PDA

Zobacz pełną wersję : Centrala deszczowa lub inna opcja nawadniania wodą deszczową i/lub wodociągową



a.starczewski
03-06-2021, 21:38
Cześć,
Zamierzam ze względów ekologicznych podlewać ogród deszczówką. Zamówiłem zbiornik podziemny na deszczówkę 2000l, wiem że taka ilość wody nie wystarczy, więc będę zmuszony korzystać czasami z wody wodociągowej.

Czy dysponuje ktoś jakimś projektem/schematem rozwiązania centrali deszczowej, najchętniej kompatybilnym ze starowaniem smartfonem np. z Supla?
Jeśli tak, to byłbym bardzo rad, gdyby się podzielił swoim pomysłem.

Szukałem rozwiązania, i wydaje mi się, że rozwiązanie jest zastosowanie centrali deszczowej. Chyba, że przekombinowuję i można to zrobić jakoś prościej?

Najtańsze na rynku rozwiązania central bazują na następujących elementach:

Sterowniku IBO PC-10P
Pompa odśrodkowa PMC 1500 INOX 230V IBO
Zawór trójdrogowy z siłownikiem
Wyłącznik pływakowy

Wszystkie wymienione elementy kosztują jedynie ułamek ceny dostępnych na rynku rozwiązań. Te centrale, które znalazłem kosztują 3500-5000 zł, co czyni to rozwiązanie przy moich potrzebach oceniam jako nieopłacalne przedsięwzięcie - wolę ręcznie przełączać zawór pomiędzy wodą deszczową a wodociągową.

Pozrawiam
Olek

Arturo1972
04-06-2021, 00:03
Mój Mauser 1000l kosztował 150zl,pompka tzw "ruska" drugie 150zl,podłączenie rynien do tego jakieś 100zl.
Podłączenie, złączki do tego ok.50zl.
A tak to wyglądało przed zasypaniem:
456899
A ruska pompa to taka:
https://allegro.pl/oferta/pompa-ruska-350w-do-czystej-i-brudnej-wody-10687186537?offerId=10687186537&inventoryUnitId=t5uzMl4LodEe334J6xIarg&adGroupId=ZmJlNmQ1NDUtNjBmZi00OTVmLTg1ZmEtMDQ5NWMx OWQ2N2ZjAA&campaignId=MmM0YTFhYTktNjk2Ni00ZGZlLTlkMTQtYWM0NmJ hZTBiYmM2AA&sig=d9180246dfbbd5c65407fc64ec6313a4&utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=ads&gclid=Cj0KCQjw--GFBhDeARIsACH_kdY2oDez9dMi0jylwdLDd_4RNpQNq7BTEDw8 i1E6EpFwp4GTJpYW_RcaApehEALw_wcB

Ale mam dwie ręce, lewą i prawą,żeby to uruchomić i podlewać ręcznie.
Ty rozumiem jesteś inwalidą i nie masz takiej możliwości ?

a.starczewski
04-06-2021, 07:51
Hej,

Do rozprowadzenia nawadniania po ogrodzie zamierzam użyć tych samych węży, dla deszczówki i wody wodociągowej.

Nadal jednak nie wiem jak zautomatyzować lub chociażby ułatwić sobie przełączanie między obydwoma żródłami zasilania w wodę.

Może komuś się to przyda, poszperałem trochę w Internecie i wydaje mi się, że można zastosować również tańsze elementy, polskiego producenta:
Sterownik np. Omnigena BRIO SK-21
Pompa WZ 750 Omnigena
Pływakowy sterownik Omnigena 15m podwójnego działania
Zawór ANTYSKAŻENIOWY Zwrotny 1" do wody

Pozdrawiam
Olek

gnago
05-06-2021, 20:47
Nie prościej jesienią wymieszać ziemię z aquagelem . Ten napęcznieje wodą i będzie stanowił rezerwuar wody dla roślin sadzonych sianych wiosną

CityMatic
06-06-2021, 12:50
Nie prościej jesienią wymieszać ziemię z aquagelem . Ten napęcznieje wodą i będzie stanowił rezerwuar wody dla roślin sadzonych sianych wiosną
:rotfl:
Mocne - ale pomysłowe

a.starczewski
07-06-2021, 11:25
@ganago Powiedz to moim tujom, żeby pobierały wodę przez całe lato z aquagelu.

Rozumiem, ze jest wiele możliwych rozwiązań. Jaki kierunek wydaje sie najsensowniejszy?
Pytam, po to by wyeliminować jak najwięcej błędów na etapie implementacji nawadniania.

CityMatic
07-06-2021, 12:28
Trudno jest napisać dokładniej , jak już sam coś wymyśliłeś.
Wiadomo różne systemy generują rożne problemy - samo sterowanie wydaje się proste tylko mogą pojawić się wady natury technicznej - zbyt duże ciśnienie z pompy - albo uszkodzi pompę, albo zraszacze. Ogólnie stosuje się przeponowe naczynia hydroforowe - ale to można pominąć.

System zabezpieczenia pracy pompy na sucho - czy to będzie pływak taki jak zamieściłeś czy włącznik pływakowy
456987
Wtedy np taki pływaczek steruje stycznikiem zasilania pompy którego zasilanie cewki jest zarazem blokadą na "suchy bieg" dla pompy i przełączenie na zasilanie elektrozaworu zasilania woda z sieci.:rolleyes:
456988
456989
Wtedy już zaprogramowanie dowolnego on/off (radiowego, wifi, czy lan) nie stanowi problemu.
Ważne jest jedno, należy zabezpieczyć się przed ewentualnym pomieszaniem wody, i zanieczyszczeniem przez wodę opadową dysz spryskiwaczy(stąd filtry)
Dalsze sterowania np obwodami poszczególny sekcji też przez zmyślny sterownik czy programator.
W przyzwoitych pieniądzach da się to ogarnąć.

a.starczewski
07-06-2021, 20:08
Dziękuję @CityMatic o to właśnie mi chodziło, czyli jak rozumiem pływak zarazem wyłącza pompę i uruchamia elektrozawór, który przełącza na zasilanie z sieci wodociągowej.

Teraz pytanie do forumowiczów, czy zna ktoś jakiś elektrozawór + sterowanie, które w ławy sposób można byłoby sterować pływakiem?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie.
Olek