działało a chyba powinno działać tak jak wywołanie ze sterownika?

Pewny jesteś, że nie pomyliłeś złącza?

seba4ball
17-04-2021, 18:50
Pewny jesteś, że nie pomyliłeś złącza?

Pewny jestem na 100 proc podłączam tak jak na instrukcji zresztą piny na płycie są opisane a poza tym tylko to daje max nawiew i wywiew. Jest jeszcze opcja okap i kominek ale one dają inne wartości nawiewu i wywiewu. No i tam jakieś ppoż z alarmowej centrali ale to albo wyłącza albo zmniejsza na 20proc.

A temperatury nadal zwariowane na sterowniku mimo uszczelnienia bypasu raczej nie możliwe jest aby temp na czerpni i wyrzutni była taka sama? Chyba zainwestuje w termometr jednak.

Pytajnick
18-04-2021, 08:34
Nie był równoważony niestety w okolicy nikt się tym nie zajmuje a jakimś tanim urządzeniem to raczej nie ma sensu... CF niby powinien bilansować a przynajmniej zbliżać się do balansu. Dla pewności jeszcze zakleiłem bypass i uszczelniłem go zobaczymy czy to coś pomoże bo wydaje mi się że tu może być największy problem. Mam jeszcze jedno pytanie w tej centrali jest wyjście cyfrowe na dzwonkowy przycisk przewietrzania ale dzwonkowy przycisk nie aktywuje tej funkcji trzeba trzymać jakby cały czas na zwarciu żeby to działało a chyba powinno działać tak jak wywołanie ze sterownika? W sensie przycisk dzwonkowy aktywuje funkcję przewietrzania na 10min i wraca do poprzedniego trybu? Przy zwarciu pinów widać tylko ze wzrasta do maxa nawiew i wywiew ale funkcja przewietrzania nie wywołuje się na sterowniku. Może ma ktoś taka centrale?

U mnie model 300, bez żadnego zaklejania bypassa. Zrobiłem parę fotek przy różnych temp - https://www.fotosik.pl/zdjecie/3590a843cbdefcd5
Mam mała parterówkę, wszystko w zasięgu ręki, więc przewietrzanie włączam na wyświetlaczu.
Wyślij zapytanie do producenta w sprawie tego mizernego odzysku.

seba4ball
18-04-2021, 14:27
U mnie model 300, bez żadnego zaklejania bypassa. Zrobiłem parę fotek przy różnych temp - https://www.fotosik.pl/zdjecie/3590a843cbdefcd5
Mam mała parterówkę, wszystko w zasięgu ręki, więc przewietrzanie włączam na wyświetlaczu.
Wyślij zapytanie do producenta w sprawie tego mizernego odzysku.

Wysłałem, ale nie zbyt to pomogło. Najpierw musiałem pozamieniać czujniki, sprawdzić bypass, jak wyłączę z prądu centrale to jakby przez kilka godz pokazuje wyższa temp nawiewu po czym znowu spada. Mam wrażenie że mam jakiś wadliwy rekuperator bo nic w nim nie działa tak jak powinno... Generalnie zaczynam żałować zakupu "Polskiej marki". Nie jest to może mocno droga centrala porównując do innych marek ale myślałem że jak wydaje 7 klocków na centrale to mam prawo wymagać chociaz działających czujników temperatury... A tu w ciągu 2 tygodni użytkowania już mam 2 usterki. Ciekawe co będzie w zimie jak na zewnątrz będzie - 20*

pandzik
18-04-2021, 14:44
Czemu masz 19 stopni w domu?

seba4ball
18-04-2021, 15:29
Czemu masz 19 stopni w domu?

