PDA

Zobacz pełną wersję : Postanowiłem budować. Jak zacząć.



Zięciu
16-05-2021, 20:12
Witam serdecznie.
Jestem tutaj nowy chociaż kiedyś zakładałem jakiś temat.
Kupiłem działkę ok 40 KM od Warszawy o powierzchni nieco ponad 1400m2,mam 1/9 udziału w drodze w której jest wodociąg. Wodociąg jest jeszcze własnością człowieka od którego kupiłem działkę jednak mam od niego upowarznienie odnośnie przyszłego przyłącza i tutaj nasuwa się u mnie pyt nr1.

1.
Czy jeżeli mam upoważnienie dotyczące wodociągu to czy UG będzie robiło jakieś problemy jeżeli wystąpię o warunki techniczne przyszłego przyłącza? W wodociągach powiedzieli że potrzebuje mapę i szkic sytuacyjny czy jakiś tam ;p Jak to zrobić ten szkic i o co w ogóle chodzi. Czy jeżeli będę chciał zrobić sobie przyłącze to pozostali użytkownicy wodociągu muszą wyrazić na to zgodę?

2.
Działka jest wyznaczona jakimiś prętami,ale myślę że to takie doraźne wyznaczenie chociaż pewnie prawidłowe ale chcę sobie wynająć geodetę aby mi wyznaczył 4 punkty bo chcę sobię przed tym wszystkim ogrodzić tą działkę i założyć alarm. Czy ogrodzenie mogę normalnie ustawiać na samej granicy działki czy muszę zachować jakąś odległość od niej i jak wygląda sprawa z bramą,czy muszę mięć jakiś projekt w którym miejscu ma ona przebiegać z kimś to uzgadniać w jakim miejscu ma być wjazd na moją posesję?

3.
Ogólnie myślę o domu max 120m2,i będę sie starał budować metodą maksymalnie gospodarczą nawet fundamenty mogę sam wykopać szpadlem.Czy jest to możliwe abym to zrobił przy jakimś nadzorze osoby która ma o tym pojęcie aby było to zgodne z projektem? Murować też mogę razem z murarzem. Generalnie chodzi o to aby jakoś to zrobić do stanu surowego zamkniętego. Jakie są realne koszty takiego przedsięwzięcia (do stanu SZ) ?
Ile trzeba mięć mniej więcej pieniążków na start aby zacząć o tym myśleć (pomijając ogrodzenie,projekt itp)?

4.
Czy mając miesięczny przychód 4,500-5000 tyś zł które w całości mógłbym włożyć w budowę można już się za to zabierać mając na start załóżmy 50 tyś zł?

P.S zdziwiło mnie że działka staje się budowlaną z momentem budowy czy wybudowania domu. Warunki zabudowy oczywiście posiadam już na moją osobę.


Przepraszam jeżeli to kolejny temat w tym stylu ale chciałem spiąć to w jakiś jeden temat i w razie co mięć gdzie o coś podpytać i zaczerpnąć porady. Z góry ślicznie dziękuję za odpowiedzi. :)

Janekk1234
16-05-2021, 20:20
kopanie dziur szpadlem odradzam. do tego bierze się kopareczkę.

4 tys miesięcznie na budowe trochę mało. jesli taki domek w stanie deweloperskim kosztuje okolo 400tys to bedziesz 10 lat dłubał

na razie musiałbyś ogarniąć projekt, przyłącza, a to też kosztuje. generalnie bez pieniędzy może być ciężko.

Zięciu
16-05-2021, 20:29
400 tyś? No to chyba ze wszystkim bajerami. Puki co mi chodziło o stan surowy zamknięty. A na początek wystarczy mi przysłowiowa jedna izba i dach z papy oby tylko się wprowadzić.
Piszesz 4-5k to za mało to kto dzisiaj domy buduje,milionerzy sami? :)

Janekk1234
16-05-2021, 20:38
400 tyś? No to chyba ze wszystkim bajerami. Puki co mi chodziło o stan surowy zamknięty. A na początek wystarczy mi przysłowiowa jedna izba i dach z papy oby tylko się wprowadzić.
Piszesz 4-5k to za mało to kto dzisiaj domy buduje,milionerzy sami? :)

dom do wprowadzenia to teraz 500 minimum a nie żadne bajery .

masz siły to zaczynaj. lepszego momentu nie będzie ;) później będziesz coraz starszy a i sił mniej ;)

a kto się buduje ? ludzie którzy mają forsę albo małżeństwa z kredytem na 30 lat. 4 tys miesięcznie to jest nic. na samą benzyne na dojazdy wydasz część tej kwoty...

Zięciu
16-05-2021, 20:52
A jak to jest z kosztorysami Archronu ? No jakoś mi się nie chce wierzyć. Średnio mówi się plus minus 350k kosztów budowy

Arturo1972
16-05-2021, 20:58
A jak to jest z kosztorysami Archronu ? No jakoś mi się nie chce wierzyć. Średnio mówi się plus minus 350k kosztów budowy
TV kłamie,zwłaszcza ta "narodowa" :D
Chcesz poznać prawdziwe koszty to kalkulator w rękę, otwarta głowa i jedziesz.
SSZ to ok.40% kosztów budowy,10 lat temu, budując tanio ten stan u mnie kosztował ok.160tys.zl.
Przy dzisiejszych cenach pewnie by wyszło ok.220-250tys.zl.

