PDA

Zobacz pełną wersję : Wychładzanie domu w nocy poprzez rekuperację



Tanarro
09-06-2021, 09:13
Witam ;)
Jak wiecie zrobiło się nieco cieplej. Nareszcie. W domu w dzień mam temp. 25-26 stopni. Nie jest źle ale fajnie byłoby to zrzucić na noc.
Mam rekuperację, 650 zmniejszoną mocą do 550. Standardowo chodzi mi na trybie 1, w nocy na Away i to w zupełności wystarcza.
Brak klimatyzacji.

Dzisiaj w nocy było 18-17 stopni temp. zewnętrznej. Reku więc na bajpasie, sezon chłodzenia, tryb temp. zimny.
22:00 - 25,0 stopni w domu, wilgotność 53, ciśnienie 98kPa
Reku cały czas na dwójce.
02:00 - 24,7 stopni w domu, wilgotność 51, ciśnienie 98kPa
Czyli przez 4h mocnego nawiewu temp. w domu spadła o 0,3 C.
Przełączyłem na jedynkę aby nie buczało.
06:00 - 24,6 stopni w domu, wilgotność 51, ciśnienie 98kPa

Tak powinno być?

pandzik
09-06-2021, 09:15
Nie ma szans na schłodzenie domu reku. Otwórz okna. Przeciąg pomaga. :)

Tanarro
09-06-2021, 10:03
Rozumiem. Zdziwił mnie jednak, aż tak niski spadek temp. Na chłopski rozum gdy do domu pompowane jest powietrze o kilka stopni niższe to powinno mieć to jakiś wpływ...

giman
09-06-2021, 10:18
Jak wiecie zrobiło się nieco cieplej. Nareszcie. W domu w dzień mam temp. 25-26 stopni.
Bardzo wysoka temperatura a dopiero ciepła wiosna do lata daleko.
Może lepiej jakieś rolety i inne takie. Jak nie masz klimy to walczysz z niedopuszczeniem ciepła a nie próbami schłodzenia.
Wieczorem solidny przeciąg na chwilę lub reku na maxa na 10 chwil. Wybieraj :) Niewiele realnie ochłodzi ale da chwilowy efekt wytchnienia.


powinno mieć to jakiś wpływ...
I ma. Ale to powietrze ma dużo "do roboty" rozgrzane ściany, podłogi, powietrze. Sił mu brak.

Tanarro
09-06-2021, 10:31
Ok. Dzisiaj w nocy ma być 11 stopni - sprawdzę czy uda mi się na trójce coś powalczyć. Wiecie może czy sprawdzi się w takiej sytuacji gruntowy wymiennik ciepła? Czy odejmie mi 2, 3 stopnie? Czy wpływ raczej mikroskopijny?

pandzik
09-06-2021, 10:43
Rozumiem. Zdziwił mnie jednak, aż tak niski spadek temp. Na chłopski rozum gdy do domu pompowane jest powietrze o kilka stopni niższe to powinno mieć to jakiś wpływ...

Tak, ale dom masz nagrzany. To powietrze musi schłodzić sprzęty, ściany... To za mała różnica temperatury. :) U mnie, mimo że nie mam poddasza , góra jest cieplejsza niż dół. Szczególnie w nocy to czuć przy otwartych oknach.

CityMatic
09-06-2021, 10:49
Ok. Dzisiaj w nocy ma być 11 stopni - sprawdzę czy uda mi się na trójce coś powalczyć. Wiecie może czy sprawdzi się w takiej sytuacji gruntowy wymiennik ciepła? Czy odejmie mi 2, 3 stopnie? Czy wpływ raczej mikroskopijny?
Sprawdzi się GWC, ale tak do temperatury wewnętrznej 21 -22 *C - można tak ustawić wydajność, aby przez ok 7 dni utrzymać taką temperaturę. Później regeneracja złoża - możliwości spadają i temperatura wzrasta. Dlatego zrobiłem sobie przełącznik - sterownik który wykrywa różnice temperatury na zewnątrz i za GWC gdy różnica jest niewielka powietrze pobierane jest spoza GWC. Dodatkowo zamontowałem klimatyzację w centralnym miejscu która schładza dom.