Nie mam 19, mam 22( chociaż temp 20* mi bardzo odpowiada więc nie wiem skąd takie zdziwienie ;) )18-22 pokazuje sterownik od reku w zależności jak mu się chce generalnie to większość temperatur się nie zgadza. Pomiary z wczoraj od godz 8 do 13

454932
454933
https://i.ibb.co/T1hYzrV/3.jpg (https://ibb.co/T1hYzrV)

Pytajnick
18-04-2021, 17:28
Qpa jakaś. To CF tak steruje wentylatorami, że masz większy wywiew od nawiewu czy ręcznie ustawiasz ? Może to jest związane z automatycznym bypassem, który wpuszcza chłodne powietrze, bo masz cieplej niż ustawiona temp komfortu?
Jedyny plus, że zimy nie ma i masz czas dręczyć producentów :D

Jak duży dom? Kto robił instalację itp ?

seba4ball
18-04-2021, 18:58
Qpa jakaś. To CF tak steruje wentylatorami, że masz większy wywiew od nawiewu czy ręcznie ustawiasz ? Może to jest związane z automatycznym bypassem, który wpuszcza chłodne powietrze, bo masz cieplej niż ustawiona temp komfortu?
Jedyny plus, że zimy nie ma i masz czas dręczyć producentów :D

Jak duży dom? Kto robił instalację itp ?

Wywiew i nawiew bilansuje chwilowo czasami jest większa jedna wartość. Tak po prostu akurat się złapało na zdjęciu. Bypass jest ustawiony na stałe zamknięty i dodatkowo zaklejony i zatkany ;p dom parter i poddasze 124m2. Instalacja projekt z peflex kładłem sam. Tym bardziej że jak wywiew jest większy od nawiewu to powinno lepiej ogrzać powietrze?

Owczar
18-04-2021, 22:27
Tak, powinno być nawet lepiej. Generalnie jakaś dziwna akcja. Choroby wieku dziecięcego?

Z drugiej strony wywiew ma tyle co nawiew więc bardzo dobrze.
Trzeba by pomierzyć rzeczywiste temperatury w kanałach.
Aczkolwiek wygląda na to że moduł cf kłamie i bilans jest zupełnie inny niż to pokazuje sterownik. Może ten sam problem co w reqnet?
Powietrze wywirwane się wychładza maksymalnie, ale jest go za mało względem nawiewanego.
Zrobiłbym pomiary i bilans. Patrząc na zdjęcia wygląda na to, że cf wariuje i gdy wywiew wzrośnie zwieksza się różnica między czerpnia i wyrzutnia, a także rośnie temperatura nawiewu.

Kaizen
19-04-2021, 01:32
Wróć do początku wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370988-Izzi-fast-302-ERV-niska-sprawno%C5%9B%C4%87&p=8045848&viewfull=1#post8045848) - jak nie zweryfikujesz poprawności wskazań temperatur, to nie ma sensu szukanie rozwiązania gdzie indziej.

Pytajnick
19-04-2021, 15:39
Wróć do początku wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370988-Izzi-fast-302-ERV-niska-sprawno%C5%9B%C4%87&p=8045848&viewfull=1#post8045848) - jak nie zweryfikujesz poprawności wskazań temperatur, to nie ma sensu szukanie rozwiązania gdzie indziej.

Jest opcja, żeby czujnik pokazywał raz 9stC a raz 17stC przy niemal takich samych temp. wywiewu i na czerpni czy raczej jak się zrypie, to będzie pokazywał w jedną albo drugą stronę ale stale ?

Owczar
19-04-2021, 15:42
Myślę, że to bardziej przepływy wariują aniżeli czujniki. Bo jak się przyjrzeć to pokazują sensowne wartości - ale przepływy są na 90% zrypane i zmieniają wartość.

seba4ball
19-04-2021, 17:01
Wróć do początku wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370988-Izzi-fast-302-ERV-niska-sprawno%C5%9B%C4%87&p=8045848&viewfull=1#post8045848) - jak nie zweryfikujesz poprawności wskazań temperatur, to nie ma sensu szukanie rozwiązania gdzie indziej.

Co do funkcji przewietrzania firma sprawdziła na swoich centralach i się okazało że jest jakaś wada produkcyjna i rzeczywiście działa tylko w pozycji zwartej czyli nie uruchamia się z przycisku dzwonkowego, mają to naprawić ale osobiście mi to nie przeszkadza,uzyskalem informacje ze nic się nie stanie jak będzie trzymane na "zwarciu". Po 2 zauważyłem że centrala z czujnikami temperatury po jakimś czasie zaczyna wariować jak ją odłączę od prądu i włączę to zaczyna pokazywać normalna temperaturę, czasami przez godzinę czasami przez kilkanaście godzin.

