PDA

Zobacz pełną wersję : Pietrowy dom - strych, jaki strop i dach?



bols86
20-04-2021, 08:23
Hejka, jestesmy na etapie projektu indywidualnego i doszlismy do momentu gdze musimy wybrac rodzaj stropu dla poddasza nieuzytkowego.
Ma byc to poddasze pelniace funkcje schowka/graciarni, jakies zbedne kartony z ozdobami itd.
Poczatkowo bardzo mocno obstawialem przy stronie z zelbetu, firma ktora ma sie zajac budowa domu stwierdzila, ze to niepotrzebne koszta biorac pod uwage dzisiejsze ceny materialow i zaproponowali mi strop drewniany + tradycyjna wiezba dachowa.
Architekt z kolei zaproponowal strop drewniany i prefabrykowany wiazary typu Mitek.
Dach jest kopertowy, wiem ze wiele osob na forum z czasem adaptuje gore na cele mieszkalne, tyle ze u nas ze wzgledu na kat nachylenia dachu ktory wynosi 25 stopni i brak scianki kolankowej (mocno popsula nam bryle domu) i tak nie zdzialamy tam za wiele, czyli strych docelowo bedzie nieuzytkowy.

Pomozecie prosze? :(

giman
20-04-2021, 08:30
Poczatkowo bardzo mocno obstawialem przy stronie z zelbetu, firma ktora ma sie zajac budowa domu stwierdzila, ze to niepotrzebne koszta biorac pod uwage dzisiejsze ceny materialow i zaproponowali mi strop drewniany + tradycyjna wiezba dachowa.(

Ja głsuję za twoją pierwszą myślą :)
Albo solidnie i komfortowo (czyli masywny czy to monolit, czy knałowe, obojętnie jakaś forma betonowa) czy taniej (jakieś psedodrewniane na legarach).

Kaizen
20-04-2021, 08:56
Drewniany wyjdzie znaczniej taniej (chociaż jak strop miał robić równocześnie za wieniec to nie tak drastycznie)- ale akustyka, akumulacja, usztywnienie konstrukcji przemawiają za monolitem.

bols86
20-04-2021, 09:05
Zaskoczyliscie mnie tym monolitem - skoro ma byc to strych nieuzytkowy, sluzyc za graciarnie to moze faktycznie isc w tradycyjna budowe dachu?, wiazary chyba zabieraja zbyt duzo miejsca :(.

giman
20-04-2021, 09:30
Niekoniecznie monolit w mojej opinii po prostu wybierz najtańszy możliwy betonowy (płyty kanaowe, monolit, teriva, ...).
Oczywiście moze być dużo niespodzianek, więc musisz to dokładnie przeanalizować. Przykładowo jak duży jest ten dach jak przewidziano dużo słupów (przy tradycyjnej więźbie) to przy betonowym trzeba to uwzględnić w wytrzymałości i robi się drożej (wzmocnienia w monilicie, belki zelbetowe w terivie, itd.), odpowiednio zaprojektowane wiązary by to uwzględniły, dobrane legary pewnie też.
Przeanalizuj wszystkie aspekty, wyceń rózne scenariusze i wybierz najlepszy, jak najlepszy za drogi to następny - zwykłe podejście wyborowe:)

Dla mnie to kwestia komfortu. Jak będziesz np. spał w pokojach dla których ten strop będzie sufitem to dla mnie ważne jest aby w trakcie bardzo mocnych porywistych wiatrów spać spokojnie a nie budzić się i zastanawiać się czy zapianać pasy bo zaraz odlecę.

bols86
20-04-2021, 09:47
Niekoniecznie monolit w mojej opinii po prostu wybierz najtańszy możliwy betonowy (płyty kanaowe, monolit, teriva, ...).
Oczywiście moze być dużo niespodzianek, więc musisz to dokładnie przeanalizować. Przykładowo jak duży jest ten dach jak przewidziano dużo słupów (przy tradycyjnej więźbie) to przy betonowym trzeba to uwzględnić w wytrzymałości i robi się drożej (wzmocnienia w monilicie, belki zelbetowe w terivie, itd.), odpowiednio zaprojektowane wiązary by to uwzględniły, dobrane legary pewnie też.
Przeanalizuj wszystkie aspekty, wyceń rózne scenariusze i wybierz najlepszy, jak najlepszy za drogi to następny - zwykłe podejście wyborowe:)

Dla mnie to kwestia komfortu. Jak będziesz np. spał w pokojach dla których ten strop będzie sufitem to dla mnie ważne jest aby w trakcie bardzo mocnych porywistych wiatrów spać spokojnie a nie budzić się i zastanawiać się czy zapianać pasy bo zaraz odlecę.

