PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja telewizyjna, internetowa i CCTV



R90
18-04-2021, 20:05
Witam,
jestem przed elektryką.
Wstępnie poukładałem informację ale mam kilka watpliwości.

Instalacja telewizyjna. Rozumiem, że doprowadzam 4 kable z satelity do switcha i potem już od switcha idę kablem do pokoju z gniazdkiem tam gdzie chce? Talerz będzie pewnie cyfry albo jakiegoś innego operatora. Oczywiście kable do telewizji naziemnej też poprowadzę.

Internet. Sytuacja wygląda następująco. W mojej okolicy nie ma światłowodu ale operator zatrzymał się jakieś 300m od mojego domu. Z tego co wiem od gminy będzie szedł w naszą stronę więc trzeba przygotować dom pod światłowód. Czyli najlepiej wypuścić światłowód poza dom, a jak to zrobić w domu?
Cała rozdzielnie multimedialno-telewizyjną planuję zrobić na stryszku. Dysponuję ktoś tym schematem?
Czy do sieci domowej Lan, którą też chce zrobić dać skrętkę UTP czy FTP a może U/FTP? Kabel do cat 6 np od Bitnera. Internet chciałbym aby był dystrybuowany jednocześnie poprzez LAN jak i WiFi

Kamerki. Planuję kilka kamerek na zewnątrz domu.

Czy może ktoś dysponuję schematem jak to ładnie połączyć w całość i jakich kabli najlepiej byłoby użyć ?

marcin225
18-04-2021, 20:28
TU masz schematy tv:
https://www.dipol.com.pl/przyklady_instalacji_antenowych_tv_sat_wlan_gsm_sc hematy.htm

Jak chcesz mieć sygnał RTVSAT w każdym pokoju to pociągnij 5 koncentryków od miejsca gdzie będą anteny do rozdzielni multimedialnej - tam dasz multiswitcha - wszystko na tych schematach masz.

Nie wiesz jaki światłowód wypuścić poza dom a jaki prowadzi operator. Najlepiej puść rurę poza ogrodzenie w którą potem zaciągną światłowód w docelowe miejsce gdzie będzie router.
Też wszystko zależy ile tych punktów internetu po przewodzie chcesz mieć. Jaki dom... Raczej wifi ze strychu nie pokryje całego domu więć gdzieś będzie trzeba dodać Access Point np Ubiquiti . .Skrętkę cat 6 ciągnij od miejsca gdzie będzie router do wszystkich pkt docelowych i ewentualnie tam gdzie będzie miał być AP. Może być UTP . To wszystko radziłbym umieścić w szafie RACK.

Kamery zależy jakie będziesz chciał jak IP to wystarczy skrętka do każdej . Jak analogowe to koncentryk + coś do zasilenia (2 żyły) i ewentualnie do obrotu kamerami obrotowymi (2 żyły potrzebne).

R90
18-04-2021, 21:13
TU masz schematy tv:
https://www.dipol.com.pl/przyklady_instalacji_antenowych_tv_sat_wlan_gsm_sc hematy.htm

Jak chcesz mieć sygnał RTVSAT w każdym pokoju to pociągnij 5 koncentryków od miejsca gdzie będą anteny do rozdzielni multimedialnej - tam dasz multiswitcha - wszystko na tych schematach masz.

Nie wiesz jaki światłowód wypuścić poza dom a jaki prowadzi operator. Najlepiej puść rurę poza ogrodzenie w którą potem zaciągną światłowód w docelowe miejsce gdzie będzie router.
Też wszystko zależy ile tych punktów internetu po przewodzie chcesz mieć. Jaki dom... Raczej wifi ze strychu nie pokryje całego domu więć gdzieś będzie trzeba dodać Access Point np Ubiquiti . .Skrętkę cat 6 ciągnij od miejsca gdzie będzie router do wszystkich pkt docelowych i ewentualnie tam gdzie będzie miał być AP. Może być UTP . To wszystko radziłbym umieścić w szafie RACK.

Kamery zależy jakie będziesz chciał jak IP to wystarczy skrętka do każdej . Jak analogowe to koncentryk + coś do zasilenia (2 żyły) i ewentualnie do obrotu kamerami obrotowymi (2 żyły potrzebne).

Dziękuje Marcin za pomoc :)
Ok, telewizja jest dla mnie zrozumiała.
Co do tego neta - rozumiem że kabel światłowodowy wystawić poza dom i w środku przed tynkami go odpowiednio rozprowadzić? Punktów po przewodzie chce mieć 5. Po jednym do pokoju.
Plan był taki żeby pociągnąć do racka na strychu światłowód, spiąć go z jakim switchem z którym przejdę na skrętkę i od tego switcha skrętki do pokojów i do salonu i tam w salonie ustawiłbym router do wifi. Czy tak też może byc ?

marcin225
19-04-2021, 07:18
Co do tego neta - rozumiem że kabel światłowodowy wystawić poza dom i w środku przed tynkami go odpowiednio rozprowadzić? Punktów po przewodzie chce mieć 5. Po jednym do pokoju.
Plan był taki żeby pociągnąć do racka na strychu światłowód, spiąć go z jakim switchem z którym przejdę na skrętkę i od tego switcha skrętki do pokojów i do salonu i tam w salonie ustawiłbym router do wifi. Czy tak też może byc ?

Światłowód idzie od operatora do routera, po domu nie rozprowadzasz światłowodu już tylko skrętkę np cat 6.

Nie ciągnąłbym światłowodu na Twoim miejscu po domu bo raz że nie wiesz jaki (to nie kable elektryczne , że sobie połączysz ze sobą i będzie działać - musiałbyś od operatora uzyskać informację jaki ma być wpierw) a dwa, że są delikatne i może ktoś uszkodzić. Generalnie radziłbym jakoś to skanalizować rozsądnie żeby potem ten światłowód sobie wciągnąć od studzienki operatora do miejsca docelowego.

Tak jak ty piszesz nie może być, bo to usługodawca dostarcza router do którego wpina światłowód i dopiero z tego routera wychodzisz na switch skrętką.

R90
19-04-2021, 08:46
Zgadza się, nie chce rozprowadzać pod domu światłowodu. Chodzi o to żeby potem nie było problemu z wciągnięciem światłowodu do domu, a rozdzielnie całą chcę zrobić na strychu bo tam mam kupe miejsca. To co się da chciałbym ukryć w tynku czy wylewce żeby potem nie pruć wszystkiego

marcin225
19-04-2021, 09:21
Zgadza się, nie chce rozprowadzać pod domu światłowodu. Chodzi o to żeby potem nie było problemu z wciągnięciem światłowodu do domu, a rozdzielnie całą chcę zrobić na strychu bo tam mam kupe miejsca. To co się da chciałbym ukryć w tynku czy wylewce żeby potem nie pruć wszystkiego

No to puść rurkę 32 pod elewacją w bruździe na strych (Potem pilnuj żeby przy kołkowaniu się nie wpierdolili w nią :) ). W linii prostej sobie potem na ten strych światłowód wciągną. na dole można puszkę dać w gruncie np taką jak do odgromówki żeby rewizje zrobić i od niej w lini prostej za ogrodzenie w arocie 40.

karolinawarzycha
02-10-2022, 12:34
Kamery zależy jakie będziesz chciał jak IP to wystarczy skrętka do każdej . Jak analogowe to koncentryk + coś do zasilenia (2 żyły) i ewentualnie do obrotu kamerami obrotowymi (2 żyły potrzebne).

Chciałabym przy okazji dopytać o przewodową instalację internetową. Na piętrze planowałam w pokojach dziecięcych doprowadzić skrętkę i wstawić gniazdo w ścianie, bo jednak wifi jest zawodne. Sęk w tym, że router światłowodowy mam zlokalizowany w garażu. Czy skrętkę z każdego pokoju trzeba dociągnąć do tego routera w garażu czy może wystarczy zgrupować skrętki z pokojów w pomieszczeniu nad garażem, tamże zamontować switch i dalej switch pojedynczą skrętką podłączyć pod ten router światłowodowy np. przez sufit w garażu? Ma to sens?

Owczar
02-10-2022, 13:27
Będzie działać.
Jaki planujesz router? Wystarczyłoby portów żeby wpiąć wszystkie gniazdka? Czy będzie dodatkowy switch także na dole?
Poprowadź też skrętki do Access point na górę i na dół.

karolinawarzycha
09-10-2022, 09:57
Jaki planujesz router? Wystarczyłoby portów żeby wpiąć wszystkie gniazdka? Czy będzie dodatkowy switch także na dole?

Tego jeszcze nie wiem, zależy co dostawca internetu dzierżawi w ramach umowy abonenckiej. Zakładam, że może być też jakiś modem światłowodowy, wtedy klient sam sobie rozszerza sieć dostępu w budynku (access pointy, gniazdka sieciowe w ścianach spięte w switch). Czy tak to wygląda w praktyce? Prośbą o komentarz, jeśli się mylę.


Poprowadź też skrętki do Access point na górę i na dół.

Dzięki za wskazówkę, wpisałam sobie na listę.

Przy okazji chciałam dopytać czy klasa skrętki do rozłożenia instalacji internetowej i monitoringu kamer ip może być ta sama? Internet w domu UTP-6, a do kamer?

