PDA

Zobacz pełną wersję : Arot od piwnicy pod tarasem



gryziciel
26-06-2021, 19:31
spisuje zadania dla wykonawcy SSO do stanu zero. Poradźcie, czy w układzie jak na rysunku wymagać pod chudziakiem ułożenia arota od rozdzielnicy (zaznaczona na czerwono) do piwnicy (piwnica pod tarasem, oddzielona murem fundamentow od domu) czy tylko od piwnicy do domu najkrótszą droga (alternatywy jako kreski).

W piwnicy ma wisieć docelowo falownik PV. Jezeli przez 6m da rade kabel w takim arocie przepchnac, to chyba warto go od razu pod rozdzielnice podprowadzic?

457355

Kaizen
26-06-2021, 19:42
Ja bym dał górą aż na zewnątrz i pod styropianem dopiero w dół, do piwnicy żeby nie dawać szansy na spapranie hydroizolacji przepustu.

A przy okazji o isomur:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352370-Monta%C5%BC-okien-tarasowych-poszerzenia-30cm&p=7763885

O chudziaku w zagłębieniu:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334476-Chudziak-na-r%C3%B3wno-czy-w-zag%C5%82%C4%99bieniu

A czemu piwnica izolowana od gruntu a nie izolowana od góry i od zewnątrz? Żeby zimą było w niej zimniej a latem cieplej?

gryziciel
26-06-2021, 20:24
Ja bym dał górą aż na zewnątrz i pod styropianem dopiero w dół, do piwnicy żeby nie dawać szansy na spapranie hydroizolacji przepustu.


dzięki za odpowiedz. Dobrze rozumiem, ze "górą aż na zewnątrz" masz na myśli na chudziaku w warstwie styropianu? argument hydroizolacji ma sens, bo wtedy omijałbym z tym przepustem w ogóle piasek pod domem (brak przebicia piasek-chudziak i piasek-ściana piwnicy).

Isomur oczywiście zastąpiony ytongiem+botament bm 92 na siatce tak jak tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?113625-Isomur-likwidacja-mostka-cieplnego-Ta%C5%84szy-zamiennik&p=7863814&viewfull=1#post7863814

chudziak w zagłębieniu, bo jak go z niego z jednej strony domu wyciągnę to z drugiej będę miał przepaść (poł metra wyżej) poniżej tarasu.

izolacja piwnicy na zewnątrz będzie 5cm XPS, w stronę domu nie będzie w ogóle - dzięki Twoim sugestiom w innym wątku:-). Co do izolacji w podłodze piwnicy to jestem w kropce, bo już mam wylane lawy na projektowanej głębokości. Wiec jak wywalę tego 12cm XPS pod podłogą, to będę musiał nalać +10cm więcej chudziaka, wyjdzie pancerny na 22cm. Głębszej 10cm piwnicy nie chce, bo nie chce zbyt wielu stopni schodów. Przy głębszej piwnicy widzę tez problem na zewnątrz przed wejściem do piwnicy: teraz jest na lawie 9cm piasku i 6cm kostki. Jak odejmę 12cm XPS wewnątrz piwnicy, to musiałbym i na zewnątrz 12cm odjąć, a to bym deptał po lawie - a tak chyba nie powinno być.

Remiks
26-06-2021, 21:24
Czym się kierowałeś wybierając miejsce dla falownika w nieogrzewanej piwnicy?

gryziciel
26-06-2021, 22:23
Czym się kierowałeś wybierając miejsce dla falownika w nieogrzewanej piwnicy?

a to niby falownik potrzebuje ogrzewania? wygoglowalem jakistam Fronius: "Zakres temperatur -25 - +60 °C". To chyba sie w piwncy zmieszcze:-)

to jest maly domek i poza piwnica jedyna alternatywa to na zewnatrz budynku, a tam tez bez ogrzewania i moze "dostac nog".