PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt gotowy, a adaptacja



s3pp
10-06-2021, 15:21
Witajcie.
Jestem na etapie szukania projektu. Trafiliśmy na dom skrojony pod nas; Miarodajny C333 wersja XIV.
Teraz zastanawiamy się nad sensem zakupu projektu gotowego ponieważ sama adaptacja będzie kosztować sporo więcej.
Krótkie info:
Działka na skarpie: długość całkowita 100m, różnica na całości działki 15m.
Zaletą działki są trzy wypłaszczone "półki" (kaskady) i właśnie na jednej z nich ma stanąć dom. Różnica tereny na 12m to raptem 0,9m.

Co do samego projektu i jego ewentualnych zmian:
1. Fundament: w projekcie ławy, my chcemy płytę
2. Ściany: BK, my skłaniamy się ku silikatowi, rozważamy także ceramikę
3. Instalacje CO/CWU: ekogroszek/gaz, my chcemy PC
4. Wentylacja: jest grawitacyjna, my chcemy reku
5. Konstrukcja dachu: więźba, chcemy wiązary bez użytkowego poddasza .Pokrycie dachu: tu jest ok, do zmiany tylko kolor.
6. Zmiany w układzie ścian działowych: kosmetyka, dosłownie. Usuwamy jedne drzwi, powiększamy na okna na wysokość, dostawiamy ściankę żeby powstał wiatrołap.

Z Waszego doświadczenia; czy przy takich zmianach jest sens iść w gotowca?
Z góry dziękuję za pomoc.
Poniżej link do projektu:
https://projekty.muratordom.pl/projekt_Miarodajny-wariant-XIV,3342,0,0.htm?mirror=yes&wp=17#galerie

henrykow
10-06-2021, 18:18
Jak sam zauważyłeś, jest zbyt dużo zmian aby brać gotowca i go adoptować.
Ja bym robił indywidualny, wyjdzie może nawet taniej aniżeli gotowiec+adaptacja bo przy indywidualnym adaptacji nie robisz bo projekt jest już robiony konkretnie pod daną działkę i warunki. A jako wzór do indywidualnego możesz posiłkować się tym gotowym projektem i nie bój się że ktoś zarzuci Ci kradzież bo to wyjdzie całkiem inny dom a gotowiec ma służyć tylko za pierwowzór, zresztą i tak na pewno coś w środku pozmieniasz więc nie ma mowy o plagiacie.

mmmarcinnn
11-06-2021, 19:49
1. Fundament: w projekcie ławy, my chcemy płytę - trzeba zmienić w projekcie
2. Ściany: BK, my skłaniamy się ku silikatowi, rozważamy także ceramikę - nie trzeba nic zmieniać w projekcie, zmiana nieistotna
3. Instalacje CO/CWU: ekogroszek/gaz, my chcemy PC- trzeba zmienić w projekcie - ale tylko opis i krzyżyk na kominie, architekt zmianę powinien zrobić w cenie
4. Wentylacja: jest grawitacyjna, my chcemy reku - projekt reku to raptem 300 zł
5. Konstrukcja dachu: więźba, chcemy wiązary bez użytkowego poddasza .Pokrycie dachu: tu jest ok, do zmiany tylko kolor. - nie trzeba nic zmieniać w projekcie, zmiana nieistotna
6. Zmiany w układzie ścian działowych: kosmetyka, dosłownie. Usuwamy jedne drzwi, powiększamy na okna na wysokość, dostawiamy ściankę żeby powstał wiatrołap. - można zmieniać w projekcie, zmiana nieistotna, powinna być w cenie

Projekt zamienny płyty często wykonawcy robią w cenie płyty. Warto pogadać wcześniej bo formalnie jest to zmiana nieistotna, więc wystarczy wpis w dzienniku i nie trzeba płacić architektowi. Wniosek - tylko dla projekty reku nie warto robić indywidualnego za ok 10-15000 jak możesz mieć sklepowy za 3000 + 2000 adaptacja + 300 projekt reku (+ ewentualnie z 500 za projekt płyty). Przynajmniej 4000 w kieszeni

henrykow
11-06-2021, 21:11
10-15 tys to może kosztuje jakiś fikuśny projekt o pow 300 m2 a nie prosty, mały domek-stodoła o pow 100 m2. przecież wystarczy zapytać projektanta czy architekta ile u niego kosztuje zrobienie projektu indywidualnego a nie od razu lecieć do markowej pracowni projektowej.

marek-wojownik
11-06-2021, 22:08
płacąc 3800 zł za gotowca którego i tak będzie trzeba przerabiać, trochę bez sensu. Idź do architekta i zrobi Ci drożej, ale dokładnie to co będziesz chciał. Tak ograniczysz się do tego projektu i będą przeróbki pod projekt. Osobiście gotowce są dobre, ale jak nie trzeba ich przerabiać, a uwierz że architekci na takie przeróbki dość nie mile patrzą ;)

Arturo1972
11-06-2021, 23:05
Witajcie.
Jestem na etapie szukania projektu. Trafiliśmy na dom skrojony pod nas; Miarodajny C333 wersja XIV.
Teraz zastanawiamy się nad sensem zakupu projektu gotowego ponieważ sama adaptacja będzie kosztować sporo więcej.
Krótkie info:
Działka na skarpie: długość całkowita 100m, różnica na całości działki 15m.
Zaletą działki są trzy wypłaszczone "półki" (kaskady) i właśnie na jednej z nich ma stanąć dom. Różnica tereny na 12m to raptem 0,9m.

Co do samego projektu i jego ewentualnych zmian:
1. Fundament: w projekcie ławy, my chcemy płytę
2. Ściany: BK, my skłaniamy się ku silikatowi, rozważamy także ceramikę
3. Instalacje CO/CWU: ekogroszek/gaz, my chcemy PC
4. Wentylacja: jest grawitacyjna, my chcemy reku
5. Konstrukcja dachu: więźba, chcemy wiązary bez użytkowego poddasza .Pokrycie dachu: tu jest ok, do zmiany tylko kolor.
6. Zmiany w układzie ścian działowych: kosmetyka, dosłownie. Usuwamy jedne drzwi, powiększamy na okna na wysokość, dostawiamy ściankę żeby powstał wiatrołap.

Z Waszego doświadczenia; czy przy takich zmianach jest sens iść w gotowca?
Z góry dziękuję za pomoc.
Poniżej link do projektu:
https://projekty.muratordom.pl/projekt_Miarodajny-wariant-XIV,3342,0,0.htm?mirror=yes&wp=17#galerie
Miałem podobnie, gotowca skrojonego pod nasz wymiar i oczekiwania kupiłem w promocji za 1700zl,za adaptację pod MPZP zapłaciłem 3400zl.
Ale to i tak taniej a i zdecydowanie prościej niż gdybym chciał udać się do projektanta i architeka obcego i od zera projektować dom.

Adaptacja w tej cenie wyżej zawierała przeprojektowanie law fundamentowych na pytę, zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z reku, zamiana bloczka BK24 na silikat 18cm,projekt zjazdu, wymazanie komina z kotłowni, zmiana przeszklen, zmaiana kuchni z pokojem, zamiana kotłowni na pralnio-suszarnie itp.

Myślę, że żaden architekt nawet nie kiwnie palcem za 5000zl mając postawić taki dom od zera.
Myślę, że 15-30tys.zl za projekt indywidualny.

Kaizen
12-06-2021, 02:13
Tu wcale nie ma tak dużo przeróbek do tego płyta, rekuperacja i wiązary często zawierają projekt w cenie wykonawcy (a jak nie, to i tak lepiej szukać specjalizującego się w tym projektanta, niż zlecać komuś, kto to robi z doskoku).
Może to plus, a może minus, że jak chcecie złożyć dokumenty do PnB od razu z docelowymi rozwiązaniami, to przy powyższej opcji trzeba najpierw wybrać wykonawcę. Ale przemyślenie wszystkiego już na tym etapie uznałbym bardziej za plus - bo wykonawcy zwracają uwagę na coś, na co projektanci którzy nie widzą efektów końcowych nie patrzą.

O wyższości projektu indywidualnego nad gotowcem (i odwrotnie) było nie raz. Zacznij od zebrania kilku ofert. Uwzględnij zakres - u mnie najtańsza oferta była na to, co dostałem z gotowcem (czyli oprócz tego musiałbym zatrudnić projektanta do projektu zagospodarowania terenu i kopania się z urzędami - bo oczywiście to trzeba ustalić, ale w zakresie adaptujący ma zazwyczaj uzyskanie PnB). Jak dostaniesz takie legendarne wyceny jak w tym poście (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami&p=7687646&viewfull=1#post7687646) to jak najbardziej do rozważenia, chociaż obawiałbym się jakości. Do poczytania dalej ten wątek. A do tego:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?363148-Projekt-indywidualny-czy-gotowy-koszty-2020

https://forum.muratordom.pl/entry.php?131587-Errare-humanum-est

A co do samego projektu - nie da się go sensownie ustawić względem stron świata.
Przy czterech sypialniach IMO jedno miejsce, gdzie można się umyć to zdecydowanie za mało - a prysznica do kibelka nie wciśniesz.
Wejście bezpośrednio z salonu do pokoju też jest słabe. Chyba, że to ma być gabinet i bez przyjmowania tam gości biznesowych - bo przechodzenie przez salon z kuchnią będzie mało reprezentacyjne.

mmmarcinnn
12-06-2021, 08:02
Najtańszy projekt indywidualny znalazłem za ok 12000. Kupiłem gotowca za 3000, następne 3000 kosztowały mnie: adaptacja (w tym zmiana dachu z dwuspad na kopertę, zmiany okien, przesunięcie ściany konstrukcyjnej), PZT, projekty przyłączy, całość papierów w starostwie. Czyli 6000 + mapa (chyba 400 albo 600 zł -już nie pamiętam)

henrykow
12-06-2021, 08:51
Nie wiem skąd bierzecie te ceny, z Pewexu? Ja mam indywidualny, gdy go robiłem gotowe projekty ceniły się około 2-2,5 tys a ja za gotowca zapłaciłem 3 tys w tym projekt przyłącza wody.

s3pp
14-06-2021, 21:15
Tu wcale nie ma tak dużo przeróbek do tego płyta, rekuperacja i wiązary często zawierają projekt w cenie wykonawcy (a jak nie, to i tak lepiej szukać specjalizującego się w tym projektanta, niż zlecać komuś, kto to robi z doskoku).
Może to plus, a może minus, że jak chcecie złożyć dokumenty do PnB od razu z docelowymi rozwiązaniami, to przy powyższej opcji trzeba najpierw wybrać wykonawcę. Ale przemyślenie wszystkiego już na tym etapie uznałbym bardziej za plus - bo wykonawcy zwracają uwagę na coś, na co projektanci którzy nie widzą efektów końcowych nie patrzą.

