PDA

Zobacz pełną wersję : Cyrkulacja cwu na dwóch piętrach



Wiktor-CK
03-05-2021, 18:56
Witam,


mam prośbę o poradę, w najbliższym czasie będę wykonywał w swoim nowobudowanym domu instalacje wod-kan.

W projekcie mam zimna i ciepła wodę na alupex Wavin, uwzględniona jest równiez cyrkulacja.

Wygląda to następująco:


Parter

- do łazienki cwu doprowadzona rurą 25, jest w niej również trójnik 25 i stąd cwu prowadzona na pietro do łazienki
- w najdalszym punkcie łazienki jest kolano cyrkulacyjne i powróct cyrkulacji fi. 16 do kotłowni.

kuchnia:
- alupex 20 i powrót cyrkulacji do kotłowni fi. 16 poprzez kolano cyrkulacyjne

pomieszczenie gospodarcze:
- alupex 20 i powrót cyrkulacji do kotłowni fi. 16

Łazienka na piętrze:

- zasilanie cwu fi. 25 jak wczesniej napisałem z trójnika 25 z łazienki na parterze, powrót cwu do kotłowni fi. 16.


w kotłowni 4 rury powrotne 16 z cyrkulacji łączą się w jedną i za nimi jest pompa cyrkulacyjna.


Czy tak jest poprawnie? Zastanawiam się czy to będzie prawidłowo działać na jednej pompie na powrocie.




Wielka prośba o poradę bo jak zacząłem czytać w internecie o cwu to już całkowicie się pogubiłem.


Pozdrawiam

CityMatic
03-05-2021, 19:06
Tak , jest poprawnie będzie działało. Chodzi aby wymusić obieg wody pomiędzy najdalszym punktem najbliżej punktu czerpanego, a zbiornikiem z CWU i z tego co napisałeś jest to spełnione.

Wiktor-CK
03-05-2021, 20:19
Dzięki za opinie,
zasadę cyrkulacji mniej więcej znam ale mam dwa rzepyślenia:

1. Łazienka na parterze fi. 25 z niej idzie na piętro do drugiej łazienki czy nie wystarczy jedna pętla cyrkulacyjna z tej na pietrze? W obecnej formie mam powrót 16 z łazienki na parterze i osobny z łazienki na piętrze.

2. Wszystkie powrotne pętle fi. 16 łączą się w kotłowni w jedną i następnie jest pompa. Każdy obieg będzie miał inne opory ze względu choćby na długość, czy pompa będzie pracowało prawidowo i we wszystkich pętlach będzie odpowiednia cyrkulacja?

CityMatic
03-05-2021, 20:50
Dzięki za opinie,
zasadę cyrkulacji mniej więcej znam ale mam dwa rzepyślenia:

1. Łazienka na parterze fi. 25 z niej idzie na piętro do drugiej łazienki czy nie wystarczy jedna pętla cyrkulacyjna z tej na pietrze? W obecnej formie mam powrót 16 z łazienki na parterze i osobny z łazienki na piętrze.

2. Wszystkie powrotne pętle fi. 16 łączą się w kotłowni w jedną i następnie jest pompa. Każdy obieg będzie miał inne opory ze względu choćby na długość, czy pompa będzie pracowało prawidowo i we wszystkich pętlach będzie odpowiednia cyrkulacja?

We wszystkich nie, bo to zależy nie tylko od średnicy ale długości obwodu, ale z chwilą poboru woda ciepła popłynie i rurą główną i cyrkulacją.

Kaizen
03-05-2021, 20:58
czy [...] we wszystkich pętlach będzie odpowiednia cyrkulacja?

Marne szanse. Chyba, że zamontujesz rozdzielacz z rotametrami i będziesz się bawił w regulację.
Można zrobić jedną pętlę - czyli po kolei wszystkie punkty połączone "magistralą" i z ostatniego powrót cyrkulacji. Jak do tego dasz na końcu czujnik temperatury, to łatwo będzie unikać zbędnego ogrzewania powrotu cyrkulacji, w sumie obieg wody (razem z powrotem cyrkulacji) pewnie będzie najkrótszy a użycie któregokolwiek punktu "odświeży" temperaturę w każdym wcześniejszym punkcie.
Można też zastosować taki patent:

https://www.youtube.com/watch?v=AQC_shrv8KA

Na pierwszy rzut oka wydaje się to drogie i niewygodne rozwiązanie - ale takie nie jest. Jak zrobisz jedną "magistralę" ciepłej wody i pompę z termostatem zamontujesz na jej końcu - to masz podobnie, jak przy jednej pętli. Ale nie potrzebujesz powrotu. A przy współczesnej elektronice sterowanie taką pompą jest proste i tanie z pomocą "inteligentnego" gniazdka.
Jak zrobisz niezależne punkty "w gwiazdę" to faktycznie, przez koszt pompy robi się to drogie rozwiązanie. Wprawdzie każdy punkt robi się niezależną, krótką nitką i pewnie straty ciepła będą mniejsze - ale przez koszt pomp nigdy takie rozwiązanie się nie zwróci.