PDA

Zobacz pełną wersję : Hydroizolacja a wysoki poziom wód gruntowych



kamillop
18-05-2021, 17:21
Jaką hydroizolację zastosować przy wysokim poziomie wód gruntowych?

Mój przypadek

- 20cm gleba
- 1-1,5m pospółka średnio zagęszczona wilgotna/nawodniona
- poniżej glina piaszczysta szara twardo plastyczna wilgotna
- woda pod koniec kwietnia na 60cm

Kierownik budowy mówi, że nie ma się czym martwić i dobra hydroizolacja załatwi sprawę (w sumie 3 kierowników tak mówi)
Boje się, że w momencie gdy tej wody będzie dużo jak np pod koniec kwietnia fundament będzie stał w wodzie.

W połowie maja kopany wykop pod prąd 50m od domu i na 80cm nie było wody wręcz sucho Panowie zrobili sprawnie swoją pracę.
Każdy sąsiad ma budynek na ławach.
Zastanawiam się czy w takim przypadku poziom tych wód mógł być chwilowy i w porze suchej będzie niższy co pozwoli na spokojne prace.
Z drugiej strony co jak w tym wykopie woda się pojawi i będę musiał stosować jakieś filtry czy pompy?
Wiele osób mówi mi bym się nie przejmował i że woda w wielu miejscach teraz jest wysoka.

Chciałbym poznać waszą opinie oraz rady.

Robinson74
19-05-2021, 00:06
Boje się, że w momencie gdy tej wody będzie dużo jak np pod koniec kwietnia fundament będzie stał w wodzie.
To nic nie szkodzi, jeśli będzie dobra hydroizolacja, o której mówi kierownik. Bo chyba nie ma na myśli Dysperbitu?


Z drugiej strony co jak w tym wykopie woda się pojawi i będę musiał stosować jakieś filtry czy pompy?
Kupujesz 4 pompy i w narożnikach wykopu robisz dołki o średnicy 40-50 cm i podobnej głębokości.

kamillop
19-05-2021, 10:04
Dobra izolacja czyli jaka?

Fundamenty mogą stać w wodzie powiedzmy te 2-3miesiące w roku? Jak to jest?

Lukasz11
19-05-2021, 10:47
Posadzić dom na płycie fundamentowej i podnieść poziom podłogi trochę wyżej. Tak, żeby woda została poniżej termoizolacji pod płyta. Wtedy żadne (drogie i zawodne) hydroizolacje nie są potrzebne. Trzeba sobie upraszcza, nie utrudniać życie.

pandzik
19-05-2021, 11:16
Ale to sie robi na etapie projektu. Też mam teraz wodę w najniższym narożniku na 80cm. Latem na 2m. Płyta załatwia wszystko. jak jest czas to zamieniać.

Robinson74
19-05-2021, 11:18
Dobra izolacja czyli jaka?

Fundamenty mogą stać w wodzie powiedzmy te 2-3miesiące w roku? Jak to jest?

Tak, jeśli jest SZCZELNIE zaizolowany masą renomowanego producenta.
Dobra masa to np. MB 2K.

Lukasz11
19-05-2021, 12:32
Tak, jeśli jest SZCZELNIE zaizolowany masą renomowanego producenta.
Dobra masa to np. MB 2K.

No. Ile to kosztuje?
Co w przypadku, jeśli za np 20 lat ta izolacja weźmie i nawali?

Robinson74
19-05-2021, 12:42
No. Ile to kosztuje?
Co w przypadku, jeśli za np 20 lat ta izolacja weźmie i nawali?
A jak jej nie będzie, to przynajmniej nie będzie miało co nawalić.:)

Jest niewielkie prawdopodobieństwo, że dobra hydroizolacja położona prawidłowo, czyli zgodnie z instrukcją producenta, nawali sama z siebie. Jeśli już, to pewnie ktoś ją uszkodzi mechanicznie. Wtedy należy odkopać ten fragment i naprawić.
Ja tak miałem, gdy hydraulik uszkodził hydroizolację poprzez swoje "zabawy" z rurą kanalizacyjną przechodzącą przez ścianę piwnicy.

kamillop
19-05-2021, 14:10
Ale to sie robi na etapie projektu. Też mam teraz wodę w najniższym narożniku na 80cm. Latem na 2m. Płyta załatwia wszystko. jak jest czas to zamieniać.