O wyższości projektu indywidualnego nad gotowcem (i odwrotnie) było nie raz. Zacznij od zebrania kilku ofert. Uwzględnij zakres - u mnie najtańsza oferta była na to, co dostałem z gotowcem (czyli oprócz tego musiałbym zatrudnić projektanta do projektu zagospodarowania terenu i kopania się z urzędami - bo oczywiście to trzeba ustalić, ale w zakresie adaptujący ma zazwyczaj uzyskanie PnB). Jak dostaniesz takie legendarne wyceny jak w tym poście (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami&p=7687646&viewfull=1#post7687646) to jak najbardziej do rozważenia, chociaż obawiałbym się jakości. Do poczytania dalej ten wątek. A do tego:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?363148-Projekt-indywidualny-czy-gotowy-koszty-2020

https://forum.muratordom.pl/entry.php?131587-Errare-humanum-est

A co do samego projektu - nie da się go sensownie ustawić względem stron świata.
Przy czterech sypialniach IMO jedno miejsce, gdzie można się umyć to zdecydowanie za mało - a prysznica do kibelka nie wciśniesz.
Wejście bezpośrednio z salonu do pokoju też jest słabe. Chyba, że to ma być gabinet i bez przyjmowania tam gości biznesowych - bo przechodzenie przez salon z kuchnią będzie mało reprezentacyjne.

Dziękuję wszystkim za rady. Obecnie zbieram wyceny na projekt indywidualny, ale jutro wysyłam zapytania o adaptację.
Kaizen właśnie te drzwi są do usunięcia. Z tych dwóch pokoi powstanie jeden jako główna sypialnia. Dojdzie także ścianka działowa żeby zrobić wiatrołap.
Co do ustawienia na działce; działka jest na stoku, wjazd od południa. Przy wersji "odbicie lustrzane" oraz powiększeniu w dwóch pokojach okien, największe przeszklenia będą na wschód/zachód plus fix od frontu (południe). Od północy zostanie jedno okno od łazienki.
Co do ilości łazienek; rodzina 2+1 więc spokojnie damy radę.

Ratpaw
22-06-2021, 23:54
Witajcie.
Jestem na etapie szukania projektu. Trafiliśmy na dom skrojony pod nas; Miarodajny C333 wersja XIV.
Teraz zastanawiamy się nad sensem zakupu projektu gotowego ponieważ sama adaptacja będzie kosztować sporo więcej.
Krótkie info:
Działka na skarpie: długość całkowita 100m, różnica na całości działki 15m.
Zaletą działki są trzy wypłaszczone "półki" (kaskady) i właśnie na jednej z nich ma stanąć dom. Różnica tereny na 12m to raptem 0,9m.

Co do samego projektu i jego ewentualnych zmian:


Idziecie typową ścieżką nowicjusza. Jesteście projektantami, że chcecie płytę zamiast ław, silikat zamiast BK czy wiązary (prefabrykowane jak rozumiem) ?

s3pp
24-06-2021, 10:22
Trafiłeś w punkt:)
Projekt indywidulany:
Zakres cen od 6 do 20k PLN netto przy czym najniższa oferta to Pan, który rok temu skończył studia.
Czas wykonania: 6-8 miesięcy, rozpoczęcie 09.2021.

Zdecydowaliśmy się na adaptację:
Koszt projektu gotowego: 3800 PLN
Adaptacja: 7000 PLN

W tej kwocie zrobione wszystkie zmiany oraz zagospodarowanie terenu, administracja.
Czas wykonania: 2,5 miesiąca.

Żeby nie zamykać sobie drzwi zostawiamy w projekcie ławy oraz więźbę. Jeśli zdecydujemy się na PF i wiązary do projekty zrobi wykonawca.

Mieliśmy mały problem z WZ ponieważ mamy zapis o budynku z poddaszem użytkowym. Zmiana WZ do jakieś 2 miesiące. Z racji tego, że ów projekt ma poddasze do adaptacji architekt znalazł furtkę i zostajemy z tym projektem, bez zmiany WZ.

Kaizen
24-06-2021, 10:33
Zakres cen od 6 do 20k PLN netto przy czym najniższa oferta to Pan, który rok temu skończył studia.

Wybitny człowiek, jak w rok po ukończeniu studiów ma już uprawnienia projektanta. Chyba brałbym takiego zdolniachę za takie pieniądze.
Oczywiście jak to cena za komplet (przynosi PnB).

s3pp
24-06-2021, 10:41
Wybitny człowiek, jak w rok po ukończeniu studiów ma już uprawnienia projektanta. Chyba brałbym takiego zdolniachę za takie pieniądze.
Oczywiście jak to cena za komplet (przynosi PnB).

No właśnie to był jedyny przypadek, który nie miał w umowie gwarancji uzyskania PnB. On robi projekt i przygotowuje dokumenty. O PnB staramy się sami.

Ratpaw
24-06-2021, 21:24
Trafiłeś w punkt:)
Projekt indywidulany:
Zakres cen od 6 do 20k PLN netto przy czym najniższa oferta to Pan, który rok temu skończył studia.
Czas wykonania: 6-8 miesięcy, rozpoczęcie 09.2021.

Zdecydowaliśmy się na adaptację:
Koszt projektu gotowego: 3800 PLN
Adaptacja: 7000 PLN

W tej kwocie zrobione wszystkie zmiany oraz zagospodarowanie terenu, administracja.
Czas wykonania: 2,5 miesiąca.

Żeby nie zamykać sobie drzwi zostawiamy w projekcie ławy oraz więźbę. Jeśli zdecydujemy się na PF i wiązary do projekty zrobi wykonawca.

Mieliśmy mały problem z WZ ponieważ mamy zapis o budynku z poddaszem użytkowym. Zmiana WZ do jakieś 2 miesiące. Z racji tego, że ów projekt ma poddasze do adaptacji architekt znalazł furtkę i zostajemy z tym projektem, bez zmiany WZ.
To, że (jedynie) rok temu skończył studia, o niczym nie świadczy. Może w końcu współpracować z np ojcem, który ma od 30-tu lat pracownię architektoniczną.
Pewien architekt zaraz po studiach zaprojektował mojemu koledze dom, który jest po prostu miodny. Doskonale przy tym się porusza w dziedzinie domów pasywnych - po prostu nowe pokolenie, które czuje temat. Dziś ten architekt wykonuje w swoim studio 2-3 projekty rocznie, ale takie z wykopem, za grubsze pieniążki. Jak się do niego udałem, to już nie był tani, niestety :(
Tak że nie skreślajcie od razu kogoś za brak doświadczenia.

Napisałeś, że działka pochyła (15 metrów różnicy) - ja tam się nie znam, ale PF na czymś takich chyba może pojechać jak snowboard :) Tu jest właśnie popis dla projektanta, a nie dla wykonawcy. Wykonawca to pewnie będzie prosty chłop z kielnią i młotkiem (bez urazy dla firm budowlanych). Podobnie wiązary - to się liczy (np w "mietku" ;)

s3pp
25-06-2021, 19:48
Ratpaw działka ma 3 kaskady. Pierwsza przy drodze szerokości około 20m, później 2m w górę. Druga o szerokości około 30m i tu stanie dom. Najwyższe przewyzszenie jest na końcu działki, za domem. Nie będzie miało to wpływu na to co powstanie poniżej. W niedzielę będę znał koszty niwelacji terenu.
Co do projektu od wykonawców:
W przypadku wiazarow czy płyty bierzemy pod uwagę tylko firmy specjalizujące się w danym rozwiązaniu więc tutaj jestem spokojny.
Temat najtańszego architekta nie jest wart uwagi. Facet po prostu mnie nie przekonuje. Druga kwestią są terminy, które dla nas są nieakceptowalne.

Ratpaw
26-06-2021, 00:30
Ratpaw działka ma 3 kaskady. Pierwsza przy drodze szerokości około 20m, później 2m w górę. Druga o szerokości około 30m i tu stanie dom. Najwyższe przewyzszenie jest na końcu działki, za domem. Nie będzie miało to wpływu na to co powstanie poniżej. W niedzielę będę znał koszty niwelacji terenu.

Nie wiem po co ten pośpiech. Nie widziałem tej działki, ale dobry projektant wyciśnie z niej 100% możliwości. Mam swoje zdanie o architektach, ale nie mogę im odmówić wiedzy, co do projektowania budynku wraz z otoczeniem. Dopiero jak porozmawiałem z kilkoma projektantami otworzyły mi sie oczy, jak niewiele wiem. A Wy już chcecie ziemię przewalać :)

henrykow
27-06-2021, 14:54
Trafiłeś w punkt:)
Projekt indywidulany:
Zakres cen od 6 do 20k PLN netto przy czym najniższa oferta to Pan, który rok temu skończył studia.
Czas wykonania: 6-8 miesięcy, rozpoczęcie 09.2021.

Zdecydowaliśmy się na adaptację:
Koszt projektu gotowego: 3800 PLN
Adaptacja: 7000 PLN

W tej kwocie zrobione wszystkie zmiany oraz zagospodarowanie terenu, administracja.
Czas wykonania: 2,5 miesiąca.