agb
09-06-2021, 10:51
25-26C przy takiej pogodzie to jest dramat. Ciekawe co będzie jak przejdzie lato? Rekuperator sobie z tym nie poradzi na pewno.

fotohobby
09-06-2021, 15:07
Rozumiem. Zdziwił mnie jednak, aż tak niski spadek temp. Na chłopski rozum gdy do domu pompowane jest powietrze o kilka stopni niższe to powinno mieć to jakiś wpływ...

To powietrze przenosi za mało energii, a ściany, wyposażenie akumuluje dużo ciepła

Kaizen
09-06-2021, 15:27
06:00 - 24,6 stopni w domu, wilgotność 51, ciśnienie 98kPa

Tak powinno być?

Zdecydowanie masz rozszczelnioną stację kosmiczną, skoro cisnienie to tylko 98kPa. Musisz być botem, że jesteś w tanie pisać.

Co do "Away" - zazwyczaj w nocy potrzebne są wyższe obroty:
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132565-Troch%C4%99-o-regulacji-wentylacji-cz-1
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132568-Troch%C4%99-o-regulacji-wentylacji-cz-2

Co do wychładzania - otwierasz (ręcznie lub automatycznie) bypass? Jaka jest wtedy temperatura na zewnątrz? Jak niższa i generująca obciążenie większe, niż zyski bytowe w nocy, to fizyki nie oszukasz - temperatura musi spadać (pytanie, czy mierzalnie).

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132528-Ch%C5%82odzenie-bypassem

Tanarro
09-06-2021, 15:59
Zdecydowanie masz rozszczelnioną stację kosmiczną, skoro cisnienie to tylko 98kPa. Musisz być botem, że jesteś w tanie pisać.

Co do "Away" - zazwyczaj w nocy potrzebne są wyższe obroty:
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132565-Troch%C4%99-o-regulacji-wentylacji-cz-1
https://forum.muratordom.pl/entry.php?132568-Troch%C4%99-o-regulacji-wentylacji-cz-2

Co do wychładzania - otwierasz (ręcznie lub automatycznie) bypass? Jaka jest wtedy temperatura na zewnątrz? Jak niższa i generująca obciążenie większe, niż zyski bytowe w nocy, to fizyki nie oszukasz - temperatura musi spadać (pytanie, czy mierzalnie).

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132528-Ch%C5%82odzenie-bypassem

Napisałem kPa, a nie hPa.
Przy trybie Away ilość dwutlenku węgla w nocy mam na poziomie około 550ppm. W dzień mam na jedynce i jest 550-600ppm.
Bypass mam otwarty z automatu przy temperaturze poniżej 21 stopni.

Dzisiaj ma być 11 stopni w nocy, przełączę na trójkę - sprawdzę co się stanie. ;) W razie czego mam miejsce na klimę naścienną i przygotowaną instalację pod gruntowy wymiennik (już położone też 200m rur). Skopiuję rozwiązanie od CityMatic. ;)

Owczar
09-06-2021, 16:31
Nawet z gwc będzie ciężko, to są przenoszone tak małe moce, że nie odczujesz tego za bardzo jeśli nie ograniczysz zysków.

U mnie od kilku dni już chlodze trzymając temperaturę w okolicy 23.5. bez rolet miałbym już dawno 26 stopni.

Pompując 140m3/h i chłodząc do 13 stopni osiągam moc chłodnicza w okolicy 0.4-0.6 - tyle co nic. Bez chłodzenia pasywnego i refleksoli dawno bym się gotował.

Tanarro
09-06-2021, 16:54
Pompując 140m3/h i chłodząc do 13 stopni osiągam moc chłodnicza w okolicy 0.4-0.6 - tyle co nic. Bez chłodzenia pasywnego i refleksoli dawno bym się gotował.