Mam do budowy miesiąc - boje się, że przy budowie płyty też można popełnić błędy które są na późniejszym etapie gorsze do naprawy.


Tak, jeśli jest SZCZELNIE zaizolowany masą renomowanego producenta.
Dobra masa to np. MB 2K.

Co to za masa? Możesz podlinkować lub dać nazwę?


Posadzić dom na płycie fundamentowej i podnieść poziom podłogi trochę wyżej. Tak, żeby woda została poniżej termoizolacji pod płyta. Wtedy żadne (drogie i zawodne) hydroizolacje nie są potrzebne. Trzeba sobie upraszcza, nie utrudniać życie.

I kogo się słuchać? Kierownik mówi, że spokojnie nie ma się czym przejmować i że hydroizolacja da radę.

Robinson74
19-05-2021, 14:22
Co to za masa? Możesz podlinkować lub dać nazwę?
Np. Remmers Multi Baudicht 2K (lub coś tańszego Remmersa - polecam kontakt z przedstawicielem na Twoje województwo), ale możesz coś dobrać z innej firmy, np. Schomburg, Weber ...



I kogo się słuchać?
Takich dylematów będziesz miał dużo w trakcie budowy.

kamillop
19-05-2021, 14:34
Np. Remmers Multi Baudicht 2K (lub coś tańszego Remmersa - polecam kontakt z przedstawicielem na Twoje województwo), ale możesz coś dobrać z innej firmy, np. Schomburg, Weber ...



Takich dylematów będziesz miał dużo w trakcie budowy.

ta izolacja jest w stanie utrzymać ławe która będzie zanurzona w wodzie? bo rozumiem, że nawet jak mam ta wode na 60okresowo to ten budynek będzie stał w tej wodzie. Wielu kierowników powtarza, że nie jest to problemem.

Zbudowałeś swój dom na płycie? Masz może jakieś ciekawe artykuły na ten temat odnośnie stanie domu w wodzie na ławach?

Robinson74
19-05-2021, 14:51
Tak, ja zbudowałem na płycie. Z piwnicą.
Teren gliniasty, więc po dużych opadach woda opadowa napiera na ściany dopóki nie odparuje lub nie spłynie powoli gdzieś niżej.
Izolacja MB 2K bardzo dobrze chroni ściany.
Przez całą budowę doradza mi bardzo kompetentna osoba, na podstawie otrzymanych ode mnie zdjęć i informacji.

Lukasz11
19-05-2021, 15:02
I kogo się słuchać? Kierownik mówi, że spokojnie nie ma się czym przejmować i że hydroizolacja da radę.

Ty będziesz za wszystko płacił i Ty będziesz tam mieszkał oraz Ty będziesz ponosil konsekwencje wszelkich błędów.

Owszem, da się postawić dom na ławach j zabezpieczyć przed woda. Tylko za ile?
A nie lepiej problem wody zostawić kilkanaście centymetrów niżej i postawić dom na płycie? I wtedy się nie musisz ani teraz, ani za 20 lat zastanawiać, czy fundament stoi w wodzie 0, 2, czy 8 miesiecy w roku, i czy hydroizolacja sie nie zestarzala.

pandzik
19-05-2021, 15:40
Mam do budowy miesiąc - boje się, że przy budowie płyty też można popełnić błędy które są na późniejszym etapie gorsze do naprawy.