Zięciu
16-05-2021, 21:01
Dobra a na pozostałe pytania ktoś odpowie?

Janekk1234
16-05-2021, 21:06
ad.2. ogrodzenie idzie w linii działki, nie dalej nie bliżej. a bramę robisz od strony drogi .

Zięciu
16-05-2021, 21:17
Ale trzeba gdzieś zgłaszać w którym miejscu ma być brama jak duża itp?

Janekk1234
16-05-2021, 21:29
Ale trzeba gdzieś zgłaszać w którym miejscu ma być brama jak duża itp?

później tak, w projekcie. ale jak nie ma tam żadnego konfliktu zjazdów na tej drodze to sam sobie wybierz gdzie to chcesz mieć i nie ma powodu aby tego nie zatwierdzili

jajmar
16-05-2021, 23:32
Nie buduj docelowego ogrodzenia przed budową. Masz drogę prywatna pewnie 5-6 metrów do tego nawet 5 metrowa brama to problemy w czasie budowy, ciężko wjechać z materiałem, czy betonem.

Janekk1234
17-05-2021, 06:43
Budowę ogrodzić należy. Masz raczej na myśli bramę zrobić tymczasową jakaś wielką

Nurek_
17-05-2021, 12:23
Ogrodzenie tymczasowe można ogarnąć za parę stówek - trochę stempli i siatki budowlanej. Na pewno nie zaczynałbym budowy (zwłaszcza budżetowej) od docelowego ogrodzenia.
Docelowe ogrodzenie stawiałbym nie w granicy, ale odsunąłbym się kilka centymetrów na swoją działkę. Ogrodzenie dokładnie w granicy jest wspólną własnością Twoją i sąsiada, chcesz tego?
Co do zjazdu - w mnie w gminie dali mi "warunki zjazdu z drogi publicznej". Ale jak masz drogę wewnętrzna to raczej nie potrzebujesz.

Arturo1972
17-05-2021, 12:29
Ogrodzenie tymczasowe można ogarnąć za parę stówek - trochę stempli i siatki budowlanej. Na pewno nie zaczynałbym budowy (zwłaszcza budżetowej) od docelowego ogrodzenia.

Dokładnie, siatka leśna i stemple za pół darmo:
https://m.leroymerlin.pl/ogrodzenia-i-bramy/siatki-ogrodzeniowe-i-akcesoria/siatki-ogrodzeniowe-metalowe/siatka-lesna-pleciona-1-5-x-25-m-ocynk-acelor-mittal,p404805,l3021.html?gclid=CjwKCAjwqIiFBhAHEi wANg9sziPJtcxVH_-HOugdS13WdmYLfDxUQWyFCi_-BTjIzVKmvZcK6YeY4RoCeWgQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Za pół darmo bo lyknalem ją od inwestora, który skończył budowę, podobnie było ze stemplami.
Bramę stanowił większy rozstaw między słupkami i siatka na gwoździu :D

Janekk1234
17-05-2021, 12:42
Ogrodzenie dokładnie w granicy jest wspólną własnością Twoją i sąsiada, chcesz tego?


zawsze tak jest. sugerujesz zostawić jakąś miedzę , tunel między dwoma ogrodzeniami ?

Arturo1972
17-05-2021, 12:51
zawsze tak jest. sugerujesz zostawić jakąś miedzę , tunel między dwoma ogrodzeniami ?
Nigdy nie wiadomo jakiego sąsiada się ma czy jakie stosunki sąsiedzkie będą.
Może ktoś zaskarżyć, że murki ogrodzenia są na terenie działki sąsiada.
Dlatego ja też zrobiłem ogrodzenie zaraz przed słupkami na mojej działce.
I dobrze,że tak zrobiłem bo po 6 latach przyszedł nowy sąsiad i zarzucił, że jego geodeta stwierdził, że ogrodzenie jest na paliku granicznym a jako, że byłem pewien, że nie, to kazałem mu kopać i sprawdzić.
No i znalazł ten palik za ogrodzeniem :)

Janekk1234
17-05-2021, 12:58
Nigdy nie wiadomo jakiego sąsiada się ma czy jakie stosunki sąsiedzkie będą.
Może ktoś zaskarżyć, że murki ogrodzenia są na terenie działki sąsiada.
Dlatego ja też zrobiłem ogrodzenie zaraz przed słupkami na mojej działce.
I dobrze,że tak zrobiłem bo po 6 latach przyszedł nowy sąsiad i zarzucił, że jego geodeta stwierdził, że ogrodzenie jest na paliku granicznym a jako, że byłem pewien, że nie, to kazałem mu kopać i sprawdzić.
No i znalazł ten palik za ogrodzeniem :)

no w sumie masz rację, dla bezpieczeństwa te kilka cm można się odsunąć.