PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana gliny oraz posadowienie wyżej ław



sznajder91
23-05-2021, 10:19
Cześć,
w lipcu chciałbym ruszyć z budową domu. Niestety pomiędy 0,5m a 1,2m poniżej poziomu gruntu mam glinę o współczynniku Il = 0,33. W projekcie zalecają żeby nie było więcej niż 0,25. Badanie gruntu robił jeden geolog i napisał w opinii że glina ta jest plastyczna, ale może stanowić grunt pod bezpośrednie posadowienie budynku. Skonsultowałem się z jeszcze jednym geologiem i on powiedział, że najdroższe ale też najlepsze rozwiązanie to wybranie całej gliny z wykopu i zasypanie tego piaskiem lub pospółką i utwardzenie.
Firma budowlana z której usług chcę skorzystać proponuje by w ogóle gliny nie wybierać tylko ławy wylać bezpośrednio w glinie. Po przeczytaniu mnóstwa dyskusji w internecie wolałbym nie budować się na glinie.
Pod warstwą gliny jest pospółka.
Moje pytania do Was brzmią:
1. Czy wymiana gliny na piasek lub pospółkę i ich utwardzenie jest poprawnym rozwiązaniem? Będzie można spać spokojnie jak się na czymś takim posadowi ławy fundamentowe?
2. Głębokość przemarzania gruntu to 0,8 m, ze względu na wysoki poziom wody na wiosnę myślałem by ławy posadowić 20 cm wyżej i obsypać dom humusem tak aby zachować te 80 cm. Czy to rozwiązanie również jest poprawne czy wiąże się to z nieprzyjemnymi konsekwencjami? Wiem, że będę miał wyżej grunt niż sąsiad, wiem że "zero" wyznacza geodeta i nie powinno się tego robić. Pytam o sprawy stricte techniczne.
Z góry dziękuję za odpowiedzi, oczywiśćie będę również konsultował się z konstruktorem ale chciałem poczytać o waszych doświadczeniach.
Załączam rysunki poglądowe.
Pozdrawiam
456680
456681

CityMatic
23-05-2021, 10:32
A nie lepiej byłoby przeliczyć i wybudować dom na płycie fundamentowej zamiast tradycyjnie?

Tolo74
24-05-2021, 19:36
A nie lepiej byłoby przeliczyć i wybudować dom na płycie fundamentowej zamiast tradycyjnie?
Albo poszerzyć proporcjonalnie ławy fundamentowe i dołożyć zbrojenie poprzeczne. Zasypywanie piaskiem -to chyba nie jest dobry pomysł. Musiałby to być zrobione perfekcyjnie. Warto zrobić dwa wykopy po przekątnej obok planowanego domu na 2m głebokie i na oczy zobaczysz jak to wygląda, zaproszisz kierownika o wizję o jego zdanie a potem przeliczysz koszty i możliwości.

nalog
27-05-2021, 21:28
Glina IL = 0,33 to zdecydowanie nie są złe warunki do posadowienia bezpośredniego.

sznajder91
07-06-2021, 08:55
No co człowiek to opinia. Budowlańcy mówią że wszyscy budują się na glinie. Tutaj no forum można znowu znaleźć kilka wątków gdzie ludziom osiadały ławy albo podłoga bo glina była plastyczna.
Owszem koszt wymiany całej gliny będzie spory, ale może mniejsze będzie ryzyko nierównego osiadania budynku. Konsultowałem się z dwoma konstruktorami we Wrocławiu i obaj stwierdzili że nie należy na glinie nic budować, poszerzenie ław nic nie da bo podłoga jest i tak na gruncie wtedy. Aktualnie mam w projekcie ławy 60 cm i według architekta są i tak przewymiarowane jak na ten typ domu.

giman
07-06-2021, 09:40
Aktualnie mam w projekcie ławy 60 cm i według architekta są i tak przewymiarowane jak na ten typ domu.
Spytaj się o to konstruktora a nie tego "architekta".
Ławy 60cm to "domyślne" w każdym gotowym projekcie, potem w trakcie adaptacji konstruktor je zostawia albo powiększa w zależności od warunków.

A dlaczego nie rozważasz płyty?