PDA

Zobacz pełną wersję : Odwodnienie działki i "dachu". POMOCY, nietypowe warunki na działce



Deepthought
22-04-2021, 19:15
Dzień dobry. Zamieszkałem już w nowym domu i przyszło mi się zmierzyć z odprowadzeniem wody z dachu i drenażem działki. Szczegółowo opiszę warunki na działce i na końcu zadam kilka pytań, mam nadzieję, że wspólnie jakoś rozwiążemy mój problem.
Dom parterowy o powierzchni dachu 300m2. Woda z dachu odprowadzona pięcioma rynnami (tymczasowo na ziemię). Na działce o wymiarach 50m*90m jest 40cm mało żyznego humusu a pod nim około 2metry wgłąb żółty a głębiej żółto siwy piach. Następnie jest lita ciemnozielona/grafitowa glina niczym beton która nie przepuszcza wody. W związku z tą gliną która nie puszcza mam wysoko wodę gruntową na działce. W porze suchej gdzie rzadko pada deszcz woda gruntowa jest na około 1m wgłąb. Gdy pada przez kilka dni czy też dłużej, woda gruntowa się podnosi a PŁYTKI rów wzdłuż drogi jest wypełniony płynącą wodą nawet kilka dni po ustaniu opadów. Woda znika dopiero latem gdy są długie upały i poziom wody gruntowej opada ponownie do około 1m pod powierzchnię . W związku z tym muszę jakoś odwodnić działkę i odprowadzić wodę z rynien. I tu się zaczynają schody.
Spód ławy fundamentowej jest na głębokości okolo90/100cm czyli tam gdzie zaczyna się woda gruntowa w suchym okresie roku . Ława wysoka jest na 60 cm później jest 7warstw bloczka. Jak zrobić odwodnienie, jakie konkretnie i na jakiej głębokości? Do rowu który jest 25 m przed domem nie mogę puścić wody bo jego dno jest zdecydowanie wyżej niż poziom wody gruntowej. Jest drugi rów który jest jakieś 50m za domem a jego dno jest 20cm niżej niż dno ławy fundamentowej czyli mamy 20 cm spadku na 50 m. Ten rów za domem w porze suchej jest bez wody a w porze mokrej płynie nim woda około 30/40cm lustra wody. Teraz kilka moich pytań. Proszę podajcie jakieś rozwiązanie bo nie mam gdzie uciec z tą wodą.
Pyt.1 Jaką rurą i na jakiej głębokości odprowadzic wodę z rynien?
2. Jak daleko od muru rura odprowadzająca wodę z rynien?
3. Gdzie skierować wodę z rynien? Do zbiornika? Do rowu czy może do stawu bo mam sporo placu i mógłbym wykopać staw około 30m za domem?
4. Na jakiej głębokości uwzględniając te konkretne warunki na działce zakopać rurę drenową, jaki rodzaj i średnica rury?
5. Gdzie odprowadzić wodę z placu, do rowu za domem uwzględniając bardo mały spadek czy może jednak pokusić się o staw i łapać tam wodę z gruntu i dachu?
Proszę podajcie jakieś konkretne rozwiązania, czego się pilnować? Jakie materiały wybrać? Może jakoś można połączyć te dwie instalacje żeby nie brnąć w koszta dwóch instalacji z dachu i z działki? ? Będę tutaj zaglądał i odpowiem na jakieś dodatkowe pytania z Waszej strony.
Z góry dziękuję za odpowiedzi pozdrawiam