Żeby nie zamykać sobie drzwi zostawiamy w projekcie ławy oraz więźbę. Jeśli zdecydujemy się na PF i wiązary do projekty zrobi wykonawca.

Mieliśmy mały problem z WZ ponieważ mamy zapis o budynku z poddaszem użytkowym. Zmiana WZ do jakieś 2 miesiące. Z racji tego, że ów projekt ma poddasze do adaptacji architekt znalazł furtkę i zostajemy z tym projektem, bez zmiany WZ.

Masz prosty domek w gwarze nazywany stodoła lub kurnikiem i jak ktoś wola 20 tys za taki domek to musi mieć natłok pracy albo nie chce mu się robić. Mój projektant który mi robił był jednym z najtańszych w okolicy i robił dużo projektów w ciągu roku. Mi robił projekt około trzech miesięcy.
Oby ta adaptacja z 2,5 miesiąca nie przeciągnęła się.
Co do terminów to jak nieraz mówią - "budowa to nie piekarnia".
Jeszcze dopiszę, nie rozumiem tak długich terminów realizacji projektów w tym tak prostego domku. Dzisiaj nie rysują jak kiedyś z linijka i ołówkiem na desce kreślarskiej tylko wszystko w komputerze za pomocą programów.

s3pp
05-07-2021, 12:45
Masz prosty domek w gwarze nazywany stodoła lub kurnikiem i jak ktoś wola 20 tys za taki domek to musi mieć natłok pracy albo nie chce mu się robić. Mój projektant który mi robił był jednym z najtańszych w okolicy i robił dużo projektów w ciągu roku. Mi robił projekt około trzech miesięcy.
Oby ta adaptacja z 2,5 miesiąca nie przeciągnęła się.
Co do terminów to jak nieraz mówią - "budowa to nie piekarnia".
Jeszcze dopiszę, nie rozumiem tak długich terminów realizacji projektów w tym tak prostego domku. Dzisiaj nie rysują jak kiedyś z linijka i ołówkiem na desce kreślarskiej tylko wszystko w komputerze za pomocą programów.

Ja także nie rozumiem tak długich terminów, ale takie są realia. Możemy tu sobie pisać bez końca, a życie i tak wszystko weryfikuje.

Wracając do tematu; jak widzicie pozostawienie wentylacji grawitacyjnej i ław fundamentowych w projekcie do PnB i późniejszą zmianę już u konkretnych wykonawców?

Ratpaw
05-07-2021, 16:20
Wracając do tematu; jak widzicie pozostawienie wentylacji grawitacyjnej i ław fundamentowych w projekcie do PnB i późniejszą zmianę już u konkretnych wykonawców?
Wentylację grawitacyjną - kominy też pozostawisz? Pomieszczenia zyskują wiele po zlikwidowaniu tych klocków.
Co do posadowienia, nie kombinuj, tylko zrób jak projektant radzi. Wykonawca powinien zrobić wg projektu, a nie jak musi się widzi.

s3pp
06-07-2021, 10:06
Wentylację grawitacyjną - kominy też pozostawisz? Pomieszczenia zyskują wiele po zlikwidowaniu tych klocków.
Co do posadowienia, nie kombinuj, tylko zrób jak projektant radzi. Wykonawca powinien zrobić wg projektu, a nie jak musi się widzi.

Mi także ciężko w to uwierzyć, ale projektant chce zrzucić projekt PF i reku na wykonawców:D
Dostając odpowiedzi na @ czasami nie wierzę w to co czytam.

Arturo1972
06-07-2021, 10:16
Mi także ciężko w to uwierzyć, ale projektant chce zrzucić projekt PF i reku na wykonawców:D
Dostając odpowiedzi na @ czasami nie wierzę w to co czytam.
Z projektem wentylacji ciężko ale poniekąd rozumiem projektanta, mój mi powiedział, żebym sobie rozrysował i naniósł na rzut domu nitki,wywiewy i nawiewy a on to klepnie i podłączy pod PnB jako zmiana wentylacji z grawitacyjnej na WM.
Jako,że byłem w temacie kumaty to i tak zrobiłem :)
Projektant wykreślił mi przy okazji z projektu komin.
Co do płyty, ciężki temat i tutaj bym optował od razu przy zmianie fundamentów z law na płytę,przed PnB,mój projaktant tak zrobił ale był konstruktorem z uprawnieniami a Twój widać albo się boi albo nie może.

s3pp
06-07-2021, 10:25
Z projektem wentylacji ciężko ale poniekąd rozumiem projektanta, mój mi powiedział, żebym sobie rozrysował i naniósł na rzut domu nitki,wywiewy i nawiewy a on to klepnie i podłączy pod PnB jako zmiana wentylacji z grawitacyjnej na WM.
Jako,że byłem w temacie kumaty to i tak zrobiłem :)
Projektant wykreślił mi przy okazji z projektu komin.
Co do płyty, ciężki temat i tutaj bym optował od razu przy zmianie fundamentów z law na płytę,przed PnB,mój projaktant tak zrobił ale był konstruktorem z uprawnieniami a Twój widać albo się boi albo nie może.

Jestem po rozmowie z Panią. Przez przypadek się wygadał, że musi to skonsultować bo ona nie robi, ale wstępnie musimy liczyć jakieś +1200-1500 PLN netto.
Adaptacja i tak już była na granicy opłacalności więc Pani podziękowałem i szukam dalej, ale raczej w kierunku indywidualnego.

Arturo1972
06-07-2021, 10:30
Jestem po rozmowie z Panią. Przez przypadek się wygadał, że musi to skonsultować bo ona nie robi, ale wstępnie musimy liczyć jakieś +1200-1500 PLN netto.
Adaptacja i tak już była na granicy opłacalności więc Pani podziękowałem i szukam dalej, ale raczej w kierunku indywidualnego.
No tak jak myślałem, adaptację robi się nie u architekta tylko u konstruktora,który nie tylko wygumuje otwory okienne czy ścianę działową ale i obliczy wszystko od A do Z.
Na takiego właśnie trafiłem przy swojej adaptacji i jak wyżej pisałem, z projektu gotowego został tylko rzut a wszystko inne zostało zmienione :)
Koszt tego to 4tys.zl.
Myślę, że z takimi zmianami, projekt indywidualny będzie Cię kosztował znacznie pow.10tys.zl.

A za przeprojektowanie ław fundamentowych na płytę fundamentową 1200-1500zl to jak za darmo :)

Ratpaw
06-07-2021, 10:34
Z projektem wentylacji ciężko ale poniekąd rozumiem projektanta, mój mi powiedział, żebym sobie rozrysował i naniósł na rzut domu nitki,wywiewy i nawiewy a on to klepnie i podłączy pod PnB jako zmiana wentylacji z grawitacyjnej na WM.
Jako,że byłem w temacie kumaty to i tak zrobiłem :)
Projektant wykreślił mi przy okazji z projektu komin.
Co do płyty, ciężki temat i tutaj bym optował od razu przy zmianie fundamentów z law na płytę,przed PnB,mój projaktant tak zrobił ale był konstruktorem z uprawnieniami a Twój widać albo się boi albo nie może.
Mi architekt pozostawił jako wentylację... Z-ki, czyli takie otwory pod oknami, jak były chyba z 50 lat temu :) I to by przeszło w UM :)
Wolałem jednak przewidzieć miejsce w suficie podwieszanym na izolowane rury do WM i dzięki Bogu dziś nie mam z tym problemu i mogę sobie robić wentylację jaką chcę i na jakie chcę wymiany powietrza. Radzę w projekcie do PnB zrobić jak najwięcej - potem nie ma kombinowania typu "jak tu dam grubszą rurę, to sufit zejdzie na 2,45m". Moi koledzy olali temat i teraz mają albo za nisko sufit albo za mało termoizolacji na poddaszu (piekiełko!) albo rurę kanalizacyjną w ścianie w salonie albo inne cuda.

Posadowienie to bardzo ważna rzecz i nigdy przenigdy nie należy wykonawcy pozostawić decyzji konstrukcyjnych tej wagi. Jak architekt nie umie zaprojektować płyty, to niech spada, to nie architekt. I tak, niektórzy się boją zaprojektować taki odwrócony strop. I moze być tak, że projektant czegoś nie mówi. Jedno jest pewne: nie wolno od tak zmieniać posadowienia! Pod tym musi być podpis uprawionego projektanta, który bazuje na badaniu geologicznym.

XJ6
06-07-2021, 11:06
Nie chcę zakładać nowego tematu, bo moje pytanie poniekąd wiąże się z z głównym tematem wątku.
Mam na oku projekt gotowy. Kiedyś tu o nim pisałem, ale mniejsza o to. Pytanie jest takie: czy warto od razu do gotowca zakupić dedykowany projekt rekuperacji i klimatyzacji czy sobie odpuścić i niech projekt robi np. wykonawca reku i klimy?

Arturo1972
06-07-2021, 11:23
Nie chcę zakładać nowego tematu, bo moje pytanie poniekąd wiąże się z z głównym tematem wątku.
Mam na oku projekt gotowy. Kiedyś tu o nim pisałem, ale mniejsza o to. Pytanie jest takie: czy warto od razu do gotowca zakupić dedykowany projekt rekuperacji i klimatyzacji czy sobie odpuścić i niech projekt robi np. wykonawca reku i klimy?
Warto mieć już to w gotowcu.
Tam jak wyżej pisał Ratpaw ,nie będziesz musiał później kombinować z niskimi sufitami czy skromniejsze wylewką czy mniejszą izolacją, tylko po to by zmieścić kanały WM.

s3pp
06-07-2021, 13:22
Mi architekt pozostawił jako wentylację... Z-ki, czyli takie otwory pod oknami, jak były chyba z 50 lat temu :) I to by przeszło w UM :)
Wolałem jednak przewidzieć miejsce w suficie podwieszanym na izolowane rury do WM i dzięki Bogu dziś nie mam z tym problemu i mogę sobie robić wentylację jaką chcę i na jakie chcę wymiany powietrza. Radzę w projekcie do PnB zrobić jak najwięcej - potem nie ma kombinowania typu "jak tu dam grubszą rurę, to sufit zejdzie na 2,45m". Moi koledzy olali temat i teraz mają albo za nisko sufit albo za mało termoizolacji na poddaszu (piekiełko!) albo rurę kanalizacyjną w ścianie w salonie albo inne cuda.