Kaizen
09-10-2022, 11:45
Czy skrętkę z każdego pokoju trzeba dociągnąć do tego routera w garażu czy może wystarczy zgrupować skrętki z pokojów w pomieszczeniu nad garażem, tamże zamontować switch i dalej switch pojedynczą skrętką podłączyć pod ten router światłowodowy np. przez sufit w garażu? Ma to sens?

Lepszy centralny switch. Łatwiej zarządzać i serwisować. Jednym UPS obskoczysz całą sieć włącznie z urządzeniami POE (fakt, AP czy kolejne routery możesz tak zasilać - ale dalej IMO lepiej to traktować jako wyjście awaryjne), NAS, monitoring itd. jak ich zasilacze będą w tym samym miejscu.

gogush
16-10-2022, 08:29
Na piętrze planowałam w pokojach dziecięcych doprowadzić skrętkę i wstawić gniazdo w ścianie, bo jednak wifi jest zawodne.

Zastanów się czy nie potrzebujesz w innych miejscach , wydawało mi się że wystarczy mieć w każdym pokoju kable ale do głowy mi nie wpadło aby mieć w ....kotłowni , a tam mam wstawiony Inwerter który ma tylko RJ45, musiałem to spiąć siecią Mesh. Podobnie w garażu czuje ze by mi się przydało.
Do tego w 4 pokojach musiałem postawić switche bo okazało się że jedno gniazdko to za mało ( TV, Amplituner, Xbox, BlueRay, komputer, itd.) a wtedy kiedy planowałem siec nie były jeszcze popularne inteligentne lodówki, pralki , suszarki itd ....
Rutery WiFi na noc wyłączam

cob_ra
17-10-2022, 07:33
Odnośnie światłowodu, kup mikrorurkę i doprowadź ją do punktu, gdzie będzą urządzenia sieciowe. Przyjdzie net to chłopaki wdmuchną światłowód. Jeszcze jeszcze druga rzecz, czy będzie szedł ziemią czy napowietrznie. Jeśli ziemią możesz od razu zakopać. U mnie właśnie idzie światłowód ok 100m w mikrorurce a potem napowietrznie przez działkę rodziców przez budynki.

Sieć rób na kat6. Skrętkę doprowadź w każde pomieszczenie, nawet ja będzie się wydawało, że teraz nie potrzebujesz. Jeśli planujesz trochę więcej to możesz dać przy oknach do sterowania roletami, w salonie, w kuchni i w każdym pokoju dałbym jak u siebie po 2 szt najmniej ale nie obok siebie a na 2-3 ścianach. Nie wiadomo jak na przyszłość będzie ustawienie sprzętu. Wszystko niech się schodzi w jednym miejscu. Możesz dać switch -8-16 lub więcej portowy. I tak pod niego podpinasz modem lub router.

Dobrą praktyką jest postawienie szafy rackowej rozsądnie to min. 12U. Tam upakujesz sieć, rejestrator, multiswitch od telewizji. W planowanym miejscu tv daj 2 kable antenowe. Podobnie w pokojach jak będziesz robił skrętkę. Koniecznie daj również skrętkę do rozdzielni, nawet 2szt niech będzie na przyszłość. Daj również skrętkę na strych, czasami i tam może się przydać.

Pod monitoring również dajesz skrętkę. I tak masz jeden kabel z zasilaniem POE i transmisję.

Jeśli planujesz alarm, również doprowadź skrętkę pod szafkę.
https://i.imgur.com/9zatUO5.jpg

Owczar
17-10-2022, 08:44
Co to za multiswitch do TV? :)

Generalnie jak są możlwości to poprowadzenie skrętek gdzie tylko się da jest dobrym pomysłem.
U siebie zrobiłem średnio po 4 skrętki do każdego pokoju. Wszystko w kategorii 7, ale kat 6 w zupełności wystarczy - podejrzewam, że to kwestia czasu kiedy 10Gbe zawita pod strzechę.

Szafa rack jak najbardziej przydatne urządzenie, do tego zewnętrzne AP w optymalnych miejscach w domu. Wiele osób uważa, że kabel to przeżytek i wifi wystarczy. Ale w domu z silki, lanym stropem, 5GHz traci bardzo dużo na przegrodach. Na 2.4Ghz nie ma tragedii, ale prędkości są o wiele gorsze. Głupia synchronziacjha telefonu raz na miesiąc wymaga niepostykanej cierpliwości :)

Sativum
17-10-2022, 09:26
Moje przemyślenia i rady:
# fajnie mieć UTP cat. 6, a jeszcze lepiej cat. 7. Zastanów się jednak, czy potrzebujesz/wykorzystasz taką przepustowość sieci. Obecnie 1 Gb/s jest dla wielu nieosiągalne/nieekonomiczne z uwagi na dostępność usługi/koszt. Pamiętaj, że kabel to pikuś. Porównaj koszt sprzętu (switch etc.) dla wyższych cat. Koszt zaprawienia 50 końcówek cat. 5e vs cat. 6/7 też będzie inny.
# pomijam sensowność (koszt, sprzęt) kładzenia światłowodu w domu ...
# zastanowić się nad poprowadzeniem pary skrętki pod każde gniazdko.
# gniazdko dać do każdego pomieszczenia gdzie jest/planuje się korzystać ze sprzętu łączącego się z WAN. Na pewno salon, każdy pokój, ew. kuchnia, pomieszczenie techniczne.
# poprowadzić kable na każdą kondygnację (również na nieużytkowe poddasze).

karolinawarzycha
17-10-2022, 11:53
Moje przemyślenia i rady:
# fajnie mieć UTP cat. 6, a jeszcze lepiej cat. 7. Zastanów się jednak, czy potrzebujesz/wykorzystasz taką przepustowość sieci. Obecnie 1 Gb/s jest dla wielu nieosiągalne/nieekonomiczne z uwagi na dostępność usługi/koszt. Pamiętaj, że kabel to pikuś. Porównaj koszt sprzętu (switch etc.) dla wyższych cat. Koszt zaprawienia 50 końcówek cat. 5e vs cat. 6/7 też będzie inny.
# pomijam sensowność (koszt, sprzęt) kładzenia światłowodu w domu ...
# zastanowić się nad poprowadzeniem pary skrętki pod każde gniazdko.
# gniazdko dać do każdego pomieszczenia gdzie jest/planuje się korzystać ze sprzętu łączącego się z WAN. Na pewno salon, każdy pokój, ew. kuchnia, pomieszczenie techniczne.
# poprowadzić kable na każdą kondygnację (również na nieużytkowe poddasze).

A czy do domowej instalacji internetowej trzeba kłaść skrętkę ekranowaną czy bez ekranu wystarczy? Pytam, bo nie mam doświadczenia. Sprzedawca w sklepie wspomniał, że jeśli skrętka będzie szła koło przewodów z prądem to mogą być zakłócenia z sieci i trzeba stosować z ekranem. U mnie elektryk przewiduje podwójne gniazdka do internetu w 1-dnej ramce z gniazdami prądowymi, np. zasilić laptop i też wpiąć kabel do internetu do ściany. Czy tutaj ekran jest konieczny?

Do jakich usług internetowych skrętka UTP-5 może nie wystarczyć (braknie przepływności) ? Nie mam kompletnie rozeznania, a widzę, że w wątku są sensowne wskazówki. Telewizja VOD, filmy 4K online, jakieś gry dla dzieci przez platformę STEAM, czy to może przekroczyć przepływność UTP-5?

Poradzi ktoś?

cob_ra
17-10-2022, 13:31
Owczar Ja u siebie robiłem 6kat bo prawie 8 lat temu to było i tak przerost. Teraz stwierdzam, że 5kat by wystarczyła. Mam po światłowodzie 100Mbit i jeszcze nie brakuje mi prędkości.

Multi, tak do TV....sat+naziemna+radio. Ale teraz bym odpuścił. Dostawca internetu ma wszystko w pakiecie i zastanawiam się nad zdjęciem sat+naziemna a i tak muszę kupić tuner i padnie już na DAB. Chociaż sat mam jako TNK na kartę więc płacę i oglądam głównie zimą. Latem nie ma czasu na TV tak samo rodzina. Teoretycznie przez miesiąc nie miałem TV i to był najlepszy czas w domu....Dla mnie kabel to kabel. Nikt z zew nie wejdzie w wewnętrzną sieć. Wiem staroświeckie podejście.

Przez ostatnie 8 lat jak nie mam kontaktu z it wiele się zmieniło. Ale pisałem ze swojego doświadczenia. Teraz za wiele bym nie zmienił. To co jest jest dla mnie optymalne.

Jedynie w kwestii alarmu można pokusić się o bardziej rozbudowane rozwiązania.

Robinson74
17-10-2022, 14:07
(...)Dobrą praktyką jest postawienie szafy rackowej rozsądnie to min. 12U. Tam upakujesz sieć, rejestrator, multiswitch od telewizji. (...)
Pytanko odnośnie rejestratora.
Czy skrętki z kamer mają wchodzić do rejestratora czy do switcha?

cob_ra
17-10-2022, 14:25
U mnie skrętka idzie do patach panela i do switch poe. Ale możesz zarobić rj-tki i wpiąć do switcha poe.

agb
17-10-2022, 15:06
Pytanko odnośnie rejestratora.
Czy skrętki z kamer mają wchodzić do rejestratora czy do switcha?

