PDA

Zobacz pełną wersję : ThesslaGreen AirPack4 czy Komfovent Domekt 300?



_Porter_
16-05-2021, 16:27
Witam,
Dostałem wycenę rekuperacji z kilkoma możliwymi rekuperatorami.
Waham się pomiędzy dwoma w/w. Ceny zbliżone, Komfovent niewiele droższy.
Który waszym zdaniem będzie lepszy?
Jak z cenami filtrów do takich rakuperatorów?

Kaizen
16-05-2021, 17:35
Z dwojga złego Domekt bo odzyskuje wprawdzie nędzne ilości ciepła, to za to odzyskuje też wilgoć.

_Porter_
16-05-2021, 18:14
Nędzne ilości ciepła??

giman
16-05-2021, 19:23
Jak ThesslaGreen bez odzysku wilgoci to wybór na Domekt.
Jakby ThesslaGreen z odzyskiem wilgoci to obojętnie, tańszy, jakkolwiek.

Co do nędzności to tylko specyficzne poczucie liczb przez Kaizena dla którego 85-90% to nędza a 95% to kosmiczna technologia.

_Porter_
16-05-2021, 20:34
też uważam że 85% procent nie jest złym wynikiem, szczególnie, że Komfovent raczej podaje rzetelne dane a z innymi producentami bywa różnie

Owczar
16-05-2021, 20:54
Sumarycznie obrotowy odzyskuje naprawdę dużo, więc tutaj zostaje kwestia odzysku wilgoci - osobiście grałbym ThesslaGreen i dokupił wymiennik entalpiczny. Chyba że Domekt wyjdzie taniej, to też będzie ok.

Kaizen
16-05-2021, 21:29
Nędzne ilości ciepła??

Do 85% wg karty technicznej.

Jak masz za oknem +5* (średnia w sezonie grzewczym jest gdzieś w tych okolicach) to przy 85% i 22* na wywiewie i 19,4* na nawiewie odzyskujesz 0,96kW @ 200m3/h.
Przy 95% (wg karty Thesslagreen) masz przy 22* na wywiewie masz na nawiewie 21,15* (większy komfort) i odzysk 1,08kW.
120W wydaje się niewiele. Ale jak pomnożysz przez 200 dni x 24h to wychodzi 576 kWh rocznie różnicy.

Więc wybierając 85% tracisz na złotówkach, tracisz na komforcie cieplnym - zyskujesz na komforcie wilgotnościowym. Persaldo pewnie wyjdziesz na plus i finansowo, i od względem komfortu jak doliczysz koszty nabycia, eksploatacji i niewygodę nawilżania przy Thessli.

Ale obydwa wybory IMO są złe. Wybierać należy między rekuperatorami z wymiennikiem przeciwprądowym ERV.

Kaizen
16-05-2021, 21:31
też uważam że 85% procent nie jest złym wynikiem, szczególnie, że Komfovent raczej podaje rzetelne dane a z innymi producentami bywa różnie

Nie ufasz producentom, ufaj niezależnym pomiarom w rzeczywistym domu:

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132730-Wykres-jak-spada-sprawno%C5%9B%C4%87-rekuperatora-bez-odzysku-wilgoci
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369974-ERV-perpetum-mobile-Czyli-ciekawostka

tomasziolkowski
29-03-2022, 08:45
Na korzyść Thessli - dużo cichszy.
Też wybieram pomiędzy dwoma powyższymi i szczerze mówiąc nie wiem co wybrać.
Odzysk wilgoci to jednak duży plus, o tłumiki zawsze można dołożyć.
Cena obu podobna.

miro_86
01-04-2022, 10:22
Mam Komfovent Domekt R450, choć już prawie kupiłem Thessle. Skłonił mnie właśnie odzysk wilgoci. REkuperator użytkuje rok. Po roku padł jeden z czujników, ale wymienili na gwarancji. Co do samej wilgoci, to żona czasem się skarży że jest za sucho w domu :) Nie wiem jak działają inne reku, ale co mnie zastanawia, smażenie ryby czuć jeszcze następnego dnia.

Owczar
01-04-2022, 16:11
Thessla z odzyskiem będzie odpowiedzią na pytanie ;)

Co do smażonej ryby, do takich zadań mam specjalny tryb. Nad płytą w ścianie wywiew, reku zmienia bilans - więcej nawiewa niż wywiewa, zwiększa ciąg i ryby nie czuć. Nawet przy wymianie 600m3 bez włączonego wyciagu nad płytą zapach z kuchni się rozchodzi. Wbrew pozorom to nie jest duża wymiana i dfuzja jest szybsza.

marcin225
01-04-2022, 17:56
Na smażenie ryby czy schabowych reku wyłączam ...

exetterenak
14-04-2022, 10:55
Mam Komfovent Domekt R450, choć już prawie kupiłem Thessle. Skłonił mnie właśnie odzysk wilgoci. REkuperator użytkuje rok. Po roku padł jeden z czujników, ale wymienili na gwarancji. Co do samej wilgoci, to żona czasem się skarży że jest za sucho w domu :) Nie wiem jak działają inne reku, ale co mnie zastanawia, smażenie ryby czuć jeszcze następnego dnia.

A jak oceniasz głośność pracy całej instalacji? Masz tłumiki na nawiewie i wywiewie? Słychać go na max obrotach?

miro_86
23-08-2022, 20:56
A jak oceniasz głośność pracy całej instalacji? Masz tłumiki na nawiewie i wywiewie? Słychać go na max obrotach?