Posadowienie to bardzo ważna rzecz i nigdy przenigdy nie należy wykonawcy pozostawić decyzji konstrukcyjnych tej wagi. Jak architekt nie umie zaprojektować płyty, to niech spada, to nie architekt. I tak, niektórzy się boją zaprojektować taki odwrócony strop. I moze być tak, że projektant czegoś nie mówi. Jedno jest pewne: nie wolno od tak zmieniać posadowienia! Pod tym musi być podpis uprawionego projektanta, który bazuje na badaniu geologicznym.

Tak właśnie zacząłem podchodzić do tematu, nawet kosztem przeciągnięcia rozpoczęcia budowy. Trafiłem na Panią, która chciała szybką robótką zarobić kasę i tyle.
Powiedziałem jej, że chcę jak najwięcej mieć ujęte w projekcie żeby póżniej nie być skazanym na pastwę wykonawców. Więźbę mogę zostawić bo to temat do dyskusji, ale PF do dla mnie podstawa, podobnie wentylacja. Mamy 6 miesięcy żeby złożyć dokumentację do PnB więc wierzę, że ktoś się znajdzie:) Na całe szczęście wstrzymaliśmy konie z zakupem gotowca i rozpytaliśmy o koszty adaptacji tego konkretnego projektu.

Ratpaw
06-07-2021, 13:23
Nie chcę zakładać nowego tematu, bo moje pytanie poniekąd wiąże się z z głównym tematem wątku.
Mam na oku projekt gotowy. Kiedyś tu o nim pisałem, ale mniejsza o to. Pytanie jest takie: czy warto od razu do gotowca zakupić dedykowany projekt rekuperacji i klimatyzacji czy sobie odpuścić i niech projekt robi np. wykonawca reku i klimy?
Projekt WM zawiera również położenie czerpni i wyrzutni, które nie mogę, a przynamniej nie powinny być w niektórych miejscach i na niektórych wysokościach. Np nie chciałbyś mieć czerpni od strony sąsiada palącego kotłem węglowym. Tego gotowiec nie przewidzi. Podobnie wyrzutnia ma ograniczenia. Projekt wewnętrzny powinien przewidywać umiejscowienie wszystkich elementów instalacji - np niby da się wszędzie odprowadzać skropliny z rekuperatora, ale lepiej robić to grawitacyjnie niż pompką. Jeżeli budynek nie będzie miał odpowiedniego zacienienia, to być może trzeba będzie w nim zainstalować klimatyzator (albo kilka takich jednostek). Niby wszystko da się zrobic na każdym etapie, ale moim zdaniem warto przynajmniej zgrubnie umiejscowić instalację WM. Taki projekt kosztuje kilkaset złotych, BTW.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-07-2021, 14:04
- gdyby nazywać " projekt gotowy " - gotowym " projektem koncepcyjnym ", a tzw." adaptację " jako " opracowanie projektu budowlanego na podstawie gotowego projektu koncepcyjnego " ( z dostosowaniem do potrzeb Inwestora, Warunków Zabudowy, działki budowlanej, obowiązujących na chwilę obecną przepisów budowlanych, geotechniki ... itd ) świat pewnie byłby bardziej zrozumiały !
- jak by nie było, efektem finalnym tzw. " adaptacji " jest / ma być kompletne opracowanie projektowe zgodne z
Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200001609
- i tak można sobie przyjąć z Rozporządzenia minimalny, obowiązujący zakres projektu, " podpiąć " pracę projektową projektanta architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych, elektrycznych, audytora energetycznego , ... pewnie wyjdzie realny, adekwatny do zakresu koszt netto projektu ( nie licząc wydruków i czasu wymaganego dla opracowania jw )

s3pp
11-07-2021, 21:14
Jako aktualizacja; dostałem kolejną ofertę na projekt indywidualny. Tym razem rekordowe 19 500 PLN netto plus 23% VAT:)
Zapytałem się na jakiej podstawie projekt tak prostego domu jest tak wysoko wyceniany. Niestety, nie otrzymałem odpowiedzi. Szukamy dalej.

Ratpaw
11-07-2021, 22:02
Jako aktualizacja; dostałem kolejną ofertę na projekt indywidualny. Tym razem rekordowe 19 500 PLN netto plus 23% VAT:)
Zapytałem się na jakiej podstawie projekt tak prostego domu jest tak wysoko wyceniany. Niestety, nie otrzymałem odpowiedzi. Szukamy dalej.
Jeśli chodzi o projekty indywidualny, to warto spotkać się osobiście i poprosić o wcześniejsze projekty domów jednorodzinnych z portfolio studia. Może się okazać, że domów to oni wcale nie robią, tylko wiaty przystankowe czy muzea :) Są oczywiście architekci uniwersalni co mogą "wszystko" zaprojektować, ale generalnie mają swój styl. Mi np kompletnie nie pasują projekty pewnego studia z Wrocławia, bo domy ich kreski wyglądają jak chatka Gargamela. Trudno się spodziewać, żeby zaprojektowali dom bez tego średniowiecznego polotu.

s3pp
12-07-2021, 07:44
Jeśli chodzi o projekty indywidualny, to warto spotkać się osobiście i poprosić o wcześniejsze projekty domów jednorodzinnych z portfolio studia. Może się okazać, że domów to oni wcale nie robią, tylko wiaty przystankowe czy muzea :) Są oczywiście architekci uniwersalni co mogą "wszystko" zaprojektować, ale generalnie mają swój styl. Mi np kompletnie nie pasują projekty pewnego studia z Wrocławia, bo domy ich kreski wyglądają jak chatka Gargamela. Trudno się spodziewać, żeby zaprojektowali dom bez tego średniowiecznego polotu.

Z tym spotykaniem to bywa różnie. Mam obecnie na tapecie gościa, który na samym początku powiedział, że woli się spotkać i wszystko omówić ponieważ tak działa.
Pani "rekordowa" o spotkaniu mówiła, ale dopiero po podpisaniu umowy:)
Co do samego portfolio; staram się sprawdzać takie rzeczy w zasobach internetu jeszcze przed telefonem i wysłaniem info odnośnie inwestycji. W tym tygodniu spotykam się z kolejnymi dwoma ananasami. Jeden rzucił szacunkowo 8-13k PLN, drugi nie zajął jeszcze stanowiska.

Ratpaw
12-07-2021, 09:06
Z tym spotykaniem to bywa różnie. Mam obecnie na tapecie gościa, który na samym początku powiedział, że woli się spotkać i wszystko omówić ponieważ tak działa.
Pani "rekordowa" o spotkaniu mówiła, ale dopiero po podpisaniu umowy:)
Co do samego portfolio; staram się sprawdzać takie rzeczy w zasobach internetu jeszcze przed telefonem i wysłaniem info odnośnie inwestycji. W tym tygodniu spotykam się z kolejnymi dwoma ananasami. Jeden rzucił szacunkowo 8-13k PLN, drugi nie zajął jeszcze stanowiska.
Teraz jeszcze pytanie, czy to 8-13 za sam projekt architektoniczny, czy razem z branżówką, bo coś wątpię, aby za 8 koła oddać projekt elektryki, wodkan, wentylacji i architektoniczny z wyliczeniem konstrukcji i co tam jeszcze obecnie się wymaga przez urzędasów. Dowiedz się.

kaszpir007
12-07-2021, 12:13
Jak sobie czytam te "ceny" to jestem w szoku ...

Kika lat temu robiłem adaptację naszej "stodoły" , zmieniałem fundament z ław na płytę fundamentową to płaciłem łącznie poniżej 2500zł ...

Tyle że u nas zmian było mało (poza wywaleniem gazu na rzecz pompy ciepła.

Osobiscie uważam że jak trzeba dużo zmieniać , to oznacza że wybraliśmy zły projekt.

Płacenie za adaptacji tak duzych pieniędzy jak podajecie to zwykłe zdzierstwo , ale teraz ludzie którzy się budują nie patrzą na cenę , więc i zapewne projektanci to także wykorzystują ...

Jak są chętni płacić za adaptację nawet 10tys to czemu nie brać , pieniądz nie śmierdzi ;)

s3pp
12-07-2021, 13:39
Jak sobie czytam te "ceny" to jestem w szoku ...

Kika lat temu robiłem adaptację naszej "stodoły" , zmieniałem fundament z ław na płytę fundamentową to płaciłem łącznie poniżej 2500zł ...

Tyle że u nas zmian było mało (poza wywaleniem gazu na rzecz pompy ciepła.

Osobiscie uważam że jak trzeba dużo zmieniać , to oznacza że wybraliśmy zły projekt.

Płacenie za adaptacji tak duzych pieniędzy jak podajecie to zwykłe zdzierstwo , ale teraz ludzie którzy się budują nie patrzą na cenę , więc i zapewne projektanci to także wykorzystują ...

Jak są chętni płacić za adaptację nawet 10tys to czemu nie brać , pieniądz nie śmierdzi ;)


Projektanci wycwanili się na tyle, że za 6k netto wygumkują ścianki i tyle. Przy pierwszych wycenach też byłem w szoku. Teraz już mnie to nie rusza. Zmieniłem sposób działania i nie tracę czasu na pierdolety i koncepcje. Krótka rozmowa, przesłanie wytycznych i cena. Jak gra to gadamy dalej. Jak nie gra to "dziękuję, żegnam".
Niestety, Ci w miarę konkretni i przystępni cenowo mają terminy mocno odległe. Założyliśmy 6 miesięcy na projekt i złożenie dokumentów o PnB i może być ciężko się wyrobić.

Co do wyboru projektu i zmian; projekt wybraliśmy dobry. Nie widzę jakiegoś dramatu w tym, że zmieniamy ławy na pf czy robimy sufit katedralny nad częścią dzienną. Zmiana wymiarów stolarki okiennej czy dodanie ścianki działowej chyba też nie jest wymagająca.