Jak kamery PoE, to do switcha PoE lub rejestratora z PoE. Ale takie rejestratory są znacznie droższe i jak padnie coś, to większy koszt wymiany.

marcin225
17-10-2022, 17:39
A czy do domowej instalacji internetowej trzeba kłaść skrętkę ekranowaną czy bez ekranu wystarczy? Pytam, bo nie mam doświadczenia. Sprzedawca w sklepie wspomniał, że jeśli skrętka będzie szła koło przewodów z prądem to mogą być zakłócenia z sieci i trzeba stosować z ekranem. U mnie elektryk przewiduje podwójne gniazdka do internetu w 1-dnej ramce z gniazdami prądowymi, np. zasilić laptop i też wpiąć kabel do internetu do ściany. Czy tutaj ekran jest konieczny?

Do jakich usług internetowych skrętka UTP-5 może nie wystarczyć (braknie przepływności) ? Nie mam kompletnie rozeznania, a widzę, że w wątku są sensowne wskazówki. Telewizja VOD, filmy 4K online, jakieś gry dla dzieci przez platformę STEAM, czy to może przekroczyć przepływność UTP-5?

Poradzi ktoś?

Połóż zatem dla świętego spokoju ekranowaną FTP . Osobiście jednak nie spotkałem się z sytuacją żeby był jakieś zakłócenia od przewodów (kiedyś bardzo często były natomiast zakłócenia po przewodach telefonicznych jeśli szły obok prądowych stąd może ten mit powielany przez kolejnych znawców).

Obecnie skrętka kat. 5e spokojnie wystarczy do każdej dostępnej zwykłemu człowiekowi usługi.

karolinawarzycha
17-10-2022, 19:05
Połóż zatem dla świętego spokoju ekranowaną FTP . Osobiście jednak nie spotkałem się z sytuacją żeby był jakieś zakłócenia od przewodów (kiedyś bardzo często były natomiast zakłócenia po przewodach telefonicznych jeśli szły obok prądowych stąd może ten mit powielany przez kolejnych znawców).

Obecnie skrętka kat. 5e spokojnie wystarczy do każdej dostępnej zwykłemu człowiekowi usługi.

Dzięki za odpowiedź. Osobiście również skłaniam się do UTP-5E, bo sprzedawca wspominał, że przy UTP-6 wymagane jest specjalne zarobienie wtyczek i nie każdy sprzęt sieciowy obsługuje UTP-6. Mam do tego parę pytań.

1. Czy mając skrętkę UTP-6 są jakieś ekstra koszty przy podłączaniu sprzętu sieciowego, wyższe niż UTP-5? Zarabianie wtyczek, podłączenia gniazdek sieciowych w ścianie, etc.

2. Czy przy skrętce FTP-5E (ekranowana) wtyczki zarabia się normalnie jak do UTP-5E czy to jakaś inna technika, trzeba mieć specjalne narzędzia i koszt usługi będzie znacznie wyższy, etc?

Pytam na przyszłość, żebym chociaż wiedziała z czym trzeba będzie się liczyć później jak przyjdzie podłączać sprzęt sieciowy.

Z góry dzięki za poradę.

agb
17-10-2022, 19:19
Wszystko zależy od AWG żył. Przy normalnym dla kat 6 wtyczki kosztują podobnie do kat 5e. Sprzęt sieciowy działa niezależnie od kategorii przewodu na podstawie negocjacji pomiędzy urządzeniami parametrów połączenia.

karolinawarzycha
17-10-2022, 19:21
Zastanów się czy nie potrzebujesz w innych miejscach , wydawało mi się że wystarczy mieć w każdym pokoju kable ale do głowy mi nie wpadło aby mieć w ....kotłowni , a tam mam wstawiony Inwerter który ma tylko RJ45, musiałem to spiąć siecią Mesh.

Ciekawy komentarz, rzeczywiście dużo jest teraz sprzętu technicznego z możliwością podłączenia do sieci i nie mam na myśli samej kuchni. A w garażu jaki konkretnie sprzęt ma już opcje podłączenia do sieci i jest to rozsądna opcja, a nie marketingowy bajer? Ten inwerter to do czego służy? Oglądałam ostatnio stację do ładowania samochodów elektrycznych i tam było złącze RJ-45, z innych sprzętów to nie kojarzę. Gniazdko sieciowe w garażu jest nieoczywiste, a może być w przyszłości przydatną opcją.

marcin225
17-10-2022, 19:22
Dzięki za odpowiedź. Osobiście również skłaniam się do UTP-5E, bo sprzedawca wspominał, że przy UTP-6 wymagane jest specjalne zarobienie wtyczek i nie każdy sprzęt sieciowy obsługuje UTP-6. Mam do tego parę pytań.

1. Czy mając skrętkę UTP-6 są jakieś ekstra koszty przy podłączaniu sprzętu sieciowego, wyższe niż UTP-5? Zarabianie wtyczek, podłączenia gniazdek sieciowych w ścianie, etc.

2. Czy przy skrętce FTP-5E (ekranowana) wtyczki zarabia się normalnie jak do UTP-5E czy to jakaś inna technika, trzeba mieć specjalne narzędzia i koszt usługi będzie znacznie wyższy, etc?

Pytam na przyszłość, żebym chociaż wiedziała z czym trzeba będzie się liczyć później jak przyjdzie podłączać sprzęt sieciowy.

Z góry dzięki za poradę.

Przy FTP-5E zarabia się normalnie, trzeba jednak pamiętać żeby uziemić ekran z jednej strony (ale to nie problem).

agb
17-10-2022, 19:24
Inwerter jest od FV. Ja mam w garażu/kotłowni podpięta pompę ciepła i rekuperator. Rekuperator nie do sieci LAN, ale przewodem sieciowym(modbus). Do tego elektryk okazało się, że sprowadził tam również wszystkie przewody od domofonów, więc tam musiałem to spiąć z resztą sieci. W kuchni i pralni nie mam przewodów sieciowych i nie brakuje mi ich tam wcale.

Kaizen
17-10-2022, 19:38
A czy do domowej instalacji internetowej trzeba kłaść skrętkę ekranowaną czy bez ekranu wystarczy?


https://www.youtube.com/watch?v=_sbo4PJjMAs

karolinawarzycha
17-10-2022, 19:54
Co to za multiswitch do TV? :)

Generalnie jak są możlwości to poprowadzenie skrętek gdzie tylko się da jest dobrym pomysłem.
U siebie zrobiłem średnio po 4 skrętki do każdego pokoju. Wszystko w kategorii 7, ale kat 6 w zupełności wystarczy - podejrzewam, że to kwestia czasu kiedy 10Gbe zawita pod strzechę.

A z ciekawości dopytam, czy stosowałeś skrętkę ekranowaną czy normalną UTP-6? Sprzedawca w sklepie wspominał , że UTP jest podatna na zakłócenia, ale kurcze nie mam rozeznania czy zwykłe kable od prądu w gniazdu obok albo kabel prądowy do gniazdek poprowadzony równolegle już ryzykiem czy to nie ta skala.
Masz jakieś wnioski z użytkowania?

Ratpaw
17-10-2022, 22:28
A czy do domowej instalacji internetowej trzeba kłaść skrętkę ekranowaną czy bez ekranu wystarczy? Pytam, bo nie mam doświadczenia. Sprzedawca w sklepie wspomniał, że jeśli skrętka będzie szła koło przewodów z prądem to mogą być zakłócenia z sieci i trzeba stosować z ekranem. U mnie elektryk przewiduje podwójne gniazdka do internetu w 1-dnej ramce z gniazdami prądowymi, np. zasilić laptop i też wpiąć kabel do internetu do ściany. Czy tutaj ekran jest konieczny?

Do jakich usług internetowych skrętka UTP-5 może nie wystarczyć (braknie przepływności) ? Nie mam kompletnie rozeznania, a widzę, że w wątku są sensowne wskazówki. Telewizja VOD, filmy 4K online, jakieś gry dla dzieci przez platformę STEAM, czy to może przekroczyć przepływność UTP-5?

Poradzi ktoś?
Wystarczy nieekranowana. W swoim życiu tylko raz rzeczywiście potrzebowałem zmienić instalację z UTP na STP/FTP. Skrętka może iść koło przewodów z prądem, zresztą od dawna tak sie kładło korytka plastikowe: dwie równoległe komory na 230V i na UTP, rozdzielone grodzią z plastiku. To że w jednej ramce jest skrętka i prąd absolutnie w niczym nie przeszkadza.

Do usług internetowych cat 5 wystarczy, np 4k to nieco ponad 10 Mb/s przy całkowitych dostępnych 100 Mb/s w cat 5. Ale! Dziś standardem jest cat 6. Jest to lepszy przewód niż cat 5, grubszy, solidniejszy itd. Cały osprzęt dla cat 6 jest bez problemu dostępny i dla cat 6. Nie warto w ogóle wchodzić w cat 5, chyba, że zamiast przewodu cat 3 :-)

STEAM to ściąganie gier, a to oznacza zapotrzebowanie na "pasmo". cat 5 może być ograniczeniem. Weź cat 6.

Jeszcze kilka spraw:

Staraj się wykonać całą instalację w jednym standardzie, optymalnie na dziś: cat 6 UTP
Jak do jakiegoś miejsca dochodzisz pojedynczą skrętką, to daj dwa przewody. Raz, że łatwiet się kładzie dwa przewody, dwa że i tak musisz je zakończyć w gniazdku, w którym jest miejsce na dwa gniazda RJ45, więc miejsca pójdzie tyle samo w ramce. Przy braku doświadczenia łatwo zrobić za mało gniazdek internetowych, a czasem gniazda się łamią i na szybko trzeba przepiąć urządzenie, a czasem na chwilę diagnostycznie włączyć jakieś inne (np laptopa).