U mnie na trójce pompuje około 560m3/h stąd pomysł żeby sprawdzić co się wydarzy.

Arturo1972
09-06-2021, 17:01
U mnie na trójce pompuje około 560m3/h stąd pomysł żeby sprawdzić co się wydarzy.
Za dużo też się nie wydarzy.
Nie dmuchasz do jednego pomieszczenia z taką wydajności także zapomnij o cudach.

Tanarro
09-06-2021, 17:09
Rozumiem. Czysta ciekawość po prostu. Rozwiązanie z klimą na salon i gruntowym wymiennikiem to raczej móc cel. Ktoś z was stosuje może albo wie jak sprawdza się zehnder comfocool?

Arturo1972
09-06-2021, 17:18
Rozumiem. Czysta ciekawość po prostu. Rozwiązanie z klimą na salon i gruntowym wymiennikiem to raczej móc cel. Ktoś z was stosuje może albo wie jak sprawdza się zehnder comfocool?
Mam GWC rurowy, wychodzą z niego w lecie i zimie fajne temperatury ale kompletnie nic to nie wnosi do chłodzenia domu.
Jak już wyżej napisano, za mało tego chłodnego powietrza reku jest w stanie dostarczyć.
Gdyby to było 1500-2000m3/h to być może ale rekuperator służy do wentylacji pomieszczeń a nie do klimatyzowania.

Jeśli już to klima kanałowa.

Owczar
09-06-2021, 17:20
Mój może dmuchać i 600m3/h ale obarczone jest to dużymi stratami. Dodatkowo więcej chłodu się pozbywasz.
Klimatyzacja to najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji.

Kaizen
09-06-2021, 19:35
Przy trybie Away ilość dwutlenku węgla w nocy mam na poziomie około 550ppm. W dzień mam na jedynce i jest 550-600ppm.

W sypialni rodziców? Bo uśrednione na rekuperatorze to kant rzyci potłuc - zaniża je pusta strefa dzienna.


W razie czego mam miejsce na klimę naścienną i przygotowaną instalację pod gruntowy wymiennik (już położone też 200m rur). Skopiuję rozwiązanie od CityMatic. ;)

Klima jest niezastąpiona do osuszania, jak przyjdą takie warunki:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=457029
i jeszcze w domu dorzucisz wilgoci bytowej, to osuszenie przyniesie znacznie większą poprawę, niż schłodzenie. Ale jak będziesz chciał, to schłodzisz bez problemu mocą >>3kW mieszając klimą powietrze w obiegu zamkniętym (niewiele wpuszczając ciepła i wilgoci z zewnątrz).

Policz, do jakiej temperatury musiałby Ci GWC schłodzić powietrze i przy jakim przepływie, żeby taką moc przenieść. I po co takie przepływy przez dom?

giman
09-06-2021, 20:12
U mnie od kilku dni już chlodze trzymając temperaturę w okolicy 23.5. bez rolet miałbym już dawno 26 stopni.
Ja teraz mam 23* bez chłodzenia i bez zamykania rolet.
Ale coś za coś w okresach przejściowych wcześniej zaczynam i później kończę z ogrzewaniem.

*pisałem z głowy po przejrzeniu termometrów jednak 23,3-23,8

Owczar
09-06-2021, 20:30
Dokładnie, zawsze coś za coś - dlatego każdy system musi być dopasowany pod konkretny dom.

Póki co przy działającej chłodnicy na nawiewie mam ok 11g/M3 wilgotności bezwglednej.

Arturo1972
09-06-2021, 20:43
Ja teraz mam 23* bez chłodzenia i bez zamykania rolet.
Ale coś za coś w okresach przejściowych wcześniej zaczynam i później kończę z ogrzewaniem.

*pisałem z głowy po przejrzeniu termometrów jednak 23,3-23,8
A ja mam obecnie o tyle...
Bez chłodzenia i z reku przełączonym jakiś czas temu na GWC,co niewiele zmienia :)
457034

Tanarro
09-06-2021, 21:43
W sypialni rodziców? Bo uśrednione na rekuperatorze to kant rzyci potłuc - zaniża je pusta strefa dzienna.
Odrębny monitor jakości powietrza.