Ratpaw
12-07-2021, 18:55
Zmiana wymiarów stolarki okiennej czy dodanie ścianki działowej chyba też nie jest wymagająca.
Zależy od mendy w urzędzie, ale mogą się przyczepić. Mój kierbud zbladł, jak mu powiedziałem, że powiększyłem otwory okienne z 150x150 na 160x180 i powiedział, że o takich muszę mu mówić. To jest podobno kwestia wyglądu elewacji, podobnie jak np zmiana rozmiaru tarasu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-07-2021, 14:14
kaszpir007

a możesz podać namiary na tego projektant, który " poniżej 2500zł " wykona zgodnie z obowiązującymi przepisami
- projekt zagospodarowania działki
- projekt architektoniczno budowlany
- projekt techniczny w zakresie : architektura, konstrukcja, instalacje sanitarne, elektryczne, charakterystyka energetyczna + inne wymagane analizy zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego.

na pewno zainteresowani z FM mogliby skorzystać z takiej oferty " adaptacji " i zaoszczędzony pieniądze włożyć np. w realizację 5-u m2 realizowanego budynku

Arturo1972
13-07-2021, 17:57
kaszpir007

a możesz podać namiary na tego projektant, który " poniżej 2500zł " wykona zgodnie z obowiązującymi przepisami
- projekt zagospodarowania działki
- projekt architektoniczno budowlany
- projekt techniczny w zakresie : architektura, konstrukcja, instalacje sanitarne, elektryczne, charakterystyka energetyczna + inne wymagane analizy zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego.

na pewno zainteresowani z FM mogliby skorzystać z takiej oferty " adaptacji " i zaoszczędzony pieniądze włożyć np. w realizację 5-u m2 realizowanego budynku
A rozróżniasz adaptację projektu gotowego pod MPZP między projektem indywidualnym ?

W moim przypadku adaptacja projektu gotowego pod MZPM, łącznie z przeprojektowaniem fundamentu lawowego na płytę fundamentową,zamianą ścian z BK na silikat, zwiększeniem i zamianą izolacji, małych zmian architektonicznych typu zamiana kuchni z pokojem, zamiana kotłowni na pralnio-suszarnie,zmiana otworu okiennego w sypialni na drzwi tarasowe,likwidacja komina, zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną,projektem zjazdu,kosztowała lekko pow.3tys.zl.

Biuro konstrukcyjne to ppkonstruktor z Rudy Śląskiej....

Ratpaw
13-07-2021, 18:05
A rozróżniasz adaptację projektu gotowego pod MPZP między projektem indywidualnym ?

W moim przypadku adaptacja projektu gotowego pod MZPM, łącznie z przeprojektowaniem fundamentu lawowego na płytę fundamentową,zamianą ścian z BK na silikat, zwiększeniem i zamianą izolacji, małych zmian architektonicznych typu zamiana kuchni z pokojem, zamiana kotłowni na pralnio-suszarnie,zmiana otworu okiennego w sypialni na drzwi tarasowe,likwidacja komina, zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną,projektem zjazdu,kosztowała lekko pow.3tys.zl.

Biuro konstrukcyjne to ppkonstruktor z Rudy Śląskiej....
10 lat temu, jak nie 12 :)

Arturo1972
13-07-2021, 18:06
10 lat temu, jak nie 12 :)
Równo 10 lat temu :)

Dlatego dzisiaj za projekt indywidualny to koszt pow.10tys.zl a bliżej 20tys.zl nie jest tak bardzo dziwny.

Ratpaw
13-07-2021, 18:11
Za projekt indywidualny 10 tysi? Jak szukalem architekta, to najtańsza oferta to 45 netto za m2. Mój znajomy architekt wziął ode mnie 15 brutto. Za 10 tysi to moze domek 65m2 :)

Arturo1972
13-07-2021, 18:48
Za projekt indywidualny 10 tysi? Jak szukalem architekta, to najtańsza oferta to 45 netto za m2. Mój znajomy architekt wziął ode mnie 15 brutto. Za 10 tysi to moze domek 65m2 :)
Zgodzę się jak najbardziej z tym.
I dziwię się zdziwieniu ;)

Jako aktualizacja; dostałem kolejną ofertę na projekt indywidualny. Tym razem rekordowe 19 500 PLN netto plus 23% VAT:)
Zapytałem się na jakiej podstawie projekt tak prostego domu jest tak wysoko wyceniany. Niestety, nie otrzymałem odpowiedzi. Szukamy dalej.

Szczerze, jest tyle tysięcy projektów gotowych, że trafi się w końcu na odpowiedni a to 50% kosztów projektu indywidualnego i to już z adaptacją pod MPZP I wszelkimi zmianami żeby sobie dogodzić :)

s3pp
14-07-2021, 11:55
Zgodzę się jak najbardziej z tym.
I dziwię się zdziwieniu ;)


Szczerze, jest tyle tysięcy projektów gotowych, że trafi się w końcu na odpowiedni a to 50% kosztów projektu indywidualnego i to już z adaptacją pod MPZP I wszelkimi zmianami żeby sobie dogodzić :)

Też tak myślałem. Ma szczęście życie w miarę szybko wszytko zweryfikowało i nie marnowałem czasu na ten tok myślenia;)

Skończyliśmy poszukiwania projektanta, wszystkim Wam dziękuję za porady.
Kwota na jakiej kończymy to 16 300 PLN brutto.

henrykow
14-07-2021, 13:15
Koszmar ta cena. Bylem dwa lata temu u projektanta z kolega który zamówił projekt domku indywidualny tzw stodoła czy kurnik jak co niektórzy w gwarze pozywają. Cena wyniosła go 4,5 tys zł za domek o p.u. 140 m2. Przecież po pierwsze, nikt dzisiaj nie kreśli projektu ręcznie na desce kreślarskiej, są od tego programy, po drugie dom tupu kurnik nie jest jakimś skomplikowanym cudem architektury aby wymagał miesięcy obliczeń i wyliczeń.
Wizyta dotyczyła kilku poprawek w projekcie i na naszych oczach projektant odpalił kompa i poprzenosił kilka kresek tu, kilka tam i wydruk z drukarki i poprawka była gotowa.
Tak więc na mój gust ci się cenią co nie mają roboty a są leniami bo lepiej brać mniej ale za to nadrobić ilością niż robić jeden projekt na miesiąc nie nadwyrężając sowich sił i brać 20 tys za projekt kiedy taki tani projektant może zrobić kilka i zarobić o wiele więcej.

s3pp
14-07-2021, 13:24
Koszmar ta cena. Bylem dwa lata temu u projektanta z kolega który zamówił projekt domku indywidualny tzw stodoła czy kurnik jak co niektórzy w gwarze pozywają. Cena wyniosła go 4,5 tys zł za domek o p.u. 140 m2. Przecież po pierwsze, nikt dzisiaj nie kreśli projektu ręcznie na desce kreślarskiej, są od tego programy, po drugie dom tupu kurnik nie jest jakimś skomplikowanym cudem architektury aby wymagał miesięcy obliczeń i wyliczeń.
Wizyta dotyczyła kilku poprawek w projekcie i na naszych oczach projektant odpalił kompa i poprzenosił kilka kresek tu, kilka tam i wydruk z drukarki i poprawka była gotowa.
Tak więc na mój gust ci się cenią co nie mają roboty a są leniami bo lepiej brać mniej ale za to nadrobić ilością niż robić jeden projekt na miesiąc nie nadwyrężając sowich sił i brać 20 tys za projekt kiedy taki tani projektant może zrobić kilka i zarobić o wiele więcej.


Tak jak pisałem; możemy sobie tu pisać bajki pod tytułem " a parę lat temu to było" tylko co to wnosi?
Mam na @ łącznie 13 ofert na projekt indywidualny. Najniższa kwota to 13 000 PLN brutto. Najwyższa to 24 000 PLN brutto.

Dla porównania najniższa kwota za adaptację projektu gotowego to 7 380 PLN brutto plus 3 800 PLN koszt projektu.
Z resztą popatrz jak wzrosły ceny projektów gotowych.

Najważniejszą kwestią jednak jest to, że główną rolę w tej całej opowieści gra działka, dom musi być tylko dopełnieniem terenów, na których chcemy się osiedlić.
Ciężko uzyskać taki efekt z gotowcem.

Ratpaw
14-07-2021, 14:41
Tak jak pisałem; możemy sobie tu pisać bajki pod tytułem " a parę lat temu to było" tylko co to wnosi?
Mam na @ łącznie 13 ofert na projekt indywidualny. Najniższa kwota to 13 000 PLN brutto. Najwyższa to 24 000 PLN brutto.

Dla porównania najniższa kwota za adaptację projektu gotowego to 7 380 PLN brutto plus 3 800 PLN koszt projektu.
Z resztą popatrz jak wzrosły ceny projektów gotowych.

Najważniejszą kwestią jednak jest to, że główną rolę w tej całej opowieści gra działka, dom musi być tylko dopełnieniem terenów, na których chcemy się osiedlić.
Ciężko uzyskać taki efekt z gotowcem.
Podobno statystycznie tylko 5% projektow gotowych pasuje do działki. A gdzie własne upodobania, hobby, widzimisie? Dobrze, że podchodzicie do tego w taki sposób.

XJ6
14-07-2021, 17:41
16300 zł za ile m2?

s3pp
14-07-2021, 22:02
16300 zł za ile m2?

Jakieś 134-140m2 zabudowy.
W tym PF, POŚ, WM i cała reszta. No i przede wszystkim teren, który łatwy nie jest.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-07-2021, 19:00
Podobno statystycznie tylko 5% projektow gotowych pasuje do działki. A gdzie własne upodobania, hobby, widzimisie? Dobrze, że podchodzicie do tego w taki sposób.