Ratpaw
17-10-2022, 22:51
Dzięki za odpowiedź. Osobiście również skłaniam się do UTP-5E, bo sprzedawca wspominał, że przy UTP-6 wymagane jest specjalne zarobienie wtyczek i nie każdy sprzęt sieciowy obsługuje UTP-6. Mam do tego parę pytań.

1. Czy mając skrętkę UTP-6 są jakieś ekstra koszty przy podłączaniu sprzętu sieciowego, wyższe niż UTP-5? Zarabianie wtyczek, podłączenia gniazdek sieciowych w ścianie, etc.

2. Czy przy skrętce FTP-5E (ekranowana) wtyczki zarabia się normalnie jak do UTP-5E czy to jakaś inna technika, trzeba mieć specjalne narzędzia i koszt usługi będzie znacznie wyższy, etc?

Pytam na przyszłość, żebym chociaż wiedziała z czym trzeba będzie się liczyć później jak przyjdzie podłączać sprzęt sieciowy.

Z góry dzięki za poradę.
:jawdrop:
Fajny sprzedawca, ciekawe czy powiedział który sprzęt nie obsługuje UTP cat 6 (nie ma czegoś takiego jak UTP-6!)?

W sieciach w ogóle nie zarabia się wtyczek! Takie "zarobienie" jest nietrwałe, więc może co najwyżej służyć do tymczasowego wykonania przewodu.

Jeśli chodzi o gniazda, to zaciska się je tak samo jak cat 5e. Żyła w dobrej jakości cat 6 jest grubsza niż w cat 5e i trzeba więcej siły, żeby wcisnąć żyły w gniazdo, ale od tego są narzędzia.

Ad 1:
Tak, cat 6 jest droższe niż cat 5. Switche cat 5 są tańsze niż cat 6. Różnice raczej niewielkie, tym bardziej, że w Biedronce można kupić switch cat 6 za kilkadziesiąt zł. Koszt jest głównie w przewodach i patchpanelach.

Ad 2:
Zarabia się nieco dłużej niż UTP i trzeba się bardziej przyłożyć. Jeśli między ekranem przewodu i "uziemieniem" panelu lub switcha pojawi się przerwa, to ekran zadziała jak wielka antena zbierająca wszelkie możliwe zakłócenia i będzie się to zachowywać gorzej niż UTP.

agb
17-10-2022, 22:51
Do usług internetowych cat 5 wystarczy, np 4k to nieco ponad 10 Mb/s przy całkowitych dostępnych 100 Mb/s w cat 5.
Chyba w jakimś pato-streamingu :rolleyes: Bo jak dobrej jakości to >50mbps w h265.

Ratpaw
17-10-2022, 23:06
Chyba w jakimś pato-streamingu :rolleyes: Bo jak dobrej jakości to >50mbps w h265.
Ano możliwe, jak kilka lat temu sprawdzałem w Netfliksie, to apka pokazywała 11 Mb/s. Tak czy siak 100 Mb/s wystarczy.

Sativum
18-10-2022, 12:29
Koszt kabli/końcówek jest - przy całej sieci (lub budowy) to śrubki. 400 zł vs 600 zł za 300m.
Na wiki piszą, że cat. 6a nie ma ograniczenia do 50 m przy dużych prędkościach, więc jeszcze to bym rozważył.
Nie wiem, jak to jest z grubością żył w cat. 6, ale jeśli to prawda co pisze Ratpaw, to faktycznie lepiej kłaść cat. 6.

Co do prędkości - nie jest to problem dla 95% klientów:
Cat. 5e obsłuży do 1 000 Mbit/s
Cat. 6 10 000Mbit/s

zdaje się, że średnia prędkość dostępu do internetu w PL nie przekracza 50 Mb/s. 1 Gb/s to często standard enterprise, a także nie jest dostępny dla wszystkich.

Dla porównania streaming 4K 30-60 Mbit/s i to jest max (nie licząc torrentów) co domowa sieć "skonsumuje".

Osobiście, po rozważeniu moich potrzeb i $ uznałem że 5e w zupełności wystarczy.

Ceny odrobinę wyższe przy kablach/końcówkach, zauważalnie wyższe będą przy osprzęcie, podług zasady, że sieć jest wydajna jak najwolniejsze urządzenie.

Podsumowując. Kabel cat. 6(a) jest ok, 5e też będzie ok. Jak źle się czujesz z "starym" standardem, to kładź cat. 6. Zwróć raczej uwagę na to by kabel był od porządnego producenta i wyłącznie 100% CA!



W sieciach w ogóle nie zarabia się wtyczek! Takie "zarobienie" jest nietrwałe, więc może co najwyżej służyć do tymczasowego wykonania przewodu.
.
Honest question: czyli jak się robi?


Co do UTP vs FTP. Przerabiałem to u siebie. Temat oczytałem. W domu raczej nie będziesz miał takich warunków by kable miały wpływ na transmisję. Poza tym nieumiejętny montaż przekreśla sens takiego rozwiązania.

Ratpaw
18-10-2022, 14:40
Co do prędkości - nie jest to problem dla 95% klientów:
Cat. 5e obsłuży do 1 000 Mbit/s
Cat. 6 10 000Mbit/s

Tak, cat 6 przy prawidłowym terminowaniu wyciągnie 10 Gb/s na odcinku do 55m, w praktyce zakłada się 40m, bo do tego dochodzą dwa patchcordy o długości 5m.
Ale pewnie nie wiesz albo nie skojarzyłeś pewnych faktów. Otóż izolacja w wyższej kategorii jest grubsza, a gdy przewody są kładzione w tynku prosto na ścianie, to np tynk cementowo-wapienny potrafi działać korodująco. Przy 5e izolacja zostanie zeżarta najwcześniej, przy 6a na końcu. Wiedziałeś? :cool:


zdaje się, że średnia prędkość dostępu do internetu w PL nie przekracza 50 Mb/s. 1 Gb/s to często standard enterprise, a także nie jest dostępny dla wszystkich.
Dla porównania streaming 4K 30-60 Mbit/s i to jest max (nie licząc torrentów) co domowa sieć "skonsumuje".

Są łącza o dużo większej prędkości, ale znów zapominasz o czymś: transfer jest nie tylko z Internetu, ale też między urządzeniami wewnątrz sieci, w samym domu. Jak nam się zechce kupić dysk (NAS) do nagrywania filmów i potem ich ściągania na komputer, to chcielibyśmy mieć maks. prędkość.


Ceny odrobinę wyższe przy kablach/końcówkach, zauważalnie wyższe będą przy osprzęcie, podług zasady, że sieć jest wydajna jak najwolniejsze urządzenie.

Sieci 1 G/s to dziś norma: od switchy, routerów po WIFI. Zauważalnie droższe to są urządzenia, które potrafią w pełni wykorzystać sieć 1 G/s, a nie tylko zestawić link o takiej prędkości. Typowo urządzenia gigabitowe łączą się ładnie na tej prędkości a potem działają z np połową wydajności. Np tani plastikowy switch z Media Markt mozę i ma 8 gniazd 1 G/s, ale jak się połączy do niego 8 komputerów, to switchyk zdechnie. Nawet między dwoma komputerami nie osiągnie się cały czas 1 G/s :yes:


Podsumowując. Kabel cat. 6(a) jest ok, 5e też będzie ok. Jak źle się czujesz z "starym" standardem, to kładź cat. 6. Zwróć raczej uwagę na to by kabel był od porządnego producenta i wyłącznie 100% CA!

To jeszcze jeden argument: cat 6a ma przewagę nad 6 w przenoszeniu mocy elektrycznej, co ma znaczenie przy PoE. Dzięki większej średnicy przewodu oraz grubości samych żył można w jednym pęku dać o 25% więcej przewodów niż przy cat 6 i o 70% więcej niż przy cat 5e. Albo przenosić o odpowiednio 25 i 70 więcej mocy w takiej ilości przewodów (albo jednym przewodzie!). Czyli możemy przez cat 6a podłączać najbardziej prądożerne urządzenia, potem jest cat 6 i na końcu biedne cat 5e. PoE to już dawna nie jest 15,4W a dużo więcej! Warto się tak ograniczać w czasach, gdy pracodawcy wszystkich wywalają na pracę zdalną? A może będziemy chcieli za pół roku wstawić sobie zintegrowany z komputerem monitor w miejscu, gdzie dociągnięcie osobnego zasilania byłoby kłopotliwe? Wcale nie trzeba do tego jakichś drogich switchy - wystarczy pojedynczy power injector za stówkę!


Honest question: czyli jak się robi?