A więc wracając do samej wydajnosci zmierzyłem wszystkie wartości czujnikami temp i wilgotności od sonoff takie mialem, sprawdzając z innymi różnice na nic to ok 0.5 stopnia więc w miarę sensownie mierza. Czujniki umieściłem w centrali zaraz obok fabrycznych czujników. Szkoda tylko że dzisiaj jest ciepło więc trochę pomiary mało powiedzą ale zrobię jeszcze w nocy jak temp spadnie. A więc wygląda to tak :

Przy max wydajnosci 300/300
Czerpnia - 14.2
Wyrzut - 15.6
Nawiew - 18.2
Wywiew - 21.1

Przy wydajnosci 35proc - 110/110 m3

Czerpnia - 14.7
Wyrzut - 15.1
Nawiew - 16.8
Wyciag - 21

Wylaczony moduł CF, ustawiona korekcja wyciągu - 10 proc , 35 proc wydajności
Czerpnia - 14.5
Wyrzut - 15.2
Nawiew - 18.8
Wyciag - 21





Co do tego że coś dzieje się z przepływami. O ile wierzyć w to co pokazuje moduł CF to jest większy Wyciag niż nawiew tym bardziej odzysk powinien być większy. Podsumowując centrala dzisiaj najlepiej działała albo na maxymalnej wydajności albo z wyłączonym modułem CF i redukcja wyciągu o 10 proc czyli chyba odwrotnie niż powinno to teoretycznie działać. Czyli już wiem że nic nie wiem

Owczar
19-04-2021, 18:23
Zdecydowanie jest coś nie tak z cf.
Poczytaj wątek o reqnet, przy mniejszych oporach wywiewu pojawiał się problem kompensacji. Wartości, które pokazuje a wywiewu da od czapy i na pewno nie jest większy niż nawiew. Może spadek ciśnienia jest podobny, ale na pewno nie przepływ.

seba4ball
19-04-2021, 19:29
Zdecydowanie jest coś nie tak z cf.
Poczytaj wątek o reqnet, przy mniejszych oporach wywiewu pojawiał się problem kompensacji. Wartości, które pokazuje a wywiewu da od czapy i na pewno nie jest większy niż nawiew. Może spadek ciśnienia jest podobny, ale na pewno nie przepływ.

Zdecydowanie nie tak coś jest wgl z ta centrala. Nie wiem jak wygląda CF w thessla ale tutaj to są rurki takie hydrauliczne cieniutkie wyglądające z pianki w środku rekuperatora. Dodatkowo jak włączony jest CF to nie da się już ustawić kompensacji wywiewu/nawiewu tzn da się zmniejszać procentowo ale nie powoduje to zmiany wydajności centrali. Generalnie to chyba puszcze to na znanym portalu plując sobie w brodę ze nie wziąłem konkurencyjnego reku...

Kaizen
19-04-2021, 20:25
Jest opcja, żeby czujnik pokazywał raz 9stC a raz 17stC przy niemal takich samych temp. wywiewu i na czerpni czy raczej jak się zrypie, to będzie pokazywał w jedną albo drugą stronę ale stale ?


IMO nie ma takiego przepływu, dla którego czerpnia i wyrzutnia mają po 4 stopnie gdy nawiew ma 9 a wywiew 20. Nawet kilkakrotnie drastycznie niezbilansowane przepływy tego nie uzasadniają - a wtedy musiałyby być jakieś kolosalne nieszczelności którymi by gwizdało, żeby uzupełnić bilans.
Nie wiem, jakie może być inne wyjaśnienie takich temperatur, niż błąd pomiaru.

https://i.ibb.co/T1hYzrV/3.jpg (https://ibb.co/T1hYzrV)

Owczar
19-04-2021, 21:44
Myślę, że jest to możliwe jeśli wywiew będzie bardzo mały.

