PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator z nagrzewnicą czy bez?



anialesz
06-05-2021, 12:36
Dzień dobry,
Czy warto montować w rekuperatorze Nibe nagrzewnicę elektryczną, w przypadku gdy ogrzewanie jest planowane na powietrznej pompie ciepła, a prąd z fotowoltaiki?
Wykonawca domu twierdzi, że nie jest to wymagane, ale nie bardzo rozumiem, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z braku nagrzewnicy.
Czy ja dobrze rozumiem, że chodzi tu tylko o koszt podgrzania zimnego powietrza w domu zassanego z zewnątrz, gdy wentylator nawiewny się zatrzyma (z powodu zbyt niskiej temp zewn)?

CityMatic
06-05-2021, 13:37
Czy ja dobrze rozumiem, że chodzi tu tylko o koszt podgrzania zimnego powietrza w domu zassanego z zewnątrz, gdy wentylator nawiewny się zatrzyma (z powodu zbyt niskiej temp zewn)?
Tak, ta nagrzewnica będzie służyła do tego, aby wentylacja nie przestała działać w przypadku wyłączenia nawiewu spowodowanego zbyt niską temperaturą i ochrona wymiennika rekuperatora.

Janekk1234
06-05-2021, 13:43
zależy też gdzie mieszkasz bo Polska ma różne strefy klimatyczne ... przy dużych mrozach reku przestaje działać u mnie w bydgoszczy tej zimy chyba ze dwa razy to sie zdarzyło. tragedii nie ma

Kaizen
06-05-2021, 14:09
Wykonawca domu twierdzi, że nie jest to wymagane, ale nie bardzo rozumiem, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z braku nagrzewnicy.

Brak nagrzewnicy wstępnej grozi zamarznięciem i zatkaniem wymiennika w największe mrozy przy ERV i w średnie mrozy bez ERV

cezary.pl
06-05-2021, 22:29
Nic nie grozi. Wymiennik zabezpieczony jest poprzez okresowe/temperaturowe wyłączenie wentylatora nawiewu.

Kaizen
06-05-2021, 22:42
Nic nie grozi. Wymiennik zabezpieczony jest poprzez okresowe/temperaturowe wyłączenie wentylatora nawiewu.

Powiesz, że to fotomontaże?



https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=452115
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=452116


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=455544

eko_zgonus
07-05-2021, 08:26
też bym montował - mam i tej zimy praktycznie reku codziennie sie podpierał nagrzewnicą, fakt, że miałem ustawione 18 stopni na nawiewie, poniżej dla mnie zbyt czuć wychładzanie

cezary.pl
07-05-2021, 08:46
@Kaizen
Nie przeczę że rekuperatory zamarzają. Może zbyt wyrafinowana elektronika im szkodzi.:)
Mój jest tylko trochę bardziej skomplikowany od konstrukcji cepa i nic nie zamarzło tej zimy.
A przy malowaniu ścian w zimie lała się z reku woda wiadrami.

Kaizen
07-05-2021, 09:10
@Kaizen
Nie przeczę że rekuperatory zamarzają. Może zbyt wyrafinowana elektronika im szkodzi.:)

Wysoka sprawność powoduje niską temperaturę wyrzutni i zamarzanIe. Jak lała Ci się woda w największe mrozy, to miałeś dodatnią temperaturę na wyrzutni - możesz się cieszyć, że zamarzanie Ci nie grozi. Albo płakać, że kWh tłumnie uciekają przez wyrzutnię nie tylko w największe mrozy.

cezary.pl
07-05-2021, 20:02
Możliwe że kW uciekają, w końcu mam tylko dwa wymienniki krzyżowe, a wiadomo że sprawnością nie grzeszą. Albo też odpowiednio zareagował układ przeciw oblodzeniu, wyłączając czasowo wentylator nawiewny.
Dokładne badanie zjawisk zachodzących w reku. będę mógł przeprowadzić dopiero zimą.

Na razie uważam że nagrzewnica jest zbędna.

pandzik
07-05-2021, 20:37
Z nagrzewnicą jest wygodnie. Całą zimę masz zachowaną pracę z bardzo dobrym odzyskiem. Sam reku spalił kilkadziesiąt kwh co jest niezauważalne.