PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna - kominki o średnicy 12cm



virtual
16-06-2021, 21:19
Na dachu mam kominki wentylacyjne, które od wewnątrz mają średnicę rury koło 12cm (kominek Roben Monza plus (https://roben.pl/dach/produkty-na-dach/akcesoria-dachowe/akcesoria-systemowe/monzaplus-kominek-wentylacyjny))
Do niego jest podłączona elastyczna rura przyłączeniowa z tworzywa - średnica też około 12 cm.

Jeśli robię kanały wentylacyjne - czy ma sens robić kanały 15cm jak ten kominek ma 12 cm?
Jaki będzie skutek jak kanał będzie miał 15cm a kominek 12cm?

giman
16-06-2021, 22:16
Takie przekroje i ten kominek może by się nadały na odpowietrzenie kanalizy.
Ale wentylacji grawitacyjnej to z tego nie będzie w ogóle.

virtual
17-06-2021, 14:21
giman:
"Takie przekroje"? Masz na myśli zarówno 12cm jak i 15cm??
Użyłeś wyrażenia "w ogóle". Czy masz na myśli to, że nie będzie w takim przewodzie ciągu kominowego? Czy też że będzie za słaby?

W zasadzie spodziewałem się takiego komentarza, ale nie o to miałem zamiar zapytać.

Kombinuję raczej w ten sposób. Zrobię przewody 15cm póki co, a jak faktycznie okaże się, że ciąg jest niewystarczający, to wówczas zainwestuję w inne kominki.
I stąd moje pytanie: czy jak póki co zrobię przewód 15cm, a kominek zostawię 12cm to jakoś nie zaszkodzę. Czy po prostu będzie ten przewód odpowiednikiem takiego 12cm.

Co jest nie tak w branży jeśli producenci dachówek sprzedają kominki 12cm jako wentylacyjne (bo inny produkt sprzedają jako kominki do odpowietrzenia kanalizacji)?

giman
17-06-2021, 15:46
Nie wiem co i jak nazywa producent, ale ten co załączyłeś to właśnie jest kanalizacyjny, sanitarny. Do wentylacji grawitacyjnej nie ma sensu (nie ma szans na ciąg).

Po policzeniu to w sumie średnica 15cm spełnia normy przekroju (ma mieć 0,016m2 a ma 0,0177m2), więc może i jakoś da radę jak zastosujesz właściwy kominek.

Tego typu:
https://allegro.pl/oferta/kominek-wentylacyjny-aluminiowy-roben-monza-fi-150-9401995310
https://folnet.pl/pl/products/kominki-i-przejscia-dachowe/kominki-wentylacyjne-150-mm/do-dachowki-ceramicznej/kominek-z-odplywem-kondensatu-tile-evo-do-dachowki-ceramicznej-o-srednicy-150mm-17600.html
itp.

virtual
17-06-2021, 16:20
Dzięki za linki.

Czy ktoś się orientuje czy taka wymiana kominka wymaga dużo pracy - czy trzeba zdemontować dachówkę od którejś z krawędzi dachu czy jak się wymienia taką jedną dachówkę?

I jeszcze drugie pytanie - jak duże znaczenie ma czy zastosuję do wentylacji graw. rury spiro elastyczne czy bardziej gładkie?

giman
17-06-2021, 19:46
I jeszcze drugie pytanie - jak duże znaczenie ma czy zastosuję do wentylacji graw. rury spiro elastyczne czy bardziej gładkie?
Najlepiej sztywne, gładkie, prowadzone pionowo, ocieplane w przestrzeniach nieogrzewanych.

virtual
17-06-2021, 21:40
Najlepiej sztywne, gładkie, prowadzone pionowo, ocieplane w przestrzeniach nieogrzewanych.

A to wiem, że najlepiej. Ale nie wiem jaka jest różnica. Jak duży ma to wpływ na wydajność wentylacji.

giman
18-06-2021, 15:17
Stopień wpływu to już by większy spec musiał obliczyć.
Ale z wymienionych parametrów ważniejsze jest proste poprowadzenie i izolowanie w nieogrzewanych. Materiał rury będzie miał mniejszy wpływ.