Płyta jest bezproblemowa. Ściągasz humus, trochę podbudowy i lejesz :)

kamillop
19-05-2021, 20:18
Płyta jest bezproblemowa. Ściągasz humus, trochę podbudowy i lejesz :)

wszystko jest w budowie dla mnie proste. Jedyne co nie jest proste to to że ja tego nie tobie a ktoś. Może popełnić błąd zarówno tu i tu.

Przemawia do mnie płyta lecz boje sie że będę musiał wezystko szybko w ciągu miesiąca zmieniać. Mam pozwolenie na ławy - czy zmiana rodzaju fundamentów to projekt zamienny? Czekanie na zezwolenie ? Czy można to zrobić od ręki?

maaszak
19-05-2021, 21:22
wszystko jest w budowie dla mnie proste. Jedyne co nie jest proste to to że ja tego nie tobie a ktoś. Może popełnić błąd zarówno tu i tu.

Przemawia do mnie płyta lecz boje sie że będę musiał wezystko szybko w ciągu miesiąca zmieniać. Mam pozwolenie na ławy - czy zmiana rodzaju fundamentów to projekt zamienny? Czekanie na zezwolenie ? Czy można to zrobić od ręki?

Płyta też ma swoje wady i swoje wymagania (typu opaska przeciwwysadzinowa, itd.). Wymaga przemyślenia instalacji, technologii, to też trzeba zaprojekotować (zmiana nieistotna, nie wymaga projektu zamiennego, ale przeliczyć przez konstruktora trzeba). Masz miesiąc, to mało.

kamillop
19-05-2021, 21:29
Płyta też ma swoje wady i swoje wymagania (typu opaska przeciwwysadzinowa, itd.). Wymaga przemyślenia instalacji, technologii, to też trzeba zaprojekotować (zmiana nieistotna, nie wymaga projektu zamiennego, ale przeliczyć przez konstruktora trzeba). Masz miesiąc, to mało.

jakie są te wady i wymagania?

przemyslenie instalacji rozumiem wodnej oraz uziemienia? czy coś jeszcze? Czemu mało ? Jaki czas jest wystarczający Twoim zdaniem ? I czy jest to dobra droga czy ciężka hydroizolacja da rade?

maaszak
19-05-2021, 23:20
Wymagania jak pisałem, chociażby wykonanie opaski przeciwwysadzinowej, czyli już będą jakieś ograniczenia w zagospodarowaniu terenu tuż przy budynku... niby przy budynku i tak daje się z reguły wyłącznie jakieś kamyczki albo beton, ale mimo wszystko...
Trudniej o usuwanie awarii instalacji w płycie (m.in. kanalizacji)... niby nie powinno się zdarzyć przy poprawnym wykonaniu, ale mimo wszystko...
Warto przemyślec jakie instalacje w płycie. Czy ma to być płyta grzejna? Czy tylko konstrukcyjna a podłogówka będzie w dodatkowej wylewce na płycie? A jeśli tak to jakie ocieplenie? Ocieplenie tylko pod płytą czyli dużo XPS czy mniej XPS a więcej tańszego EPS na płycie pod wylewką? Osobiście wolałbym płytę bez termoizolacji pod spodem jako bardziej pewne oparcie, ale to hydroizolację też należaloby inaczej wykonać, itd.
Wiem ile czasu wymaga przeanalizowanie takich różnych detali przy projekcie raz (architekt czy konstruktor bardziej dbają o to by budynek się nie zawalił niż o poprawność hydro- i termo-izolacji, itp.) i przy samej budowie drugi raz (aby wykonawcy przekazać detale, których nie zawiera projekt). Często jedna drobna zmiana pociąga kolejne, nie wszystko da się od razu wychwycić.