seba4ball
19-04-2021, 21:54
IMO nie ma takiego przepływu, dla którego czerpnia i wyrzutnia mają po 4 stopnie gdy nawiew ma 9 a wywiew 20. Nawet kilkakrotnie drastycznie niezbilansowane przepływy tego nie uzasadniają - a wtedy musiałyby być jakieś kolosalne nieszczelności którymi by gwizdało, żeby uzupełnić bilans.
Nie wiem, jakie może być inne wyjaśnienie takich temperatur, niż błąd pomiaru.

https://i.ibb.co/T1hYzrV/3.jpg (https://ibb.co/T1hYzrV)

To jest błąd czujników który znika bo resecie centrali xD nie wiem czy ja mam takie szczęście czy ten rekuperator to jeden bubel gdzie jest błąd na błędzie, zaraz po zakupie przyjechał kurier na wymianę sterownika bo wymieniali wszystkie, teraz się okazuje że przycisk przewietrzania nie działa, czujniki temp pokazują co chcą i trzeba resetować centrale żeby pokazywały prawidłowo, moduł CF ma wyświetlaczu bilansuje a faktycznie dmucha sobie co chce i jak chce... Dramat. Myślę czy to można jakoś reklamować ze zwrotem kosztów bo to jakaś masakra

Owczar
19-04-2021, 21:59
Pobaw się w ustawienia bez modułu cf i podeślij temperatury. Myślę że przy odpowiednim bilansie wyjdzie to już normalnie.

seba4ball
19-04-2021, 23:06
Pobaw się w ustawienia bez modułu cf i podeślij temperatury. Myślę że przy odpowiednim bilansie wyjdzie to już normalnie.

Nie no temperatury są o wiele lepsze z wyłączonym CF, jeszcze chociaż żeby działa korekta nawiew/wywiew z włączonym CF. Tylko po co w takim razie kupować moduł za kilka stów który nie działa? Tak samo dziwne ze przez tyle miesięcy nikt nie zauważył że fizyczny przycisk od przewietrzania nie działa. Chyba że tylko ja tak skrupulatnie wszystko sprawdzam ;d

Owczar
19-04-2021, 23:14
Możliwe, że nikt tego nie używa.
Cisnij producenta o to działanie CF.

seba4ball
20-04-2021, 07:36
Pobaw się w ustawienia bez modułu cf i podeślij temperatury. Myślę że przy odpowiednim bilansie wyjdzie to już normalnie.

No to chyba mam winowajcę... Po odłączeniu przewodów od modułu CF sterownik nadal widzi Wyciag 120m3

454967
454968
454970
454969

Owczar
20-04-2021, 08:00
Nieźle :) ktoś przy składaniu dał ciała, ale jest nadzieja że będzie działał.

seba4ball
20-04-2021, 08:22
Nieźle :) ktoś przy składaniu dał ciała, ale jest nadzieja że będzie działał.

Nie wiem czy przy składaniu ale na pewno moduł nie działa tak jak powinien

Owczar
20-04-2021, 09:13
Na ten moment nie wie nic o ciśnieniach i przepływach, więc nie ma opcji by działało.
Aczkolwiek lipa, że nie ma autodiagnostyki. Zmienia się wydatek na wentylatorze, a wartości ciśnień bez zmian, powinien wywalić jakiś błąd chociaż.

Pytajnick
20-04-2021, 14:57
Dzwoń i goń producenta, by nowy i SPRAWDZONY reku przysłał a to coś im odeślij :D Jak będą mieć opory to zawitaj na ich kanał na YT i obsmaruj.

seba4ball
20-04-2021, 20:00
Dzwoń i goń producenta, by nowy i SPRAWDZONY reku przysłał a to coś im odeślij :D Jak będą mieć opory to zawitaj na ich kanał na YT i obsmaruj.