Widziałem ostatnio taki zrealizowany budynek wg " projektu gotowego " gdzie duże przeszklenia pokoju dziennego są od strony PN, zacienionej budynku.
I tak się zastanawiam ( ? ) : zabrakło wyobraźni ? dobrego projektanta ? może sensownych kosztów przewidzianych na projekt / czy adaptację ? ... a może wszystkiego na raz lub po trochu ? na pewno zostały podjęte jakieś błędne decyzje, chyba że użytkownicy mają uczulenie na słońce lub wrócili z Australii i zapomnieli, że mamy ciut inny klimat. Dodam, że od tej strony PN nie ma jakiegoś oszałamiającego widoku, który mógłby w jakiś cudowny sposób rekompensować braki w doświetleniu pomieszczeń.

Ratpaw
15-07-2021, 19:11
W Australii nasłoneczniona jest strona północna, odwrotnie niż u nas :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-07-2021, 19:15
... No i przede wszystkim teren, który łatwy nie jest.
pamiętam taki ciekawy wątek z FM, gdzie Inwestor usilnie chciał płytę fundamentową przy terenie z spadkiem +/- 50% ( 50cm na 1m ) ... zastanawiał się nad realizacją " piwnic ", bo dostał projekt z płytą około 2,5m nad terenem. Tu ewidentnie zabrakło wyobraźni i projektanta :) a może to był taki projektant, który projektował pod 100% " modłę " Inwestora na zasadzie : chcesz to masz - niestety z bezkrytycznym podejściem i w oderwaniu od rzeczywistości.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-07-2021, 19:17
W Australii nasłoneczniona jest strona północna, odwrotnie niż u nas :)

OK - może to zły przykład, niemniej przeszklenia od strony PN w polskich warunkach uważam za nieporozumienie.

Ratpaw
15-07-2021, 19:26
OK - może to zły przykład, niemniej przeszklenia od strony PN w polskich warunkach uważam za nieporozumienie.
Niekoniecznie. Moi znajomi mają takie przeszklenia tarasowe, wiec taras od północy. Ciągle mogą tam siedzieć, bo jest fajnie chłodno. Oczywiście mają też wiele przeszkleń od innych kierunków.

s3pp
24-08-2021, 08:44
Podbiję temat żeby nie zakładać nowego. Jesteśmy już po ustaleniach odnośnie ukształtowania terenu. Obecnie staję przed wyborem fundamentu.
Byłem zdecydowany na PF, ale mam wątpliwości czy przy takim terenie pf ma w ogóle sens? Wrzucam link do albumu:
https://photos.app.goo.gl/byXRtek36oNJivHn8

henrykow
24-08-2021, 09:18
Podbiję temat żeby nie zakładać nowego. Jesteśmy już po ustaleniach odnośnie ukształtowania terenu. Obecnie staję przed wyborem fundamentu.
Byłem zdecydowany na PF, ale mam wątpliwości czy przy takim terenie pf ma w ogóle sens? Wrzucam link do albumu:
https://photos.app.goo.gl/byXRtek36oNJivHn8

Czy płyta ma sens musisz pytać projektanta bo to on decyduje o tym na etapie adaptacji projektu.

s3pp
24-08-2021, 09:39
Czy płyta ma sens musisz pytać projektanta bo to on decyduje o tym na etapie adaptacji projektu.

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Temat zamknięty.

A tak poważnie; warunki pozwalają zarówno za ławy jak i pf. Patrzę bardziej od strony nakład środków/czas/zyski/straty.

henrykow
24-08-2021, 09:51
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Temat zamknięty.

A tak poważnie; warunki pozwalają zarówno za ławy jak i pf. Patrzę bardziej od strony nakład środków/czas/zyski/straty.

Dokładnie, trzeba przeanalizować wszystko "za" i "sprzeciw" z tym że przy płycie odpadają Ci ściany fundamentowe i chudziak a nawet i wylewka podłogowa.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-08-2021, 11:31
... warunki pozwalają zarówno za ławy jak i pf. Patrzę bardziej od strony nakład środków/czas/zyski/straty.

szybciej wykonuje się płytę niż ławy, a " czas to pieniądz "

s3pp
24-08-2021, 11:57
szybciej wykonuje się płytę niż ławy, a " czas to pieniądz "

To jest właśnie główny argument "za".

"Za" ławami przemawia możliwość wbicia się w teren więc bądź tu człowieku mądry.

Kaizen
24-08-2021, 12:16
Dokładnie, trzeba przeanalizować wszystko "za" i "sprzeciw" z tym że przy płycie odpadają Ci ściany fundamentowe i chudziak a nawet i wylewka podłogowa.

Za to przy płycie znacznie więcej XPSa idzie. A robienie płyty na gotowo wymaga mistrzowskiej ekipy i zatarcia oraz komplikuje instalacje, bo trzeba je rozprowadzić w płycie, pod nią albo później w suficie podwieszanym czy na stropie.


szybciej wykonuje się płytę niż ławy, a " czas to pieniądz "

Nie koniecznie. Jak zaczną kręcić tradycyjne zbrojenie na miejscu z prętów, to będzie dłużej. A zawsze drożej.

Ratpaw
24-08-2021, 12:20
szybciej wykonuje się płytę niż ławy, a " czas to pieniądz "
O ile szybciej? O ile płyta jest droższa, pomijając czynnik czasu?

Arturo1972
24-08-2021, 12:50
O ile szybciej? O ile płyta jest droższa, pomijając czynnik czasu?
W moim przypadku czas od wykopu po zalanie płyty to 5 dni roboczych,pow.zabudowy to 180m2.
Zbrojenie kręcone na budowie, podwójna siatka z fi12mm z oczkami co 15cm.
Czy płyta fundamentowa jest droższa od law ? Tego bym nie powiedział, w moim wypadku wychodziło podobnie, ale pod płytą jest 20cm EPS200 a na płycie nie mam już kolejnej izolacji.
Koszt projektu płyty był wliczony w ramach adaptacji projektu gotowego pod MPZP i projekt zjazdu, całość kosztowała mnie 3,5tys.zl.
Płytę wykonywała mi ekipa od SSO,za ten etap czyli za plyte wzięli 10tys.zl.
Za EPS200 zapłaciłem z tego co pamiętam 9tys.zl,za stal 12tys.zl,podsypka pod płytę to koszt 3tys.zl,kopara grosze.
No i płyta na ciężkie warunki geologiczne bo na szkodach górniczych czyli "masywna" ;)

Ratpaw
24-08-2021, 13:12
W moim przypadku czas od wykopu po zalanie płyty to 5 dni roboczych,pow.zabudowy to 180m2.
Zbrojenie kręcone na budowie, podwójna siatka z fi12mm z oczkami co 15cm.
Czy płyta fundamentowa jest droższa od law ? Tego bym nie powiedział, w moim wypadku wychodziło podobnie, ale pod płytą jest 20cm EPS200 a na płycie nie mam już kolejnej izolacji.
Koszt projektu płyty był wliczony w ramach adaptacji projektu gotowego pod MPZP i projekt zjazdu, całość kosztowała mnie 3,5tys.zl.
Płytę wykonywała mi ekipa od SSO,za ten etap czyli za plyte wzięli 10tys.zl.
Za EPS200 zapłaciłem z tego co pamiętam 9tys.zl,za stal 12tys.zl,podsypka pod płytę to koszt 3tys.zl,kopara grosze.
No i płyta na ciężkie warunki geologiczne bo na szkodach górniczych czyli "masywna" ;)
No właśnie. Sam mam klasyczny fundament, ale nie zauważyłem ,ze był jakoś długo robiony, wręcz jest to pomijany czas porównując do reszty budowy domu.
Warto przy płycie zadbać o jak największą integrację z mediami, ogrzewaniem, a na końcu o dobre zatarcie, najlepiej już pod płytki ;)
Kosztuje niestety termoizolacja i pewnie dlatego masz EPS zamiast prawilnego XPS-a.

Arturo1972
24-08-2021, 13:17
Kosztuje niestety termoizolacja i pewnie dlatego masz EPS zamiast prawilnego XPS-a.
Pewnie tak bo XPS wychodził ok.4tys.zl więcej, to tak dla podkreślenia "różnicy" w kosztach.
Ale ja wziąłem sobie na ambit, że dom ma być tanio wybudowany.
Konstruktor nie widział problemu w zamianie, dał więcej stali tu i ówdzie i pyknal EPS200 :)

s3pp
24-08-2021, 14:06
Różnice kosztowe może nie są tak diametralne jak 2 lata temu, ale nadal różnica jest zauważalna. Do tego wykonawcy PF, który wie co robi w moim regionie ze świeczką szukać. Poza tym ławy, tak jak już pisałem, będą lepiej "zakotwione" w gruncie. Nie wiem czy ktoś otworzył album, który załączyłem, ale różnice poziomów są znaczne.
Tylko pomiędzy drogą, a poziomem zero budynku będzie prawie 4,5m różnicy.

Ratpaw
24-08-2021, 14:11
JA się właśnie dziwiłem, że projektant poszedł na PF , ale od tego jest inżynier, żeby wiedział lepiej niż jakiś forumowicz :)

s3pp
24-08-2021, 15:24
JA się właśnie dziwiłem, że projektant poszedł na PF , ale od tego jest inżynier, żeby wiedział lepiej niż jakiś forumowicz :)

PF niesie za sobą mury oporowe poniżej i powyżej więc nie jest tak, że poszedł na PF:)

Ratpaw
24-08-2021, 15:33
PF niesie za sobą mury oporowe poniżej i powyżej więc nie jest tak, że poszedł na PF:)
Mur oporowy to jest konkretny koszt. Projektant zrobi Ci projekt tych murów i kosztorys? Przy takich warunkach nie wchodziłbym w płytę, moim zdaniem za dużo kombinowania.

s3pp
24-08-2021, 16:53
Mur oporowy to jest konkretny koszt. Projektant zrobi Ci projekt tych murów i kosztorys? Przy takich warunkach nie wchodziłbym w płytę, moim zdaniem za dużo kombinowania.

