PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór rekuperatora Aeris Next, Ventilus, Nibe



Pandar3k
21-05-2021, 09:03
Mam praktycznie skończony dom parterowy, zrobioną instalację rekuperacji i stoję przed wyborem rekuperatora. Powierzchnia ogrzewana i wentylowana po podłodze to 180 m2, ale część dzienna ma wysokość prawie 3m Bilans przepływów to 360m3/h. Najdłuższe kanały wentylacyjne od rozdzielacza mają około 14m. Instalator proponuje 2 urządzenia: AERISnext 450 wydajność 450m3/h przy 200Pa, Ventilus 390 450m3/h przy 100Pa. Z innego źródła mogę kupić jeszcze Nibe ERS-500 410m3/h przy wartości odniesienia różnicy ciśnień 50Pa. Ventilus jest 20% tańszy od Aerisa. Nibe jest 35% tańszy. Zaletą Nibe jest sterowanie ze sterownika pompy ciepła. Czy polecacie którąś z przedstawionych opcji czy proponujecie coś innego?

giman
21-05-2021, 10:27
Mam praktycznie skończony dom parterowy, zrobioną instalację rekuperacji i stoję przed wyborem rekuperatora. Powierzchnia ogrzewana i wentylowana po podłodze to 180 m2, ale część dzienna ma wysokość prawie 3m Bilans przepływów to 360m3/h.
Wentylację robi się dla ludzi i źródeł wilgoci a nie dla metrów kwadratowych. Podałes informacje mało istotne a zabrakło istotnych - ile ludzi, ile łazienek, czy w kuchni pochłaniacz czy wyciąg, itp. Nie żeby to drastycznie zmieniło wybór, ale warto być świadomym po co to jest :)


Czy polecacie którąś z przedstawionych opcji czy proponujecie coś innego?
Z grubsza obojętnie byleby z odzyskiem wilgoci.

Pandar3k
21-05-2021, 10:48
Dzięki za odpowiedź. 4 osoby 2 łazienki i pralnia. W kuchni zrobiłem komin i chyba będę z niego korzystał.

giman
21-05-2021, 10:59
Co prawda instalację masz już wykonaną, ale sprawdź czy nie zrobiono ci typowego (masowego) błędu projektowego i rur do sypialni dwóch dorosłych ludzi dali tyle samo co do pokojów dzieci.
Jeżeli pralnia będzie miałą wieszaki z tradycyjnie szuszonym praniem to wyciąg tyle ile w łazienkach (nic mniej) jak wszystko do suszarki mechanicznej to może być mniejszy wyciąg.
A co do centrali sprawdź, która jest z odzyskiem wilgoci, bez tego to będą wyrzucone pieniądze.