Może źle napisałem: robi się, ale nie jest to zgodne ze sztuką. W czasach królowania cat 5/5e można było zaciskać przewody, bo i wymagania transmisyjne dla takich przewodów nie były wysokie. Problem jest taki, że styki w zaciśniętej wtyczce po wyjęciu z zaciskarki bardzo powoli zaczynają się odginać. Styki powinny się wciąć w żyły, a nie je "miażdżyć". Po pewnym czasie, zwłaszcza gdy wyciąga się i wkłada wtyczkę w gniazda, pojawia się mikroprzerwa między żyłą i stykiem i wtyczka traci parametry. Taka terminacja jest niepawidłowa. Już nie chcę wspominać, że sam obróbki przewodu (ściągnięcie izolacji zewnętrznej bez naruszenia wewnętrznej, docięcie żył na równą długość) i zaciśnięcia jest najczęściej niedbały.
Po prostu należy korzystać z gotowych patchcordów, które są naprawdę tanie.

gogush
18-10-2022, 18:00
Aż mnie podkręciliście , sprawdziłem co ja kupiłem bo nie miałem pewności i znalazłem : w 2015 kupiłem 300 m UTP kat 6 , wszystko poszło pod tynk.
Co bym zrobił dzisiaj inaczej ? :
1. Wyprowadzenie kabli do kotłowni ( napisałem wyżej) - urządzenia takie jak inwertery , PC, czujniki/mierniki lub inne urządzenia do mierzenia ( RaspPI np. Domoticz czy inne)
2. Puszczenie dodatkowych kabli ( dwóch) do bramy ( dzisiaj mam Coax przez który kombinuje jak puścić ethernet do dodatkowej kamery)
3. Puszczenie po dwa (może nawet 3) kable do salonu ( dzisiaj stoi 10 portowy switch)
3. Kable na strychu, dzisiaj jeszcze nie potrzebuje ale kto to wie :)
4. Kabel do rzutnika ( mój 10m kabel nie daje rady z 4K , już nic z tym nie zrobię bo zatynkowane , żona by mnie zabiła :) )
5. Kable do kuchni - dzisiaj >>jeszcze<< nie potrzebuje bo mam WI-FI ale widzę coraz więcej zakłóceń jak się sąsiedzi budują ....

Jedynie nie widzę (jeszcze :) ) potrzeby kabli w łazience

Ratpaw
18-10-2022, 19:45
Jak mówię ludziom, że do salonu 8 UTP cat6 + 2x światłowód, to mi rysują kółko na czole :)

agb
18-10-2022, 19:57
A czego oczekujesz? Ze usłyszysz "genialny pomysł! Dołóżmy jeszcze 6 UTP"?

Sativum
18-10-2022, 22:03
Tak, cat 6 przy prawidłowym terminowaniu wyciągnie 10 Gb/s na odcinku do 55m, w praktyce zakłada się 40m, bo do tego dochodzą dwa patchcordy o długości 5m.
Ale pewnie nie wiesz albo nie skojarzyłeś pewnych faktów. Otóż izolacja w wyższej kategorii jest grubsza, a gdy przewody są kładzione w tynku prosto na ścianie, to np tynk cementowo-wapienny potrafi działać korodująco. Przy 5e izolacja zostanie zeżarta najwcześniej, przy 6a na końcu. Wiedziałeś? :cool:

Są łącza o dużo większej prędkości, ale znów zapominasz o czymś: transfer jest nie tylko z Internetu, ale też między urządzeniami wewnątrz sieci, w samym domu. Jak nam się zechce kupić dysk (NAS) do nagrywania filmów i potem ich ściągania na komputer, to chcielibyśmy mieć maks. prędkość.

Sieci 1 G/s to dziś norma: od switchy, routerów po WIFI. Zauważalnie droższe to są urządzenia, które potrafią w pełni wykorzystać sieć 1 G/s, a nie tylko zestawić link o takiej prędkości. Typowo urządzenia gigabitowe łączą się ładnie na tej prędkości a potem działają z np połową wydajności. Np tani plastikowy switch z Media Markt mozę i ma 8 gniazd 1 G/s, ale jak się połączy do niego 8 komputerów, to switchyk zdechnie. Nawet między dwoma komputerami nie osiągnie się cały czas 1 G/s :yes:

To jeszcze jeden argument: cat 6a ma przewagę nad 6 w przenoszeniu mocy elektrycznej, co ma znaczenie przy PoE. Dzięki większej średnicy przewodu oraz grubości samych żył można w jednym pęku dać o 25% więcej przewodów niż przy cat 6 i o 70% więcej niż przy cat 5e. Albo przenosić o odpowiednio 25 i 70 więcej mocy w takiej ilości przewodów (albo jednym przewodzie!). Czyli możemy przez cat 6a podłączać najbardziej prądożerne urządzenia, potem jest cat 6 i na końcu biedne cat 5e. PoE to już dawna nie jest 15,4W a dużo więcej! Warto się tak ograniczać w czasach, gdy pracodawcy wszystkich wywalają na pracę zdalną? A może będziemy chcieli za pół roku wstawić sobie zintegrowany z komputerem monitor w miejscu, gdzie dociągnięcie osobnego zasilania byłoby kłopotliwe? Wcale nie trzeba do tego jakichś drogich switchy - wystarczy pojedynczy power injector za stówkę!

Może źle napisałem: robi się, ale nie jest to zgodne ze sztuką. W czasach królowania cat 5/5e można było zaciskać przewody, bo i wymagania transmisyjne dla takich przewodów nie były wysokie. Problem jest taki, że styki w zaciśniętej wtyczce po wyjęciu z zaciskarki bardzo powoli zaczynają się odginać. Styki powinny się wciąć w żyły, a nie je "miażdżyć". Po pewnym czasie, zwłaszcza gdy wyciąga się i wkłada wtyczkę w gniazda, pojawia się mikroprzerwa między żyłą i stykiem i wtyczka traci parametry. Taka terminacja jest niepawidłowa. Już nie chcę wspominać, że sam obróbki przewodu (ściągnięcie izolacji zewnętrznej bez naruszenia wewnętrznej, docięcie żył na równą długość) i zaciśnięcia jest najczęściej niedbały.
Po prostu należy korzystać z gotowych patchcordów, które są naprawdę tanie.

Ratpaw, dzięki za ciekawą wypowiedź.
Nie kontestowałem tez tu poruszonych (cat. 5e vs cat. 6), a podzieliłem się moim doświadczeniem. Ty masz dużo szerszą wiedzę w tym zakresie.
Zauważyłem że przy zaprawianiu cat. 6 idzie ciężej niż przy cat. 5e, a cat. 7 nie mam sprzętu. Gdyby to była kwestia grubości żyły, to byłby dobry argument za cat. 6:


To jeszcze jeden argument: cat 6a ma przewagę nad 6 w przenoszeniu mocy elektrycznej, co ma znaczenie przy PoE. Dzięki większej średnicy przewodu oraz grubości samych żył można w jednym pęku dać o 25% więcej przewodów niż przy cat 6 i o 70% więcej niż przy cat 5e. Albo przenosić o odpowiednio 25 i 70 więcej mocy w takiej ilości przewodów (albo jednym przewodzie!). Czyli możemy przez cat 6a podłączać najbardziej prądożerne urządzenia, potem jest cat 6 i na końcu biedne cat 5e. PoE to już dawna nie jest 15,4W a dużo więcej!

Co do komunikacji urządzeń w LAN - migracja plików multimedialnych z/na serwer/NAS to chyba najbardziej obciążające sieć zadanie :) Sąsiad - z zawodu sieciowiec/bezpiecznik nie ma u siebie w domu ani tego ani tego. Ja też (jeszcze) nie widzę uzasadnienia by coś takiego stawiać :) Nie jest to oczywiście teza że "skoro ja nie mam, to inni też nie potrzebują", bo każdy ma oczekiwania/potrzeby inne. Poza migracją plików multi, to jakie jeszcze obciążenie sieci wewn. jest? video z kamer IP może... jakaś transmisja video? W sumie chyba ważniejsze (tak jak zwróciłeś uwagę na słabe switche) w takiej sprawie jest to by sprzęt nadążył "za kablami" :)
Moja wypowiedź ( w kontekście prędkości) dotyczyła tego, że inwestor położy np. cat. 6, w domu ma dostęp via LTE lub światłowód do 50 lub 100 Mb/s download, kupi router Fast Ethernet lub switch 100 Mbit/s i się zdziwi że wcale nie jest szybciej niż u kogoś kto ma kable cat 5e ;)
Nie twierdziłem też że sieć 1 Gb to nie norma - tylko że nie jest to norma w dostępie do takiej prędkości u ISP. Zauważ ile kosztuje sprzęt 1 Gbit vs 10 Gbit. W głowie ciągle mam szwagra, który przechwala się, że kabel między GPON a routerem ma cat. 7 (a cała reszta cat. 5e) xD

Co do patchcordów ok, ale jak kupujesz 300 lub 600 m skrętki, to jak unikniesz zaprawiania końcówek?

Sativum
18-10-2022, 22:09
Aż mnie podkręciliście , sprawdziłem co ja kupiłem bo nie miałem pewności i znalazłem : w 2015 kupiłem 300 m UTP kat 6 , wszystko poszło pod tynk.
Co bym zrobił dzisiaj inaczej ? :
1. Wyprowadzenie kabli do kotłowni ( napisałem wyżej) - urządzenia takie jak inwertery , PC, czujniki/mierniki lub inne urządzenia do mierzenia ( RaspPI np. Domoticz czy inne)
2. Puszczenie dodatkowych kabli ( dwóch) do bramy ( dzisiaj mam Coax przez który kombinuje jak puścić ethernet do dodatkowej kamery)
3. Puszczenie po dwa (może nawet 3) kable do salonu ( dzisiaj stoi 10 portowy switch)
3. Kable na strychu, dzisiaj jeszcze nie potrzebuje ale kto to wie :)
4. Kabel do rzutnika ( mój 10m kabel nie daje rady z 4K , już nic z tym nie zrobię bo zatynkowane , żona by mnie zabiła :) )
5. Kable do kuchni - dzisiaj >>jeszcze<< nie potrzebuje bo mam WI-FI ale widzę coraz więcej zakłóceń jak się sąsiedzi budują ....

