PDA

Zobacz pełną wersję : Wyciszenie pionów kanalizacyjnych



Ratpaw
18-05-2021, 20:23
CZeść!

Kolega buduje piętrowy dom, w ścianach zewnętrznych ma poprowadzone rury kanalizacyjne, jednak nie wiedział, że należy dać rury wytłumione i dał zwykłe.
Rury puszczone są w pustakach wentylacyjnych. Niestety przebiegają blisko miejsc wypoczynku czy spożywania posiłków w salonie/jadalni.

Zastanawiamy się, co można zrobić zeby choć trochę wyciszyć szum spuszczanej wody :)

Póki co jego pomysły to wciskanie strzępków wełny akustycznej między rurę i pustak, ew. wsypanie trocin.

Macie jakieś lepsze pomysły?

pandzik
18-05-2021, 20:28
Musisz wyrąbać pustaki, obłożyć rury i zabudować, ale to dużo nie pomoże. Jakim cudem te rury wylądowały w jadalni i salonie? U mnie idzie w wiatrołapie, w wełnie. Troszkę słychać ale nie przeszkadza w tym miejscu.

Ratpaw
18-05-2021, 20:51
Mnie nie pytaj jakim cudem :)

A jaki materiał najbardziej nadaje się na obłożenie? Myślałem o matach butylowych w folia alu z zewnątrz, coś jak do wyciszania samochodów - nada się czy jest lepszy kandydat?

LukaszP66
18-05-2021, 21:29
Wełna o dużej gęstości.U siebie na pionach dałem isover pt80,pozostałości po izolacji stropu ,praktycznie nic nie słychać .
Nasuwa mi się jeszcze możliwość zasypania suchym piaskiem jak jest dojście od góry .

Ratpaw
18-05-2021, 22:03
Wełna o dużej gęstości.U siebie na pionach dałem isover pt80,pozostałości po izolacji stropu ,praktycznie nic nie słychać .
Nasuwa mi się jeszcze możliwość zasypania suchym piaskiem jak jest dojście od góry .

Też się zastanawiałem nad piaskiem. Pytanie, jakie częstotliwości on tłumi? Moim zdaniem najlepszy byłby materiał gęsty typu wełna plus folia alu na wierzchu, a już w ogóle w kilku warstwach. Przekazałem koledze, niech się martwi :)

Dzięki!

LukaszP66
18-05-2021, 22:18
Piasek tłumi bardzo dobrze ,już od niskich częstotliwości. Niektórzy producenci hi-end -owych kolumn głośnikowych stosują go w obudowach typu sandwich do tłumienia drgań ,radzi sobie z tym lepiej niż butyl .

Ratpaw
18-05-2021, 23:17
Znalazłem ciekawy artykuł: https://www.izolacje.com.pl/artykul/drogi-mosty/160680,materialy-ziarniste-pochlanianie-dzwieku

Wnioski z badań:

charakterystyki pochłaniania dźwięku granulatu gumowego oraz piasku kwarcowego są zbliżone kształtem do charakterystyki granulatu z wełny mineralnej. Można te materiały ziarniste zaliczyć do materiałów dźwiękochłonnych szerokopasmowych (o szerokości ponad 4 oktawy), przy czym granulat gumowy ma właściwości pochłaniania dźwięku prawie identyczne jak granulat z wełny mineralnej. Piasek kwarcowy charakteryzuje się znacznie mniejszym pochłanianiem od granulatu gumowego w zakresie częstotliwości 500–2500 Hz. Natomiast w zakresie częstotliwości niskich, poniżej 315 Hz, pochłanianie dźwięku przez piasek jest lepsze niż przez granulat gumowy


Z przeprowadzonych badań wynika, że ze względu na pasmo częstotliwości, w którym występuje największe pochłanianie dźwięku, materiały ziarniste można podzielić na wąsko- i szerokopasmowe. Do pierwszej grupy można zaliczyć granulaty z polipropylenu, keramzytu i styropianu. Do drugiej – granulat gumowy i piasek kwarcowy, podobnie jak w przypadku granulatu z wełny mineralnej.


Piasek kwarcowy ma szczególne zastosowanie jako rdzeń dźwiękochłonny w przegrodach dźwiękoizolacyjnych zabezpieczeń ograniczających źródła hałasu o bardzo wysokiej aktywności akustycznej.

Teraz pytanie: jak szumi woda w kanalizie? Powyżej 500 Hz czy poniżej leży większość energii akustycznej?

Robinson74
18-05-2021, 23:51
A jaki materiał najbardziej nadaje się na obłożenie?

Tubolit AR Fonoblok / Fonowave

gnago
19-05-2021, 04:22
Niech zasypie perlitem

swierol
19-05-2021, 08:51
Tubolit AR Fonoblok / Fonowave

To jest akurat gorsze od tych niebieskich czy czerwonych otulin. Można by zastosować otulinę kauczukową ale teraz jest to nie wykonalne. Piasek? A i owszem.

Ratpaw
19-05-2021, 23:07
To jest akurat gorsze od tych niebieskich czy czerwonych otulin. Można by zastosować otulinę kauczukową ale teraz jest to nie wykonalne. Piasek? A i owszem.

Kolega jednak rozpruje pustaki, zmieni rurę na akustyczną i dodatkowo zaizoluje gęstą wełną prasowaną z otuliną aluminiową.

Tomek W
27-05-2021, 08:49
Jezeli nie macie możliwości założenia otuliny to rozwazył bym wdmuchanie granulatu skalnego w pustaki i maksymalnie ubić granulat. Wełna nadmuchiwana powinna przyczynić się do zmniejszenia poziomu hałasu. Zerknij na granrock super . Myślę że warto rozwazyć