Jedyne co mogę powiedzieć o tej firmie to na prawdę obsługę klienta mają na wysokim poziomie. Z każdym problemem pisze maila i po chwili dzwononią i próbują pomoc. Aktualnie jedzie nowy moduł CF. Zobaczymy co to da ;) będę informował

Pytajnick
20-04-2021, 20:32
Jedyne co mogę powiedzieć o tej firmie to na prawdę obsługę klienta mają na wysokim poziomie. Z każdym problemem pisze maila i po chwili dzwononią i próbują pomoc. Aktualnie jedzie nowy moduł CF. Zobaczymy co to da ;) będę informował

Ja bym cisnął, by przysłali reku, który wcześniej sami sprawdzą u siebie. Chociaż...jak tak po kolei będziesz szukał przyczyny, to forumowicze skorzystają ;)

seba4ball
21-04-2021, 08:17
Ja bym cisnął, by przysłali reku, który wcześniej sami sprawdzą u siebie. Chociaż...jak tak po kolei będziesz szukał przyczyny, to forumowicze skorzystają ;)

Narazie zobaczymy co wyjdzie z nowym czujnikiem ;) jeżeli chodzi o przywck przewietrzania to nawet lepiej że tak działa i tanim kosztem zrobiłem sobie automatyzacje przewietrzania. Może komuś się przyda. A więc kupiłem bramkę zigbee i 3 czujniki temperatury i wilgotności od sonoff (są na baterie i mega długo trzymają) czujniki umieściłem w dwóch łazienkach i pralni. Do tego włącznik sonoff bez napięciowy. Ustawiłem automatyzacje gdy w pomieszczeniu wilgotność wzrośnie pow 70proc. Włączcznik zwiera piny na płycie rekuperatora na 10min ;) i tym sposobem zamiast wydawać 1490 za czujnik higro wydałem niecałe 200. Można zrobić taniej i dać jeden czujnik w kaw kanale wywiewnym rekuperatora ale tak działa bardziej precyzyjnie mierząc w pomieszczeniach.

Owczar
21-04-2021, 09:12
Pytanie czy to ma sens? :)
Zimą i tak ta wilgoć się rozejdzie, a wietrzenie latem może spowodować efekt odwrotny, bo z zewnątrz zaczniesz nawiewać jeszcze bardziej wilgotne powietrze w pewnych warunkach.

seba4ball
21-04-2021, 15:50
Pytanie czy to ma sens? :)
Zimą i tak ta wilgoć się rozejdzie, a wietrzenie latem może spowodować efekt odwrotny, bo z zewnątrz zaczniesz nawiewać jeszcze bardziej wilgotne powietrze w pewnych warunkach.

Z tego co wiem to wymiennik entalpiczny w lecie spowoduje zmniejszenie wilgotności z zewnątrz. A jeżeli chodzi o to czy ma sens używanie czujek wilgotności ? Moim zdaniem to ma ogromny bo widzę różnicę w dolnej małej łazience jak biorę prysznic przy działaniu funkcji przewietrzania i bez niej ;) co kto lubi ;) ja jedynie podsunalem swoje rozwiązanie. Dzisiaj przyszedł nowy moduł CF. Jak narazie wydaje się ze jest ok. Znaczna roznica w temperaturach zauwazalna. Przy 11 stopniach na zewnątrz, i wyciągu 21 jest nawiew 19.2* było 14.

Owczar
21-04-2021, 18:07
Entalpiczny latem osusza jeśli masz klimę. Jeśli nie masz to odzyskuje wilgotność i potęguje efekt w pewnych sytuacjach.
A w zasadzie zawsze wtedy gdy wilgotność powietrza wywiewanego jest wyższa niż nawiewanego, czyli np gdy aplikujesz wietrzenie ta wilgotność wraca do nawiewu. O ile teraz to plusz latem już nie.
Też mam czujniki w łazience, ale czy wietrze czy nie to wilgotność spada na tyle szybko, że wolę rozłożyć to w czasie.
Tak wygląda koło północy po dość intensywnym prysznicu.
454987

seba4ball
21-04-2021, 18:50
Entalpiczny latem osusza jeśli masz klimę. Jeśli nie masz to odzyskuje wilgotność i potęguje efekt w pewnych sytuacjach.
A w zasadzie zawsze wtedy gdy wilgotność powietrza wywiewanego jest wyższa niż nawiewanego, czyli np gdy aplikujesz wietrzenie ta wilgotność wraca do nawiewu. O ile teraz to plusz latem już nie.
Też mam czujniki w łazience, ale czy wietrze czy nie to wilgotność spada na tyle szybko, że wolę rozłożyć to w czasie.
Tak wygląda koło północy po dość intensywnym prysznicu.
454987