Ale jak będziesz chciał, to schłodzisz bez problemu mocą >>3kW mieszając klimą powietrze w obiegu zamkniętym (niewiele wpuszczając ciepła i wilgoci z zewnątrz)..
Właśnie myślałem wstępnie o TCL Split T-Smart TAC-12CHSD FPI. Ma 3.5kW i chyba jest dość cichy. Kompletnie się na tym nie znam więc na ten moment błądzę jeszcze po omacku.

Arturo1972
09-06-2021, 23:41
Mała aktualizacja.
Właśnie wróciłem z relaksu na tarasie z uchylonym onknem tarasowym.
Taką oto temperaturę w salonie obaczyłem :
457036

Współczuję biednym gościom, którzy mają fix-y .
Dla mnie są biedni nie tylko umysłowo :D

pandzik
10-06-2021, 07:51
Mała aktualizacja.
Właśnie wróciłem z relaksu na tarasie z uchylonym onknem tarasowym.
Taką oto temperaturę w salonie obaczyłem :
457036

Współczuję biednym gościom, którzy mają fix-y .
Dla mnie są biedni nie tylko umysłowo :D

Ty chyba w suterenie mieszkasz. Normalnie to jest niemożliwe bez klimy. Taka temperaturę miałem na pietrze zimą, gdy zapomniałem przez 2 dni pompe załączyć.

giman
10-06-2021, 08:26
Ty chyba w suterenie mieszkasz. Normalnie to jest niemożliwe bez klimy. Taka temperaturę miałem na pietrze zimą, gdy zapomniałem przez 2 dni pompe załączyć.
Termometr pewnie 1,5m od tych otwartych drzwi tarasowych. Jak na zew było wtedy pewnie ok. 15-16, zawiało i szybka fotka :)

Owczar
10-06-2021, 10:45
Ja nie mam wszystkich fixow, choć większość. Jednak nawet te otwierane zamykam z uporem maniaka, bo nic nie irytuje bardziej od brzęczącej muchy czy komarów.

Jakoś nie czuję się z tego powodu biedny umysłowo :D Wręcz przeciwnie. Temperaturę mam w domu taką jaką chcę, a nie taka jaka wpadnie przez okno.

agb
10-06-2021, 11:09
U mnie obecnie 23C przez to, że HST ciągle otwarty. Byłoby mniej. Bez klimy. Tyle co bypass w reku na noc i moc 60 czy 70% ustawione. W sypialni na piętrze od południa gdzie mam 16m2 okien 22,4C.

Kaizen
10-06-2021, 12:26
Odrębny monitor jakości powietrza.

Pytanie bylo gdzie zmierzone. Drugiego oczywistego nie zadałem - czy skalibrowany (bo juz były dyskusje z kimś, kto po kalibracji musiał zmiennić zdanie o 180*).

Owczar
10-06-2021, 12:48
U mnie obecnie 23C przez to, że HST ciągle otwarty. Byłoby mniej. Bez klimy. Tyle co bypass w reku na noc i moc 60 czy 70% ustawione. W sypialni na piętrze od południa gdzie mam 16m2 okien 22,4C.

I przez te 16m2 ślońce wpada do środka? U mnie bez rolet temperatura w takim ślońcu rośnie w oczach, a nie mam w sumie aż takich przeszkleń ;)

agb
10-06-2021, 13:26
I przez te 16m2 ślońce wpada do środka? U mnie bez rolet temperatura w takim ślońcu rośnie w oczach, a nie mam w sumie aż takich przeszkleń ;)

Wiadomo, że nie. Żaluzje mnie chronią :D

Docelowo będę montował chłodnicę kanałową ja Ty.Tylko w tym roku nie ogarnąłem się i już nie zdążę. Poza tym nie wybrałem jeszcze co będzie źródłem chłodu dla niej.