PDA

Zobacz pełną wersję : Studnia wiercona, jaka granulacja obsypki żwirowej



Zbigew
18-07-2021, 09:01
Witam
Wiercę ręcznie studnię. Dowierciłem się do zwierciadła na 14,5m. Cały czas był piasek, bardzo drobny. Około 13,3 metra były kęsy glinki wielkości 1-3cm. potem dlalej piasek, coraz bardziej wilgotny i coraz grubszy. Od poniedziałku wstawiam rury fi 160 pomarańczowe i szlamuję otwór. Chcę dojść do około 20m, a może głębiej. Nigdzie nie znalazłem informacji jaką dobrać granulację do obsypania filtra. Myślę, że powinna być grubsza niż otaczający filtr piasek, ale o ile?
Pozdrawiam wiercących.
Zbyszek

fotohobby
18-07-2021, 11:27
A jaki filtr zamierzasz użyć ?
Czytałem gdzieś, że im drobniejszy filtr, tym grubsza może być obsypka.
Jest na FB grupa "Studnie-woda za darmo" tam są ludzie, którzy parają się tym na co dzień.

Zbigew
18-07-2021, 13:05
Dzięki za informację. Popatrzę na FB.
Znalazłem informację: http://www.filtrystudzienne.com.pl/img/1492162980-plik_z_22_09_2014-katalog_-_filtry_studzienne_-_2014_poprawki.pdf
Widzę, że wszystko zależy od ziarna wodonośnego strona 8 tab. 7. czyli najpierw muszę zagłębić się najgłębiej i pobrać próbki aby okreslić ziarno. Potem zależy od tego szczelina filtra. A wysokość filtra określi potrzebna wydajność studni. Taki kierunek. Jaka siatka to jeszcze nie wiem. Chyba zamówię gotowy, to pomogą dobrać.
Pozdrawiam wiercących.
Zbyszek