Jedynie nie widzę (jeszcze :) ) potrzeby kabli w łazience

ad 1 - mam podobne doświadczenie i się zgadzam z Tobą.
ad 3 - zgadzam się. Tam gdzie będzie centrum multimedialne domu (często salon), tam najwięcej kabla. Ja dostałem jakiegoś zaćmienia intelektu gdy podłączaliśmy internet i zostałem z jedną skrętką do kotłowni. Ratuję się przepuszczając sygnał przez router w salonie
ad (drugie) 3 - 100% racja. Spotkałem się z pomysłem by centralkę sieciową dawać na strychu i wszystko "puszczać od góry" Fajny pomysł jak się nie ma żelbetu xD
ad 4 możesz wyjaśnić, bo nie rozumiem :)
ad 5 też dałem. Leży niewykorzystany.

Ratpaw
18-10-2022, 22:30
Moja wypowiedź ( w kontekście prędkości) dotyczyła tego, że inwestor położy np. cat. 6, w domu ma dostęp via LTE lub światłowód do 50 lub 100 Mb/s download, kupi router Fast Ethernet lub switch 100 Mbit/s i się zdziwi że wcale nie jest szybciej niż u kogoś kto ma kable cat 5e ;)
Nie twierdziłem też że sieć 1 Gb to nie norma - tylko że nie jest to norma w dostępie do takiej prędkości u ISP. Zauważ ile kosztuje sprzęt 1 Gbit vs 10 Gbit. W głowie ciągle mam szwagra, który przechwala się, że kabel między GPON a routerem ma cat. 7 (a cała reszta cat. 5e) xD

Mam LTE, ale mam też w głowie, że po rozpisaniu przetargów w końcu zostaną przypisane pasma dla sieci 5G, które w końcu rozwiną skrzydła. 5G to potencjalnie gigabity na sekundę. Szkoda było by się ograniczać. Poza tym absolutnie cały sprzęt jaki mam lub planuję nie potrzebuje struktury powyżej cat 5e.


Co do patchcordów ok, ale jak kupujesz 300 lub 600 m skrętki, to jak unikniesz zaprawiania końcówek?
Nie rozumiem. Patchcord łączy dwa gniazda od strony "czoła" - czyli ma dwie wtyczki i taki kabelek lepiej kupić gotowy albo być gotowym na niepewność patchcorda zaciskanego. Patchcordy zazwyczaj wykonuje się z linki.

Sieć strukturalną wykonuje z drutu i każdy przewód kończy się gniazdem po jednej i drugiej stronie. W gniazdach są takie małe nożyki, w które wciska się każdą żyłę drucianego przewodu.

Są też wtyczki z takimi nożykami, ale do nich nie potrzeba zaciskarki.

marcin225
19-10-2022, 06:39
Jak mówię ludziom, że do salonu 8 UTP cat6 + 2x światłowód, to mi rysują kółko na czole :)

Po co się ograniczać z tymi ilościami , dajmy od razu 20 UTP :D Co znaczy 2x światłowód? 2 włókna?

gogush
19-10-2022, 06:58
ad 4 możesz wyjaśnić, bo nie rozumiem :)
.

Mam 10m kabla HDMI do rzutnika na suficie ( sam rzutnik też podpięty pod sufit) ale od początku miałem z nim problemy. O ile na HD (720p) jeszcze działa to już FHD (1080p) czy UHD (4K) praktycznie nie działa. Próbowałem różnych urządzeń do HDMI (wzmacniacze , extendery itp) z marnym skutkiem, jedyne co zadziało to konwerter HDMI>ethernet>HDMI ale nie mam już szansy go położyć ( dlatego napisałem że warto go położyć jeśli planujesz rzutnik) . Dzisiaj używam bezprzewodowego połączenia ale to niestety dodatkowa kasa :( .

Ratpaw
19-10-2022, 07:01
Po co się ograniczać z tymi ilościami , dajmy od razu 20 UTP :D Co znaczy 2x światłowód? 2 włókna?
Pamiętaj, że po strukturze można puścić dzisiaj niemal wszystko, włącznie z audio i wideo. Dodałbym do tego drugie tyle gniazd zasilających.

Światłowód w postaci 2x kompletny przewód dwukierunkowy, czyli 4 włókna.

marcin225
19-10-2022, 07:13
Światłowód w postaci 2x kompletny przewód dwukierunkowy, czyli 4 włókna.

Co znaczy przewód dwukierunkowy? :D Po co Ci te 4 włókna?

Ratpaw
19-10-2022, 07:25
Co znaczy przewód dwukierunkowy? :D Po co Ci te 4 włókna?
Bo koszt takiego przewodu jest znikomy w stosunku do ew. naprawy, gdyby doszło do jego uszkodzenia.

Pytasz jeszcze o dwukierunkowy.
Krosować światło lepiej w szafce rack niż z tyłu zestawu TV, konsola, audio, domowe kino, komputer itp.

marcin225
19-10-2022, 07:42
Bo koszt takiego przewodu jest znikomy w stosunku do ew. naprawy, gdyby doszło do jego uszkodzenia.

Pytasz jeszcze o dwukierunkowy.
Krosować światło lepiej w szafce rack niż z tyłu zestawu TV, konsola, audio, domowe kino, komputer itp.

Pytam o dwukierunkowy bo jak żyje nie słyszałem takiego pojęcia dot. światłowodu.
Rozumiem, że chcesz lecieć niewiadomo ile metrów patchcordem z szafy rack do docelowego urządzenia? (które w tym przypadku będzie routerem operatora)

Ratpaw
19-10-2022, 08:20
Pytam o dwukierunkowy bo jak żyje nie słyszałem takiego pojęcia dot. światłowodu.
Rozumiem, że chcesz lecieć niewiadomo ile metrów patchcordem z szafy rack do docelowego urządzenia? (które w tym przypadku będzie routerem operatora)
Chodzi mi o to, żeby nie plątać przewodów za TV czy szafką, tylko zejść do racka, również z routerem operatora czy jakimkolwiek innym urządzeniem/łącznicą itp. Dwukierunkowo, czyli tam i z powrotem, a 4 włókna, bo jeśli zechcemy podłączyć np komputer z kartą FO, to będzie ona pracować na dwóch włóknach.

To nie jest nie wiadomo ile metrów, tylko dokładnie tyle samo co skrętka (czyli pewnie 20-30m w przeciętnym domu). To się robi raz i po temacie. To jest tylko moje zdanie, ale zamiast wchodzić w wymagające kategorie skrętki lepiej położyć światłowód, a zwykłe łącza postawić na cat6. O reszcie przewodów zapomnieć, chyba, że wyraźnie producent wymaga np określony przewód magistralowy. Przewody strukturalne powinno się kłaść w peszłach albo arotach, jeśli mają być zamurowane, zalane betonem itd. Dzięki temu mamy niezwykle uniwersalną strukturę.

marcin225
19-10-2022, 08:39
Nie robi się tak jak Ty piszesz i nikt nie jedzie z patchcordem kilkadziesiąt metrów z szafy rack do salonu. Są 2 opcje:
1- mamy router w szafie rack i tam dajemy światłowód a po domu rozprowadzamy normalnie z niego skrętke
2 - dajemy router w miejscu gdzie będzie tv, dekoder i reszta sprzętów , prowadzimy światłowód (niech będą te 4 włókna aczkolwiek w tym przypadku bezsensu) i zakańczamy taką np puszką: https://www.dipol.com.pl/puszka_abonencka_ultimode_tb-04h_wewnetrzna_max_4_spawy_4_adaptery_typu_sc_simp lex_tacka_dodatkowa_L5304.htm w niej spawamy potrzebną ilość pigtaili i idziemy dalej zwykłym krótkim patchcordem do routera . Z niego już skrętki do urządzeń

To co Ty proponujesz to ja się z takim rozwiązaniem jeszcze nie spotkałem.

Ratpaw
19-10-2022, 09:04
Jeśli światłowód ma służyć tylko i wyłącznie do Internetu, to też bym żadnych dodatkowych włókien nie kładł. Opisuję rozwiązanie, pozwalające na ukrycie urządzeń sieciowych w jednym miejscu, urządzeń użytkowych w dowolnym innym miejscu w dowolnym późniejszym czasie. To tak jak z "domem inteligentnym", gdzie automatyka jest w rozdzielni, a do każdego obwodu doprowadza się osobny przewód z tej rozdzielni.

Owczar
19-10-2022, 12:11
Ja wyszedłem z założenia, że kable kładziemy na całe życie, a technologia się zmienia, urządzenia i wykorzystanie sieci także.

Teraz przez sieć mamy TV, kopie zapasowe, backupy itd. Jeśli ktoś używa tylko do internetu to i 5e wystarczy. Ja się przygotowałem pod 10Gb za kilka lat.
Kilka lat temu, kiedy 100Mb było standardem, większość pukała się w czoło, jak ktoś budował sieć 1Gb. W dobie dysków SSD już teraz sieć jest najwęzszym gardłem do backupów czy transmisji multimediów.

