PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament na szambie pomocy!!



MartaL
04-06-2005, 21:00
Po samodzielnym zaznaczeniu na działce budynku wyszło nam,że fundament przyszłego budynku przechodzi przez szambo starego zabudowania.
Szambo ma głębokość ok 3 m i składa się z dwóch rzędów kręgów betonowych (dwie komory) i obmurowania.
Jak wykonć fundament w takim wypadku???
Dodam,że budynek bez podpiwniczenia.

bladyy78
04-06-2005, 21:06
Nie budowal bym domu na szambie, a tym bardziej nie stawial bym fundametnów pod którymi jest szambo. Fundament musi byc stabilny i nie moze miec pustych przestrzeni pod soba bo to zmniejsza jego wytrzymalosc.

invx
04-06-2005, 21:14
szambo trzeba rozwalic, wybrac grunt, do nienaruszonego nosnego, i przestrzen wypelnic zageszczonym mechanicznie, warstwowo (co 15-20 cm) piaskiem. Az do poziomu przyszlych law :)

jareko
04-06-2005, 21:29
lub wbrew pozorom pozostawic szambo i odpowiedni podciag nad nim zrobic - ale tutaj juz wypowiedziec sie musi konstruktor i dokladnie rozrysowac przebieg zbrojenia tego odcinka lawy

Janussz
04-06-2005, 21:33
Szambo po pewnym czasie nieużywania robi się czyściutkie.
U mnie w firmie ściana jednego z budynków przechodziła przez środek starej studni. Położyłem na nią płytę żelbetową i wylałem ławę. Przedtem usunąłem jeden krąg. Nie zasypywałem jej.
Takie szambo można zasypać żwirem, potem robiąc ławę dorzucić ze dwa pręty dołem w tym miejscu gdzie jest dziura.
Czy będziesz to zagęszczać, czy nie i tak taka warstwa trochę po latach siądzie. Ale od czego jest ława?
Tak jak mówi Jareko. W tym miejscu ława będzie też podciągiem.

MartaL
05-06-2005, 14:07
A czy można zasypać szambo ziemią z wykopu i cementem na przemian??

bladyy78
05-06-2005, 16:44
Najlepij jak zasypiesz je zwirem albo piaskiem i zagescisz woda ziemia z wykopów za dlugo bedzie osiadac.