Kirin
20-05-2021, 07:04
Mam podobnie, 2 kierowników stwierdziło, że dobra masa i nie ma problemów natomiast ta, którą ostatecznie wybrałem zaproponowała jednak rozważyć płytę. Ostatecznie wybrałem płytę bo:
- koszt ten sam co ław i dobrej hydroizolacji (robilem wyceny)
- mamy silikaty i na OZC zapotrzebowanie przy płycie z 10 cm xps zjechało o prawie 1,5kWh/rok (oczywiście to tylko wyliczenia)
Jestem świadomy minusów takich jak droższy uziom (mam wyceny na poziomie 5-6 tysięcy na gotowo) i to, że trzeba ustalić kanalizację przed budową.

kamillop
20-05-2021, 08:54
Mam podobnie, 2 kierowników stwierdziło, że dobra masa i nie ma problemów natomiast ta, którą ostatecznie wybrałem zaproponowała jednak rozważyć płytę. Ostatecznie wybrałem płytę bo:
- koszt ten sam co ław i dobrej hydroizolacji (robilem wyceny)
- mamy silikaty i na OZC zapotrzebowanie przy płycie z 10 cm xps zjechało o prawie 1,5kWh/rok (oczywiście to tylko wyliczenia)
Jestem świadomy minusów takich jak droższy uziom (mam wyceny na poziomie 5-6 tysięcy na gotowo) i to, że trzeba ustalić kanalizację przed budową.

w moim przypadku to mam ekipa na za półtora miesiąca
a Ci kierownicy rozumiem, że zapewniali Cie że nic nie powinno się stać itd?

Kirin
20-05-2021, 09:17
w moim przypadku to mam ekipa na za półtora miesiąca
a Ci kierownicy rozumiem, że zapewniali Cie że nic nie powinno się stać itd?
Coś z stylu "będzie Pan zadowolony". Jestem na coś takiego uczulony. Trzecia Pani zapytała o badania gruntu i projekt i po kilku dniach zadzwoniła i przedstawiła swoje uwagi. Nie powiedziała, że dom odpłynie ale żeby w przypadku ław przypilnować hydroizolację bo zna przypadki, że i tak wilgoć się pojawiła. Ale masz 6 tygodni, nie wiem czy znajdziesz ekipę do płyty od ręki (w jednej ofercie widziałem ekstra termin do miesiąca za sporą dopłatą). Może jak ekipa robi też płyty to wystarczy im projekt.
Ale nie namawiam na płytę, ja sam ponad miesiąc się zastanawiałem mając komfort przebierania w ofertach i szukania informacji.

kamillop
20-05-2021, 10:04
Coś z stylu "będzie Pan zadowolony". Jestem na coś takiego uczulony. Trzecia Pani zapytała o badania gruntu i projekt i po kilku dniach zadzwoniła i przedstawiła swoje uwagi. Nie powiedziała, że dom odpłynie ale żeby w przypadku ław przypilnować hydroizolację bo zna przypadki, że i tak wilgoć się pojawiła. Ale masz 6 tygodni, nie wiem czy znajdziesz ekipę do płyty od ręki (w jednej ofercie widziałem ekstra termin do miesiąca za sporą dopłatą). Może jak ekipa robi też płyty to wystarczy im projekt.
Ale nie namawiam na płytę, ja sam ponad miesiąc się zastanawiałem mając komfort przebierania w ofertach i szukania informacji.

słyszałeś o tej firmie? https://brinkmann.com.pl/technologia/

Kirin
20-05-2021, 11:00
słyszałeś o tej firmie? https://brinkmann.com.pl/technologia/
Tak. Ale nie oni nam będą robić. Firm specjalizujących się w płytach jest mnóstwo.

kamillop
20-05-2021, 11:57
Tak. Ale nie oni nam będą robić. Firm specjalizujących się w płytach jest mnóstwo.

rozmawiałem z jedną firmą i Pan powiedział że w tym roku poziom wód gruntowych jest wszędzie wysoki. Wspominał klientke która robiła rok temu badania na wiosne woda na 1m a teraz ma na 40cm z czego 70cm hummus i czekają z budową bo nie są w stanie nawet płyty zrobić a odpompowanie wody to duży koszt