Jednak zawsze jest jakieś ale - każdy musi zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę potrzebuje teraz i za kilka lat. Całą sieć robiłem sam i zarabiałem wszystkie kable cicho kląc pod nosem. Gdybym miał to zlecić komuś, sypnąć $ za sieć kategorii 6, której możliwości nigdy nie wykorzystam, to nie ma żadnego sensu.

Warto też tutaj wspomnieć, że są kable 5e miedziane, ale są też miedziowane i sama jakość kabla oraz jego izolacji będzie miała znaczenie.
Co do zakłóceń od przewodów zasilających - nie wiem, bo nie robię takich sieci na co dzień, ale u siebie zadbałe o odstępu na długich odcinach, na małych biegną bliżej.

Ratpaw
19-10-2022, 12:24
Gdybym miał to zlecić komuś, sypnąć $ za sieć kategorii 6, której możliwości nigdy nie wykorzystam, to nie ma żadnego sensu.

Jakbyś zlecił komuś innemu, to mógłbyś zażądać protokołu odbioru i wydruku z miernika dla tych 10 Gb/s, dla każdego jednego łącza. No chyba, że sam dla siebie taki miernik pożyczyłeś i zrobiłeś pomiary. Jeśli masz cat7, to tym bardziej trzeba takie pomiary wykonać.

Owczar
19-10-2022, 13:08
Nie robiłem pomiarów. To sieć na użytek domowy :) Jak kiedyś będzie potrzeba wykoirzystania jej możliwości, to będę mierzył. Z kablami w ścianie nic już nie zrobię, a keystone zawsze można poprawić :)
Przewody Draka, w większości puszczone w osobnych korytkach, pod tynkiem są tylko przy gniazdkach.

Sativum
21-10-2022, 11:20
Nie rozumiem. Patchcord łączy dwa gniazda od strony "czoła" - czyli ma dwie wtyczki i taki kabelek lepiej kupić gotowy albo być gotowym na niepewność patchcorda zaciskanego. Patchcordy zazwyczaj wykonuje się z linki.

Sieć strukturalną wykonuje z drutu i każdy przewód kończy się gniazdem po jednej i drugiej stronie. W gniazdach są takie małe nożyki, w które wciska się każdą żyłę drucianego przewodu.

Są też wtyczki z takimi nożykami, ale do nich nie potrzeba zaciskarki.

Przez patchcord myślałem że masz na myśli krótkie odcinki, 25-300 cm. Jeśli miałbym kupować wszystkie, gotowe odcinki i nie ciągnąć kabla ze szpulki to nie wiem, czy 3x więcej $$$ by mi wystarczyło.

Ratpaw
21-10-2022, 11:45
Przez patchcord myślałem że masz na myśli krótkie odcinki, 25-300 cm. Jeśli miałbym kupować wszystkie, gotowe odcinki i nie ciągnąć kabla ze szpulki to nie wiem, czy 3x więcej $$$ by mi wystarczyło.
Dalej się nie rozumiemy. Kable ze szpulki są z drutu i są do kładzenia struktury, terminowanej gniazdami, wykonywanej na miejscu (nie z gotowych odcinków). Wtyczki są w gotowych patchcordach o długościach od 0,5m do, sam nie wiem, 25m? Patchcordy powyżej 5m są w zasadzie przeznaczone do bezpośredniego łączenia ze sobą urządzeń aktywnych, ponieważ zakłada się, że długość przewodu w strukturze może mieć do 90m, a cały odcinek od urządzenia do urządzenia może mieć max. 100m.

To jest patchcord:
461804

A to jest schemat odcinka od urządzenia do urządzenia, poprzez dwa patchcordy i sieć strukturalną:
461805

Chyba wszystko jasne :-D

Sativum
21-10-2022, 12:45
Dalej się nie rozumiemy. Kable ze szpulki są z drutu i są do kładzenia struktury, terminowanej gniazdami, wykonywanej na miejscu (nie z gotowych odcinków). Wtyczki są w gotowych patchcordach o długościach od 0,5m do, sam nie wiem, 25m? Patchcordy powyżej 5m są w zasadzie przeznaczone do bezpośredniego łączenia ze sobą urządzeń aktywnych, ponieważ zakłada się, że długość przewodu w strukturze może mieć do 90m, a cały odcinek od urządzenia do urządzenia może mieć max. 100m.

To jest patchcord:
461804

A to jest schemat odcinka od urządzenia do urządzenia, poprzez dwa patchcordy i sieć strukturalną:
461805

Chyba wszystko jasne :-D

Cyt.:


Może źle napisałem: robi się, ale nie jest to zgodne ze sztuką. W czasach królowania cat 5/5e można było zaciskać przewody, bo i wymagania transmisyjne dla takich przewodów nie były wysokie. Problem jest taki, że styki w zaciśniętej wtyczce po wyjęciu z zaciskarki bardzo powoli zaczynają się odginać. Styki powinny się wciąć w żyły, a nie je "miażdżyć". Po pewnym czasie, zwłaszcza gdy wyciąga się i wkłada wtyczkę w gniazda, pojawia się mikroprzerwa między żyłą i stykiem i wtyczka traci parametry. Taka terminacja jest niepawidłowa. Już nie chcę wspominać, że sam obróbki przewodu (ściągnięcie izolacji zewnętrznej bez naruszenia wewnętrznej, docięcie żył na równą długość) i zaciśnięcia jest najczęściej niedbały.
Po prostu należy korzystać z gotowych patchcordów, które są naprawdę tanie.


Też mi się wydawało jasne dopóki nie pisałeś by zamiast kabla z szpulki kłaść patchcordy - a tak to zrozumiałem (wszak położony w podłodze/ścianie kabel trzeba do czegoś podłączyć) Pisałeś o niepoprawnym montażu przez zagniatanie, a gniazdka ze skrętką jak zakładasz? Ja tak:
https://www.youtube.com/watch?v=xkx7d5ZRpCc

Ratpaw
21-10-2022, 14:18
Cyt.:


Też mi się wydawało jasne dopóki nie pisałeś by zamiast kabla z szpulki kłaść patchcordy - a tak to zrozumiałem (wszak położony w podłodze/ścianie kabel trzeba do czegoś podłączyć) Pisałeś o niepoprawnym montażu przez zagniatanie, a gniazdka ze skrętką jak zakładasz? Ja tak:
https://www.youtube.com/watch?v=xkx7d5ZRpCc
Korzystać z gotowych patchcordów zamiast je wykonywać, a nie zamiast przewodów strukturalnych :-)

Jeśli masz na na filmie, to masz dobrze.

karolinawarzycha
25-10-2022, 12:37
Mam dodatkowe pytanie:

Zakładam, że dostawca internetu poprowadzi do mojego budynku światłowód z ulicy, modem/router światłowodowy zamontuje w garażu i z tego modemu doprowadzę sygnał kablem UTP cat.6 do switch,a albo routera wifi w jakimś centralnym punkcie domu. Tam będzie taka mini serwerowania. W pokojach gniazdka internetowe będą podłączone do switcha w serwerowni.

Ile jest rozsądnie doprowadzić kabli UTP cat.6 od miejsca instalacji modemu światłowodowego od dostawcy internetu (np. z garażu) do mojego switch,a w mini serwerowni, który rozdziela dostęp do internetu na wszystkie pokoje? Myślałam, żeby doprowadzić co najmniej 2 kable: główny + awaryjny (luźny, niepodłączony). Ma to sens?

Czy telewizję internetową i tzw. czysty internet (gry, serwisy internetowe) rozdziela się na dwa odrębne kable? Wtedy by wyszło 3 kable UTP cat. 6 doprowadzone do centralnego swticha: 1-szy na internet, 2-gi na telewizję przez internet, 3-ci luźny awaryjny. Prośba o poradę czy to ma sens.

agb
25-10-2022, 12:46
Trudno jest cokolwiek z tych pytań zrozumieć.

Do garażu gdzie będzie modem i switch doprowadzą Ci światłowód. I co dalej z tym chcesz zrobić? Kable zawsze warto mieć na zapas.

Internet TV, to zależy od dostawcy, ale zakładałbym 2 minumum.

Ratpaw
25-10-2022, 13:05
Mam dodatkowe pytanie:

Zakładam, że dostawca internetu poprowadzi do mojego budynku światłowód z ulicy, modem/router światłowodowy zamontuje w garażu i z tego modemu doprowadzę sygnał kablem UTP cat.6 do switch,a albo routera wifi w jakimś centralnym punkcie domu. Tam będzie taka mini serwerowania. W pokojach gniazdka internetowe będą podłączone do switcha w serwerowni.

Ile jest rozsądnie doprowadzić kabli UTP cat.6 od miejsca instalacji modemu światłowodowego od dostawcy internetu (np. z garażu) do mojego switch,a w mini serwerowni, który rozdziela dostęp do internetu na wszystkie pokoje? Myślałam, żeby doprowadzić co najmniej 2 kable: główny + awaryjny (luźny, niepodłączony). Ma to sens?

Ma to sens.


Czy telewizję internetową i tzw. czysty internet (gry, serwisy internetowe) rozdziela się na dwa odrębne kable? Wtedy by wyszło 3 kable UTP cat. 6 doprowadzone do centralnego swticha: 1-szy na internet, 2-gi na telewizję przez internet, 3-ci luźny awaryjny. Prośba o poradę czy to ma sens.
Nie rozdziela się, nie ma to żadnego sensu.

agb
25-10-2022, 13:27
Nie rozdziela się, nie ma to żadnego sensu.

