PDA

Zobacz pełną wersję : Deszczoówka - problem z rozprowadzeniem



emarkac
28-07-2021, 07:37
Witam

Posiadam zakopany w ziemi zbiornik na deszczówkę o pojemności 4,5m3, wewnątrz pompa zanurzeniowa:
https://omnigena.pl/product/398
Od zbiornika / pompy pod ziemia woda prowadzona jest rurami wodociągowymi do wyjścia obok domu, na wyjściu mam gwint 1". Po uruchomieniu pompy woda strzela z wyjścia jak szalona pod na prawdę dużym ciśnieniem. Gdy do wyjścia podłączę złączkę pod waż 1/2" ciśnienie nadal jest bardzo duże słup wody strzela solidnie powyżej linii dachu domu. Jednak gdy do złączki podłączę wąż ogrodowy 1/2" 20m a na jego końcu zwykły zraszacz bijakowy pojawiają się problemy. Układ ledwo jest w stanie zasilić pojedynczy zraszacz o dwóch połączonych szeregowo nie wspomnę.

Jak rozwiązać taki problem, nie wyobrażam sobie podlewania ogrodu pojedynczym ledwo pracującym zraszaczem. Czy jest to normalne zachowania instalacji z deszczówka? czy znacie jakieś lepsze bardziej efektywne sposoby na rozprowadzenie deszczówki? Może ktoś miał podobne problemy?

Pozdrawiam

agb
28-07-2021, 08:14
Przecież tego typu pompy nie oferują żadnego ciśnienia potrzebnego zraszaczom. Ta ma katalogowo do 1 bara. Odlicz wysokość podniesienia ze zbiornika. Opory hydrauliczne rury i węża i w zasadzie nie zostaje Ci już nic ciśnienia.

emarkac
28-07-2021, 08:27
Hej dzięki za odpowiedz.

Czyli fachowcy od deszczówki zamontowali mi pompę która nie nadaje się do podlewania?
W takim razie jaka pompa nadaje się do współpracy ze zraszaczami?

Pozdrawiam

agb
28-07-2021, 09:02
Fachowcy od deszczówki zamontowali pompę, która szybko i skutecznie wypompuje deszczówkę ze zbiornika. Do tego ciśnienie potrzebne nie jest. Pompa do zraszaczy musi zapewniać odpowiednie ciśnienie. Nie polecę Ci konkretnego rozwiązania gdyż sam takiej instalacji nie mam.

emarkac
28-07-2021, 09:44
Tylko po co mam szybko i skutecznie opróżniać cały zbiornik :), dodatkowo sami na wyjściu układu zamontowali szybko złączek do węza 1/2" tak ze wiedzieli ze układ jest projektowany z myślą o podlewaniu trawnika. Ehh, no co zrobić trzeba będzie się trochę po przepychać z fachowcami.

Skontaktowałem się z producentem pompy który w 100% potwierdził to co wcześniej napisałeś, jeszcze raz dzięki.

fotohobby
28-07-2021, 13:08
Sprawdż do jakiego ciśnienia przystosowany jest zraszacz. Podejrzewam, że pomiędzy 2.5 a 4 bar.
Zakładając 2,5bar plus podnoszenie wody ze zbiornika, spadki ciśnienia na przewodach i złączkach będziesz pewnie potrzebował pompy o wysokości podnoszenia 45-60m.
Twoja ma 10. Można nią szybko wodę wypompować z basenu, albo zalanego pomieszczenia....

Każdy profesjonalny sklep z pompami doradzi ci model, kiedy podasz z jakiej głębokości pompujesz, ile mb węża i jakiej średnicy używasz i jakie ztaszaczema to zasilać.

emarkac
28-07-2021, 13:20
Dzięki za pomoc problem będzie w najbliższym czasie mam nadzieje rozwiązany. Fachowcy maja wymienić pompę na wysokociśnieniową.