PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie okapu w kuchni



Stettiner
22-05-2021, 11:47
Dzień dobry,
mieszkam w 3-kondygnacyjnej kamienicy na 3p. W kuchni posiadam wentylację grawitacyjną w kominie, która łączy 4 mieszkania.

W kuchni umiejscowowiony jest piec gazowy z zamkniętą komorą spalania (woda+ogrzewanie) oraz doatkowy własny kanał wentylacji grawitacyjnej poprowadzony rurą przez dach.

Mam olbrzymi problem ze smordem od sąsiada, który wlatuje do mojego mieszkania ze wspólnej wentylacji.

Czy w takiej konfiguracji jak wyżej mogę podłączyć wyciąg kominowy do kanału w kominie? Czy wymaga on podłączenia wywiewu wraz z kratką z dodatkową wentylacją?

Tolo74
22-05-2021, 15:51
Ten zapaszek od sąsiada prawdopodobnie wpada wspólnym kanałem wentylacyjnym i spowodowany może być pracującym u niego wyciągiem kuchennym?
Jeżeli tak -to trzeba zakupić dobrej jakości zawór zwrotny i szczelnie go zamocować, wtedy zapachu nie powinno być albo będzie on znikomy.

gnago
22-05-2021, 20:56
To sprawa dla kominiarza w jednym kanale nie powinno być podłączonych dwóch lokali. No chyba że się coś zmieniło . Ale wątpię

Robinson74
23-05-2021, 00:12
W wielu starych budynkach są wspólne kanały.
Wtedy nie można mieć wentylatorów w okapach.

Lew2
23-05-2021, 07:51
To sprawa dla kominiarza w jednym kanale nie powinno być podłączonych dwóch lokali. No chyba że się coś zmieniło . Ale wątpię
Zmieniło się w ubiegłym wieku. Przepis zabraniający łączenia kanałów wentylacji grawitacyjnej wszedł w latach 90-tych. Bloki z PRLu mają wspólne kanały wentylacyjne i to jest jedna z głównych wad tych budynków.

Warunki Techniczne:
§ 141 Zabrania się stosowania:
2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej;

Z którego roku jest budynek?

Stettiner
23-05-2021, 10:47
To kamienica na starym mieście z 1920 roku. Mamy jeden przewód wentylacyjny w pionie na 4 mieszkania.