PDA

Zobacz pełną wersję : Trwałość elektrycznych mat i folii grzejnych vs kabli w wylewce



Ratpaw
28-04-2021, 17:55
Cześć!

Chciałem Was, grzejących ww źródłami ciepła zapytać, czy i ew. jak często występują problemy ze sterownikami podtynkowymi, ew. samymi matami i foliami.

Jakiej firmy używacie produkty?

Czy ktoś zrezygnował z nich na rzecz innego źródła, ale nie z powodu zbyt wysokich rachunków za prąd, tylko problemów technicznych lub niskiego komfortu?

Chcę zainstalować folie pod panelami drewnianymi lub laminowanymi (jeszcze nie wiem co położę) oraz maty grzewcze pod płytkami (np w łazience).

Maty i folie będą dogrzewać pomieszczenia "na szybko", ponieważ dom będzie ogrzewany głównie powietrzem.

Pytam o problemy, bo znalazłem już kilka opinii, że maty i folie potrafią się przepalać. Czasem też szlak trafia sterowniki ścienne, ale nie wiem, czy dotyczyło to jakiś konkretnych modeli (producentów) czy zbytniego zawilgocenia (nie ta klasa IP) - czyli "coś gdzieś słyszałem".

ps. ogólnie wiem do czego służą maty, folie i kable, jakie mają cechy itd, ale nie znam niestety statystyki awaryjności tych rozwiązań.

Kaizen
28-04-2021, 20:55
W ciągu 9 lat zepsuł się jeden sterownik (tania tandeta ThermoTronic t100) - wymieniłem kondensator 1zł za 2szt z lenistwa jeszcze 5zł za przesyłkę dopłaciłem. Ale jakbym mial dalej taki (nie mieszkam juz tam) to i tak bym go wymienił na coś sterowalnego przez WiFi.

Co do awaryjności - porównaj gwarancję.
Co do kosztów - kable w wylewce przy współczesnym domu ciągną w 100% prąd w taniej strefie. Do tego przy podłogówce komfort cieplny osiągasz przy niższej temperaturze powietrza niż grzejąc powietrzem. A to oznacza mniejsze straty na przenikanie i wentylację.

cezary.pl
28-04-2021, 21:24
Mam kable (500W) w starej łazience o powierzchni 7 m2 od 25 lat.
Sterownik działa od nowości, jak i czujnik w podłodze.

Ratpaw
28-04-2021, 21:48
Mam kable (500W) w starej łazience o powierzchni 7 m2 od 25 lat.
Sterownik działa od nowości, jak i czujnik w podłodze.

Kable czy maty? I jakiej firmy?

Ratpaw
28-04-2021, 22:14
Co do awaryjności - porównaj gwarancję.
Co do kosztów - kable w wylewce przy współczesnym domu ciągną w 100% prąd w taniej strefie. Do tego przy podłogówce komfort cieplny osiągasz przy niższej temperaturze powietrza niż grzejąc powietrzem. A to oznacza mniejsze straty na przenikanie i wentylację.

Znalazłem firmę, co daje 20 lat gwarancji - pytanie, czy ją honorują czy się wykręcają do samego końca.

Co do komfortu, jak pisałem, maty/folie mają służyć dogrzewaniu "na szybko". Celowo będę dostarczał ciepło przez powietrze w zbyt małej ilości, aby dogrzać podłogą. Powiedzmy, że chcę taką "bazę temperaturową" na poziomie 20C, a resztę dodać podłogowo możliwie niską temperaturą - tylko prąd i precyzyjny sterownik z wąską histerezą da mi taki komfort. Kable zatopione w betonie działałyby zbyt wolno (godziny).

PC powietrzna o bardzo małej mocy grzać mi będzie powietrze z COP 2,5 do 3 przez cały sezon grzewczy (dzięki wydajnemu GWC). Przy lżejszej zimie może się okazać, że większość na prądzie z II taryfy.

Czemu tak? A bo lubię komfort na zawołanie, a obniżanie temperatury w pokoju w domu o wielkiej akumulacji i ekstremalnie dobrze zaizolowanym i uszczelnionym jest prawie niemożliwe bez utraty energii. Mogę oczywiście dawać jakieś tam maty kapilarne nad sufitem podwieszanym, połączyć do ustrojstwo do PC itd itp, ale to cholernie podraża instalację. Podobnie klima czy chociażby zwykłe otwarcie okna - strata.

