PDA

Zobacz pełną wersję : 63m2 rekuperacja, WM czy WG ?



zibek26
06-05-2021, 09:03
Witajcie, buduję mały domek 63 m2 (haharbud) dla 2-3 osób, kuchniosalon, 2 pokoiki i łazienka (4-5 punktów) . Domek całoroczny w lesie, przy rezerwacie, ale i czasem jakiś dalszy somsiad zakopci. Nie mam żadnych kominów. Ogrzewanie prądem klima + konwektory+ może PV. Co jasne muszę mieć wentylacje i pytanie ?

- grawitacyjna - mało wydajna i do tego koszt kominki wentylacyjne+ dziury w dachu + dziury w oknach na nawietrzaki - jakoś średnio to wygląda a i 1500 pln pewnie wydam

- mechaniczna - no właśnie mogę dać czerpnie i wyrzut w ścianie szczytowej , sufit podwieszany k-g więc sam zrobię rozprowadzenie nawiewów i wywiewów gotowy zestaw z o3ozon ok 2000 + wentylatory

- a może lepiej od razu rekuperację ? Luna czy o3ozon kosztuje centrala 2500 tylko w sumie koszt wyjdzie ponad 5 000 i nie zwróci się pewnie nigdy

Co poradzicie? nie chodzi tylko o koszty, priorytet to zdrowie i uśmiech na twarzy mieszkańców i właściwe odpowietrzenie i wilgotność w domku :)

i myślę o więżbie- czy w pierwszym roku nie dać kanału na poddaszu aby troszkę poddasze wentylować - wiadomo drewno nie będzie suszone a przekroje mam ogromne tam jest 10m3
Serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie, na etapie budowy są miliony trudnych pytań.
I czy potrzebny jest projekt wentylacji mech. lub reku z pieczątkami skoro w PnB jest grawitacyjna?

cezary.pl
06-05-2021, 22:34
WM z rekuperatorem, to komfort, zwłaszcza latem gdy grawitacyjna praktycznie nie działa.

Kupiłbyś samochód bez klimatyzacji?

Expert marki Bosch
17-05-2021, 09:38
Witam,
spośród wymienionych opcji najlepszym rozwiązaniem jest rekuperacja. Odzysk ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń znacząco ogranicza straty ciepła w miesiącach zimowych. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala zapewnić odpowiedni komfort przez cały rok.
Zachęcam do zapoznania się z ofertą Bosch Termotechnika. Centrale z odzyskiem ciepła aż do 93 % z czujnikiem wilgoci z pewnością spełnią Pana oczekiwania.
Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń. Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/autoryzowani-partnerzy/dealersearch/

Pozdrawiam
----------------------------------
Konsultant Bosch Termotechnika