Giman wiesz, ze spotkalem sie juz z podobnymi opiniami na temat duzych podmuchow wiatru i ewentualnej pracy stropu drewnianego?, poczatkowo myslalem, ze to bajki - ale teraz utwierdzasz mnie w przekonaniu, ze cos w tym jest.
Tak naprawde to nasz dom na chwile obecna nie ma w poblizu zadnych sasiadujacych budynkow, jestesmy dosyc mocno odkryci i narazeni na silne podmuchy, wydaje mi sie, ze szukanie oszczednosci tutaj to niezbyt dobra droga, postaram sie ich poszukac gdzie indziej :).

Arturo1972
20-04-2021, 10:19
Od 10 lat posiadam strop drewniany, nie prefabrykowany bo taki był drogi ale strop ze zwykłych wiezbowych belek.
Wiatry, wichury do tej pory nie były mu straszne a było ich trochę,tym bardziej, że dach mam kopertowy i z każdej strony go podwiewa :)
Jeśli strop ma być w pomieszczeniu typu graciarnia i jeśli komuś zależy na kasie to tylko taki.
Jeśli ktoś nie patrzy na finanse to monolit.

Podoba mi się nawet ;)
454973

bols86
20-04-2021, 10:40
Od 10 lat posiadam strop drewniany, nie prefabrykowany bo taki był drogi ale strop ze zwykłych wiezbowych belek.
Wiatry, wichury do tej pory nie były mu straszne a było ich trochę,tym bardziej, że dach mam kopertowy i z każdej strony go podwiewa :)
Jeśli strop ma być w pomieszczeniu typu graciarnia i jeśli komuś zależy na kasie to tylko taki.
Jeśli ktoś nie patrzy na finanse to monolit.

Podoba mi się nawet ;)
454973

Dzieki za ta informacje, powiesz mi prosze jaki kat nachylenia ma Twoj dach?, wydaje sie ze nawet mozna by bylo z niego zrobic troche wiekszy uzytek jak graciarnia :).

Arturo1972
20-04-2021, 10:53
Dzieki za ta informacje, powiesz mi prosze jaki kat nachylenia ma Twoj dach?, wydaje sie ze nawet mozna by bylo z niego zrobic troche wiekszy uzytek jak graciarnia :).
35st nachylony,
Kiedyś myślałem zrobić tam saunę czy jakiś pokój z akwa ale z biegiem czasu przeszło i mam tam lotniskową graciarnie :D

jajmar
20-04-2021, 10:55
To ja dodam od siebie mam więźbę kratownicową, na strychu graciarnie, sufit podwieszany płyta g=k, ocieplenie 25cm wełny. Co do wiatrów praktycznie nie słychać, deszczu nie słychać, na dachu jest blachodachówka. Latem pomieszczenie nie przegrzewają się. Dach stoi od 2005 roku.

Tolo74
20-04-2021, 19:40
Dla mnie to kwestia komfortu. Jak będziesz np. spał w pokojach dla których ten strop będzie sufitem to dla mnie ważne jest aby w trakcie bardzo mocnych porywistych wiatrów spać spokojnie a nie budzić się i zastanawiać się czy zapianać pasy bo zaraz odlecę.

Niedoceniona uwaga podczas gdy jest spokój. Ale jak jest wichura raz na rok, a obecnie poza powodzią jest to najpowazniejszy kataklizm -całkiem słuszne stwierdzenie.
Choćby Ci cały dach porwało to najgrosze co może być wtedy -kapanie na głowę.
Jednak czy monolit ? Może rownie dobre będą akermany -są cieplejsze, konstruktor powinien wyjasnić.