Rozmawiałem z konstruktorem i powiedział to samo. Raz, że PF przy obecnych cenach wyjdzie na poziomie drożej to dochodzi koszt dwóch murów oporowych o długości 15m. Sumując poniżej 6 cyfr nie zejdziemy. Także mimo szczerych chęci idziemy w tradycyjny fundament.

Jestem mega zadowolony, że zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny i trafiliśmy z architektem, który czuje klimat tego miejsca. Nie musi tego mówić, ale obydwoje z Żoną czujemy, że się zaangażował w temat.
We wrześniu robimy niwelację, którą chciała powstrzymać gmina zasłaniając się brakiem PnB. Na szczęście decyzyjne jest Starostwo i po kontakcie z Inspektorem dostalismy info, że nie potrzebujemy PnB.

Kaizen
24-08-2021, 17:10
We wrześniu robimy niwelację, którą chciała powstrzymać gmina zasłaniając się brakiem PnB. Na szczęście decyzyjne jest Starostwo i po kontakcie z Inspektorem dostalismy info, że nie potrzebujemy PnB.

Masz to na piśmie? Bo na gębę to wiesz.

Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
2. Pracami przygotowawczymi są:
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2) wykonanie niwelacji terenu;
[...]
Art. 90. Kto, w przypadkach określonych w art. 48, art. 49b, art. 50 ust. 1 pkt 1 lub art. 50 ust. 1 pkt 2, wykonuje roboty budowlane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Poczytaj też Art. 234 Prawa wodnego.

s3pp
24-08-2021, 17:42
Masz to na piśmie? Bo na gębę to wiesz.

Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
2. Pracami przygotowawczymi są:
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2) wykonanie niwelacji terenu;
[...]
Art. 90. Kto, w przypadkach określonych w art. 48, art. 49b, art. 50 ust. 1 pkt 1 lub art. 50 ust. 1 pkt 2, wykonuje roboty budowlane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Poczytaj też Art. 234 Prawa wodnego.

Tak, mam to na piśmie.
Nie chce mi się rozpisywać bo już się dziś nagadałem nt. niwelacji. Mam działkę rolną z wydanymi WZ. Obecnie korzystam z niej rekreacyjnie i chcę mieć prostą działkę. Czy na takie działanie potrzebuję zgody wszystkich świętych?
Konsultowałem już temat z wykonawcą, który działa również dla gminy, Inspektorem ze Starostwa, Geodetą i Geologiem. Każdy był zdziwiony, że ktoś w ogóle wpadł na pomysł PnB. W promieniu 2km od mojej działki w ciągu ostatniego miesiąca były prowadzone tego typu prace na 4 nieruchomościach i nikt o PnB się nie pytał.
W moim przypadku jest to nadgorliwość Pani z Gminy.

s3pp
14-09-2021, 13:29
Pytanie do Was bo nie ukrywam, że jestem w lekkim szoku.
Mam poważne wątpliwości co do kompetencji mojej pary projektantów. Początkowo wszystko grało. Zrobili zagospodarowanie terenu. Po moich sugestiach poprawili to co było trzeba poprawić i zaakceptowaliśmy pierwszy etap.
Przesłałem wytyczne co do budynku: od ilości i wielkości pomieszczeń do wyglądu zewnętrznego.
W dniu wczorajszym otrzymałem koncepcję i ręce mi opadły. Nie mam nawet punktu zaczepienia żeby coś poprawiać. Generalnie wszystko nie gra.

Dziś rozmawiałem z Panią architekt telefonicznie żeby wyjaśnić parę kwestii . Po pytaniu dlaczego nie ma w salonie sufitu katedralnego, który był takim "must have" odpowiedziała, że nie za bardzo wiedziała o co mi chodzi. Po krótkiej wymianie zdań wyszło na to, że według nazewnictwa, w którym Pani się porusza to antresola.
Nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie: co przemawia za ścianą nośną po środku domu przy budynku o szerokości 9m i dachu na wiązarach.
Takich kwiatków było jeszcze parę.
Do meritum: zapłaciłem zaliczkę oraz wynagrodzenie za I etap w w kwocie 15% od całości i to generalnie zostało wykonane.
Kolejną płatność mam zaplanowaną po II etapie czyli zaakceptowaniu koncepcji.

Jedyne wyjście jakie widzę na chwilę obecną to pokazanie palcem czego oczekuję: od wyglądy zewnętrznego budynku, a na rozkładzie pomieszczeń kończąc.
Jest to dla mnie lekko problematyczne ponieważ zawodowo jestem do końca roku w szczycie sezonu i średnio mam na to czas.
Poza tym wychodziłem z założenia, jak widać mylnego, że skoro płacę określoną kwotę za projekt indywidualny to robotą architekta jest zaproponowanie mi tego czego oczekuję, oczywiście po wcześniejszym wywiadzie.
Kwestie administracyjne załatwiają jak należy żeby nie było, że wszystko jest ble.

Ciągnąc temat dalej pokazując palcem czy szukać nowego architekta ryzykując przesunięciem budowy na 2023 rok?

Ratpaw
14-09-2021, 14:42
Moim zdaniem architekt to nie wróżka, jak się nie spotykacie i nie rozmawiacie, to skąd projektant ma wiedzieć, czego oczekujesz?
Ja też nie wiem, co to jest "sufit katedralny", aczkolwiek się domyślam. W tym właśnie sęk, że trzeba się domyślać.

Koncepcja to chyba najtrudniejszy etap projektowania, bo właśnie trzeba wydobyć z siebie wizję domu. Nie możesz oczekiwać od projektanta, że zgadnie Twój wymarzony dom. Ja bym jednak przeszedł przez wszystkie detale domu, od ogółu do szczegółu. A jeśli nie masz czasu, to masz tego efekty. O nieporozumienie jest łatwo, jak np w niewybrednym dowcipie:

Rybak złowił złotą rybkę, która obiecała mu spełnić jego życzenie w zamian za uwolnienie. Rybak mówi bez wahania "Chciałbym mieć fujarę aż do ziemi". Rybka na to "Nie ma problemu". Nagle błysnęło, zagrzmiało, ziemia zadrżała. Chłop patrzy, ... a tu mu nogi obcięło aż do samej góry.

Więc może lepiej znajdź łaskawie czas na swój własny dom? :)

s3pp
14-09-2021, 15:39
Moim zdaniem architekt to nie wróżka, jak się nie spotykacie i nie rozmawiacie, to skąd projektant ma wiedzieć, czego oczekujesz?
Ja też nie wiem, co to jest "sufit katedralny", aczkolwiek się domyślam. W tym właśnie sęk, że trzeba się domyślać.

Koncepcja to chyba najtrudniejszy etap projektowania, bo właśnie trzeba wydobyć z siebie wizję domu. Nie możesz oczekiwać od projektanta, że zgadnie Twój wymarzony dom. Ja bym jednak przeszedł przez wszystkie detale domu, od ogółu do szczegółu. A jeśli nie masz czasu, to masz tego efekty. O nieporozumienie jest łatwo, jak np w niewybrednym dowcipie:

Rybak złowił złotą rybkę, która obiecała mu spełnić jego życzenie w zamian za uwolnienie. Rybak mówi bez wahania "Chciałbym mieć fujarę aż do ziemi". Rybka na to "Nie ma problemu". Nagle błysnęło, zagrzmiało, ziemia zadrżała. Chłop patrzy, ... a tu mu nogi obcięło aż do samej góry.

Więc może lepiej znajdź łaskawie czas na swój własny dom? :)

Jest w tym sporo racji. Ewidentnie zabrakło komunikacji i to samo powiedziałem projektantce. Spróbujemy chociaż mam jakieś nieodparte wrażenie, że zrobiło to na odpr... myśląc, że może przejdzie.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-09-2021, 12:20
" sufit katedralny " - to kompletnie niefortunne określenie nie wiadomo skąd ?
nie lepiej pisać np. pokój dzienny do wysokości dołu pokrycia dachowego ? z widocznymi ( lub nie ) elementami konstrukcji dachu.
,,, taka sugestia

s3pp
15-09-2021, 14:44
" sufit katedralny " - to kompletnie niefortunne określenie nie wiadomo skąd ?
nie lepiej pisać np. pokój dzienny do wysokości dołu pokrycia dachowego ? z widocznymi ( lub nie ) elementami konstrukcji dachu.
,,, taka sugestia

Generalnie oczyściliśmy atmosferę, wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości i mam nadzieję, że teraz będzie szło z górki.

Ratpaw
15-09-2021, 15:00
Generalnie oczyściliśmy atmosferę, wyjaśniliśmy wszystkie wątpliwości i mam nadzieję, że teraz będzie szło z górki.
Weź pod uwagę, że ludzie się mylą, a architekt to inżynier i artysta w jednym i czasem przeważa w nim artysta ze swoim twórczym bałaganem :)

chicoPL
21-09-2021, 12:01
Rozmawiałem z założycielem wątku i wyraził zgodę na włączenie się w temat ze swoimi "problemami". Otóż, zakupiliśmy działkę i zaczynamy się rozglądać za projektem. Z racji dość wysokich kwot adaptacji w naszej okolicy, chyba zdecydujemy się na projekt indywidualny. Czasu jest dużo ale oferty i wiedzę zbieram już teraz żeby w odpowiednim momencie uderzyć do wybranego biura/architekta.

Mam różne propozycje od 8500 zł do 22 000 zł. Żaden z projektantów nie robi w cenie projektów wykonawczych ale z tego pewnie zrezygnuję ostatecznie. Wstępnie wytypowałem takiego za 8500 i takie za 13000 zł. Zakres za 13 000 zł:


Wykonanie projektu wielobranżowego, w skład którego wchodzi analiza chłonności działki, projekt 3D, projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany(w zakresie niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę), projekty techniczne: konstrukcji, instalacji sanitarnych i elektrycznej budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni użytkowej do 150m2 - 13 000 zł



Projekt zawiera również instalację pomy ciepła, przydomowej oczyszczalni ścieków i zbiornika na wodę, w razie potrzeb również przygotowanie wniosku o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej oraz obsługę urzędową w przypadku chęci udzielenia projektantowi pełnomocnictwa.
Dokumentacja nie zawiera ewentualnych projektów przyłączy, zjazdu z drogi publicznej, geologii.