Żeby jeszcze operatorzy się kierowali sensem. Jak będziesz chciał wywalić funboxa od Orange i wstawić własny router, to ciekaw jestem jak to zrobisz na jednym kablu.

Ratpaw
25-10-2022, 13:32
Żeby jeszcze operatorzy się kierowali sensem. Jak będziesz chciał wywalić funboxa od Orange i wstawić własny router, to ciekaw jestem jak to zrobisz na jednym kablu.
Jak wywalasz tego funboxa, to kabel się zwalnia i do niego podłączasz własny router. Jak mają być dwa urządzenia, to muszą być dwa kable.

agb
25-10-2022, 14:55
Jak wywalasz tego funboxa, to kabel się zwalnia i do niego podłączasz własny router. Jak mają być dwa urządzenia, to muszą być dwa kable.

Przecież mowa o routerze w garażu. To Ci się zwolni jak wsadzisz router za router?

Ratpaw
25-10-2022, 17:34
Przecież mowa o routerze w garażu. To Ci się zwolni jak wsadzisz router za router?
Ja widzę pytanie o modem, ew. modem z funkcją routingu (czyli gateway bardziej):

Ile jest rozsądnie doprowadzić kabli UTP cat.6 od miejsca instalacji modemu światłowodowego od dostawcy internetu (np. z garażu) do mojego switch,a w mini serwerowni, który rozdziela dostęp do internetu na wszystkie pokoje?

agb
25-10-2022, 19:10
Przecież odnosiłem się do Twojej odpowiedzi do innego, nota bene, zacytowanego przez Ciebie akapitu.

karolinawarzycha
25-10-2022, 21:51
W sumie ciekawa dyskusja się rozwinęła, dziękuję za aktywny udział.


Jak wywalasz tego funboxa, to kabel się zwalnia i do niego podłączasz własny router. Jak mają być dwa urządzenia, to muszą być dwa kable.

Zaintrygował mnie wątek IPTV, bo nigdy nie korzystałam i chciałabym się poradzić.

Obecnie mam w mieszkaniu internet światłowodowy, w dzierżawę modem z 1 wejściem dla światłowodu i 1 wyjściem ethernet. Ethernet mam dołączony do prywatnego routera: 4 wyjścia ethernet i wbudowany router Wifi, przez co mogę korzystać z internetu na wielu urządzeniach. Podobną wizję mam na podłączenie internetu w domu: modem światłowodowy w garażu, router/switch w mini serwerowni.

Jak się podłącza IPTV do domu? Czy wykupując abonament na IPTV, otrzymany dekoder można podłączyć do ethernetu np. ze swtich,a w mini serwerowni czy to dostawca telewizji kładzie przez posesję swój kabel do IPTV i to do tegoż kabla kategorycznie musi być podłączony dzierżawiony dekoder IPTV? U mnie w okolicy światłowód rozprowadziła mała firma, nie jakiś potentat telekomunikacyjny jak Orange. Zastanawiam się czy na czyjejś infrastrukturze można abonować komercyjną IPTV np. z Orange.

Ratpaw
25-10-2022, 23:45
Obecnie mam w mieszkaniu internet światłowodowy, w dzierżawę modem z 1 wejściem dla światłowodu i 1 wyjściem ethernet. Ethernet mam dołączony do prywatnego routera: 4 wyjścia ethernet i wbudowany router Wifi, przez co mogę korzystać z internetu na wielu urządzeniach. Podobną wizję mam na podłączenie internetu w domu: modem światłowodowy w garażu, router/switch w mini serwerowni.
Bardzo słusznie.


Jak się podłącza IPTV do domu? Czy wykupując abonament na IPTV, otrzymany dekoder można podłączyć do ethernetu np. ze swtich,a w mini serwerowni czy to dostawca telewizji kładzie przez posesję swój kabel do IPTV i to do tegoż kabla kategorycznie musi być podłączony dzierżawiony dekoder IPTV? U mnie w okolicy światłowód rozprowadziła mała firma, nie jakiś potentat telekomunikacyjny jak Orange. Zastanawiam się czy na czyjejś infrastrukturze można abonować komercyjną IPTV np. z Orange.
Tego niestety Ci nie powiem, pytaj w Orange i lokalnych dostawców Internetu. Ostatnio u znajomej widziałem Internet podłączony tak, że nie mogłem zrozumieć idei przyświecającej instalatorowi. Doszedłem do wniosku, że dali abonentowi takie urządzenia jakie tanio kupili na rynku wtórnym i zlepili z tego funkcjonalną sieć.

santini
26-10-2022, 08:01
Aż mnie podkręciliście , sprawdziłem co ja kupiłem bo nie miałem pewności i znalazłem : w 2015 kupiłem 300 m UTP kat 6 , wszystko poszło pod tynk.
Co bym zrobił dzisiaj inaczej ? :
1. Wyprowadzenie kabli do kotłowni ( napisałem wyżej) - urządzenia takie jak inwertery , PC, czujniki/mierniki lub inne urządzenia do mierzenia ( RaspPI np. Domoticz czy inne)
2. Puszczenie dodatkowych kabli ( dwóch) do bramy ( dzisiaj mam Coax przez który kombinuje jak puścić ethernet do dodatkowej kamery)
3. Puszczenie po dwa (może nawet 3) kable do salonu ( dzisiaj stoi 10 portowy switch)
3. Kable na strychu, dzisiaj jeszcze nie potrzebuje ale kto to wie :)
4. Kabel do rzutnika ( mój 10m kabel nie daje rady z 4K , już nic z tym nie zrobię bo zatynkowane , żona by mnie zabiła :) )
5. Kable do kuchni - dzisiaj >>jeszcze<< nie potrzebuje bo mam WI-FI ale widzę coraz więcej zakłóceń jak się sąsiedzi budują ....

Jedynie nie widzę (jeszcze :) ) potrzeby kabli w łazience

Co do przewodu COAX pomyśl nad takim rozwiązaniem: xCOAX3-SET

michcio0711
26-10-2022, 09:37
Obecnie mam w mieszkaniu internet światłowodowy, w dzierżawę modem z 1 wejściem dla światłowodu i 1 wyjściem ethernet. Ethernet mam dołączony do prywatnego routera: 4 wyjścia ethernet i wbudowany router Wifi, przez co mogę korzystać z internetu na wielu urządzeniach. Podobną wizję mam na podłączenie internetu w domu: modem światłowodowy w garażu, router/switch w mini serwerowni.

Nie bardzo rozumiem ideę rozdzielania urządzeń aktywnych tych instalacji na dwie lokalizacje. Generalnie najlepszym, najbardziej praktycznym układem jest poprowadzenie zarówno kabli od wszelkich urządzeń (gniazdek) w domu, jak i kabli (czy to miedzianych, czy światłowodowych) z usługami od dostawców do jednego punktu (szafy). W takiej konfiguracji praktycznie nie ma ryzyka, że coś będzie nie pasować, że braknie jakiegoś kabla, że czegoś się nie przewidziało itd. Wszelkie zmiany w takiej instalacji ograniczają się do przełączenia paru kabelków w jednej szafie. Jest to też rozwiązanie "czyste" pod takim względem, że po domu nie walają się po meblach żadne dodatkowe pudełka zbierające kurz i nie plączą zbędne kable.
Nie ma też problemu z IPTV, bo wtedy bez znaczenia jest czy dostawca wymaga wpięcia dekodera do dedykowanego portu w jego routerze, czy też do dowolnego portu w switchu - wszystko i tak dzieje się w jednej szafie.

Jeśli plany umieszczenia routera w jakimś innym miejscu wynikają z chęci zapewnienia dobrego pokrycia sygnałem WiFi to to najlepiej rozwiązać poprzez zamontowanie w centralnym punkcie domu (np. na suficie) jakiegoś porządnego accesspointa, doprowadzić od niego skrętkę do szafy teleinformatycznej i w szafie wpiąć ją tam gdzie się chce. W dużych lub specyficznych domach mogą być tak czy siak wymagane np. dwa AP, bo jeden router (szczególnie taki dostarczany przez usługodawcę) i tak nie da rady zapewnić wszędzie dobrego sygnału.

Różni dostawcy usług mają różne rozwiązania i układ typu "modem w garażu, router gdzie indziej" nie zawsze są do zastosowania. Są firmy, które bazują na osobnym ONT (terminal światłowodowy) i z niego wychodzą już Ethernetem do osobnego routera, a są takie, gdzie dostaniesz router z wbudowanym portem światłowodowym. Są też rozwiązania, gdzie światłowód wchodzący do domu będzie podłączony do konwertera, który przerzuci sygnał na kabel koncentryczny, a ten dopiero zostanie podłączony do modemo-routera kablowego (DOCSIS). Np. UPC stosowało (stosuje) takie rozwiązania. Mało tego - np. na sieciach budowanych w ramach dofinansowań mogą być równolegle stosowane co najmniej dwa rozwiązania, zależnie od wybranego dostawcy usług.

gogush
30-10-2022, 12:47
Co do przewodu COAX pomyśl nad takim rozwiązaniem: xCOAX3-SET

Dzięki , trochę drogie (500+ ;) ) ale znalazłem tańsze i udało mi się wynegocjować od człowieka który nie używał (czyli nowe) za 200 zł , będę działać :)