Po intensywnym prysznicu masz wzrost wilgotności o 5 proc? U mnie po prysznicu wzrost wilgotności jest z ok 45 do 90 proc xD

A jeśli chodzi o to co piszesz to dokładnie nie znam się na tym ale posiłkuje się odpowiedzią reqnet
454988

Owczar
21-04-2021, 21:19
Czasami jest więcej, ale jak widać bez wietrzenia spada bardzo szybko. Jak włączę wietrzenie jest znikoma różnica, dlatego przestałem się bawić w pisanie algorytmu do automatyzacji tego.

No napisali, że jeśli w domu jest niższa, ale właśnie - kiedy będzie niższa? Jeśli na zewnątrz dlugotrwale utrzymuje się dana wilgotność, to w domu masz te wilgotność plus zyski bytowe - niech będzie plus 1g/M3. Wywiewajac ta wilgotność będzie szła do nawiewu. U siebie z premedytacją brałem taki, bo osuszam powietrze, więc jeszcze poprawi to sprawność procesu. Są dni że zyskasz na erv, ale są takie, że stracisz. Jak na zewnątrz będzie nagły wzrost, to erv pomoże.

_John
21-04-2021, 22:18
Stała nastawa RH do regulacji wilgotności jest niestety niewystarczająca.
Zimą dobre jest 50, latem 80.
Przykładowo w centralach Systemair, masz możliwość ustawienia 2 wartości maksymalnego RH (letni i zimowy i przełączają się w zależności od temperatury zewnętrznej)
Jeszcze inaczej ma to rozwiązane Swegon,
Ustawiając RH, centrala przelicza aktualną zawartość wilgoci (AH) i płynnie zmienia wydajność centrali by utrzymać stałą zawartość wilgoci w powietrzu.
Jeśli akurat nie jest wyposażona w odzysk wilgoci, zwalnia tak samo zimą jak i latem, gdy jest to niepotrzebne.
Właściwie tylko u tych 2 producentów widziałem tak dobrze przemyślaną regulację wilgotności.

U innych, mimo że centrale mają na wyposażeniu przetworniki wilgotności ich funkcjonalność jest ograniczona do roli prostego higrostatu, którego nastawy w ciągu roku trzeba korygować.
Inna sprawa, to zachowanie takich central w momencie brania kąpieli.
Wyjście z pod prysznica i jednoczesne załączenie centrali na maksymalny bieg przyjemne nie jest.

SilverX
24-04-2021, 07:09
Dlatego najlepiej zainstalować jakiś darmowy system automatyki budynkowej na np. RPi i pobawić się w tworzenie automatyzacji. Z tym czujnikiem dzwonkowym, to na pewno błąd w oprogramowaniu. Widzę, że trochę mają problem z dopracowaniem softu. Przyciski czy jakieś współczynniki kompensacji, to rzeczy bardzo proste w C. Chyba, że programują te centrale w asemblerze

seba4ball
26-04-2021, 08:15
Dlatego najlepiej zainstalować jakiś darmowy system automatyki budynkowej na np. RPi i pobawić się w tworzenie automatyzacji. Z tym czujnikiem dzwonkowym, to na pewno błąd w oprogramowaniu. Widzę, że trochę mają problem z dopracowaniem softu. Przyciski czy jakieś współczynniki kompensacji, to rzeczy bardzo proste w C. Chyba, że programują te centrale w asemblerze

A tego to już nie wiem ;) narazie dalej walcze ;) Z nowym modułem CF wydaje się być dużo lepiej jeśli chodzi o bilans, zdecydowanie lepsza temp nawiewu ale co 6h centrala staje, pracuje może na kilku procentach bo pobiera tylko 8W, a na sterowniku wyświetla 300m3, restart centrali i pracuje normalnie następne kilka godz. Z wyłączonym modułem CF pracuje cały czas normalnie. Także nie wiem czy to problemu softu czy jednak coś jest paierdzielone. Czekam na odpowiedź co dalej z tym mam zrobić...