Nie mam tłumików. Nie muszą być max obroty, wystarczy standardowy tryb a słychać szumiące powietrze (to chyba standard przy rekuperatorze). Aczkolwiek reku jest w garaż (garaż w bryle domu). W łazience, która sąsiaduje z garażem słychać pracujący wymiennik obrotowy, taki specyficzny rytmiczny dźwięk :) W pozostałych pomieszczeniach nie.

Pozdrawiam

eMdzeJ
24-08-2022, 08:14
Nie mam tłumików. Nie muszą być max obroty, wystarczy standardowy tryb a słychać szumiące powietrze (to chyba standard przy rekuperatorze).

nie jest to standard. U mnie na 100% mocy nie slychac absolutnie nic. Tylko ja mam parterówke i instalację zrobioną na spiro, duże przekroje są.

_John
24-08-2022, 10:48
Domekt nie należy do cichych urządzeń.
Ważne by zwrócić uwagę do jakiej normy odnosi się wartość dB podana w dokumentacji.

exetterenak
26-08-2022, 13:59
No dziwna sprawa wg mnie że słychać tę instalację. Nie mam jeszcze punktu odniesienia bo moja wciąż nie uruchomiona ale jednak z jakiegoś powodu te tłumiki wrzucili u mnie. Podzielę się opinią po uruchomieniu

Owczar
26-08-2022, 14:18
Niestety znajomu na halas z Domekta tez sie skarzyl.

Navy1
06-09-2022, 17:07
Nie zgodzę się z tym, że Domekt jest "głośny".
W czerwcu 2022 wymieniłem Pro-Vent Mistral 600 PRO EC (wymiennik przeciwprądowy) na Komfovent Domekt R600H (wymiennik obrotowy).
Wymieniana była tylko centrala wentylacyjna. Instalacja jest z roku budowy domu (2012), zrobiona BARDZO dobrze: rury spiro, duże przekroje, bez dodatkowych tłumików. Sam dom bez problemu spełnia obecne normy energetyczne.
Moje obserwację są takie:
- głośność na zbliżonym poziomie przy zbliżonych przepływach powietrza (nie mierzyłem w dB, to odbiór subiektywny)
- skuteczność wentylacji (na razie mogę wypowiedzieć się tylko o okresie letnim) bardzo podobna
- sterowanie bez porównania lepsze w Domekt R600H (sterownik ścienny + aplikacja)
- informacja zwrotna (temperatura nawiewy, wyciągu, RH%, itp.) bez porównania lepsze w Domekt R600H
Zwykle korzystam z przepływów rzędu 150 - 200 m3/h dla 3 osób, w programie dobowym dostosowanym do obecności w domu. Przepływy zbilansowane, nawiew trochę większy niż wywiew.
Dom jest dość duży, o kubaturze około 800 m3.
W Domekt R600H widzę w zasadzie tylko jeden minus: nie można zejść z wentylacją poniżej 140 m3/h. Można ją (programowo lub zdalnie) wyłączyć. W Pro-Vent Mistral był szerszy zakres regulacji pracy wentylatorów ale wtedy nie mierzyłem przepływów w poszczególnych pomieszczeniach.

Owczar
06-09-2022, 17:50
Jeśli domekt ma głośność na zbliżonym poziomie do mistrala sprzed ładnych kilku lat, to tym bardziej średnio świadczy o samej centrali jeśli chodzi o generowany hałas.

Navy1
06-09-2022, 18:30
Nie wiem, nie znam się.
Jestem audiofilem (trudne słowo) :-)

Owczar
06-09-2022, 20:14
Pytanie, czy podłączenie pozłacanym kablem poprawiłoby sytuację :D

A tak na poważnie, wpływ na hałas z instalacji ma wiele czynników, choć sama centrala ma dość istotne znaczenie i pod tym względem szału po prostu nie robi.

miro_86
14-10-2022, 17:16
nie jest to standard. U mnie na 100% mocy nie slychac absolutnie nic. Tylko ja mam parterówke i instalację zrobioną na spiro, duże przekroje są.

Trzeba też wziąsć pod uwagę że dla każdego w innym stopniu coś będzie głośne lub ciche. Jak wyłącze reku to w domu jest jak makiem zasiał, ale jak już się uruchomi to nie jest to dzwięk samego reku, a szumiącego powietrza. W codziennym użytkowaniu w ogóle to nie przeszkadza i nawet o tym nie myślę i wydaje mi się że z kanałów zawsze będzie słychać szum. Wkońcu powietrze jest w tłaczane i nie ma siły że nie było słyszalne.

Ja mam też antresolę i kanały "dalekiego zaięgu" (tak to się chyba nazywa) więc może dlatego słychać bardziej powietrze.

eMdzeJ
15-10-2022, 06:35
u mnie jest cisza cisza a nie trochę cisza. Nie ma różnicy pomiędzy włączonym a wyłączonym rekuperatorem.

Im większa średnica rur tym mniejsza szybkość przepływu powietrza aby go dostarczyć tyle samo. Nie ma bata żeby instalacja zrobiona na cienkich rurkach 75 była cichsza niż zrobiona na spiro. Oczywiście zakładam, że obie są zrobione najlepiej jak się da. Dodatkowo opory takich cienkich rurek wymagają pracy reku na wyższych obrotach co też zwiększa głośność.

U mnie nawet tłumików nie było i reku był podłączony na sztywno. Teraz dla wygody jak zamieniałem rekuperator podłączyłem na elastycznych, w sumie brak różnicy w domu. Na zewnątrz jest ciszej kosztem hałasu w garażu co mi nie przeszkadza.