Zastanawiam się jeszcze nad ogrzewaniem podczerwienią, ale coś podejrzewam, że żeby osiągnąć komfort cieplny musiałbym grzać kilkoma płaszczyznami - czyli znów spore koszty. Nigdy nie byłem w takim domu, więc musiałbym całkowicie polegać na czyichś opiniach.

Kaizen
28-04-2021, 22:22
Co do komfortu, jak pisałem, maty/folie mają służyć dogrzewaniu "na szybko". Celowo będę dostarczał ciepło przez powietrze w zbyt małej ilości, aby dogrzać podłogą.

Nawet mata pod kaflami to stawianie sprawy na głowie. To powietrzne ogrzewanie działa szybko,

Ratpaw
28-04-2021, 22:33
Nawet mata pod kaflami to stawianie sprawy na głowie. To powietrzne ogrzewanie działa szybko,

Tyle, że powietrzne jest centralne (jedna nagrzewnica wodna z pompką za w sumie 1500 zł). Niecentralne jest drogie.

Kaizen
29-04-2021, 00:24
Tyle, że powietrzne jest centralne (jedna nagrzewnica wodna z pompką za w sumie 1500 zł). Niecentralne jest drogie.

Farelka 2kW to ze 40zł/szt.

kaszpir007
29-04-2021, 06:53
Maty i folie będą dogrzewać pomieszczenia "na szybko", ponieważ dom będzie ogrzewany głównie powietrzem..

Ogrzewanie nadmuchowe ma ten plus że szybko nagrzewa pomieszczenie i ten minus że po wyłączeniu ogrzewania temperatura bardzo szybko spada do tej sprzed załączenia ogrzewania , czyli takie ogrzewanie musi działać cały czas.
Dlatego ogrzewanie nadmuchowe jest montowane często w pomieszczeniach użytkowanych sporadycznie lub czasowo tak aby nagrzać salę na czas zajęć.
Jak ma być w domu mieszkalnym to musi działać cały czas aby mieć komfortową temperaturę.


Akumulację ciepła uzyskasz jedynie grzejąć podłogę i akumulując w niej ciepło. Czyli grzejac kablami grzewczymi lub wodną podłogówką.

Mam w domu pompę PW + podłówka , mam klimę i jak dla mnie ogrzewanie nadmuchowe to najgorszy i najmniej komfortowy sposób ogrzewania.

Ratpaw
29-04-2021, 09:03
Farelka 2kW to ze 40zł/szt.

Jasne, można też dać mały grzejniczek. Tylko, że to się wszystko plącze pod nogami albo szumi. Ale faktycznie, taką opcję biorę pod uwagę (z grzejniczkiem).

Ratpaw
29-04-2021, 09:50
Ogrzewanie nadmuchowe ma ten plus że szybko nagrzewa pomieszczenie i ten minus że po wyłączeniu ogrzewania temperatura bardzo szybko spada do tej sprzed załączenia ogrzewania , czyli takie ogrzewanie musi działać cały czas.
Dlatego ogrzewanie nadmuchowe jest montowane często w pomieszczeniach użytkowanych sporadycznie lub czasowo tak aby nagrzać salę na czas zajęć.
Jak ma być w domu mieszkalnym to musi działać cały czas aby mieć komfortową temperaturę.


Akumulację ciepła uzyskasz jedynie grzejąć podłogę i akumulując w niej ciepło. Czyli grzejac kablami grzewczymi lub wodną podłogówką.

Mam w domu pompę PW + podłówka , mam klimę i jak dla mnie ogrzewanie nadmuchowe to najgorszy i najmniej komfortowy sposób ogrzewania.

Ogrzewanie powietrzem jest tym mniej komfortowe, im dom ma większe zapotrzebowanie na ciepło. Nic dziwnego, że Ci się nie sprawdza. Tyle, że to jest wątek o trwałości elektrycznych mat i folii grzewczych, a nie o grzaniu dowolnego domu. W pasywnych domach grzeje się powietrzem - zgadnij dlaczego są one jednocześnie takie komfortowe?

cezary.pl
29-04-2021, 11:02
Kable czy maty? I jakiej firmy?

Kable. Po 25 latach nie pamiętam. O matach wtedy nikt nie słyszał.