PDA

Zobacz pełną wersję : Woda - po zagotowaniu to biały płyn.



Taj
29-05-2021, 19:49
Witajcie,

po zagotowaniu wody w czajniku elektrycznym i przelaniu do szklanki woda nie jest przezroczysta tylko to biały płyn. Nie wiem co to jest. W załączeniu zdjęcie.

Po przeczyszczeniu czajnika woda jest bardziej przezroczysta. Unosi się jedynie wiele małych drobinek.
Jednak po dwóch dniach woda znów jest matowa.

Jaka może być tego przyczyna?
Czy to kwestia "twardej" wody, rur, oczyszczania kanalizacji w mieście? Gdzie to zgłosić? Co z tym zrobić?

Bertha
29-05-2021, 20:44
Cóś wincyj? Miasto, stary czy nowy budynek, coś było grzebane w rurach? Kanalizacja na pewno do tego nic nie ma. Nie ta strona obiegu wody.

henrykow
29-05-2021, 22:34
Witajcie,

po zagotowaniu wody w czajniku elektrycznym i przelaniu do szklanki woda nie jest przezroczysta tylko to biały płyn. Nie wiem co to jest. W załączeniu zdjęcie.

Po przeczyszczeniu czajnika woda jest bardziej przezroczysta. Unosi się jedynie wiele małych drobinek.
Jednak po dwóch dniach woda znów jest matowa.

Jaka może być tego przyczyna?
Czy to kwestia "twardej" wody, rur, oczyszczania kanalizacji w mieście? Gdzie to zgłosić? Co z tym zrobić?

Może to być wina czajnika, po zastosowaniu jakiegoś odkamieniacza zaszła jakaś reakcja. próbowałeś z inna woda albo w innym czajniku przegotować ta wodę?
Czajnik ma grzałkę spiralę czy wbudowana w dno czajnika?

Taj
30-05-2021, 01:00
W mieście na innej dzielnicy to nie występuje.
Nie wiem jak u sąsiadów.
Budynek stary, ale też nie starodawna kamienica.
Z mojej strony nic nie było grzebane w rurach, nie wiem czy nie grzebali ze spółdzielni, etc.

Jest stosowana soda i kwasek cytrynowy do odkamieniania.
Grzałka wbudowana jest w dno czajnika.
Przegotowałem wodę na kuchence w garnku - efekt podobny, choć jest trochę lepiej.

Bertha
30-05-2021, 01:34
Tydzień czy miesiąc wcześniej nie było takiego zjawiska?

Taj
30-05-2021, 01:37
Trudno powiedzieć. Nie przyglądałem się temu. Jednak wydaje mi się, że jest od dłuższego czasu. Na pewno ponad miesiąc.

henrykow
30-05-2021, 07:33
W takim razie powinieneś zgłosić to do SANEPID-u..

qbek17
30-05-2021, 12:02
Czy woda się klaruje po odstawieniu na chwilę?
Robi się osad na dnie?

gawek
04-06-2021, 20:29
miałem podobny problem. Zgłaszałem do wodociągów, to mnie zbywali że wszystkie badania są ok i coś u mnie może być z rurami. Założyłem filtry i problem zniknął, ale musze wymieniać co 2 tygodnie bo jest szlam. Także filtry to jakieś rozwiązanie, ale kosztowne i upierdliwe.

gnago
05-06-2021, 20:13
Próbka wody do sanepidu . A propos widziałęm jak w poniemiecką rurę wwiercali rurę z tworzywa . Ta żeliwna poniemiecka to cała średnica była w kamieniu z początkowej średnicy czynna była może 4%. Może gdzieś w okolicy wymieniali ,była awaria i osady ruszono

Taj
13-12-2021, 21:46
miałem podobny problem. Zgłaszałem do wodociągów, to mnie zbywali że wszystkie badania są ok i coś u mnie może być z rurami. Założyłem filtry i problem zniknął, ale musze wymieniać co 2 tygodnie bo jest szlam. Także filtry to jakieś rozwiązanie, ale kosztowne i upierdliwe.

Po założeniu filtra woda jest ok, ale otrzymałem odpowiedź od Miejskich Wodociągów:

W związku z otrzymaniem informacji o złej jakości wody pracownicy laboratorium dokonali kontroli jakości wody. Analiza fizyko – chemiczna próbek wody z lokali nie wykazała przekroczeń dopuszczalnych wartości analizowanych parametrów. Z wywiadu z osobą zgłaszającą problem ustalono, iż próbki wody z załączonych przez klienta zdjęć to woda po przegotowaniu. Efekt matowej i mętnej wody jest naturalnym stanem wody poddanej obróbce termicznej (gotowanie), w trakcie której w wyniku odgazowania dwutlenku węgla wytrąca się węglan wapnia stanowiący twardość wody, i jednocześnie jego osad unosi się w toni wodnej.

Tylko, że jakoś gdy woda jest przefiltrowana to nic po przegotowaniu się z nią nie dzieje. Również kiedyś się nic nie działo. Wodociągi zepchnęły temat? Mam dalej drążyć sprawę? Co radzicie?

KLARSAN
14-12-2021, 09:28
Po założeniu filtra woda jest ok, ale otrzymałem odpowiedź od Miejskich Wodociągów:

W związku z otrzymaniem informacji o złej jakości wody pracownicy laboratorium dokonali kontroli jakości wody. Analiza fizyko – chemiczna próbek wody z lokali nie wykazała przekroczeń dopuszczalnych wartości analizowanych parametrów. Z wywiadu z osobą zgłaszającą problem ustalono, iż próbki wody z załączonych przez klienta zdjęć to woda po przegotowaniu. Efekt matowej i mętnej wody jest naturalnym stanem wody poddanej obróbce termicznej (gotowanie), w trakcie której w wyniku odgazowania dwutlenku węgla wytrąca się węglan wapnia stanowiący twardość wody, i jednocześnie jego osad unosi się w toni wodnej.

Tylko, że jakoś gdy woda jest przefiltrowana to nic po przegotowaniu się z nią nie dzieje. Również kiedyś się nic nie działo. Wodociągi zepchnęły temat? Mam dalej drążyć sprawę? Co radzicie?

Proponujemy zbadać wodę pobraną bezpośrednio z kranu, jeśli masz wątpliwości co do jej jakości.

Jeśli woda przefiltrowana (np. przez dzbanek ze standardowym wkładem) wygląda lepiej, niż surowa po przegotowaniu, to jest to rzeczywiście problem z wysoką twardością.

https://youtu.be/otVBJNMDv30