O co jeszcze dopytać, na co zwrócić uwagę?

Ratpaw
21-09-2021, 13:19
A czemu chcesz rezygnować z projektu/ów wykonawczych? Przecież masz wtedy wszystko jak na tacy, idziesz do wykonawców po wycenę, masz podstawę do egzekwowania umowy z nimi itd. Badania geologiczne i przyłącza też może zlecić architekt swoim znajomym, więc czemu się od tego izoluje? Masz dostać w łapy kompletny projekt - tak jest najwygodniej i najbezpieczniej dla Ciebie. I tak zapłacisz za te rzeczy, tylko komuś innemu. Zjazd jest bardzo ważny. Ja bym pocisnął temat do końca i zapłacił, a nie potem bujał się między wykonawcą, kierbudem i projektantami i wyjaśniał kto ma rację.

Kaizen
21-09-2021, 14:45
O co jeszcze dopytać, na co zwrócić uwagę?

Projekt rekuperacji i podłogówki?
Jak cos zechcesz zmienić - to jaka cena np. przeliczenie pche czy świadectwa?

Nie załatwiają PnB? Dla mnie to podstawa, bo przecieranie szlaków przydatnych raz to marnowanie czasu i wysiłku. A kopanie się potem z projektantem, jak coś trzeba będzie poprawić może być czasochłonne.

chicoPL
21-09-2021, 16:04
Dzięki Wam za podpowiedzi.

Odwierty i opinię geotechniczną zrobiłem przed zakupem działki, od razu z odwiertami pod POŚ.

I tani i droższy załatwiają wszystko do PnB. Wszelkie poprawki etc. bezpłatne oczywiście.

Tańszy twierdzi, że projekt reku zrobi firma, która będzie montować
Droższego dopytam jak to u nich wygląda

O podłogówce nie było mowy w obu przypadkach ale ich dopytam.

Dzięki jeszcze raz!

Dzeus86
21-09-2021, 16:20
Ale po co mu projekt rekuperacji? Myślisz, że architekt się na tym zna? Projekt powinna zrobić docelowa firma i w rozmowy z nią zaangażowałbym się na etapie powstawnaia projektu domu, by ustalić, czy rekuperacja idzie w podłodze np. na pietrze czy w sufitach podwieszanych itp. ( np. rzutuje to potem na wysokość projektowanych pomieszczeń).
tak czy inaczej to firma od rekuperacji - instalatorska powinna miec kompetencje najlepsze do przygotowania projektu, który potem będzie wykonywać. Z nią powinny być określone wymagania i przeniesione wprost na projekt domu. Uprzedzam jednak, iż może być wyzwaniem znaleźć kogoś kto "zna się na rekuperacji" - bo niby wszyscy to robią i chwalą się doświadczeniem, a zarówno projekty i pomysły jak juz się zgłębi temat to czesto dramat.

Nie wyobrażam sobie dać tak ogromnej kasy za projekt indywidualny i nie mieć detali wykonawczych - acz być może przy prostym domu nie jest to problem...

Ratpaw
21-09-2021, 16:35
Tańszy twierdzi, że projekt reku zrobi firma, która będzie montować
Droższego dopytam jak to u nich wygląda

O podłogówce nie było mowy w obu przypadkach ale ich dopytam.

Jak pisałem, i tak Ty płacisz na końcu, ale lepiej mieć projekt wentylacji na etapie projektowania budynku jako całości niż potem kombinować z umiejscowieniem centrali i kanałów. A co do podłogówki, to już wiesz na pewno, że ma być? A moze ogrzewanie ścienne będzie lepsze? Będziesz zlecał OZC?

Ratpaw
21-09-2021, 16:38
Ale po co mu projekt rekuperacji? Myślisz, że architekt się na tym zna?
W ofercie było, że branżówka w cenie, więc skoro architekt się zna na elektryce, to i na wentylacji chyba też? Oczywiście nie architekt wykonuje projekt elektryki czy wodkan, ale chyba już czas traktować wentylację mechaniczną jak każdą inną normalną instalację w domu i pozostawić projekt w rękach biura architektonicznego. Wyjdźmy w końcu z tego średniowiecza wentylacyjnego!

chicoPL
21-09-2021, 16:51
OZC będzie na 100% a co do podłogówki to jeszcze nie mam pewności.. zbieram dopiero informacje. Póki orientuję się dobrze w tematach do poziomu "zero" budynku.

Kaizen
21-09-2021, 17:09
I tani i droższy załatwiają wszystko do PnB.

Nie "do PnB" a "PnB". "Mój" projektant dostał pełnomocnictwo, zaliczkę - a resztę jak dal mi do ręki projekt z PnB.


Ale po co mu projekt rekuperacji? Myślisz, że architekt się na tym zna?
Miałeś w ręku projekt? Pod każdą branżą podpisał się w nim jeden człowiek i miał do wszystkiego uprawnienia?

Nie sądzę, żeby się znal na elektryce, hydraulice, konstrukcji czy wentylacji. Od tego zatrudnia podwykonawców.


Projekt powinna zrobić docelowa firma

Od tego jest projektant, żeby wszystko pospinać w spójną całość. A zaprojektować jakąś wentylację musi. Bez sensu projektować w projekcie indywidualnym kominy, stopy fundamentowe pod nie żeby potem wywalać i przeliczać EU i EP. A gorzej się zrobi, jak trzeba będzie dać grubszą termoizolację i podnieść podłogę na stropie żeby ukryć rury, bo w projekcie była WG i zmieni się nie tylko EP ale też powierzchnia użytkowa przy skosach. To tylko przykłady.

s3pp
14-10-2021, 13:30
Panowie i Panie pytanie odnośnie rozkładu pomieszczeń. Muszę wrzucić na poddasze wc z umywalką. Architekt namawia mnie żeby pomieszczenia były bezpośrednio nad sobą ponieważ ułatwi to rozprowadzenie kanalizy i wody. Komplikuje to nam trochę koncepcję rozkładu pomieszczeń. To samo tyczy się pralni. i doprowadzenia do niej wody i zrobienia odpływu. Poniżej wrzucam rzuty. WC na poddaszu będzie wygospodarowany z garderoby.

Ratpaw
14-10-2021, 14:03
Panowie i Panie pytanie odnośnie rozkładu pomieszczeń. Muszę wrzucić na poddasze wc z umywalką. Architekt namawia mnie żeby pomieszczenia były bezpośrednio nad sobą ponieważ ułatwi to rozprowadzenie kanalizy i wody. Komplikuje to nam trochę koncepcję rozkładu pomieszczeń. To samo tyczy się pralni. i doprowadzenia do niej wody i zrobienia odpływu. Poniżej wrzucam rzuty. WC na poddaszu będzie wygospodarowany z garderoby.
Nic nie wrzuciłes.

s3pp
14-10-2021, 17:51
https://images92.fotosik.pl/546/db9790b6e07c5a4c.jpg
https://www.fotosik.pl/zdjecie/13975cf94b6a9e3a

s3pp
14-10-2021, 18:00
Umieszczenia zdjęcia na FM to jakaś droga przez mękę. Nie dodaje mi rzutu poddasza...

Ratpaw
14-10-2021, 21:06
Umieszczenia zdjęcia na FM to jakaś droga przez mękę. Nie dodaje mi rzutu poddasza...
Dodaj przez zarządzanie załącznikami w zaawansowanej edycji.

Mareks77
15-10-2021, 12:49
Panowie i Panie pytanie odnośnie rozkładu pomieszczeń. Muszę wrzucić na poddasze wc z umywalką. Architekt namawia mnie żeby pomieszczenia były bezpośrednio nad sobą ponieważ ułatwi to rozprowadzenie kanalizy i wody. Komplikuje to nam trochę koncepcję rozkładu pomieszczeń. To samo tyczy się pralni. i doprowadzenia do niej wody i zrobienia odpływu. Poniżej wrzucam rzuty. WC na poddaszu będzie wygospodarowany z garderoby.

Jeśli toaleta na poddaszu będzie mieściła się przez ścianę z takimi pomieszczeniami parteru jak WC, pralnia, kuchnia, kotłownia lub jakiekolwiek pomieszczenia z kanalizacją to prosta sprawa. W pozostałych przypadkach jest to związane ze zmianami w kanalizacji już na etapie stanu "0" i doprowadzeniu dodatkowego odpływu w wykopie fundamentowym a następnie pionu kanalizacyjnego w ścianie.
Samo prowadzenie odprowadzenia do WC czyli fi 110mm dłuższego niż 2mb w stropie czy ścianie to już problem, wiążący się z dodatkowym napowietrzeniem.
Pozytywem będzie jeśli umywalka będzie za sedesem, wtedy będzie przepłukiwanie rury.

s3pp
15-10-2021, 13:28
Jeśli toaleta na poddaszu będzie mieściła się przez ścianę z takimi pomieszczeniami parteru jak WC, pralnia, kuchnia, kotłownia lub jakiekolwiek pomieszczenia z kanalizacją to prosta sprawa. W pozostałych przypadkach jest to związane ze zmianami w kanalizacji już na etapie stanu "0" i doprowadzeniu dodatkowego odpływu w wykopie fundamentowym a następnie pionu kanalizacyjnego w ścianie.
Samo prowadzenie odprowadzenia do WC czyli fi 110mm dłuższego niż 2mb w stropie czy ścianie to już problem, wiążący się z dodatkowym napowietrzeniem.
Pozytywem będzie jeśli umywalka będzie za sedesem, wtedy będzie przepłukiwanie rury.

Dzięki za podpowiedż :) Posiedziałem wczoraj wieczorem i doszliśmy do wniosku, że wc na poddaszu będzie bezpośrednio nad łazienką na parterze. Tak jak pisałeś mocno ułatwia to sprawę pod kątem prowadzenia instalacji.