PDA

Zobacz pełną wersję : Czym wypełnić słupki metalowe od bramy celem wzmocnienia?



kurtz
28-04-2021, 19:33
Mam zrobione słupki metalowe do bramy przesuwnej 80x80x1,5mm, tylko przy zamykaniu bramy one całe drżą, powinny być o grubości minimum 3mm, chciałbym je wzmocnić przez zazbrojenie je od środka i zalanie jakimś specjalnym betonem / żywica (cena max do 200zł, bo ceny specjalnych żywic to kosmos)?

Czy możecie polecić najlepszy preparat do ich zalania? Zwykły beton ma tendencję do skurczu i nie będzie przylegał do słupka, więc wydaje mi się, że nie spełni swojej roli zbyt dobrze.

henrykow
28-04-2021, 19:59
Od środka będzie ciężko słupki usztywnić jakimś wzmocnieniem. Beton jaki by nie był odpada. Pozostaje usztywnić je od zewnątrz np nakładka drugiego profila tak aby ciasno był spasowany ze słupkiem albo wymiana na nowy słupek o odpowiedniej grubości profila.
Na jakiej głębokości są zalane te słupki?

kurtz
29-04-2021, 09:17
Zalane są na głębokość ok.0,5metra. Wysokość 1,6metra. Usztywnienie od zewnątrz raczej odpada, to by się wiązało z wymianą na nowe.

henrykow
29-04-2021, 15:39
0,5 m to za mało osadzenie słupka do ogrodzenia a co dopiero do bramy przesuwnej.

CityMatic
29-04-2021, 19:36
Czy możecie polecić najlepszy preparat do ich zalania?
Żywica epoksydowa odlewnicza krystaliczna i piasek kwarcowy - wymieszać i wlać.
Zapewnić wibrację(np. wiertarka udarowa z kołkiem drewnianym) i ruch ubijający - (długi drut gładki sięgający do dna pustego słupka) Wlać do pełna po wyschnięciu zaślepić daszkiem.

henrykow
29-04-2021, 20:26
Tak płytkim osadzeniu słupków ( 0,5 m) to żywica raczej dużo nie pomoże. Nawet gdyby to koszt żywicy wyjdzie większy aniżeli kupno nowych porządnych słupków i porządne (głębokie) ich osadzenie.

CityMatic
29-04-2021, 20:34
Tak płytkim osadzeniu słupków ( 0,5 m) to żywica raczej dużo nie pomoże. Nawet gdyby to koszt żywicy wyjdzie większy aniżeli kupno nowych porządnych słupków i porządne (głębokie) ich osadzenie.
O kurczę - pół metra!!!
Jakoś jedynka mi umknęła - masz rację to stanowczo zbyt mało. Oko zobaczyło 1,6 a to inny wymiar

CityMatic
29-04-2021, 20:41
Zalane są na głębokość ok.0,5metra. Wysokość 1,6metra. Usztywnienie od zewnątrz raczej odpada, to by się wiązało z wymianą na nowe.
Dobrze kolega pisze - to zbyt mała głębokość posadowienia - niekoniecznie trzeba to wymieniać, ale trzeba coś z tym zrobić - wykopać rowki tak na 30-40 cm wkopać na gwiazdę na głębokość 1,40m-1,60m profile stalowe np 4x4 6x6 zalać betonem, zespawać z profilem głównym zabezpieczyć antykorozyjnie zasypać, a najlepiej zalać i zasypać.
Więcej pracy, dodatkowe koszty, ale utrzymasz sztywność i oryginalny słupek.
Może się powtórzę za wcześniejszymi odpowiedziami - wymienić na dłuższy grubościenny zrobić raz, a dobrze i zapomnieć.

kurtz
30-04-2021, 12:04
utwierdzeniem bym się nie martwił, obliczeniowo słupek wytrzymuje siłę boczna tylko 100kg, więc to jest kluczowe,
A jakiś beton niskoskurczowy + pręty zbrojeniowe

henrykow
30-04-2021, 13:24
Jak wytrzyma większa siłę boczną to puści utwierdzenie bo jest za mało wpuszczone w ziemię.
Co do betonu zalewanego do środka to nie nadaje się do tego bo zimą przy dużym mrozie rozsadzi Ci słupek.

fotohobby
30-04-2021, 14:50
Jak wytrzyma większa siłę boczną to puści utwierdzenie bo jest za mało wpuszczone w ziemię.
Co do betonu zalewanego do środka to nie nadaje się do tego bo zimą przy dużym mrozie rozsadzi Ci słupek.

Niby dlaczego ? Mam słupki z profila 2 mm kilka lat stoi i nic sie nie dzieje

A tu wypowiedź producenta słupków
https://muratordom.pl/porady-ekspertow/Czy-warto-wypelnic-betonem-slupki-ogrodzeniowe-aa-JWwy-TtbX-JPGA.html

henrykow
30-04-2021, 15:22
Niby dlaczego ? Mam słupki z profila 2 mm kilka lat stoi i nic sie nie dzieje

A tu wypowiedź producenta słupków
https://muratordom.pl/porady-ekspertow/Czy-warto-wypelnic-betonem-slupki-ogrodzeniowe-aa-JWwy-TtbX-JPGA.html

Ale że co? masz zalane betonem?
Tu bardziej chodzi o zbyt płytkie osadzenie aniżeli grubość profila.
Producenci w większości bazują na teorii a nie praktyce. Jeżeli słupek metalowy będzie zakończony korkiem to co ma się w środku dziać złego?
W starym domu zalałem profile kwadratowe betonem do których była przymocowana brama dwuskrzydłowa i furtka, po kilku latach słupki popękały na szwach więc ja nie polecając beton nie polecam z własnego doświadczenia.