PDA

Zobacz pełną wersję : Czyszczenie kanałów wentylacyjnych



gp69
28-04-2021, 17:30
Drodzy użytkownicy rekuperacji,

czy mieliście już okazję (tzn. konieczność) wyczyszczenia kanałów wentylacyjnych?
Po jakim czasie użytkowania?
Jaki typ kanałów?

Stoję właśnie przed końcową decyzją w sprawie rekuperacji (inną opcją jest wentylacja wywiewna) i czyszczenie kanałów wentylacyjnych (lub jak można tez wyczytać - ich wymiana) jest dla mnie jednym z głównych argumentów przeciw rekuperacji.

Pytajnick
28-04-2021, 18:01
Ja mam kanały, które czyści się tak - https://www.youtube.com/watch?v=opiSZfzMoJI

Kiedy? Nie wiem. Ma kanałach wywiewnych mam filtry, kanały nawiewne są chronione przez filtr w reku i filtr G2 na czerpni. Reku chodzi 11miesiąc i kanały czyste.

giman
28-04-2021, 21:45
Nigdy.
No może za dekadę ozon puszczę jak mnie najdzie.

cezary.pl
28-04-2021, 22:40
Moje rurki mogę oznaczyć przed demontażem, aby nie pomylić ich kolejności. Wyrwać z gumowych króćców i umyć wodą.

gp69
29-04-2021, 05:59
U mnie kanały wentylacyjne byłyby montowane w suficie podwieszanym i zasypane granulatem z celulozy. O demontażu nie ma mowy.

Czy sztywne rury Spiro byłyby w tym wypadku lepszym rozwiązaniem pod katem ewentualnego czyszczenia ?
Dom to parterowa, długa stodoła z nieużytkowym i nieocieplonym poddaszem. Pomieszczenia "brudne" są po jednej stronie domu, te pozostałe - po drugiej stronie.

mistalova
29-04-2021, 08:15
Ja wymieniałem w tym roku rury termoflexa (po 8 latach) na stalowe spiro, więc przy okazji mogłem zerknąć jak wyglądają stare kanały od środka.
Nie widziałem powodu by je czyścić:no: Tak więc, martwisz się niepotrzebnie na zapas.

gp69
29-04-2021, 08:33
Ja wymieniałem w tym roku rury termoflexa (po 8 latach) na stalowe spiro, więc przy okazji mogłem zerknąć jak wyglądają stare kanały od środka.
Nie widziałem powodu by je czyścić:no: Tak więc, martwisz się niepotrzebnie na zapas.

A czemu wymieniałeś te rury, jeśli wolno spytać?

Pytajnick
29-04-2021, 12:10
A czemu wymieniałeś te rury, jeśli wolno spytać?

Z powodu myszy, które sobie węża elastycznego upodobały :D

mistalova
29-04-2021, 14:47
Dokładnie:o :rolleyes:

kulibob
29-04-2021, 19:51
Mam pożadne filtry wlotowe zimą f3+f7+f9 latem f3+f5+f7 chłodnice od GGWC raz do roku wysikam AC "coś" tam do klimy i dwa razy do roku walę ozon .

tom_bombadil
20-09-2023, 21:34
Kwestia czyszczenia kanałów to jest rzecz, któa w przypadku rekuperacji mnie nadal nurtuje. Nadal mimo przewertowania forum i interentu znajduję sprzeczne informacje na ten temat.
Wiele osób na forum twierdzi, że nie trzeba czyścić (bo są filtry) , ale są też źródła jak np. ten film
https://www.youtube.com/watch?v=fel0hzfCd6A
https://www.youtube.com/watch?v=EyvFLpEDAOc

gdzie mówią że powinno się czyścić i że powinny być to kanały "sztywne" bo termoflexów nie da się wyczyścić.
Może jest tak że czyścimy tylko te kanały które nie miały wymienianych filtrów (zakłądam, dobre wykonanie i projekt) ?

Zauważyłem w tej branży sporo dezinformacji i najeżdżania na konkurencję. Dlatego ciężej zebrać właściwe informacje.



Ja mam kanały, które czyści się tak - https://www.youtube.com/watch?v=opiSZfzMoJI
Kiedy? Nie wiem. Ma kanałach wywiewnych mam filtry, kanały nawiewne są chronione przez filtr w reku i filtr G2 na czerpni. Reku chodzi 11miesiąc i kanały czyste.

Po kolejnych kilku latach kanały masz nadal czyste? Jak to sprawdzasz?



Nigdy.
No może za dekadę ozon puszczę jak mnie najdzie.

Ile taka uzługa może kosztować ? Faktycznie jest to profilaktycznie zasadne?


Moje rurki mogę oznaczyć przed demontażem, aby nie pomylić ich kolejności. Wyrwać z gumowych króćców i umyć wodą.

Serio jest to możliwe? Jaki to jest konkretnie typ rury ? Jak masz je ułożone że jest do nich dostęp?


Ja wymieniałem w tym roku rury termoflexa (po 8 latach) na stalowe spiro, więc przy okazji mogłem zerknąć jak wyglądają stare kanały od środka.
Nie widziałem powodu by je czyścić:no: Tak więc, martwisz się niepotrzebnie na zapas.

Z powodu myszy, które sobie węża elastycznego upodobały :D

No ładnie :) Czy w kanałach elastycznych np PE-FLEX - też jest ryzyko uszkodzeń zrobionych przez myszy?


Mam pożadne filtry wlotowe zimą f3+f7+f9 latem f3+f5+f7 chłodnice od GGWC raz do roku wysikam AC "coś" tam do klimy i dwa razy do roku walę ozon .
"wysikam AC "coś" tam do klimy" - co dokładnie masz na myśli?