PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie strychu nieużytkowego



kemot_p
18-07-2021, 13:58
Witajcie. Mam stropodach nad poddaszem (stop Kleina) ocieplony - skosy pianą pur, a cześć płaska strychu wełną i styropianem. Połacie dachu powyżej podłogi strychu nie są ocieplone. Jednak zostało mi kilka belek wełny i zastanawiam się czy można je dodatkowo rozłożyć na połaciach. Czy to że strych będzie ocieplony od góry i od dołu jest zgodne ze sztuką? Czy nie będzie problemów z ewentualną wilgocią? Czy żeby uniknąć kurzenia się na strychu mogę wełnę na podłodze i skosach przykryć jakąś membraną/folią?
Pozdrawiam.

Ratpaw
18-07-2021, 18:34
Możesz to jakoś narysować?
Ogólnie jest tak, że opóźniacz pary można bezpiecznie stosować w materiale jednorodnym w 1/3 grubości przegrody licząc od strony wilgotnej i ciepłej. Jeszcze lepiej zasymulować przegrodę w programie WUFI.

kemot_p
18-07-2021, 19:14
Niestety od jakiegoś czasu nie działa dodawanie zdjęć (przynajmniej u mnie).
Chodzi mi o to, czy jak mam ocieplony stron nad poddaszem (czyli podłogę strychu), czy jeszcze dodatkowo można ocieplić połacie.

Ratpaw
18-07-2021, 19:26
Generalnie można, ale co będzie ponad tą wełną? Jakaś wentylacja by się przydała od strony połaci, bo każda termoizolacja powoduje zwiększanie wilgotności względnej i można przekroczyc punkt rosy. Jak z kolei będziesz (a moze już to robisz) wentylować poddasze, to wełna na połaciach zda sie na nic.

kemot_p
20-07-2021, 09:21
Ponad wełną będzie (już jest) membrana i blachodachówka.
Zgodnie z rysunkiem:
457471

Szare to beton, brązowe to krokwie, na żółto zaznaczyłem istniejące ocieplenie, a na czerwono propozycja dołożenia ocieplenia powyżej podłogi strychu.

Ratpaw
20-07-2021, 09:55
A czemu nie chcesz po prostu dać wełny poziomo? Zauważ, że w sumie jedynie ta pozioma część (stropowa) będzie miała mniejszy współczynnik przewodzenia, niezależnie w której części "trójkącika" dasz wełnę. Jaką powierzchnię ma ta część pozioma? Podejrzewam, że zbyt wiele nie ugrasz.

kemot_p
20-07-2021, 10:01
Ale cześć poziomą mam przecież ocieploną - widzisz rysunek?
Chcę docieplić skosy (na czerwono), żeby obniżyć temperaturę na struchu i wykorzystać go do częstszego tam przebywania, co przy braku ocieplenia jest mało komformtowe (szczególnie w takie temperatury jak obecnie).

Ratpaw
20-07-2021, 11:07
A tego to nie napisałeś - sądziłem, że chodzi Ci o minimalizację strat ciepła zimą, a nie o obniżenie temperatury poddasza latem.

Żeby uzyskać zadowalający efekt musiałbyś dać kilkadziesiąt cm tej wełny plus sensowną wentylację.

Jeśli skosy są wentylowane, to ponad tą dodatkową wełną też muszą być wentylowane (kalenica musi być otwarta). Jak masz wentylowane poddasze (nie napisałeś) otworem w ścianie szczytowej, to dodatkowa wełna obniży temperaturę latem i nie spowoduje problemów z wilgocią zimą.
Jak dasz np 5 cm tej wełny, to temperatura na poddaszu obniży się tylko trochę. Najlepiej dodać do tego dobrą wentylację (minimum 2-3 wymiany kubatury poddasza na godzinę). Wentylacja to podstawa.

kemot_p
20-07-2021, 11:15
Plan jest, żeby ewentualnie dać 15 cm, bo taka mi została.
Wentylacja (otwory) w ścianach szczytowach są.
Czy można zakryć tą wełnę na skosach i podłodze folią, żeby się nie kurzyło?

Ratpaw
20-07-2021, 11:23
Można zakryć, ale folią o bardzo niskim Sd (membraną dachową), poniżej 1m.

kemot_p
20-07-2021, 12:36
Co to znaczy poniżej 1 m?

Ratpaw
20-07-2021, 12:44
Czyli folia wysoko paroprzepuszczalna, Sd=0,02m, przykładowo.