PDA

Zobacz pełną wersję : Pomarańczowe wykwity na berberysach



jogurcik
05-06-2005, 09:24
Na bwszystkich moich berberysach, na liściach pojawiły się pomarańczowe narośla, chyba jakieś grzyby. Czy ktoś wie jak iczym zadziałać.

Hanula
05-06-2005, 16:37
Prawdopodobnie to:
Rdza źdźbłowa należy do podstawczaków i jest groźnym pasożytem zbóż. Do swego rozwoju potrzebuje obecności dwóch żywicieli – berberysu i trawy. Zarodniki podstawkowe przenoszone są przez wiatr na młode liście berberysu, gdzie kiełkują. Rozwijająca się grzybnia wnika w tkanki liścia, a po kilkunastu dniach tworzy na górnej stronie liścia buteleczkowate twory, tzw. piknidia. W nich znajdują się zarodniki konidialne (piknospory), które przenoszone są przez owady na inne piknidia. Strzępki grzyba rozrastają się, a następnie różnoimienne grzybnie łączą się ze sobą, tworząc na dolnej stronie liścia berberysu pomarańczowej barwy kubkowate zbiorniki (tzw. ogniki), w których powstają wiosenne zarodniki ognikowe. Zarodniki te (przenoszone przez wiatr) zarażają źdźbła i pochwy liściowe łodygi traw. Rozwijająca się grzybnia niszczy tkanki liścia i tworzy kreskowate skupienia licznych zarodników, tzw. zarodników letnich – uredospor (bardzo łatwe rozprzestrzenianie się tych zarodników umożliwia dalsze zarażanie roślin). Jesienią tworzą się zwane teleutosporami zarodniki zimowe. Dzięki grubym ścianom mogą one przetrwać w glebie niekorzystne warunki. Na wiosnę zarodniki te kiełkują i wytwarzają podstawki, na których dojrzewają zarodniki podstawkowe porażające liście berberysu.

jogurcik
07-06-2005, 14:42
DZiękuję to na pewno to. Jak wynika z opisu walka z tym jest trudna, mam nadzieję, że nie przegrana z góry.

Wciornastek
08-06-2005, 13:14
Jogurcik głowa do góry. Nie przepadam za chemią ale to jedyna rada. To stadium rdzy żdżbłowej. Hanula dala super opis. No problem, praparatow jak mrówków :wink:
Do dziela
amistar, bazyleton, folicur, punch, dithane itp.
Oprysk, zbieraj zeschle liscie. Oprysk trzeba powtorzyc.[/list]

jogurcik
09-06-2005, 14:38
Już spryskałem, ale topsinem a on to jest skuteczny na mączniaka. Czy rdzą sobie poradzi?

Hanula
09-06-2005, 15:38
Jogurcik prawdopodobnie masz b.pospolitego bo b. thubergii i b. koreana nie bierze ta rdza, b. juliany też nie.

Wciornastek
10-06-2005, 07:30
Już spryskałem, ale topsinem a on to jest skuteczny na mączniaka. Czy rdzą sobie poradzi?
Nie