PDA

Zobacz pełną wersję : Antena radiowa na oknie



hyb0rr
27-07-2021, 20:40
Witam
Z góry przepraszam jak wybrałem zły dział - nie wiedziałem do końca gdzie umiejscowić temat.

Problem pewnie znany - jak zamontować antenę w oknie. Chodzi konkretnie o tą antenę:

https://store.rakwireless.com/collections/helium/products/fiber-glass-antenna-kit-for-helium-hotspot?variant=39705923813574

Jak ktoś nie chce klikać w link to poniżej dane anteny:

5.8dBi Fiberglass Antenna

Frequency Range: 860 - 930 MHz
Gain: 5.1 ~ 5.8 dBi
VSWR: ≤2.0
Beamwidth: 360º
Impedance: 50 Ohms
Polarization: Vertical
Type: Dipole
Body radome: Fiberglass
Connector: N-Type Male
Bracket included: 2pcs brackets
Dimensions: ø25, 800 ± 10mm
Operation Temperature: -40ºC~ +60ºC
Store Temperature: -30ºC~ +75ºC
Waga niecały 1kg

Antena podłączona będzie do dedykowanego urządzenia (hotspot). Samo urządzenie będzie stało na parapecie w mieszkaniu, więc odległość będzie nieduża między nim a anteną.

Mieszkam na ostatnim piętrze, mieszkanie narożne, brak strychu (zdjęcia niżej - budynek który mam naprzeciwko okien, jest taki sam jak mój). Brak balkonu, okna na jednej ścianie (widok na zachód). W pokoju (pomieszczenie narożne) - 3 okna, w kuchni 2, mniej więcej tak jak naprzeciwko (wszystkie okna tej samej "długości"). Budynek ocieplony. Jak widać są dosyć wysokie drzewa, więc sygnał będzie dodatkowo zakłócony.

https://images90.fotosik.pl/523/98baf4b52027a1c8med.jpg

Wiem że najlepiej byłoby dać antenę na dach na jakimś maszcie - z tym u nas jest ciężko, czekam na odzew ze spółdzielni jednak już na starcie byli bardzo niechętni mimo że do dachu mam "blisko" (na budynku naprzeciwko widać antenę na dachu z wiszącym kablem, więc komuś się udało - o ile jest legalna, ale to nie moja sprawa).
Zanim dostanę odpowiedź co do dachu (i w razie gdyby była negatywna), chciałbym wiedzieć jak w razie czego zamontować tą antenę "w oknie", żeby zminimalizować straty sygnału i żeby to miało ręce i nogi.

Najprościej chyba byłoby zamocować z boku okna w ścianie, wykorzystując elementy z zestawu dołączonego do anteny (ewentualnie coś podobnego ale z dłuższymi/solidniejszymi wkrętami), jednak chciałbym żeby obyło się bez jakiegokolwiek wiercenia (to jest ostateczność). Myślałem jeszcze żeby przymocować je do ramy między oknami, jednak nie znalazłem dobrego i w miarę trwałego rozwiązania (może jakieś magnesy? lub coś takiego, https://www.amazon.com/McoMce-Gripper-Adhesive-Drilling-Anti-Slip/dp/B07QRR99NQ/ref=sr_1_35?crid=20JT5VTN7UOQL&dchild=1&keywords=wall+holder&qid=1627414273&sprefix=wall+hold%2Caps%2C282&sr=8-35 - dodatkowo zabezpieczone czymś dodatkowym) - niestety nie wiem jak warunki pogodowe wpłyną na trwałość)

I tu pytanie: czy montowanie w tych miejscach jest legalne i nie potrzebuję pozwolenia? I drugie pytanie, w którym miejscu byłoby najoptymalniej tą antenę zamontować, żeby zminimalizować straty sygnału: maksymalnie w rogu pokoju narożnego (centralnie naprzeciwko jest wysokie drzewo) czy może w oknach w kuchni? Oraz czy będzie miało znaczenie czy przymocowałbym to tuż przy oknie (w rogu między oknem i ścianą), czy starać się jak najbliżej krawędzi? Ściana jest dosyć szeroka.

https://images91.fotosik.pl/524/6148f8650e8a87f3med.jpg

Jestem totalnym lakiem w tym temacie i nie chciałbym czegoś zepsuć.
Jeżeli uda mi się zdobyć pozwolenie na dach to zatrudnię do tego specjalistę.

Pozdrawiam.

mistalova
04-08-2021, 10:04
To ma być LoRaWAN czy komunikacja na konkretnym kierunku?

hyb0rr
08-08-2021, 21:10
LoRaWAN, sygnał 360 stopni, obecnie jest u znajomego który mieszka dużo wyżej, jednak sam montaż do ramy okna dalej aktualny.

Jeżeli chodzi o działanie to mam już to przetestowane i działa jak należy (większość urządzeń jest w tym samym kierunku w którym są skierowane okna, a nawet złapało sygnał z urządzenia z przeciwnej strony), jednak obecnie jest to przymocowane "byle jak" i przy gorszej pogodzie chowane do środka mieszkania (wtedy niestety czuć różnicę w działaniu). Zależy mi tylko na najlepszym miejscu montażu i żeby to trzymało. Prawdopodobnie przykręcimy to na ścianie przy oknie (nawet sam znajomy to zaproponował), jednak może ktoś zna dobry sposób bez wiercenia.