Pytajnick
26-04-2021, 14:24
Czekam na odpowiedź co dalej z tym mam zrobić...

Jak pisałem ...

Dzwoń i goń producenta, by nowy i SPRAWDZONY reku przysłał a to coś im odeślij :D Jak będą mieć opory to zawitaj na ich kanał na YT i obsmaruj.
W życiu bym się tak nie bawił, tylko to im odesłał.

seba4ball
27-04-2021, 08:37
Jak pisałem ...

W życiu bym się tak nie bawił, tylko to im odesłał.

Na chwilę obecną wymienili mi moduł CF, i jedzie płyta główna i sterownik.
Wiec Juz generalnie cała elektronika poza wentylatorami będzie wymieniona... W sumie to zgodziłem się ze sam to sobie wymienię ale ciekawi mnie czy gdybym nie chciał to przyjechałby serwisant

Edit
Panowie z Reqnet będą w okolicy po weekendzie majowym i wpadną zobaczyć co to się dzieje z centrala.

rabarbar1
21-06-2021, 06:00
Na chwilę obecną wymienili mi moduł CF, i jedzie płyta główna i sterownik.
Wiec Juz generalnie cała elektronika poza wentylatorami będzie wymieniona... W sumie to zgodziłem się ze sam to sobie wymienię ale ciekawi mnie czy gdybym nie chciał to przyjechałby serwisant

Edit
Panowie z Reqnet będą w okolicy po weekendzie majowym i wpadną zobaczyć co to się dzieje z centrala.

Jak się zakończyła ta historia?
Właśnie się zastanawiam, czy przyoszczędzić i zakupić Izzi a te kilkazł dołożyć do fotovoltaiki, czy iść na całość i kupić Theslagreen (niestety spora różnica w cenie).

Widzę, że właściciele Izzi należą do majsterkowiczów. Jakoś nie spotkałem się z podobnymi wpisami na tym forum odnośnie Thesli. Jedynie ta cena mnie trzyma jeszcze przy pomyśle zakupu Izzi. Możesz napisać jak się to zakończyło w Twoim przypadku?

Kaizen
21-06-2021, 08:26
Widzę, że właściciele Izzi należą do majsterkowiczów. Jakoś nie spotkałem się z podobnymi wpisami na tym forum odnośnie Thesli. Jedynie ta cena mnie trzyma jeszcze przy pomyśle zakupu Izzi. Możesz napisać jak się to zakończyło w Twoim przypadku?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=7993222#post7993222

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369974-ERV-perpetum-mobile-Czyli-ciekawostka&p=8029963#post8029963

O problemach z CF w TG też trochę znajdziesz na FM.

Cjapek
24-06-2021, 10:20
Jak się zakończyła ta historia?
Właśnie się zastanawiam, czy przyoszczędzić i zakupić Izzi a te kilkazł dołożyć do fotovoltaiki, czy iść na całość i kupić Theslagreen (niestety spora różnica w cenie).

Widzę, że właściciele Izzi należą do majsterkowiczów. Jakoś nie spotkałem się z podobnymi wpisami na tym forum odnośnie Thesli. Jedynie ta cena mnie trzyma jeszcze przy pomyśle zakupu Izzi. Możesz napisać jak się to zakończyło w Twoim przypadku?



Ja też szukam i prawda jest taka, że w tej kwocie nie znalazłem nic sensownego. Chyba, że bez odzysku wilgoci.
Z kolei dorzucenie dodatkowych 6k to już zupełnie inna liga ... Fiat- Mercedes

ktemk
25-10-2021, 13:02
Podpinam się pod temat żeby nie tworzyć nowego.

Mam problem taki, że po włączeniu do prądu rekuperatora (Izzi 302) - nic nie działa - wyświetlacz na sterowniku również.
Czy jest jakaś konkretna procedura pierwszego uruchomienia? w instrukcji nic nie znalazłem.

prąd na wejściu do płyty głównej jest (sprawdzałem probówka).

Proszę o pomoc :)